Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: E38 zagadka z wałem

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Velocityraptor
    Dołączył
    Mar 2015
    Posty
    315
    BMW
    było E38 750i, będzie E38 750i
    Skąd
    OKR

    Question E38 zagadka z wałem

    Witam,

    Objawy wstępne: pojedyncze metaliczne dzwoniące stuknięcia przy zmianie biegu z D na R i z powrotem. Bardzo delikatne wibracje z tyłu przy ruszaniu.

    Podejrzane katalizatory, że dzwonią i wał, że kiedyś będzie trzeba zajrzeć.

    Po wymianie katalizatorów (jeden był w rozsypce faktycznie) dzwoni jak dzwoniło. W trakcie wymiany dokręcono środkowe mocowanie rur katalizatora bo nie było przykręcone wcześniej (mocowanie w połowie długości przedniego odcinka wału).

    Tuż po wymianie katów w czasie testu tj. stop, tryb sport i pedał w podłogę przy około 45 km/h dwa mocne walnięcia spod prawego łokcia (wał na wysokości krzyżaka). Gdy przyspiesza się lekko to jest cisza.

    Diagnoza - "dostał świeżej mocy i wał pokrzywiło".

    Wymiana: podpory wału (Meyle), przegubu tylnego wału (Pascal), i gumowa tarcza przegubowa z przodu wału (chyba Febi). Części były sparciałe nieco ale bez tragedii. Podpory skrzyni w słabym stanie ale nie pourywane.

    Przy okazji zmiana oleju w 5HP30 (bo wyła i słychać było metaliczne szlifowanie). Do domu ledwie dojechałem bo skrzynia non stop w tryb awaryjny wchodziła (błedy convertera).
    Na drugi dzień skrzynia przemyślała swoje życie od początku i działa jak malina do tej pory (zero błędów).

    Niestety wał wali jak walił, doszedł efekt taki, że powyżej 140 km/h czuć wibrację od wału i cichy dźwięk jakby najeżdżać jednym kołem na linię ostrzegawczą na autostradzie.

    Wczoraj zaś wydech zleciał, nic nie pourywane, podpora Meyle miękka jak szmata, można krzyżakiem wału dotknąć osłony górnej (nota bene wytłukł tam wał już małe wgłębienie). Śruby wszystkie podokręcane. Na krzyżaku minimalny luz (0,5 mm jak się ręką kręci).

    Zamówiłem OEM podporę. Zastanawiam się nad wymianą krzyżaka i wyważeniem wału. Mam też nowe gumy pod skrzynię.

    I teraz pytanie za flaszkę Tequilli:
    Czy uszkodzenie innych elementów (np. mostu albo konwertera skrzyni) może powodować rzeczone walenie wału w podłogę czy raczej jest to z powodu miękkości podpory?

    z góry dzięki
    VR

    PS
    Kogo polecanie do wyważenia wału w promieniu 150 km od Opola?
    -------------------------------------
    Broń Masowego Wyprzedzania.

  2. #2
    Smerf Czepialski Awatar tuczi77
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    12,229
    BMW
    E32 740iA
    Skąd
    ONA --> DW
    Blog
    1
    Co do wału - może nie 150km, ale mogę polecić. Sprawdziłem ich osobiście
    http://waly-napedowe.pl/

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik Awatar jaro5
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    2,688
    BMW
    F01 750i 540km 850N x-drive,ML 3,2CDI
    Skąd
    radom
    Czy wal dobrze złożyłeś na znaki przy wymianie podpory ??? Jak nie to bedą drgania.Podpore też trzeba umiejętnie przykręcać do karoserii,żeby nie była napieta.

    Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
    było E21 316,E30 320,E32 730,E32 750,E34 540,E38 740i,E36 M3 3.0,E39 ALPINA 3.2.E65 745i, X3 3,0si

  4. #4
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2016
    Posty
    10
    BMW
    740i
    Skąd
    Koszalin
    Witam ,przechodziłem niedawno dokładnie to samo w swojej , dopiero wymiana walu na taki z nowym krzyzakiem spowodowała ze jest cisza. Podpory meyle nie polecam.

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Velocityraptor
    Dołączył
    Mar 2015
    Posty
    315
    BMW
    było E38 750i, będzie E38 750i
    Skąd
    OKR
    Dziękuję za informacje.

    Wał był składany na Spokojnej w Opolu i ponoć zgodnie ze sztuką.
    Fakt, że przed wymianą ww. części też to waliło może sugerować problem z wałem, choć z drugiej strony trudno uwierzyć, żeby tak drobny luz na krzyżaku powodował wyginanie go na przegubie o kilka centymetrów. Ale 490 Nm to w sumie siła.

    W poniedziałek umówię się z Wałbrzychem :) Piszą co prawda, że nie demontują BMW 7 ale może się dadzą namówić :)
    -------------------------------------
    Broń Masowego Wyprzedzania.

  6. #6
    Smerf Czepialski Awatar tuczi77
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    12,229
    BMW
    E32 740iA
    Skąd
    ONA --> DW
    Blog
    1
    Cytat Zamieszczone przez Velocityraptor Zobacz posta
    Piszą co prawda, że nie demontują BMW 7 ale może się dadzą namówić :)
    Ja zawoziłem im ściągnięty wał.

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Velocityraptor
    Dołączył
    Mar 2015
    Posty
    315
    BMW
    było E38 750i, będzie E38 750i
    Skąd
    OKR
    Update.

    Jednak na Spokojnej nie złożyli dobrze (był minimalny luz na krzyżaku, który zignorowali, no i nie zabronili montować podpory Meyle, która była za miękka).
    Po wymianie krzyżaka, wyważeniu wału (Wałbrzych polecany przez kolegę Tucziego, trzeba wysłać nie rozbierają sami) i wymianie podpory na OEM znów można radośnie deptać w całym zakresie.
    -------------------------------------
    Broń Masowego Wyprzedzania.

Podobne wątki

  1. [elektryka] zagadka e32
    Przez CICHY_735 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 10-02-2015, 19:13
  2. zagadka
    Przez krzywy191 w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 11-09-2010, 20:15
  3. zagadka
    Przez krzywy191 w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 14-08-2007, 07:20

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •