Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48

Wątek: Szarpania przy jeździe na tempomacie

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka

    Post Szarpania przy jeździe na tempomacie

    Dzisiaj jechałem 800km i zauważyłem dosyć poważne problemy z moim tempomatem.

    Jadę autostradą, auto normalnie przyspiesza, normalnie jedzie prosto jak trzymam nogę na gazie, ale jak tylko zaprogramuję prędkość, to tempomat prowadzi auto bardzo nerwowo. Z częstotliwością ok. 1Hz dodaje i ujmuje gazu w taki sposób, że jest to rejestrowane przeze mnie jako brak płyności i tak znacząco zakłócające komfort podróżowania, że całą trasę walnąłem bez tempomatu. Wrażenie jest jakby tempomat nagle chciał przyspieszyć, ale jak tylko podejmie akcję, to rejestruje, że ma badaną prędkość i zaniec-h-uje podjętych działań, po czym ponownie je wznawia. Tak dzieje się w kółko. Do tego jak zejdę z prędkością np. do 90km/h i ponownie przywołuję np. 130km/h, to w trakcie przyspieszania potrafi "czknąć", jakby silnik przerwał. Nic takiego się nie dzieję, jak przyspieszam pedałem gazu, czy jak jadę po prostej z nogą na pedale gazu (bez tempomatu oczywiście).

    Nie wiem czy jest to powiązane z powyższym tematem, ale wcześniej kilka razy zauważyłem, że jak startujac np. z 80km/h i przywołuję tempomatem wysokie prędkości (np. 180km/h), to tempomat potrafi się zapomnieć i rozpędza auto bez opamiętania. Efekt jest podobny jakby turbina mi się rozbiegła i auto nie chciało przestać przyspieszać. Wystarczy, że pociągnę wajchę tempomatu do góry, albo nacisnę hamulec, to wszystko wraca do normy. Zdarza się to bardzo sporadycznie, ale się zdarza.

    W komputerze nie ma błędów poza słynnym 3FC0 - przepływomierz (za duża różnica dla biegu jałowego), który to mam odkąd go kupiłem i błąd 009C56 "fogging sensor" w klimatyzacji.

    Jakieś pomysły co może być nie tak? Gdzie szukać?

    Pierwsze co mi przychodzi na myśl to EGR. Wyczytałem, że wyłącza się on poniżej 750 obr/min i powyżej 2800 obr/min. Spróbuję więc wrzucić tempomat przy tych wartościach obrotów i poobserwuję zachowanie.

    Zrobię też drugi test - odłączę tą cholerę i zaslepiej wężyk. Zobczę jak na to zareaguje.
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 02-11-2015 o 21:55

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    Testy przeprowadzone.

    Jakiekolwiek kombinacje/odpięcia z EGR spełzły na niczym. Zero reakcji/poprawy. Szarpania na tempomacie jak były, tak są.

    Odpiąłem nawet przepływomierz. Efekt - auto zamulone, skrzynia szarpie, auto jedzie ogólnie bardzo słabo. Szarpania na tempomacie nie ustąpiły mimo odpiętej wtyczki.

    Co ciekawe, nie wyskoczył mi check engine w przypadku odpięcia przepływomierza i rurki podciśnienia EGR.

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    Obserwacji ciąg dalszy...

    Sprawdziłem wszystkie czujniki przy kołach. Tylny lewy był lekko zabrudzony. Wyczyściłem go, karcherem dobrze spłukałem, półosie w okolicy zwrotnicy. Zero poprawy.

    Komp międzyczasie zanotował dwa niestandardowe błędy, których nie mogę na necie namierzyc:
    1. 00D98E: Message from the Dynamic Stability Control missing, receiver CIM, transmitter DS
    2. 00A7D2: Sensor field of view concealed
    Wie ktoś co te błędy mogą znaczyć?

    W trakcie moich poszukiwań w internecie co to może być natrafiłem na kilka rozwiązanych wątków. Wylistuję je, to może kiedyś komuś pomogą:
    1. Zbyt niski poziom oleju w skrzyni powodował szarpanie.
    2. Wyeksploatowany konwerter.
    3. Luźny czujnik ABS.
    4. EGR bez meldowania błędu w komputerze.
    5. Przepływomierz, mimo, że nie wyrzucał błędu (wartości były poza normą).

    Co do mojego przypadku, to skrzynia i konwerter raczej odpadają, bo by mi szarpało również jak mam wyłączony tempomat, a tak się nie dzieje. Niedawno też wymieniałem olej w skrzyni z powodu wycieku. Miałem raptem 4l oleju w skrzyni i nie szarpała.

    W ogóle, historia się zaczęła po wymianie łożyska tylnego koła (była wyciągana półoś) i przednich klocków hamulcowych. Może to na coś pchnie jakieś pomysły.
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 27-12-2015 o 13:35

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    Zapomniałem dodać jeszcze, że ustawiałem zbieżność też wtedy. Kąt kierownicy zresetowałem dopiero po ok. 900km, bo nie wiedziałem, że w pamięci tkwi błąd. Kalibracja przebiegła bezproblemowo. Błąd znikł.

    Dzisiaj zresetowałem ponownie kąt ustawienia kierownicy. Sprawdziłem też przy tym czy prędkości kół są równe za pomocą DIS podczas jazdy. Wszystko jest OK. Szarpania nie ustały... :/ Tak więc to nie czujniki. Problem musi leżeć gdzie indziej.

    Zastanawia mnie tylko ten błąd, który pojawia mi się czasami:
    00D98E: Message from the Dynamic Stability Control missing, receiver CIM, transmitter DS
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 05-01-2016 o 19:13

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar miro
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    6,842
    BMW
    BRAK
    Skąd
    MEIN VATERLAND IST OBERSCHLESIEN

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    No, nic... Będę szukał dalej. Może wrzucę nową adaptację dla przepływomierza i rozbiorę EGR/przepustnicę i złożę ją na nowo. Może tam coś siedzi. Dzisiaj jeszcze ograniczyłem EGR do 40mg/storke, ale raczej nie spodziewam się cudów. Uwielbiam takie zagadki... Przypuszczam, że gdzieś siedzi jakaś pierdoła, o której nie wiem i stąd takie rzeczy się biorą. Ostatnio, co robiłem przy aucie, to czyszczenie EGR, podczas której rozbierałem przepustnicę, ale to było jakiś czas temu i wtedy tempo dobrze działało. Następnie wrzuciłem separator oleju, ale demontowałem go ostatnio i zero poprawy. Później to łożysko, klocki przód i zbieżność. Zaraz po tym cyrki się zaczęły dziać z tempomatem, więc tam najprędzej bym czegoś szukał... Tyle, że właśnie tam już wszystko potencjalnie sprawdziłem - czujniki przy kołach dokręcone, komp podaje poprawne równe wartości prędkości kół, wajha tempomatu przetestowana dzisiaj - działa bez przerw... Nie wiem...

    Przypuszczam, że może to mieć potencjalny związek z tym, że kiedyś tempomat mi kilka razy się rozbiegł - wcisnąłem przycisk powrotu do zaprogramowanej prędkości, a ten jak szalony w nieskończoność zaczął przyspieszać. Być może jeden problem odpowiada za to wszystko. Teraz tempomatu rzadko używam, bo jest denerwujący i dodatkowo masakruje mi przeniesienie napędu. Oj irytuje mnie ten problem, bo trwa trochę za długo i zaczyna wskazywać na elektronikę.

    Ogólnie moje pierwsze odczucia, to sensor. Silnik przyspiesza i po chwili całkowicie odpuszcza. Widać to po pasku spalania chwilowego i po dźwięku silnika. Strzelajcie chłopaki, a ja będę sprawdzał, bo mi się kończą pomysły, a może nawet jakiś pozornie niemożliwy powód jest sednem problemu mojego tempomatu...
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 05-01-2016 o 21:46

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar miro
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    6,842
    BMW
    BRAK
    Skąd
    MEIN VATERLAND IST OBERSCHLESIEN
    A może po prostu sterownik świruje ?

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    Sterownik jest podobno w module z kluczykiem. Całe ustrojstwo kosztuje 2200zł. Też się nad tym zastanawiałem, ale cholera wie czy to jest to, a wymiana tego to gruba robota + kodowanie auta... No, ale OK, jest to jakiś pomysł. Muszę wrzucić na listę do sprawdzenia i ewentualnie poszukać jak to ugryźć, zanim pójdzie ostatecznie w koszty...

    http://www.bmwstore.pl/pl/katalog/di...L/sA/r2006/m11

    Auto tak nafaszerowane elektroniką, a nie zgłasza tak banalnych problemów...heh...

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik Awatar miro
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    6,842
    BMW
    BRAK
    Skąd
    MEIN VATERLAND IST OBERSCHLESIEN
    Sterownik DSC jest przy pompie ABSu z tego co ja wiem.
    http://pl.bmwfans.info/parts-catalog...nit_fastening/
    Ostatnio edytowane przez miro ; 05-01-2016 o 22:39

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    Obserwacji ciąg dalszy...

    Dzisiaj robiłem dokładny test jak przyspiesza auto. Jak dodaję gazu nogą, to ciąg jest równomierny, bez przerw. Jak dodaję gazu przez pchanie wajchy do przodu, bądź przez naciśnięcie przycisku powrotu do zaprogramowanej prędkości, to mi przerywa i ewidentnie widać po wskaźniku spalania chwilowego, że dawka paliwa jest moderowana.

    To mnie zastanawia, czy przypadkiem wajcha nie jest trefna... Pytałem znajomego elektryka samochodowego, to mówi, że jeszcze nigdy się nie spotkał, żeby sterownik tempomatu się zepsuł. Najczęściej vacuum przy przepustnicy zawodzi (u mnie jest elektronika, nie ma vacuum), albo właśnie wajcha.

    Jakby był problem z lewym powietrzem, wtryskami, turbo, albo innym, to byłby również problem bez tempomatu, a taki właśnie nie występuje. W następny weekend postaram się dobrać do wajchy i zobaczymy co z tego wyjdzie... CDN....

Podobne wątki

  1. [silnik] M62B44 przy szybszej jeździe wyrzuca płyn chłodniczy
    Przez moto_fan w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 01-06-2015, 19:00
  2. Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 22-07-2014, 22:44
  3. [E65/66] po dynamicznej jeździe piszczy pasek
    Przez wiesiu w dziale Witam, jestem nowy ...
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 09-09-2012, 09:13
  4. [Stag] [e65] po jeździe na lpg nie odpala. A na pb jest ok
    Przez lysyadam27 w dziale LPG / CNG
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26-12-2011, 22:22
  5. Zła praca silnika M62 po ostrej jeździe
    Przez pasjonat w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 121
    Ostatni post / autor: 12-12-2009, 19:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •