Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Wątek: Bluetooth audio w e38 w miejscu kaseciaka

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    216
    BMW
    e38 730d
    Skąd
    Racibórz

    Post Bluetooth audio w e38 w miejscu kaseciaka

    Muszę (bo inaczej się uduszę hehe) pochwalić się czymś.. może to kogoś natchnie do jeszcze jakiegoś udoskonalenia...

    ale do rzeczy.

    mam BM 16:9 z kasetą za monitorem. jakiś czas temu podłączyłem moduł bluetooth audio, który wpięty był jako "kaseta".
    czyli w kaseciaku siedzi taśma bez końca, moduł bluetooth wstrzykuje sygnał audio udając kasetę.

    jednak rozwiązanie to miało wadę taką, że kaseciak cały czas rzęził taśmą, co było słychać jakby myszy drapały pod deską...
    teraz jednak udało mi się zrobić to tak, że taśma się nie kręci,a kaseciak "myśli" tylko że chodzi, czyli jest absolutna cisza.
    działa super, telefon paruje się zanim tak naprawdę otworzę drzwi (bo jak tylko pilot otwiera auto, to system podaje zasilanie)

    wydaje mi się teraz że naprawdę nie potrzeba kombajna medialnego za XXX USD... w końcu prawie każdy smartfon ma to co trzeba, pozostaje tylko dzwięk jakoś przeciągnąć do auta, a bluetooth A2DP świetnie się nadaje do tego.

    teraz pasowałoby żeby dorobić sterownie modułem bluetooth z kierownicy (dołożyć uC IBUS który zasteruje play/pause /next / prev ) i byłoby git.

    postaram się opisać parę szczegółów za niedługo, muszę jeszcze rozpracować to sterowanie przez IBUS , choć mówiąc szczerze to tak jak jest teraz już jest super. ważne że dzwięk jest git i nie ma tych szmerów silnika kasety...

  2. #2
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,652
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Przykułeś moją atencję.
    Coś więcej, jakiej "taśmy" BT używasz i jak oszukujesz kaseciaka, że nie rzęzi?

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    216
    BMW
    e38 730d
    Skąd
    Racibórz
    za dużo skrótów ... jutro opiszę dokładniej.. ale nie ma tak łatwo że "kaseta bluetooth" do środka i jazda...
    po prostu kupiłem moduł (taka płytka jak pudełko zapałek) bluetooth a2dp (czyli specjalizowany w transmisji audio)
    i go podlutowałem w miejsce gdzie normalnie szedł sygnał z kaseciaka (wewnątrz BM)

    no a kaseta nie rzęzi bo odlutowałem zasilanie z silnika kasety... niestety mechanizm nie jest głupi i kaseciak zaraz się jorgnął że coś nie teges i tape error. dlatego trzeba jeszcze oszukać go tak aby myślał że się kręci - co też uczyniłem. to tyle....

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    216
    BMW
    e38 730d
    Skąd
    Racibórz

    Post

    więc troche szczegółów.
    moduł Bluetooth jaki zastosowałem to prawie taki jak ten poniżej telmal
    Prawie, bo było to juz trzeci moduł jaki próbowałem i ciągle słychać było jakieś szmery Bluetooth w głośnikach (taki popiskiwanie, podobne jak czasami komórka robi kiedy leży blisko jakiegoś system audio)
    ale temat uzdrowiła przetwornica zasilania izolowana - jak reką odjął.
    Jest po prostu absolutnie bez jakiekolwiek szmeru szumu czy czegokolwiek. jest to zdecydowanie najlepsze audio jakie uzyskałem, brzmi lepiej niż Yatour wpięty kiedyś jako emulator CD, dużo lepiej niż tuner telewizyjny (pamiętacie moje DVBT DIY?). Oczywiście oryginalna zmieniarka Pioneer jest poza konkurencją.
    jest jedna wada mojego rozwiązania, a mianowicie moduł Bluetooth ma niestety funkcję oszczędzania zasialania i jesli się nie podłączy do niego przez XX minut , to sie usypia.
    No mi to ine przeszkadza, bo podłączam się od razu po otwarciu auta, ale gdyby ktoś inny prowadził, a ja bym dopiero podszedł kiedy auto już chodziło przez XX minut, to nie parowałby się.
    jest to sytuacja dla mnie bezproblemowa, bo akurat tylko ja używam mojego auta, ale tak właśnie jest....

    DO tego dochodiz tylko ten generator, który podaje dwa prostokątne przebiegi na nóżkę nr 3 i 5 taśmy kaseciaka. I to jest naprawde super sprawa, bo nic nie słychać z kaseciaka... nawet cichutko puszczone audio nie jest niczym mącone.
    Kurde miałęm tego Bluetootha już od dawna, ale dopiero teraz jak zrobiłem to wyciszenie, to mnie dopiero to zaczęło cieszyć.

    generator może być najprostszy , f około 6 Hz
    http://www.piclist.com/images/www/ho...if/ckt13_1.gif


    Poniżej troche linków:
    płytka Bluetooth
    http://telmal.com/userdata/gfx/1f686...958db066e5.jpg

    konwerter z izolacja, np taki , choc mój jest NIECO inny, ale nie mam zdjęcia.

    http://www.distrelec.biz/Web/WebShop...tel-3-4823.jpg


    Słowo na koniec- nie pokazuję zdjęcia z realizacji tego u mnie - bo to narazie prototype , więc zamiast ładnej płytki PCB jest taka " kula drutu i taśmy izolacyjnej... wstyd byłby na całe internety....

    Teraz pracuję nad samomotywacją aby dorobić sterownie z kierownicy ... ale słabo mi to idzie :) pewnie nigdy hehe


    Może zapytam ...

    czy byłby ktoś chętny na taki zestaw?
    gdyby był opracowany "kit" , polegałoby to na wlutowaniu się w swojego 16:9 w odpowiednie miejsca (hmm około 8 połączeń) , to byliby chetni ?

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Baja
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    552
    BMW
    750i
    Skąd
    Warszawa
    Jestem chętny, tylko ja mam 4:3 navi

    Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    216
    BMW
    e38 730d
    Skąd
    Racibórz
    niestety ja nie mam takiej, więc nie jestem w stanie Ci pomóc. Jestem przekoanny że ten sam zestaw by się nadał, jednak nie ma tego jak sprawdzić.

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Baja
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    552
    BMW
    750i
    Skąd
    Warszawa
    Mimo wszystko jak będzie rozsądna cena to kupię i będę kombinował 😊

    Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    216
    BMW
    e38 730d
    Skąd
    Racibórz
    o koszty pytasz.... z grubego palca - moje oszacowanie kosztów jeden taki zestaw który ma w sobie:

    - moduł Bluetooth A2DP
    - moduł przetwornicy opto izolującej zasilanie
    - generator udający klepanie silnika taśmy
    - moja praca w poskładanie tego

    120-130

    jest to szacunek, muszę sprawdzić dostpeność, bo większośc elementów miałem w zapasach... ale na 99% właśnie tak.

    Warunek - 5 zestawów (koszta przesyłki przy zamawianiu rozłożą się) a przy tych elemetach przesyłak 1sztuki potrafi być znacząca.

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Baja
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    552
    BMW
    750i
    Skąd
    Warszawa
    Ja nie pytam o koszty. Napisałem jak będzie w rozsądnej cenie to kupię od ciebie i będę kombinował jak wpisać pod swoje radio

    Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    216
    BMW
    e38 730d
    Skąd
    Racibórz
    no przecież napisałem cenę. ale warunek jest taki że musiało by być 5 chętnych...

Podobne wątki

  1. [Audio/Video] Audio via bluetooth
    Przez b0rek w dziale Seria F01 / F02
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 28-06-2016, 19:17
  2. [elektryka] E38 Pomocy!!!!! Co powinno znajdować sie w tym miejscu?????
    Przez Nagiel89 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-10-2013, 10:06
  3. [audio] Założenie zestawu Bluetooth do zestawu 4:3 w E38
    Przez chester w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30-01-2011, 21:18
  4. [audio] inne radio w miejsce kaseciaka pod klapka e38
    Przez JACEKK. w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-11-2009, 20:58
  5. [audio] e38 audio inaczej niż standardowo?
    Przez Ariss_82 w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 25-11-2008, 11:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •