Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Wyjęcie kolektora wydechowego ?

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    799
    BMW
    e38 728, E39 523, E53 3.0i
    Skąd
    Świętokrzyskie

    Post Wyjęcie kolektora wydechowego ?

    Witam, od wczoraj BMW zaczęło wydawać taki dzwięk jakby był przepalony tłumik, pojechałem do speca od tych spraw i stwierdził że muszę wyjąć jeden z katalizatorów do spawania (ten z przodu), na dodatek stwierdził że żeby go wydostać muszę odkręcić oba kolektory wydechowe. Z tego co widziałem spod auta to z jednej strony jest to prosta sprawa, a jak wygląda odkręcanie tych kolektorów ? Czy one wyjdą mi stamtąd ? Ma ktoś jakieś doświadczenie ?
    Chodzi o to:
    http://www.realoem.com/bmw/pl/showpa...diagId=11_2183
    Ostatnio edytowane przez czerwony16 ; 22-08-2016 o 18:35

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar janus
    Dołączył
    Aug 2012
    Posty
    212
    BMW
    728 2000r + LPG
    Skąd
    WLKP
    Ja u siebie wyjmowałem właśnie ten pierwszy katalizator, z tą różnicą że miałem silnik uniesiony bo wymieniałem uszczelkę misko olejowej to robota strasznie wkurząjąca i jak to bywa mało miejsca. Po odkręceniu łapy silnika i poduszki oraz osłony termicznej sprawa się nieco ułatwi. Pamiętaj że uszczelni nr 3 i 6 wypadało by mieć bo nie wiadomo czy po odkręceniu katalizatora będą w dobrej kondycji. Powodzenia, ja z moimi dużymi łapami nieźle się nawkurzałem przy tej pracy a pękające katalizatory to podobno norma w tych silnikach.

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    799
    BMW
    e38 728, E39 523, E53 3.0i
    Skąd
    Świętokrzyskie
    A wysoko miałeś ten silnik ? Jak ze śrubami kupowałeś oryginalne czy takie zwykłe tylko utwardzane ? Dostęp od strony kolektor - głowica jest na tyle że widać śruby ? Konieczność odkręcania łapy oraz poduszki ? Czyli potrzeba trochę czasu ale da radę ?
    Chcę sie za to zabrać w piątek, po pracy czyli koło 15 i w sobotę zawieść do spawania, tak żeby na poniedziałek auto było gotowe.
    Uszczelki mam już kupione, nie były aż tak drogie.
    Dlatego zadaje tak dużo pytań :)
    PS czy planowałeś kolektor wydechowy ? Szpilki się dobrze odkręcały ?
    PS2 zjrzałem pod spód, tak jak mówisz jak odkręce łapę silnika oraz poduszkę silnika wtedy dostęp będzie ok, uniosę też lekko silnik na lewarku.
    Ostatnio edytowane przez czerwony16 ; 23-08-2016 o 15:56
    e38 728, E39 523, E53 3.0i

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar janus
    Dołączył
    Aug 2012
    Posty
    212
    BMW
    728 2000r + LPG
    Skąd
    WLKP
    Nie pamiętam jak wysoko był podniesiony ale przy tym ścisku każdy cm się liczy, pamiętaj że trzeba sondę odkręcić one czasem podobno mogą stawiać opór u mnie było na szczęście ok. Ja nie kupowałem śrub wszystkie które były okazały się w dobrym stanie one są twarde więc powinny długo przetrwać. Generalnie większość śrub odkręcałem z dołu jedna albo dwie z góry. W tym terminie co piszesz spokojnie powinieneś dać radę. Jedna szpilka mi się wykręciła tak to ładnie wykręciły się nakrętki (na klucz 11), musiałem kupić jedną nakrętkę, żeby zrobić kontrę bo nie mogłem wkręcić później szilki to była jedyna niespodziewana rzecz jaka mnie spotkała. Powodzenia bo ja powiem szczerze nienawidzę takiej roboty gdzie jest mało miejsca (zresztą pewnie nie tylko ja)

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    799
    BMW
    e38 728, E39 523, E53 3.0i
    Skąd
    Świętokrzyskie
    Chodzi Ci o tę sondę która widać spod maski ?

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar janus
    Dołączył
    Aug 2012
    Posty
    212
    BMW
    728 2000r + LPG
    Skąd
    WLKP
    Chodzi mi o sondę lambda http://www.realoem.com/bmw/pl/showpa...diagId=11_2181 nr 1 na obrazku

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    36
    BMW
    E38 728i
    Skąd
    Słubice
    Jestem akurat po zabiegu wywalenia tych katalizatorów spod maski. Powód? popękały spawy na całym obwodzie katów. Awarię było widać dopiero po demontażu katów i osłony termicznej katalizatora (obudowy) ale powodem demontażu było pierdzenie wydechu jak w warburgu. Nie ma sensu wrzucać tych katów z powrotem do auta bo i tak znowu popękają...zwłaszcza ja się lata 200km/h Ja wrzuciłem kolektory i katy z angola (katy są pod autem).
    Skutkuje to tym ze w razie wu masz super dojście do śrub o kolektora (np. demontaż głowicy) a dwa ze auto stało się bardziej dynamiczne.
    Nie byłem na hamowni ale z czystym sumieniem mogę powiedzieć ze parę koni przybyło.

    Demontaż.
    Ja wywalałem cały silnik bo miałem kilka rzeczy do zrobienia (uszczelka miski, simering na wale, skrzynia do przeglądu) ale wystarczy odkręcić silnik z poduszek, wywalasz lewą łapę i osłony termiczne, podnosisz silnik go góry i przeciągasz go na prawą stronę auta (patrząc od przodu) i masz dość dużo miejsca aby spokojnie manipulować przy śrubach. Kup sobie od razu nowe uszczelki na łączenie katów z resztą układu bo stare się po prostu wysypią i lej 2 dni WD40 na śruby inaczej ciężko będzie (te pod autem na łączeniu układu ) Ostatnia sprawa na 99% nie odkręcisz żadnej nakrętki od kolektorów tylko całe szpilki. Ale to różnie bywa, zdarza się że szpilka się zapiecze (głowica alu + szpilki stal = lipa) i szpilka się ukręci...najczęściej przy samej głowicy...ale to rzadko więc bez paniki :D

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    799
    BMW
    e38 728, E39 523, E53 3.0i
    Skąd
    Świętokrzyskie
    Wczoraj dokonałem tego zabiegu. Podlewarowałem silnik tak by niczego nie uszkodzić ( warto odkręcić osłonę wiatraka chłodnicy, żeby nie pękła). Odkeciłem wszystkie sondy (klucz 22 płaski). Odkręciłem łapę silnika (klucz 13) oraz poduszkę silnika (klucz 13, warto sobie tę dużą śrubę na klucz 16scie poluzować gdy silnik nie jest w górze). Odkręcić wszystkie osłony łącznie z boczną która zasłania kable, każdy centymetr się liczy. Po tym zabiegi mamy już "trochę" miejsca. Zabieramy się do odkręcania kolektorów (klucz 11, warto mieć płaski z grzechotką oraz nasadkę na bagnecie). Po spryskaniu 2 dni wcześniej WD, wszystkie szpilki wychodzą pięknie ale trzeba się nagimnastykować. po odkręcaniu obu kolektorów, odkręcamy łącznie z tłumikiem, radze wywalić stare śruby i wstawić nowe. Rzecz jasna wszystkie uszczelki warto wymienić na nowe. Zawiozłem graty do spawacza ( w Kielcach polecam zakład na ul. Wróbla, pełen profesjonalizm! ). Montaż, trzeba sobie dobrze ustawić od razu oba kolektory ( jeżeli ustawimy jeden i przykręcimy, drugi nie wejdzie. Ważne, dokładnie spojrzeć żeby żadne przewody nie dotykały kolektora! Wszystkie szpilki oraz śruby posmarowałem smarem miedzianym (taki mam fetysz, że smaruje :) ). Do załapywania śrub na kolektor przydaje się wspomniany wcześniej klucz nasadowy na długim bagnecie. Uszczelki między kolektorem a głowica posmarowałem "tawotem" żeby mi się trochę trzymały, potem ten smar po uruchomieniu silnika się ulotni, także bez obaw. Ktoś mądry kiedyś powiedział że zaczynamy dokręcać od śrub które znajdują się od środka.

    Reasumując, tak jak mówili przedmówcy, jest to czasochłonne, ale do zrobienia. Dzięki wszystkim za rady, pozdrawiam.

Podobne wątki

  1. 728iA - M52TU - śruby kolektora wydechowego
    Przez orzel_man w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 25-09-2015, 07:45
  2. Wyjęcie tylnego zawieszenia (belki)
    Przez korzeń w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-05-2014, 14:32
  3. [pozostale] Wyjęcie elektrozaworów m52
    Przez serekkox w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 02-03-2014, 15:58
  4. czy to mozliwe?wyciek z kolektora wydechowego
    Przez tomalkowal w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 30-09-2010, 21:08
  5. Spawanie kolektora wydechowego M30
    Przez Michael7 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18-01-2010, 17:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •