Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: N62B36 - kilka problemów, dłuuuugi wywód.

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    19
    BMW
    E65 735i
    Skąd
    Bydgoszcz

    Post N62B36 - kilka problemów, dłuuuugi wywód.

    Witam serdecznie,

    Pacjent - N62B36.

    Problem - stukanie.

    Do rzeczy - jakiś czas temu zrobiłem autem dłuższą trasę, nie oszczędzając go jakoś specjalnie.
    Oczywiście nie ma mowy o typowo agresywnej jeździe, ale nie była to też jazda "na emeryta"

    Po wyjściu z samochodu usłyszałem stuki, które zlokalizowałem "na szybko" w okolicy łączenia błotnika i drzwi po stronie kierowcy.
    Dodanie gazu spowodowało ich całkowity zanik aż do odcięcia zapłonu.
    Również po powrocie na wolne obroty stuki nie występowały przez około minutę-dwie.

    WAŻNE - stuki nie są słyszalne od góry silnika.

    Ważne jest, że stukanie jest bardzo nieregularne (zarówno częstotliwość, jak również głośność).

    Po kilku dniach nie dawało mi to spokoju, postanowiłem wjechać na kanał.
    To pozwoliło mi zlokalizować przy pomocy stetoskopu ich największe natężenie na wysokości 6/7 cylindra.
    Pytanie jednak, czy nie są one przenoszone.

    Przy okazji została zdemontowana miska olejowa - niestety znalazłem w niej kilka elementów które nie powinny się tam znaleźć.
    Była to złamana końcówka szyny napinającej OE 11317533483 (sam zawinięty nosek) wielkości 1cm.
    Było też mnóstwo igiełek z jakiegoś łożyska. W praniu wyszło, że są to igiełki z któregoś łożyska Valvetronica - którego?
    Nie wiem do teraz, mechanik nie zdjął jeszcze tych elementów.

    Wszystkie te elementy zostały z miski niezwłocznie usunięte.
    Część igiełek była zgięta lub rozpołowiona, na pewno przeszły przez pompę gdyż kilka sztuk zostało złapanych na filtrze oleju.
    Było tam też kilka drobnych opiłków aluminium.

    Filtr został przeze mnie dokładnie obejrzany, nie nosił śladów przecięcia/nacięcia, więc mogę mieć 99% pewności że żaden z tych elementów nie dostał się na wał/panewki.

    Mechanik dostał listę zadań polegających na:
    - wymianie kompletu łożysk igiełkowych na obu wałkach Valvetronica,
    - wymianie szyny/szyn napinających - przy okazji sprawdzeniu rozrządu, ewentualnym ustawieniu jeśli zdarzyło mu się przeskoczyć,
    - sprawdzeniu ciśnienia oleju na wolnych obrotach przy rozgrzanym silniku.

    Ostatnia czynność została wykonana dzisiaj, w tygodniu przechodzi dalej.

    Dostałem informację, że pompa na ciepłym silniku i wolnych obrotach generuje 1.0-1.1bar.
    Czy taki wynik jest prawidłowy? Czy może pompa nadaje się do wymiany?

    Przy okazji - na dzień/dwa przed wystąpieniem stukania zaczął się pokazywać komunikat "REDUCE POWER" na pomarańczowym tle, jednak zgaszenie i ponowne uruchomienie silnika powodowało jego zanik.
    Ten komunikat występuje w trybie bliżej nieokreślonym do dziś, jednak na komputerze nie wykazuje żadnych błędów. Dodam, że mimo wystąpienia komunikatu auto ma nawet teraz moc.

    Nie mam jednak dostępu do INPY/DIS żeby diagnozować ten silnik w czasie rzeczywistym.

    Co może powodować takie nieregularne stuknięcia, które momentami są bardzo słyszalne, innym razem trzeba się bardzo uważnie wsłuchać żeby je usłyszeć?

    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

    Pozdrawiam!

  2. #2
    . ADMINISTRATOR Awatar Sebek
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    6,957
    BMW
    E23/E38/E65
    Skąd
    DZG
    Blog
    1
    Nowe ślizgi łańcucha są poprawione (różnią się od tych które masz u siebie) i musisz zmienić także śruby.

    Ja bym radził zmienić wszystkie ślizgi, śruby, napinacze i łańcuchy.

    Jeżeli szyna była już dłużej pęknięta łańcuch będzie najprawdopodobniej rozciągnięty.
    Pozdrawiam, Sebek

    Masz pytanie lub problem odnośnie funkcjonowania forum, współpracy ...
    Proszę o kontakt ze mną .!


  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    19
    BMW
    E65 735i
    Skąd
    Bydgoszcz
    Cytat Zamieszczone przez Sebek Zobacz posta
    Nowe ślizgi łańcucha są poprawione (różnią się od tych które masz u siebie) i musisz zmienić także śruby.

    Ja bym radził zmienić wszystkie ślizgi, śruby, napinacze i łańcuchy.

    Jeżeli szyna była już dłużej pęknięta łańcuch będzie najprawdopodobniej rozciągnięty.
    Czyli generalnie wymiana całego rozrządu.
    O jakich kosztach mówimy w tym przypadku? Allegro niestety nic na ten temat nie mówi:)

    Odnosząc się jednak do tego, że -jak zakładam- masz wiedzę na temat silników BMW,
    orientujesz się może ile wynosi prawidłowe ciśnienie oleju na wolnych obrotach generowane przez pompę? Nie ukrywam że mnie osobiście WYDAJE SIĘ, że powinno być ok. 1.5bar.

    Pozdrawiam!

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Zerknąłem na szybko na strone sklepu gdzie kupuje i niby zestaw do 745 ok 600zł.

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2015
    Posty
    198
    BMW
    E65 730D 2005r 231 Km
    Skąd
    Łódź
    ciśnienie oleju prawidłowe to 1.3 bara

  6. #6
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,438
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Cytat Zamieszczone przez Aswaltullach Zobacz posta

    [...]
    Mechanik dostał listę zadań polegających na:
    - wymianie kompletu łożysk igiełkowych na obu wałkach Valvetronica,
    - wymianie szyny/szyn napinających - przy okazji sprawdzeniu rozrządu, ewentualnym ustawieniu jeśli zdarzyło mu się przeskoczyć,
    - sprawdzeniu ciśnienia oleju na wolnych obrotach przy rozgrzanym silniku.
    Ad1. Nie jestem pewny czy takie łożyska występują w N62
    Ad2. Przeskoczyć, raczej nie przeskoczył, ale mógł się przestawić na Vanosach od butowania na zimno

    Cytat Zamieszczone przez Aswaltullach Zobacz posta

    [...]

    Przy okazji - na dzień/dwa przed wystąpieniem stukania zaczął się pokazywać komunikat "REDUCE POWER" na pomarańczowym tle [...]
    Podepnij się pod komputer, bo to może być wszystko np. mechaniczne zużycie wałka Valvetronic.

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2014
    Posty
    7
    BMW
    E36
    Skąd
    Krośniewice/Łódź
    Cytat Zamieszczone przez damned1 Zobacz posta
    Ad1. Nie jestem pewny czy takie łożyska występują w N62

    Występują, na wałku Valvetronica. Niestety nie wyobrażam Sobie ich wymiany bez wyjęcia wałków vvt i ssącego. Co za tym idzie potrzebne będą blokady, trochę wiedzy jak to poskładać i dużo czasu.

    A skoro już rozrząd rozebrany, to można łańcuch i ślizgi zmienić dla spokoju.

  8. #8
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    46
    BMW
    e65 735i
    Skąd
    poznan
    Widzę że kolega jest z bydgosczy...i co będziesz wymieniał rozrząd ? Jeśli tak to w jakim warsztacie w bydgoszczy?Pytam ponieważ mnie też czeka wymiana i zastanawiam się gdzie go dać do zrobienia..

  9. #9
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,438
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Cytat Zamieszczone przez spinaczo Zobacz posta
    Występują, na wałku Valvetronica. Niestety nie wyobrażam Sobie ich wymiany bez wyjęcia wałków vvt i ssącego. Co za tym idzie potrzebne będą blokady, trochę wiedzy jak to poskładać i dużo czasu.

    A skoro już rozrząd rozebrany, to można łańcuch i ślizgi zmienić dla spokoju.
    Pokaż mi która to część, bo widziałem je w innym modelu silnika, ale w N62 ich nie widziałem.


    EDIT:
    Dobra, znalazłem :)
    Ostatnio edytowane przez damned1 ; 05-12-2015 o 21:10

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik Awatar jaro5
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    2,688
    BMW
    F01 750i 540km 850N x-drive,ML 3,2CDI
    Skąd
    radom
    Po takim złomie w misce olejowej dziwie się że nie zajrzałeś do panewek.Wg.mnie pompa i panewki do wymiany.
    było E21 316,E30 320,E32 730,E32 750,E34 540,E38 740i,E36 M3 3.0,E39 ALPINA 3.2.E65 745i, X3 3,0si

Podobne wątki

  1. Kilka problemów
    Przez Przemo e32 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 09-11-2010, 18:07
  2. [e38] kilka moich (nie)palących problemów
    Przez pales w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26-08-2009, 08:44
  3. kilka problemów e32
    Przez swiety43 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 19-02-2009, 19:41
  4. Kilka problemów z E32
    Przez KaZi w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-12-2008, 22:20
  5. kilka problemów z moim e38
    Przez ricz w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 28-07-2008, 22:05

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •