Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Zaciągnie hamulca ręcznego po wrzuceniu na P, a błąd skrzyni biegów

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka

    Post Zaciągnie hamulca ręcznego po wrzuceniu na P, a błąd skrzyni biegów

    Dzisiaj miałem pewną przypadłość... Zaparkowałem furę jak codzień na parkingu pod robotą. Stanąłem, wyprostowałem, wrzuciłem P, nie zaciągnąłem ręcznego, zgasiłem silnik, puściłem hamulec i auto ciut się stoczyło. Ja do wyciągania kluczyka, a tutaj gong - błąd skrzyni i miganie kontrolek. Zdziwiony odpalam silnik... Zero reakcji na wrzucanie biegów, błąd świeci i na desce i na navi. Zgasiłem, wyciągnąłem kluczyk, zamknąłem auto, a kontrolki dalej migały - zupełnie, jak wtedy, gdy wypiąłem bajonet z tył skrzyni. Otworzyłem furę, wsadziłem kluczyk, odpaliłem silnik i jak ręką odjął... Uff, aż ciepło mi się zrobiło.

    Zacząłem analizować o co kaman - może kabel się przeciera, może sterownik szlag nagły trafił, może akumulator a może to od tego stoczenia, które wydawało mi się jakieś dłuższe, niż zwykle.

    W przerwie poleciałem do fury. Wszystko w porządku, nie ma meldunków na navi o błędach z zakładce "check"... Jakby problem nigdy nie wystąpił. Po robocie wszystko OK.

    No i tutaj mnie sprawa zastanowiła, czy przypadkiem to, że nie zaciągam ręcznego nie był powodem błędu. W Mercedesie S skrzynie potrafiły się zablokować na P i wtedy tylko laweta i serwis je uzdrawiały. W BMW nie słyszałem o czymś takim, ale brat mi pisał, że na forum A6 też był temat, że przez nie zaciąganie ręcznego skrzynie ludzie sobie załatwiali. Później sprawdzę błędy, to napiszę jaki kod wywaliło.

    Co Wy o tym sądzicie? Miał ktoś podobny przypadek?

    Akumulator wydaje się być OK, bo rano WEBASTO mi się odpaliło bez problemu, a po nim można poznać, jak się ma bateria, bo zawsze jak dłużej chodzi a robię krótkie odcinki, to później się załącza na bardzo krótko (zimą). Jak wsiadłem, to nie wywaliło mi "recharge battery", więc zakładam, że było OK. Ładowanie w normie - 14,7V po odpaleniu, później 14V.

  2. #2
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    May 2015
    Posty
    68
    BMW
    E65 FL
    Skąd
    Miasto
    U mnie nieważne czy zaciągne ręczny czy nie nic takiego się nie zdarza - nie ma prawa się coś takiego dziać. Natomiast samochód zawsze się lekko stacza i nie mam pojęcia dlaczego.

    Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    No właśnie... U mnie też nigdy się nie zdarzyło, aż do dzisiaj... Próbuję dojść skąd się to bierze.

  4. #4
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,438
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Może jakiś czujnik szwankuje. U mnie auto też się lekko stacza i powstaje w ten sposób naprężenie na ryglu od P. Potem przy wrzucaniu biegu jest kopnięcie. Auto się stacza bo: 1) rygiel nie jest na ciasno i zawsze jest trochę luzu do skasowania, 2) zużycie krzyżaka, łącznika wału, półosi, mostu też generuje luz, który się musi grawitacyjnie skasować.

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    Kod błędu: 004FB7 EGS: Transmission control: Internal fault (EEPROM writing)

    EGS znaczy tyle co, Elektronik Getriebesteuerung, czyli elektroniczne sterowanie skrzyni. Zna ktoś genezę tego błędu. W sieci nie mogę nic znaleźć...
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 26-04-2017 o 18:44

  6. #6
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,438
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Bardziej interesująca jest chyba druga część: EEPROM writing. Czyżby się flash w module kończył? Każda pamięć flash ma ograniczoną liczbę cykli zapisu.

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    Mnie tylko zastanawia, że kontrolki mi świeciły i wyskoczył błąd dokładnie taki sam, jak na rozłączonej wtyczce. Przypuszczam, że może ona się obluzowała, albo coś się stało, że auto nie miało w ogóle kontaktu ze skrzynią. No nic, będę woził ze sobą komputer i jak się znowu przytrafi, to nakręcę film i sprawdzę, czy jak skasuję błąd, to skrzynia odzyska sprawność.

    Na YouTube jest sporo podobnych problemów. U mnie jest podobnie, jak poniżej - pulsowały kontrolki, ale wyskakiwał tylko błąd skrzyni. Większość komentarzy opisuje, że albo nowa bateria albo nowy alternator rozwiązuje sprawę.


    Tutaj ciekawie ziomek pokazał jak można poznać trefny alternator:


    ... i weź tutaj kup Lexusa, Maserati, Inifini, czy coś bardziej egzotycznego :). Taki błąd i jesteś w czarnej...
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 26-04-2017 o 20:13

Podobne wątki

  1. [hamulce] Linka hamulca ręcznego e65 e66
    Przez 7up w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 05-04-2022, 18:15
  2. [pozostale] opadający pedał hamulca ręcznego
    Przez ruti w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 01-03-2013, 11:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •