Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Podczas skrętu w lewo zwalnia mi wentylator...

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2016
    Posty
    118
    BMW
    E38
    Skąd
    Świerklany

    Post Podczas skrętu w lewo zwalnia mi wentylator...

    ... prawie do zera, natomiast przy skręcia w prawo przyśpiesza. Najciekawiej jest na rondzie, jade sobie w lewo wentylator do zera skręcam w prawo wentylator bardzo przyśpiesza, wyprostuje kierownice i jest tak na pomiędzy. Jakieś pomysły ??

  2. #2
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2016
    Posty
    10
    BMW
    740i
    Skąd
    Koszalin
    Pada juz silnik wentylatora.

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    356
    BMW
    E36 M40B18 -------E34 M20B20 ------- E38 M60B40 ------- K589 K1200RS
    Skąd
    Niepołomice
    Pasuje wyjac silnik i mu sie przyjzec. Zapewne wiekszosc wlascicieli E38 ma podobny problem u mnie jest jeszcze malo odczuwalny i nie zabralem sie za to wiec nie mam gotowej recepty.
    Zapewne lozyska na oskach lub zuzyty nie rownomiernie komutator.
    Bez demontazu sie nie obejdzie, malo tego proponuje zajac sie tym tematem niezwlocznie gdyz silnik bardzo obciazony pobiera wiecej pradu i zeby sie instalacja nie stopila.

  4. #4
    Vip Vip Awatar ELVIS
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    4,935
    BMW
    BRAK
    Skąd
    BEUTHEN/Bytom
    Wyciągnij wentylator i do wymiany będą tulejki. Koszt wymiany tulejek około 60-80 zł.
    Ostatnio edytowane przez ELVIS ; 09-11-2016 o 14:43

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2016
    Posty
    118
    BMW
    E38
    Skąd
    Świerklany
    Dzięki panowie za odpowiedź ;)

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Ale dziwne -a co ma skręcanie do tego !? :)

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    356
    BMW
    E36 M40B18 -------E34 M20B20 ------- E38 M60B40 ------- K589 K1200RS
    Skąd
    Niepołomice
    Aldik wydaje mi sie ze w czasie gdy auto skreca sily dzalajace na silnik przesowaja wirnik ktory ociera, blokuje o jakies inne elementy. Stad takie dziwne zachowanie. Ja u siebie odczuwam ten efekt latem przy wlaczonej klimie jak to na zakrecie czuje powiew chlodniejszego powietrza mimo ze w aucie i tak jest chlodno.

  8. #8
    Vip Vip Awatar ELVIS
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    4,935
    BMW
    BRAK
    Skąd
    BEUTHEN/Bytom
    Cytat Zamieszczone przez Aldik Zobacz posta
    Ale dziwne -a co ma skręcanie do tego !? :)

    Wirnik się lekko przemieszcza.

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    216
    BMW
    e38 730d
    Skąd
    Racibórz
    To nie tulejki do wymiany tylko szczotki. (rozumiem że chodzi o wentylator nawiewu).
    miałem też takie właśnie zakretowe sterowanie wentylem. dokładnie tak samo (nie pamiętam tylko czy w lewo się załączał czy w prawo, ale to nieważne)

    niestety trzeba odsunąć deskę żeby do wentyla dojść. Sam bym tego nie zrobił, ale na szczęście cursor pomógł (czytaj rozebrał)...

    I tutaj powiem ci że wymontwany wentylator po podłączeniu kabelkami na warsztacie zachowuje się tak samo (obracany w rekach raz kreci, raz nie)

    w moim przypadku powody były dwa jednocześnie. krótkawa szczotka ORAZ zapchane gniazdo szczotki brudem, co powodowało że ta krótkawa szczotka już nie chciała się docisnąć do komutatora.

    jeśli sam to będizesz robił to dwie rady:

    - nie włączaj wentyla kiedy trzymasz go tylko w ręce na pełnym napięciu (np z akumulatora warsztatowego) bo w najlepszym wypadku wypadnie ci z reki w najgorszym połamie palce. zapnij go do imadła I dopiero taki test. prace ręczne na napięciu 6-8V wtedy jest leniwy I da się go utrzymać.

    - kupując szczotki musisz patrzeć nie tylko na wymiar szczotki, ale też na zastosowanie (muszą to być szczotki do relatywnie dużych prądów i ciągłej pracy. po prostu szczotki DO SILNIKÓW nawiewu. na alle... jest sprzedawca co takie oferuje. Jak wsadzisz nieodpowiednie , to albo za miesiąc nie będize szczotek (za miękkie) albo komutatora (węglówki)

    Ja się zastanawiałem czy nie kupić zamiennika , czy naprawiać tego mojego, ale kiedy rozebrałem go i zobaczyłem że wszsytko (oprócz szczotek) jest OK (tulejki też ciasne jakby co) , to zdecydowałem spróbować.

    kurcze zrobiłem zdjęcia tych działań, chciałem tutorial zrobić, ale jakoś nie wyszło, a teraz to nawet nie wiem czy są focie gdzieś...
    no ale ogólnie to sprawa jest taka jak w każym silniku, więc każdy elektryk ci pomoże.

    Aha, silnik jest sterowany elektronicznie (ma sterownik "na sobie") idą do niego trzy przewody (dwa grubaśne i jeden cienki) te dwa grubaśne to zasilanie wg kolorów, ale ten cienki, to musisz wziąć rezystor np 1kOhm i podłączyć ten cienki styk przez rezystor do plusa - wtedy ruszy motor.

    Edit,
    przegrzebałem poczte I znalazłem tytuł aukcji
    SZCZOTKA SILNIKA DMUCHAWY WENTYLATORA 8x10x19 mm

    takie kupiłem i pasowały , pracują od ponad roku.
    widzę że ciągle są oferowane. nawet cena ta sama, całe 8PLN / szt....
    Ostatnio edytowane przez pacraf ; 10-11-2016 o 07:35

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2016
    Posty
    118
    BMW
    E38
    Skąd
    Świerklany
    No dzięki, sam raczej nie rozbiore całej deski, w zasadzie nawet nie wiem jak sie do tego zabrać ;) ale pogadam z kumplem i sie ogarnie, mam nadzieje

Podobne wątki

  1. Kalibracja czujnika skrętu
    Przez Greg38 w dziale instrukcje / schematy
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 07-12-2017, 12:47
  2. Kalibracja czujnika kąta skrętu????
    Przez pablo_k3 w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16-04-2016, 09:56
  3. [zawieszenie] Piszczenie przy skręcie w lewo
    Przez zdecydowanieja w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13-12-2015, 18:04
  4. Ściąganie w lewo
    Przez mikwawa w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21-04-2011, 16:28
  5. Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 29-05-2009, 08:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •