Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Ograniczenie zaworu EGR

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka

    Post Ograniczenie zaworu EGR

    Ostatnio mój wehikuł nie daje mi jednak spokoju i od jakiegoś czasu odczuwam leciutkie bardzo sporadyczne szarpnięcia przy stałej jeździe autostradą - jakby jeden cylinder przez chwilę nie dostał paliwa. Przy butowaniu nic się nie dzieje. Przeważnie pojawia się to w okolicy 2000obr/min. Przypuszczalnie jest to efekt wadliwej pracy zaworu EGR. W komputerze nie ma żadnych błędów.
    Druga sprawa, że znalazłem w necie kilku chłopaków, którzy mają podobne odczucia do moich - czasami auto idzie jak przecinak, a czasami jakby dostaje zadyszki. Myślałem, że mi się wydaje, ale chyba jednak nie...

    Antidotum na powyższe problemy w tych przypadkach jest ograniczenie pracy zaworu EGR w DIS. W silnikach 2,0 przeważnie zmieniają wartości na 40g/storke, albo 87g/storke (blokada systemowa w zależności od normy EURO). Stąd moje pytanie - czy ktoś próbował już to zrobić? Na forach każdy po zabiegu mówi, że silnik dużo przyjemniej, płynniej pracuje i lepiej przyspiesza (logiczne - zwiększenie dostawy świeżego powietrza, a nie domieszki spalin).

    Procedura ograniczenia za pomocą DIS wygląda następująco: https://www.youtube.com/watch?v=FZtiMmFwANU
    Tutaj odczyty po ograniczeniu EGR: https://www.youtube.com/watch?v=jZ28XEHzUPA

    Inpą też można to podobno zrobić, ale nie na trafiłem na instrukcję.
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 25-10-2015 o 07:53

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    OK, przetestowałem na sobie. Ograniczyłem działanie EGR do 40mg/storke. Jestem już po miesięcznym teście i wnioski są następujące:
    - auto po odpaleniu jest znacznie bardziej żwawe
    - nagrzewanie się auta nie zmieniło się zauważalnie; mógłbym nawet powiedzieć, że wg moich obserwacji nie zmieniło się w ogóle
    - DPF nie zgłasza błędów, mimo, że jeżdżę na bardzo krótkich odcinkach
    - skończyły się wahania nastroju z mocą
    - skrzynia zauważalnie łagodniej pracuje, szczególnie na zimnym oleju

    Jako ciekawostkę pooglądajcie sobie jak działa EGR włączony i wyłączony:
    https://www.youtube.com/watch?v=kqUckHmqZbI
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 03-02-2016 o 18:11

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Zbichu
    Dołączył
    Sep 2015
    Posty
    566
    BMW
    Tymczasowo Audi
    Skąd
    Estoril
    Cytat Zamieszczone przez HTN Zobacz posta
    Inpą też można to podobno zrobić, ale nie na trafiłem na instrukcję.
    Inpą nie można tego zrobić. Po odłączeniu programu wracają wartości fabryczne. Moje pierwsze podejście do zaworu EGR w silniku diesla BMW było takie jak u Ciebie. Ograniczyłem go Dis'em, ale nie byłem zadowolony z efektu, ponieważ EGR nadal działał. W mniejszym zakresie ale jednak nadal tłoczył spaliny w dolot.
    Cytat Zamieszczone przez HTN Zobacz posta
    Jako ciekawostkę pooglądajcie sobie jak działa EGR włączony i wyłączony:
    https://www.youtube.com/watch?v=kqUckHmqZbI.
    Tak, taka jest różnica między włączonym i wyłączonym, ale to nie wygląda tak u Ciebie. Zawór w Twoim aucie nadal pracuje. Na filmie EGR został wyłączony poprzez modyfikację wsadu ECU i tylko taki zabieg powoduje całkowite wyłączenie zaworu EGR i pozwolenie na pracę silnika poprzez spalanie mieszanki paliwa i powietrza bez zbędnych spalin w cylindrach.

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    Tak, wiem, że wciąż działa. Ja go jedynie ograniczyłem, nie wyłączyłem całkowicie. Całkowite wyłączenie w naszych modelach, jak i w 2,0d nie przechodzi w tak prosty sposób - tak, jak mówisz: wracają ustawienia fabryczne. Maksymalnym dopuszczonym minimum jest podobno właśnie 40mg/storke. Nie sprawdzałem jeszcze u siebie czy przejdzie mniej. Ustawiłem po prostu taką wartość, wierząc na słowo tym co pisali o 40mg.

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Zbichu
    Dołączył
    Sep 2015
    Posty
    566
    BMW
    Tymczasowo Audi
    Skąd
    Estoril
    Nie przejdzie więcej niż 40. Od euro 4. Przy euro 3 można i 87 mg. Całkowite wyłączenie to prosta sprawa. Niestety trzeba wydobyć wsad z ECU. Jeśli jesteś w stanie to zrobić to mogę Ci usunąć EGR programowo.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar twin7
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    731
    BMW
    E65 735i + E65 730d
    Skąd
    Szczucin-Antwerpen
    Ograniczenie EGR za pomoca ISTA

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    538
    BMW
    e65 3.0d
    Skąd
    suwałki
    Ograniczenie to znaczy ustawienia na 0 ,a na filmiku ustawione jest na 40 mg więc o co chodzi ? ktoś z was ograniczał już w 3.0d i czy to działa czy jednak programowo trzeba wywalić dziada.

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Zbichu
    Dołączył
    Sep 2015
    Posty
    566
    BMW
    Tymczasowo Audi
    Skąd
    Estoril
    Ograniczenie działa jak najbardziej, ale spaliny nadal są przerabiane przez silnik. Programowo można to zrobić w dowolnym zakresie co znaczy, że może nawet nastąpić całkowite wyłączenie zaworu EGR. Różne silniki różnie reagują na manipulacje przy EGR. W przypadku silnika M57N całkowite wyłączenie przyniosło niższe spalanie, natomiast w M67N ograniczenie EGR (nie całkowite usunięcie) wpłynęło na niższe spalanie.

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    538
    BMW
    e65 3.0d
    Skąd
    suwałki
    Ustawiam na 0 czy jak na filmiku 40mg ?

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Zbichu
    Dołączył
    Sep 2015
    Posty
    566
    BMW
    Tymczasowo Audi
    Skąd
    Estoril
    Ustawiasz 40 mg. Jak masz przedlifta to 87mg. Spróbuj jak najwyższą wartość, a później sprawdź ustawienia.

Podobne wątki

  1. [silnik] Ograniczenie pracy egr w dieslach
    Przez progressowy14 w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 19-06-2016, 18:01
  2. zawór EGR 3.0 m60 HELP !!!
    Przez marcin8181 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-09-2015, 18:23
  3. popychacz zaworu AJUSA ?? ktoś robił na tym
    Przez kanap w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 26-11-2013, 21:42
  4. [hamulce] ABS - Blad przekaznika zaworu
    Przez OskiUK w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-03-2013, 10:06
  5. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-07-2011, 17:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •