Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 89

Wątek: [audio] E38 - poprawa naglosnienia

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    128
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Warszawa

    [audio] E38 - poprawa naglosnienia

    Mam niemaly dylemat. Jakosc dzwieku przy seryjnym naglosnieniu BMW jest dosc kiepska i nie da sie glosniej posluchac muzyki. W moim samochodzie jest seryjne radio, nie mam systemu DSP.

    Na chwile obecna zakupilem 2 zestawy glosnikowHertz DSK 130 - 13" + tweater zestaw odesparowany.
    Odczucia po zamontowaniu tego zestawu:
    - duza poprawa jakosci dzwieku wyzszych tonow, dzwiek czystrzy, mniej znieksztalcen
    - o wiele mniej basu. Bas jest slyszalny przy malej glosnosci, ale tak czy inaczej po dluzszym odsluchu jest go zdecydowanie za malo, a wysokie tony bola w uszach.

    Zdaje sobie sprawe, ze seryjne radio jest zbyt slabe i bede musial kupic wzmacniacz. Jednak wczoraj na krotko podpialem wzmacniacz na przednie glosniki. Basu jest troszke wiecej ale w moim odczuciu caly czas za malo. Za malo mam namysli porownanie do seryjnego naglosnienia, ktore bylo przed zmiana.
    Teraz pojawia sie pytanie: co zrobic aby uzyskac wiecej basu?
    Skrzynka raczej nie wchodzi w gre, poniewaz mam butle gazu w bagazniku i tunel na narty jest w 4/5 zasloniety, wydaje mi sie ze skrzynka nie spelni swojego zadania.
    Moje wymagania nie sa zbyt wysokie, potrzebuje ladnego basu, do codziennego sluchania, czasami troche glosniej. Masazu plecow nie potrzebuje.

    Wzmacniacz kupie tak czy inaczej, niezaleznie od rozwiazan, ktore wpadly mi do glowy.
    Opcje:
    1. Dac sobie spokoj i podlaczyc wzmacniacz pod aktualne glosniki - lepiej nie bedzie.
    2. Wymiana glosnikow przednich/tylnych na glosniki podobnej klasy cenowej tylko innej firmy, ktore zagraja lepiej bas. Ew. wymiana tylnych glosnikow na lepsza jakosc (przod scena wysoka, tyl bas).
    3. Wymiana przednich glosnikow na wyzszej klasy (cos do 400-450pln)
    Sprzedawca proponowal mi glosniki Hertz ESK 130.3. Moja wiedza na temat car-audio opiera sie tylko o czesc teoretyczna z internetu. Sporo osob twierdzi, ze Hertze graja bardziej wysokie tony, mniej basu. Jednak nie wiem czy dotyczy sie to rowniez wyzej wymienionych. Jakie glosniki innych marek polecilibyscie?
    4. Opcja najbardziej abstrakcyjna. Dlatego bede bral ja pod uwage w ostatecznosci.
    Wymiana przednich glosnikow na glosniki lepszej/podobnej klasy ale 16", wywalenie plastikowej obudowy trzymajacej glosnik, dopasowanie nowej "obudowy" z MDF pod owy glosnik, wygluszenie drzwi matami. Niestety koszt o wiele wyzszy od poprzenich opcji oraz potrzeba duzo wiecej czasu na montaz itp.

    Takze podsumowujac, potrzebuje troche wiecej basu. Wzmacniacz oraz okablowanie napewno bede wrzucal do samochodu. Prosze Was o podpowiedz, ktora opcja bedzie dla mnie najkorzystniejsza cenowo/jakosciowo. Licze rowniez na inne cenne pomysly oraz uwagi.

    P.S Wymiana radia na nieseryjne nie wchodzi w gre, chce zostac przy oryginale.

    Sory za taki dlugi temat oraz dziekuje tym, ktorzy dotrwali do konca :)

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    2,061
    BMW
    750iL
    Skąd
    UK
    No właśnie zabieralem się do pisania nowego tematu a tu proszę :)

    Nie dziwie się, że to nie gra :D Szczerze mówiąc takie głośniczki możesz sobie wsadzić w ... opla corse :P

    OD początku...

    tutaj troche pomarudzę....

    Naglośnienie to najsłabszy element chyba każdej bawarki :/ Jakość dźwieku jest zadowalająca przy oglądaniu TV. Ale nie mam pojęcia po cholerę bylo pchac wzmacniacz (mam professionala) i CD do takiego szmelcu jak to "radyjko" i pierdziawki Nokii. Jakiś księgowy z BMW powinien zostać za to za j**a powiesz...

    Jakośc dźwieku jest fatalna, chyba każdy się zgodzi. Jest to dla mnie tym bardziej odczuwalne, że lubię kopliwą muzykę rock/metall która poprostu musi być głośna. A głosno w tym aucie słuchać da się chyba tylko ojca dyrektora :(


    Koniec marudzenia czas na konkrety :)


    Otóż byłem w dwóch zakładach zajmujących się profesjonalnie Car-audio w Lublinie. Philips (nie pamietam nazwy ulicy) i JTP-System na młyńskiej.


    W tym pierwszym pan po przesluchaniu stwierdził, że nie dociera do niego w żaden sposób (tu cytat) jak w samochodzie tej klasy mozna bylo zrobić taki g**no.

    Stwierdził, że robił już e38 kolegi, i niestety koszt zrobienia audio w tak dużej budzie to koszt ... 10 000 - 15 000zł. Podziękowałem i pojechałem do JTP.

    Tam gość już dokładniej obejrzał co jest w bagazniku, wlozyl audio-cd, posluchal....

    "To nie ma racji bytu. Żeby tutaj zrobić COKOLWIEK należy wy**eprzyć WSZYSTKO (PODKREŚLIŁ JESZCZE RAZ: WSZYSTKO!) Radio-wzmacniacz-głośniki-okablowanie

    Koszt: 10 000 - 15 000.

    Spytałem więc o sam subwoofer- zawsze można wyciszyc bassy w equalizerze i jakos tam to głośniej pogra. Pan stwierdził, że jest to do zrobienia. "Żeby poruszyć tą budą co najmniej 2x 30cm + spory wzmaciacz, do tego trezba wywiercić dziury w półce żeby cokolwiek bass było słychać.(to samo zresztą uzłyszałem w Philipsie)" Koszt samego "Bassu" - 5000zł




    Co Wy na to?




    Być może jest rozwiązanie!

    Jest producent, który stworzył glośniki oraz subwoofer specjalnie pod e38. Naczelną zasadą produktów wydaje się dyskrecja i łatwość montażu. Są to urządzenia plug'n'play. Nie trzeba zmieniać instalacji/radia/wzmacniaczy itp....

    Koszt w miare znośny. Glośniki 500$, subwoofer 700$.


    Bezpośrednie linki:

    głośniki: http://www.bavariansoundwerks.com/pr...-E38-7-Series/
    subwoofer: http://www.bavariansoundwerks.com/pr...-E38-7-Series/


    Jest wiele innych produktow przeznaczoych do e38 jak np. gniazda do iPodów itp...
    http://www.bavariansoundwerks.com/ca...261/0/Catalog/



    I teraz pytanie, czy ktokolwiek słyszał jak to gra, czytał o tych produktach, wie cokolwiek przydatnego potencjalnemu nabywcy?


    Gdyby okazalo się to warte zachodu, i wiele osob z forum byłoby chętnych na taki upgrade, być może udalo by się wynegocjować jakieś hurtowe ceny :> ale to na przyszlość....



    Myslę, że audio to problem bardzo palący w 7er, więc dobrze aby jak najwięcej osób zabrało głos :)

    Jak oceniacie swoje car-audio? I jakiego sprzętu sami używacie?

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    128
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Warszawa
    RockR, widze, ze podszedles do tematu bardzo profesjonalnie. Moje fundusze nie pozwalaja na profesionalne car audio, chcialbym jedynie "troche" poprawic fabryke. Melomanem nie jestem ale tez wiem jak graja oryginalne glosniki :/ Dlatego szukam rozwiazania na zasadzie cena/jakosc.

  4. #4
    7ka
    Gość
    w 730d mam DSP ale to i tak lipa.. wiec w podlokietnik a wlasciwie w bagaznik wsadzilem JBL 300W (glosnik z tuby) .. decha jest w pione a w niej jest glosnik, malo miejsca zabiera i gra to naprawde wystarczajaco.. ;) ba jak dla mnie mega basssssssss ale wiadomo ze sa lepsze sprzety ..ale tutaj na sprzet trzeba wydac sporo siana a mnie to kosztowalo 150 euro ;) wzmak nowy blaupunkt + tuba ktora kupilem za grosze ;) reszta pracy wlasnej produkcji.. no za posrednictwem Grega ktory mowil mi gdzie i jak mam podlaczyc ;)

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    128
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Warszawa
    Krzysiekm takie rozwiazanie byloby najprostrze. Niestety nie mam takiej mozliwosci ;(

  6. #6
    7ka
    Gość
    e tam przeciez

    wzmak i glosnik , kawalek deski, material aby ja obic welurem , kable , cierpliwosc i bedzie malina ;)

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    2,061
    BMW
    750iL
    Skąd
    UK
    moon ja wychodzę z założenia że albo robić pożądnie - albo wcale. Na sprzęcie audio w swoim krótkim życiu już trochę nerwów zszarpałem i wiem że tutaj nie ma miejsca na kompromisy, bo półśrodkami zmarnujesz tylko pieniadze a i tak nie uzyskasz dobrego efektu :(

    GOść u którego byłem opowiadał jak przyjechal kiedyś do niego dresik e36, z tubą i wzmacniaczem z M&M. WYdal na to cos kolo 300zł (albo 600 juz nie pamietam :D) i kazal mu to podłączyć w samochodzie jak należy. Odradzali mu i twierdzili ze to bez sensu - dres się uparł. No to koleś wział kase i z rezygnacją na twarzy i zabral sie do roboty. Zamontował jak należy, dresik wsiada i gleba :D

    "Panie czemu to nie gra? Wydalem kupe kasy a tego prawie wogóle nie slychać??! - Za te pieniądze nic Panu w beemce nie zagra..."


    7ka - pokaż jak to u Ciebie wygląda:)

    Ciekw jestem jak się do tych anegdot "specjalistow" maja takie wypowiedzi jak 7ka. Może rzeczywiście da się tanim kosztem coś tu zdzialać?

    Najlepszym rozwiązaniem są zapewne glośniki wstawione w miejsce bocznych schowków jak tu:




  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar phdream
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    764
    BMW
    E38 740i 6M
    Skąd
    Olsztyn
    RockR mam wrazenie ze nie wiesz co piszesz.W jednym poscie piszesz o urzadeniach Plug&Play czyli na seryjnym okablowaniu,a post nizej piszesz ze albo robic pozadnie albo wcale.Czegos nie rozumiem.
    U siebie mam zmienione radio+wzmak i podobnie jak 7ka tylko ze mam skrzynie z glosnikiem wychodzacym z podlokietnika i gra niemilosiernie(wszystko od Trola,takze ci co widzieli i slyszli wiedza jak to gra)

  9. #9
    7ka
    Gość
    niebawem zapodam fotki ;)

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    904
    BMW
    E46 328Ci
    Skąd
    Wrocław
    Ja u siebie zamontowałem Infinity odseparowane i Pioneer'a 5800MP. W E38 nagłosnienie oryginalne jest tak słabe, że musisz zmienić i radio i głośniki. Najpierw wsadziłem nowe głośniki - poprawa brzmienia była. Jak wsadziłem pioneerka do tego - znowu duża różnica.

    Co do Hertz'ów - moim zdaniem bardzo przyzwoite głośniki, miałem w E36 dwa komplety i byłem zadowolony, poza tym, że były dosyć słabe, ale dźwięk miały selektywny i szczegółowy.

    Nie zgodzę się że trzeba wydawać kupę kasy na poprawę brzmienia. Wymieniasz głośniki przód - odseparowany zestaw Infinity 500zł, radio dobre - 600zł + wytłumienie drzwi z 400zł pewnie. I to już gra dobrze, ale bez basów. Chcesz basy - nieduża aktywna skrzynka np JBL w bagażnik - 600zł. Do tego instalacja do suba z 500zł z kablami.

    Dla człowieka który chce zeby jego ulubione kawałki brzmiały ładnie w aucie taki zestaw wystarczy

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •