Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: pytanko o podatek przy zakupie auta

  1. #1
    Banned
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    313
    BMW
    e65
    Skąd
    WZL

    pytanko o podatek przy zakupie auta

    witam kolegow,zadaje to pytanie tu bo nikt nie potrafi mi odpowiedziec co w przypadku jesli kupie samochod zarejestrowany w polsce i nie oplace 2% do skarbowki? Kupilem auto pol roku temu,do dej pory go nie przerejestrowalem (nigdy tego nie robie) i nie oplacilem skarbowki.Czy urzad skarbowy wie ze to ja kupilem skoro nie zarejestrowalem? Co zrobic,zaplacic czy nie warto? Jesli ktos zna temat to prosze o wyjasnienie.Pozdrawiam

  2. #2
    Vip Vip
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1,947
    BMW
    było e32 m60, teraz pożyczam matiza od żony
    Skąd
    Kraków
    W/g prawa masz 30 dni na rejestrację i 14 dni na opłacenie skarbówki.

    Jeśli się spóźnisz z rejestracją, to /nie wiem do końca szczegółów, ale jakieś tam koszta dokładają i bywa że auto na dodatkowe badanie techniczne (pełne za ok. 260pln) posyłają.
    W przypadku skarbówki, to mają info z urzędu jak przerejestrowujesz, że kupiłeś takie a takie auto i kiedy kupiłeś.
    Jak się spóźnisz, to piszesz wyjaśnienie dla czego nie mogłeś w terminie zapłacić - w innym przypadku, lub jak stwierdzą że wyjaśnienie jest niewystarczające, to Ci dosadzą dodatkowe koszty (zależne też od długości spóźnienia i od wartości auta) - a skarbówka zawsze dopiep... duuuużo dodatkowych kar.

    Opcją może być, że pójdziesz do poprzedniego właściciela i przepiszecie umowę kupna/sprzedaży z aktualną datą - oszczędzi Ci to kłopotów i kosztów.
    Okres i wypłata... jedno i drugie jest co miesiąc, a jak nie ma to znaczy, że ktoś was zdrowo wyruchał...

  3. #3
    Cóż, nieprzerejestrowywanie auta na siebie może prowadzić do sporych komplikacji, niestety również dla poprzedniego właściciela. Ze 2 lata temu sprzedałem auto, po czym kilka miesięcy temu okazało się że auto zostało porzucone, a nowy wlaściciel jeździł dalej na moich papierach. A dowiedziałem się o tym jak mi policja zapukała do domu i zapytala się czemu porzuciłem auto. I teraz regularnie muszę do nich jeździć z umową i po raz 100 tłumaczyć się co i jak. Jak bym dorwał skur**** co kupił ode mnie to auto to cało by z tej konfrontacji nie wyszedł. A wcześniej jeszcze koleś spowodował kolizje i do ubezpieczalni jeździłem z 5 razy pokazywać umowę :/ Tak więc twoje postępowanie jest conajmniej nieodpowiedzialne. A co do kar w skarbówce, to nie wiem jakie oni mają dojścia, ale jesli otrzymuja informacje z wydziału komunikacji, a ty się tam nie pojawiłeś no to nie mają się jak dowiedzieć. Niemniej jednak, jeśli jakoś by się o tym dowiedzieli, to za przekroczenie tych 14 dni jest kara z tego co pamietam nie mniejsza niż 250 czy 200zł. Ale nie bardzo wiemjak byś miał się wytłumaczyc ze przez pół roku nie miałeś czasu. No chyba że napiszesz że w dniu zakupu auta wyjechaleś za granice i teraz wróciłeś, ale trzeba by być skończonym idiota żeby w coś takiego uwierzyć.
    Ex BMW: E34 525i '89, E38 740i '95, E38 750 iL '00, Jag X330

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    259
    mi kazali na druku pcc 3 wpisac date z umowy i tyle. zadnych problemow a umowa z 17.01 - jutro odbieram tablice.

    a i brat miał opcję że nie zglosił sprzedaży, kupujący spowodował wypadek i też były problemy wiec zgłaszać sprzedaż trzeba bezzwłocznie (tak na wszelki wypadek)

  5. #5
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    16
    Teraz ma się 30 dni na powiadomienie wydziału komunikacji, że się pozbyło auta. Tak samo w przypadku nabycia ma się 30 dni na przerejestrowanie i wypowiedzenie lub przedłużenie ubezpieczenia.

  6. #6
    Prawda jest taka że wszelkie obowiązki spadają na kupującego, ale jak widać coponiektórzy mają to głęboko w d**** i nic sobie z tego nie robią że przez ich bezmyślność ktoś potem musi się co tydzień przez pół roku zwalniać z pracy i tracić czas i pieniądze na jeżdżenie po sądach, policjach, ubezpieczalniach żeby wyjaśnić, że jakiś idiota nie przerejestrował auta.

    Moim zdaniem powinno się wprowadzić obowiązek zgłaszania pozbycia się auta przez sprzedającego do skarbówki. W tym momencie nie byłby to jakiś wielki problem, bo można by to spokojnie listownie im wysyłać, a uniknęło by się późniejszych komplikacji. I tak jak jest, 14 dni dla kupującego na zapłacenie 2%, a jak nie to kara, ale nie 200zł, tylko 200zł za każdy dzień zwłoki.
    Ex BMW: E34 525i '89, E38 740i '95, E38 750 iL '00, Jag X330

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Z tym nierejestrowaniem tez mnie szlak trafia, jako ze handluje autami to co jakiś czas widze gdzies jakieś które miałem i widze ze nadal mają te same tablice ehh, narazie jeszcze żadnej policji u mnie nie było ale wiem ze do komisu czy u jakiś tam znajomych nie raz zaglądali i pytali co i jak, jak juz wiedza ze ktoś handluie to nie ma kłopotu ale czasami mogą Cie brzydko potraktować, jak bandziora gdy ktoś zrobi jakiś wałek "Twoim" byłym autem.
    Co do skarbówki to różnie bywa, raz nic nie zrobią albo doliczą jakieś mikro odsetki a raz słyszalem ze kumplowi załatwili bez problemu a po jakimś czasie dostał 50zł kary to zapłacenia. Jest jeszcze inna kwestia, ze taka opłata i tak nikogo nie ominie bo bez potwierdzenia ze skarbówki nie zarejestruje sie auta, wiec nawet jak go odsprzedaż dalej i uda Ci sie znaleśc naiwnego co sie nie zna to wróci do Ciebie abyś to zapłacił...

  8. #8
    Banned
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    313
    BMW
    e65
    Skąd
    WZL
    auto zarejestruje sie bez skarbowki bez problemowo i nie jest wymagana oplata do rejestracji,jak handlujesz autami to powinienes wiedziec.Sam jestem handlarzem i bardzo duzo aut mi sie przewija przez rece i robie to legalnie bez walkow zadnych z ta roznica ze nie mam zarejestrowanej dzialalnosci,dlatego tez nie przerejestrowuje aut tych ktorymi jezdze bo zazwyczaj szybko mi sie nudza,teraz mam e38 i spodobalo mi sie i zostalo w rodzinie jak i A8 dlatego pytam jak jest z ta skarbowka ale widze ze nikt sie nie orientuje konkretnie.Co do sprzedazy auta jak pisal ktos wyzej ze jest ciagany przez policjie i ubezpieczalnie to bzdura poniewaz jak sprzedajesz auto to lecisz go natychmiast wyrejestrowac a potwierdzenie dostajesz z wydzialu komunikacji,pozniej lecisz do ubezpieczalni z umowa i deklarujesz ze zbyles pojazd- wtedy jestes czysty. W razie jakiego kolwiek wezwania na policje pokazujesz umowe kupna-sprzedazy i swistek z wydzialu komunikacji i jestes czysty.Pamietajmy ze policja niema wgladu do wydzialu komunikacji i skarbowki ktora jest odrebna rzecza,natomiast maja tylko wglad na podstawie rejestracji i nic wiecej. Po przekroczeniu terminu rejestracji wydzial komunikacji nie naklada zadnych kar,natomiast skarbowka moze naliczyc odsetki ustawowe ale rzadko sie zdaza.Nie wiem czy sensownie to opisalem bo zbytnio czasu niemam teraz ale dla mniej wtajemniczonych udziele info na pw,tak na wszelki wypadek gdyby ktos mial jakies pytania czy watpliwosci.Na naszych drogach jest coraz wiecej aut nierejestrowanych na bierzaco i uwierzcie mi ze latwo sprzedac takie auto i latwo je zarejestrowac pozniej pod warunkiem ze ma sie wszystkie umowy poprzednich wlasciceili. Bez zadnej urazy panowie.Pozdrawiam

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    paulo ja juz miałe przypadek ze nie chcieli zarejestrować auta nie opłaconego, a najlepsze ze nie chcieli nawet bez pieczątki firmowej, a raz musiałem faxem wysyłać papiery że mam działalność.......Więc co urząd to reguła, tak jak z tymi karami w skarbówce, jak trafisz tak będziesz mial... Ty piszesz ze robisz to legalnie a szybko sprzedajesz i handlujesz, czyli zarabiasz, skoro nie chodzisz do skarbówki to nie płacisz podatków, wieć jakoś to przeczy sobie, ale właściwie to dobrze robisz :D :D :D
    Co do rejestrowania to nawet jak masz działalność to nie musisz...

  10. #10
    Banned
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    313
    BMW
    e65
    Skąd
    WZL
    kiedys bylo tak ze na umowie musiala byc pieczatka ze skarbowki ze podatek jest oplacony,teraz jedno z drugim nie ma nic wspolnego,skarbowke oplacasz na ich osobnych druczkach.Byc moze co urzad to inaczej.Z torbami bym poszedl jakbym mial wszystko oplacac.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •