Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Dziwne zachowanie temperatury m60b30

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2016
    Posty
    14
    BMW
    e38 730i
    Skąd
    Kraków

    Post Dziwne zachowanie temperatury m60b30

    Witam, zacznę od początku. Gdy kupiłem moje e38 poprzedni właściciel informował mnie, iż pare tygodni wcześniej pękł mi zbiorniczek wyrównawczy. Wymienił go lecz chyba źle odpowietrzył bo czasami temperatura przekracza pion. Jego słowa potwierdziły się od razu po kupnie, temperatura rzeczywiście odchylała się od pionu ale nie rosła tylko po chwili opadała. Okazało się, że brakuje około 1,5l płynu, uzupełniłem go i odpowietrzyłem. Problem ustąpił i auto cały czas trzymało pion, załączał się wentylator od klimatyzacji nawet bez włączonej klimy a ogrzewanie działało bez zarzutu. Zastanawiał mnie jedynie fakt, iż e38 cały czasu pokazuje około 105-109 stopni, lecz wskazówka nie wychodziła poza pion więc uznałem to za normalne. Przejeździłem tak 3 miesiące. Około tygodnia temu wjeżdzając na autostradę, temperatura znów podskoczyła, wzrosła do pierwszej kreski poza pion i zaraz znów wróciła do pionu. Następnego dnia sprawdziłem poziom płynu - jest w normie. Dziś znów przytrafiła mi się podobna sytuacja, na autostradzie wzrosła temperatura do pierwszej kreski, zaczęło leciec zimne powietrze z nawiewów :/ Włączyłem klimatyzacje by wymusić załączenie drugiego wentylatora, wentylator się załączył, ogrzewanie wróciła a temperatura spadła do 100 stopni. Teraz kilka pytań:

    1. czy m60 nie powinno pracować na 90 stopniach zamiast 105?
    2. czy przy sprawnym układzie powinien się załączać wentylator klimatyzacji?
    3. co może być przyczyną skoków temperatury? niesprawna wiskoza, zacinający się termostat, zapowietrzony układ, niezałączający się wentylator klimatyzacji, czy może wadliwy zbiorniczek wyrównawczy montowany przez poprzedniego właściciela?

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2009
    Posty
    1,308
    BMW
    było e32 735 1986r lpg e34 535i lpg 1991,730v8 manual 1992_sekwencja jest BMW e32 735is Italian milf
    Skąd
    rogi/krosno
    Ad 1 tak
    Ad 2 Nie, jak wiskoza niesprawna to wentylator klimatyzacji się włącza i dzięki temu jeszcze nie zagotowałeś silnika
    Ad 3 może być wszystko co wymieniłeś ale wiskoze to bym sprawdził bo pewnie już padnięta
    pzdr

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik Awatar darekbb
    Dołączył
    Apr 2015
    Posty
    1,521
    BMW
    E38 730iA 1995
    Skąd
    Czechowice-Dziedzice
    W m60 jest termostat na 85°C

  4. #4
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2016
    Posty
    14
    BMW
    e38 730i
    Skąd
    Kraków
    Wiskoza wygląda na sprawną, na zimnym silniku daje się zatrzymać, przy rozgrzanym szaleje wichura pod maską. Aczkolwiek objawy najbliższe są jej uszkodzeniu.. Na wolnych obrotach ogrzewania praktycznie brak, może faktycznie zbiorniczek jest padnięty i ma jakieś kanaliki w sobie zatkane przez co nie da się dokładnie odpowietrzyć? Macie może jakiś dobry tutorial jak skutecznie odpowietrzyć v8 od BMW? wiem, że to nie łatwa sztuka.

  5. #5
    Smerf Czepialski Awatar tuczi77
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    12,252
    BMW
    E32 740iA
    Skąd
    ONA --> DW
    Blog
    1
    Na początek sprawdź też zakrętkę zbiorniczka czy jest taka jak ma być, czyli na 2.0 bara (o ile pamiętam).

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    356
    BMW
    E36 M40B18 -------E34 M20B20 ------- E38 M60B40 ------- K589 K1200RS
    Skąd
    Niepołomice
    M60 odpowietrza sie banalnie.
    Zimny silnik.
    Odkrecasz koreczek odpowietrznika na chlodnicy
    Zalewasz plynem na maksa az przestanie puszczac pecherzyki z odpowietrznika.
    Ujmujesz troche plynu ze zbiorniczka.
    Zakrecasz korek wlewowy.
    Odpalasz auto i grzejesz do otwarcia termostatu.
    Gasisz auto
    Czekasz az ostygnie (dla v8 pewnie z 8h)
    Dolewasz plynu do stanu.
    Koniec.

    Jesli jest nieszczelnosc nie odpowietrzysz.

    Ps. Na cieplym silniku w przewodach jest okolo 1bar cisnienia wiec przewody musza byc twarde.

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2016
    Posty
    14
    BMW
    e38 730i
    Skąd
    Kraków
    Temat prawie rozwiązany, winnym okazał się zbiorniczek wyrównawczy. Cały czas pokazywał maksymalny stan płynu, ale tak naprawdę płyn był w nim zablokowany, nie przedostawał się do obiegu. Podczas demontażu uniosłem zbiorniczek do góry, wtedy płyn się odblokował i spłynął do silnika. Po odkręceniu starego i montażu nowego zbiorniczka okazało się że płynu jest stanowczo za mało. Do układu weszło dodatkowe... 2,5l płynu :O Teraz wydaje się być w porządku. Auto na wolnych dmucha gorącym powietrzem, temperatura podczas szybszej jazdy ma idealnie 95 stopni, natomiast przy niskich prędkościach bądź stojąc w korku oscyluje w granic 95-99. Taka temperatura w korku jest normalna, czy wisko jednak do wymiany?

Podobne wątki

  1. dziwne zachowanie N42
    Przez krzywy191 w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-09-2016, 20:12
  2. [silnik] M52B28TU. Dziwne zachowanie temperatury silnika.
    Przez M@rcin w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 19-01-2016, 12:16
  3. [elektryka] dziwne zachowanie
    Przez jarogmur w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-02-2013, 22:13
  4. dziwne zachowanie PDC
    Przez hrabia81 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 23-04-2008, 19:20
  5. dziwne zachowanie LPG.
    Przez maniakowy w dziale LPG / CNG
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-04-2008, 14:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •