Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35

Wątek: Rozgrzewanie - jaka metoda najzdrowsza?

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    2,061
    BMW
    750iL
    Skąd
    UK

    Rozgrzewanie - jaka metoda najzdrowsza?

    Czy Wy również macie to nieprzyjemne uczucie kiedy ruszacie zimnym autkiem w zimie i czujecie, że każde naciśnięcie gazu wrzyna się weń jak brzytwa? :P

    No dobra, nieco przesadziłem, ale bardzo interesuje mnie Wasze zdanie na temat rozgrzewania silnika - zwłaszcza teraz, w zimie.

    Jak ruszam z rana spod domu do miasta mam 15km prostej dwupasmowej drogi. Samochód przyspiesza jak żółw, ale zaraz nabiera się prędkości ok 100km/h no i jakoś niedlugo schodzi z rozgrzaniem go.

    Dużo gorzej sprawa ma się w mieście, gdzie jak ruszam spod bloku w centrum, stoje w korkach kilkanascie minut a przyspieszenia zdarzaja sie sporadycznie. Wówczas silnik nie chce się prawie wogóle grzać :(


    I tu jest punkt wyjścia mojego dylematu:

    Jeżeli traktuję silnik delikatnie z racji tego ze jest zimny, dłużej będzie się on rozgrzewał a zatem dłużej potrwa jego praca w niekorzystnych warunkach.

    Z kolei aby szybko zapewnić mu najlepsze warunki pracy,trzeba mu troszkę dać w d**e, a nie mam serca wkrecac go do 4tys kiedy on na kazdym kroku przypomina mi ze nie chce tak jechać :/


    Dzisiaj zrobilem mały eksperyment, bardzo prosty i przewidywalny - ale zawsze :D

    Zaraz po ruszeniu zimnym autkiem wrzuciłem manuala i ruszając z wyczuciem dawalem mu sie krecić do ok 3000 do następnej zmiany biegu. Silnik nagrzał się momentalnie, nawet od światel-do świateł widac bylo znaczną różnicę. Czy to zdrowe?



    I teraz moje pytanie: czy warto się spieszyć (w granicach rozsądku) z rozgrzaniem silnika, czy jechać grzecznie na automacie i pozwalać mu się dlużej męczyć?

  2. #2
    użytkownik
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,914
    BMW
    Mała Ladacznica E30 M10 Coupe
    Skąd
    WPI
    Dzisiejsze konstrukcje (nawet te z lat 90tych) są juz na tyle precyzyjne, że taka operacja nie ma sensu. Myślę, że przy nawet 20 stopniowym mrozie postój po odpaleniu zimnego silnika dłuższy niz 30 sek. nie ma żadnego uzasadnienia. I tak nie "rozruszasz" innych podzespołów np skrzyni. Ruszając z rozgrzanym silnikiem bedzie Ci sie wydawać, że auto jest gotowe na ekstremalną nawet eksploatację. Nic bardziej mylnego. Ekologicznych powodów nie przytoczę.. :x
    Zwyczajnie zimny silnik (auto) należy łagodniej traktować i tyle. ;)
    [URL=http://www.youtube.com/watch?v=VDqIJUMsR3A].:WIERNOSC jest NUDNA:.[/URL] :D

  3. #3
    Ja tam zawsze czekam aż się ruszy wskazówka temperatury silnika i jazda. Do czasu aż silnik nie nabierze właściwej temperatury to jadę delikatnie i tyle :)
    [URL]http://7er.pl/showthread.php/9030-Damias[/URL]

  4. #4
    Vip Vip
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    1,068
    BMW
    E38- 740D 1999r.p.
    Skąd
    62-872 Godziesze
    Ja osobiście mam Diesla ale też żadnemu autu nie daje od razu kopa tylko jak silnik uzyska pełną temperaturę takie jest moje zdanie.
    Najlepiej w mrozy odpalić i iść na śniadanie :hah:

  5. #5
    użytkownik
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,914
    BMW
    Mała Ladacznica E30 M10 Coupe
    Skąd
    WPI
    Cytat Zamieszczone przez Jack
    ...
    Najlepiej w mrozy odpalić i iść na śniadanie :hah:
    Teoretycznie mozna tylko po co?? :/

    Silnik pod obciążeniem nagrzewa się szybciej. Reszta podzespołów i tak sie nie "rozrusza". Wystarczy do pełnego rozgrzania delikatnie sie obchodzic z pedałem przyspieszenia ;)
    [URL=http://www.youtube.com/watch?v=VDqIJUMsR3A].:WIERNOSC jest NUDNA:.[/URL] :D

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    2,061
    BMW
    750iL
    Skąd
    UK
    Cytat Zamieszczone przez radoshb
    Dzisiejsze konstrukcje (nawet te z lat 90tych) są juz na tyle precyzyjne, że taka operacja nie ma sensu. Myślę, że przy nawet 20 stopniowym mrozie postój po odpaleniu zimnego silnika dłuższy niz 30 sek. nie ma żadnego uzasadnienia. I tak nie "rozruszasz" innych podzespołów np skrzyni. Ruszając z rozgrzanym silnikiem bedzie Ci sie wydawać, że auto jest gotowe na ekstremalną nawet eksploatację. Nic bardziej mylnego. Ekologicznych powodów nie przytoczę.. :x
    Zwyczajnie zimny silnik (auto) należy łagodniej traktować i tyle. ;)
    Chlopaki blagam... czytajcie uważniej. To że nie rozgrzewa się na postoju każdy przedszkolak wie!! Na forum juz było napisane, że to zarzynanie silnika.

    Pytam o to, czy lepiej jest rozgrzać go w miare szybko BEZ KATOWANIA, czy lepiej by działo się to (podczas jazdy) jak najwolniej. Każd erozwiązanie chyba ma swoje wady, bo albo silnik dłużej się męczy, albo bardziej nadwyręża... więc jak wy robicie??

    Jak najdelikatniej i jak najwolniej, czy "z werwą" (BEZ KATOWANIA)

    ??

  7. #7
    użytkownik
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,914
    BMW
    Mała Ladacznica E30 M10 Coupe
    Skąd
    WPI
    Cytat Zamieszczone przez RockR

    Jak najdelikatniej i jak najwolniej, czy "z werwą" (BEZ KATOWANIA)

    ??
    Proponuje średnio! nie za wolno ale bez "werwy" ;)
    [URL=http://www.youtube.com/watch?v=VDqIJUMsR3A].:WIERNOSC jest NUDNA:.[/URL] :D

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    2,061
    BMW
    750iL
    Skąd
    UK
    Cytat Zamieszczone przez radoshb
    Cytat Zamieszczone przez Jack
    ...
    Najlepiej w mrozy odpalić i iść na śniadanie :hah:
    Teoretycznie mozna tylko po co?? :/
    No właśnie nie można, bo silnik rozgrzany ma już sporo kopa (mowiac kolokwialnie) a skrzynka z zimnym olejem i raszta bebechow dostaje po d**ie...

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    2,061
    BMW
    750iL
    Skąd
    UK
    Czyli co? Jazda na manualu do 3500/min cacy? :)

  10. #10
    Ale filozofujesz :/ Z werwą bez katowania, z katowaniem, spokojnie, nie za wolno, nie za szybko ;D Po prostu ruszasz i nie ciśniesz głęboko pedału gazu. Skrzynia sama będzie zmieniała biegi koło 2,5-3tyś obrotów i wystarczy. Z wyczuciem. Chociaż pewnie każdy ma inne wyczucie :D
    [URL]http://7er.pl/showthread.php/9030-Damias[/URL]

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •