Witam wszystkich.

Proszę o ocenę pewnych zachowań skrzyni biegów w moim aucie.
Jeżdżę tym autem od roku. Od początku, tylko
w sytuacji gdy jadę w ten sposób, że noga jest na gazie a auto baaaaardzo pomału zwalnia i
gdy prędkość spadnie już poniżej 60 km/h zrzuca bieg z 5 na 4 bardzo twardo, z szrpnięciem.
Jeśli zwalniam w ten sposób, że hamuję silnikiem to ładnie redukuje. Tak samo jak wcisnę gaz
wystarczająco mocno to też ładnie redukuje z 5 na 4.
Co Może być przyczyną?
Wymiana oleju nie pomogła na tą przypadłość.
Wymiana oleju za to wywołała inną przypadłość, którą ja przypisuję lockup, ale przyczyny nie znam.
Otóż przy spokojnym rozpędzaniu na "D" gdy na 4 biegu prędkość zbliża się do 60 km/h
słychać dziwne, nieregularne, niezbyt głośne wycie i po dłuższej chwili wskakuje 5.
Gdy rozpędzam się dynamiczniej to albo nie ma tego dźwięku albo trwa tylko przez moment.
Przy ręcznej zmianie biegów i identycznym rozpędzaniu się nie ma żadnych dźwięków.
Dlaczego napisałem, że przypisuję to do lockup'a? Mianowicie w pierwszych tygodniach po
wymianie oleju nie zwróciłem na to uwagi, bo jeździłem tylko po mieście ale przy pierwszej
trasie poza miastem zauważyłem takie, nie wiem jak to opisać, nie płynne rozpędzanie się auta przy
prędkościach 60-100 km/h. Powiedzmy, jadę 80 km/h i wciskam trochę gazu żeby rozpędzić się
do 100 i czuję pod tyłkiem, że auto bardzo delikatnie poszarpuje. Nie jest to takie typowe
szarpanie tylko tak jak by lockup nie mógł się zdecydować czy być zapiętym czy nie.
Na obrotomierzu wtedy nie widać żadnych zmian tylko wskazówka ekonomizera delikatnie
się porusza i odwzorowuje dokładnie to co czuć pod tyłkiem.
Jeśli przy tych 80 km/h wcisnę więcej gazu to przez chwilę jest dobrze czyli auto zaczyna się
rozpędzać bez poślizgu sprzęgła po czym drobnymi skokami, zauważalnym na obrotomierzu
zaczynają się zwiększać obroty silnika. Te skoki to tak powiedzmy po 100 obr/min.
Jaka może być przyczyna w/w przypadłości?

Olej jaki zalałem to RAVENOL ATF Fluid 5/4 HP (gdzieś w październiku lub listopadzie, 10tkm temu)

Przed wymianą oleju był tylko pierwszy mankament czyli twarda redukcja z 5 na 4 w specyficznych warunkach.