Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: NIE PIJ TYLE!!! KONIOKRADY, czyli NASZE AUTKA NA ODWYKU...

  1. #1
    Początkujący Użytkownik Awatar AMC
    Dołączył
    May 2015
    Posty
    86
    BMW
    E23 elektr.,E32 M70B50 1989
    Skąd
    d. z W-wy, teraz z lasu

    Post NIE PIJ TYLE!!! KONIOKRADY, czyli NASZE AUTKA NA ODWYKU...

    Wszyscy to znamy i kochamy: kluczyk-myk, zaklikało, zaświeciło i nic nie drynda, krótki radosny rechot rozrusznika i to mruknkęcie mocarnego niedzwiedzia,
    podkarmionego nagle "zustartsspritzen"... Ciary...
    Chce się żyć! I z czego ta gęba w lusterku się tak cieszy?...
    To dość kosztowny afekt. Niestety...
    Stówka na tacho, sprzęgło sztywne już złączyło; mała, wielce pożyteczna wskazóweczka błąka się gdzieś pomiędzy trzecią a czwartą cienką kreseczką za
    "10". Zaraz zaświeci rezerwa... Trzeba by nalać ze dwie dyszki... A to pijawka!
    Kurczę suchobiedne, nie dałoby się trochę taniej? Chociaż troszkę...
    To było jakieś 14 lat temu. Sterta papierów z notatkami sprzed lat, wypasiony "Kazio" ze zdychającą baterią mądrzejszy ode mnie, stolik zawalony
    porozkładanymi książkami i kartkami...
    " - Może idz już spać?
    - I tak nie zasnę."
    Liczę, szacuję, szperam w pamięci, kartkuję jakieś książki, przerzucam kartki, znowu liczę. "Kazio" zrobił się ciepły od dłoni, bateria trochę odżyła.
    Jest pierwszy wynik. "Niemożliwe, gdzieś coś mi się pozajączkowało..."
    Liczę raz jeszcze. Bardzo podobnie, właściwie wychodzi to samo. Nie do wiary... Trzeba potwierdzić doświadczalnie.
    Potwierdziłem. Trwało lat kilka.
    [Sorry za OT (pozorne), do powyższego tekstu będę się nie raz w sposób domyślny odwoływał].
    Tak więc teraz już do rzeczy. Proponuję Wam wykonanie kilku nieskomplikowanych jazd testowo-pomiarowych, mających na celu określenie "czy, a jeżeli
    tak to o ile da się zmniejszyć zużycie (marnotrawienie) paliwa w Naszych 7er". Przyznam uczciwie, że odpowiedz jest mi znana. Ale sami się przekonajcie.
    Drobna formalność, muszę: każdy z Was wykonuje n/w próby na własny koszt i ryzyko. Koszt jest niewielki, 15-20 zł na paliwko, a ryzyko nie większe niż przy
    normalnej codziennej eksploatacji - raczej mniejsze.
    Mam świadomość, że są wśród Nas tacy, którzy mogą od razu podać wiarygodny wynik niektórych pomiarów. Mimo to, proszę o ewentualne ponowienie,
    gdy chęci, czasu i ciekawości wystarczy.
    PRÓBA-POMIAR 1: Zgrubne określenie aktualnego zużycia paliwa przy stałej prędkości (V=const)
    oraz zdefiniowanych i względnie stabilnych warunkach pracy silnika.
    I przy okazji zarazem:
    POMIAR 2: Wyznaczenie sumarycznych uśrednionych oporów jazdy w określonym przedziale prędkości.
    Do tej próby nieodzowny będzie ręczny stoper, który można kupić za grosze w sklepie spor-
    towym. Nie polecam używania tel. kom., błędy mogą być znaczące, gdy nałożą się na to nie-
    dokładności odczytu VDO. Same prędkościomierze VDO są zazwyczaj bezwstydnie dokładne,
    choć wykazują niewielki dryft termiczny. Jeżeli elektronika pokładowa oferuje możliwość
    wykonania takiego pomiaru, to rzecz jasna - wykorzystać.
    KROK 1: Upatrujemy w najbliższej okolicy kilkukilometrowy (1,5 - 2) odcinek drogi o nawierzchni twardej, równej, gładkiej i czystej oraz w miarę możliwości
    PŁASKIEJ, tzn. nie pod górkę/z górki. Wbrew pozorom, nie jest to takie hop-siup, jakby się zdawać mogło, zwłaszcza odnośnie ostatniego warunku.
    Choć sposób przeprowadzenia pomiaru neutralizuje wprawdzie wpływ pochylenia drogi, to jednak niecałkowicie.
    Do próby wybieramy dzień suchy i w miarę bezwietrzny. Zatankowane paliwo powinno być dobrej jakości; ten warunek też nie zawsze tak łatwo spełnić,
    sami wiecie jak to jest. Liczę tu na Wasze dobre rozeznanie i znajomość autka w kwestii wrażliwości na to, co mu się naleje. Jeżeli 98 zamiast 95 lub na
    odwrót, to proszę to zaznaczyć - 98 ma nieco mniejszą wartość opałową. Gdy Twój silnik wykazuje bardzo wyraźną różnicę 95/98, to wskazane byłoby
    przeprowadzenie dwóch "sesji" pomiarów.
    KROK 2: Sprawdzamy i ewent. korygujemy ciśnienie w ogumieniu do wartości zalecanych przez wytwórnię.
    Wobec problematyczności powyższego sformułowania, wynikającej z powszechnego używania opon niskoprofilowych na nieoryginalnych felgach,
    umówmy się, że dla 225/15R60 będzie to 2,3 przód i 2,8bar tył (ca. 0.23/0,28 MPa). Dla innych - chyba częściej spotykanych niż te - proszę o podanie
    wymiarów i ciśnień. Bardzo ważne jest, aby ciśnienia na jednej osi były równiutkie. Jeżeli mamy M+S, to też jest ważne.
    KROK 3: Sprawdzamy (pogodynka.pl) i notujemy w dniu pomiarów temperaturę, ciśnienie i wilgotność względną powietrza.
    Ta ostatnia wielkość ma wpływ, gdy jest ponad 80%.
    KROK 4: Ważymy pojazd do pomiarów. Z kierowcą, paliwem i ew. czymś tam jeszcze - taki jaki jest.
    Zrobić to może grzecznościowo zaprzyjazniona stacja diagnostyczna. Przy okazji zerknijmy na geometrię, jak się da. Nie polecam wag np. w punktach
    dystrybucji opału - zazwyczaj nie są dostatecznie dokładne, ale jak nie będzie innego wyjścia... Niepewność ważenia +/- 25 kg dla pomiaru 1. nie ma
    znaczenia, dla 2. może już mieć.
    KROK 5: Sprawdzenie dokładności wskazań prędkościomierza w warunkach pomiarów i równocześnie rozgrzanie istotnych podzespołów pojazdu do
    temperatur w miarę ustalonych.
    Na "osłupkowanym" odcinku drogi ustalamy prędkość wg. VDO na 90 km/h (dokładnie!) i mierzymy ręcznym stoperem czas pokonania 1000 m.
    Tempomat ?- ależ oczywiście. Powinno być równo 40 sekund / km. Pomiar powtarzamy 3-5 razy, im dłuższy odcinek pomiarowy tym lepiej. Jeżeli
    wykryjemy błąd wskazań, to po przeliczeniu notujemy to - ile przekłamywał tacho.
    KROK 6: Jedziemy na Nasz upatrzony płaski odcinek pomiarowy i rozpędzamy auto do najbliższej "okrągłej" prędkości po złączeniu sprzęgła sztywnego
    w przekładni automatycznej. Zazwyczaj będzie to 100 km/h, przy manualu obieramy tyleż właśnie na najwyższym biegu. Stabilizujemy prędkość
    tempomatem (jeżeli chwilowo brak, to precyzyjnie bucikiem), resetujemy pierwszą pamięć pokładowego wskaznika średniego zużycia paliwa
    ("REICHW" - klik, potem krótko S/R - klik) i obserwujemy wskazóweczkę analogowego wskaznika (zwykle pod obrotomierzem) - gdzież się ona
    błąka, ach gdzież? Ileż to, ach ileż autko Nam właśnie z kieszeni wysysa? Obserwowane pole, zakreślane przez trochę niespokojną wskazówkę
    optycznie uśredniamy i porównujemy z zeznaniami wyświetlacza. Zapisujemy obydwa wyniki: domniemany analogowy i jednoznaczny cyfrowy.
    Próbę powtarzamy jadąc tym samym odcinkiem w przeciwnym kierunku; ten cykl ponawiamy 3-5 razy, za każdym razem notując wyniki i ewent.
    istotne spostrzeżenia. Jeden przejazd nie powinien być krótszy niż 30 sekund, im dłuższy tym lepiej. Razem będzie 6-10 przejazdów.
    Przypuszczam, że wielu z Was konfrontowało wskazania wspomnianych przyrządów z zeznaniami dystrybutora. Jeżeli nie, polecam to wielce
    absorbujące zajęcie...
    UWAGA!!! Jadąc ze wzrokiem wbitym w przyrządy, nie wbijcie Buni w jakąś przeszkodę! Proszę - ostrożnie... No i nie w zabudowanym. A planowe
    przekroczenie o 10 można sobie złagodzić "wyższym celem", co nie mija się z prawdą :-).
    To był Nasz POMIAR 1.
    Teraz POMIAR 2: Rozpędzamy auto do nieco ponad 100 km/h, rozłączamy przeniesienie napędu (na "N" lub luz, jak kto woli i ma) i obserwujemy
    uważnie wskazania prędkości. Gdy opadająca wskazówka będzie dokładnie na 100 - załączamy pomiar czasu stoperem i czekamy, aż prędkość
    spadnie do 90 - czas stop. Ponawiamy pomiar w przeciwnym kierunku jazdy.
    Następnie postępujemy analogicznie dla przedziałów prędkości 90-80, 80-70, 70-60, 60-50 i 50-40. Dla sprawdzenia dokładności warto też na koniec
    zmierzyć czas dla zakresów rozszerzonych, tzn. np. 100-80, 80-60, 60-40 a nawet np. 100-70. Zdziwicie się troszkę, niewykluczone...
    Im więcej pomiarów, tym pewniejszy wynik, tzn. obarczony mniejszym błędem. Jakiś tam błąd będzie zawsze.
    UWAGA!!! Patrz uwaga powyżej.
    UWAGA!!! W aucie z przekładnią automatyczną nie powinno stać się nic złego wskutek niezalecanego rozłączenia napędu przy 105-110 km/h, o ile
    jest ona ogólnie ok. i oleju właściwego ma pod dostatkiem. 4HP24 rozłączałem setki (jak nie tysiące) razy przy nieco wyższej prędkości
    bez złych następstw. Ale jeżeli masz wątpliwości, to zacznij od 80 w dół. Tak czy inaczej, przed próbami sprawdz olej - poziom i jakość.

    C.d.n.

    C.d.:
    Lista wyników mogłaby wyglądać np. tak:

    Nadwozie: E32 / E38

    Silnik: MxxBxx
    - przebieg: xxx kkm
    - olej: ???
    - paliwo: 95, zwyczajowo
    -cechy szczególne istotnie: np. nowa inst. zapłonowa, albo "nie dłubałem tam 5 lat", lub "codziennie pracujący", "odpalany raz w tygodniu" i.t.p.

    Przekładnia: autom./manual

    Odcinek pomiarowy: ok. xxxx m

    Lokalizacja: opcjonalnie, na ew. sensacyjne wyniki
    Cechy szczególne: np. nieco pochylony na 1/2 dystansu (bo innego nie było), lub nowa, b. gładka nawierzchnia

    Warunki pomiaru:
    - temp. powietrza: xx *C, +/- 1*
    - ciśnienie atm.: xxxx hPa
    - wilg. wzgl.: xx %
    - warunki szczególne: np. wiatr ok. 1 m/s ca. równolegle do drogi (czołowy/tylny)

    Układ jezdny:
    - ogumienie: jw. w tekście
    - amortyzatory: nowe
    prawie nowe
    przeciętne
    słabe
    brak
    - geometria: sprawdzona - bez zarzutu
    nie sprawdzana od 5000 km lub więcej
    nie sprawdzana od 50000 km

    Ciężar pojazdu do pomiarów: xxxx kg +/- xx kg

    Zauważony błąd wskazań tacho VDO: np. +1.5 km/h @ 90 km/h ; lub w formie np. 39.5 s / 1000 m @ 90km/h ; lub 2 min 37.5 s / 5 km @ 90km/h

    POMIAR 1 :
    Średnie zmierzone zużycie paliwa @ 100 km/h : analog. : xx,x
    cyfrowy : xx,x

    POMIAR 2 :
    Czas wytracania prędkości w przedziałach :
    100-90 : xx,x sekundy
    90-80 : xx,x s
    80-70 : xx,x s
    70-60 : xx,x s
    60-50 : xx,x s
    50-40 : xx,x s
    dodatkowe (jeżeli wykonano), np.:
    100-60 : xx,x s (ale proszę nie wpisywać wyniku zsumowanych poprzednich, tylko rzeczywisty - będzie nieco inny, co pozwoli na zawężenie niepewności)

    Przeprowadzenie w/w prób wymaga nieco zachodu, ale liczę, że wśród licznej grupy użytkowników E32/E38 znajdą się tacy, którzy zadadzą sobie ten trud.
    Czas pokaże...

    Co Nam to da?
    Przedstawi Wam w sposób bezpośredni i niepodważalny a więc uzmysłowi - a o to chodzi - rzędy wielkości rzeczywistych energii i mocy, z jakimi mamy do
    czynienia w konkretnych sytuacjach ruchowych Naszych 7er. Będzie to nieodzowne do dokonania porównań z innymi wielkościami, które będę Wam
    przedstawiał wraz z opisami moich doświadczeń i dość niecodziennych eksperymentów, możliwych do powtórzenia choćby i komisyjnie, wiarygodnych
    w granicach niepewności pomiaru. Porównania te z kolei pozwolą Wam na ugruntowanie zdania o tym kto, gdzie i ile kradnie koników i złotówek w aucie.
    Ponadto przypuszczam, że przybliży to części z Was zjawiska i procesy towarzyszące eksploatacji, żeby nimi zawładnąć, dobrze jest je "czuć", to bardzo
    przypomina jazdę BMW. Jak na kursie na prawko: wsiadłeś pierwszy raz, jeszcze nie ogarniasz i nie bardzo kumkum, co się dookoła dzieje, trąbią na Ciebie.
    A tu trąbią kilowaty, megadżule, Kelviny, Ampery i częstokroć podskubują conieco z Twojej kieszeni. Dobrze byłoby to usłyszeć i wyłapać drani.
    Tak to widzę, nino .
    Wyniki w/w pomiarów są mi dobrze znane, robiłem to setki razy, stąd wiem, że są miarodajne. Inaczej bym ich Wam nie proponował. To pozwoli na porównanie
    z Waszymi wynikami i wyciągnięcie wniosków, mam nadzieję konstruktywnych, powiadomienie Was o tym i ew. podjęcie dyskusji ogólnych i szczegółowych.
    Z kolei wyniki obliczeń, wykonanych na podstawie tych pomiarów opublikuję możliwie szybko na Forum wraz ze sposobami ich uzyskania. Da się uniknąć
    wyższej matematyki, nie są zawiłe, wręcz przeciwnie. Wyjaśnię, co będzie trzeba, choć wiem, że nie wszystkim to będzie potrzebne.
    (2) c.d.n.
    Ostatnio edytowane przez AMC ; 21-10-2015 o 01:11 Powód: ciąg dalszy posta
    Pozdrawiam - Andrzej

    Człowiek nie tylko WIE, ale także WIE, ŻE WIE. Inne gatunki tego nie wiedzą.

    Być, Mieć, Wiedzieć.

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar nino
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    1,456
    BMW
    E32 735
    Skąd
    Katowice
    Mniej więcej przebrnąłem przez tekst. Tylko nie rozumiem, co dokładnie ma z niego wynikać ? Jaki jest sens tych pomiarów ?

  3. #3
    Początkujący Użytkownik Awatar AMC
    Dołączył
    May 2015
    Posty
    86
    BMW
    E23 elektr.,E32 M70B50 1989
    Skąd
    d. z W-wy, teraz z lasu
    Witam, nino . Z tego tekstu jeszcze nic nie wynika. Ciąg dalszy nastąpi niebawem - cierpliwości... Piszę z pamięci, "na gorąco", nieprędko to idzie.

    P.S.: c.d. już jest ;-)
    Ostatnio edytowane przez AMC ; 21-10-2015 o 03:25 Powód: uaktualnienie info
    Pozdrawiam - Andrzej

    Człowiek nie tylko WIE, ale także WIE, ŻE WIE. Inne gatunki tego nie wiedzą.

    Być, Mieć, Wiedzieć.

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar nino
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    1,456
    BMW
    E32 735
    Skąd
    Katowice
    Doceniam czas poświęcony na ten elaborat :) Dawno przestałem liczyć spalanie, "luft" w oponach sprawdzam regularnie i inne podstawowe pierdoły również. Auto ma 26 lat, w zasadzie do wymiany w nim jest wszystko, gdyby tak bardzo szczegółowo mu się przyjrzeć i oczekiwać sprawności jak z salonu. Przepraszam, wróć - ostatni raz spalanie obliczałem + - podczas wyjazdu do Chorwacji ( jakiś roku temu ) - średnia wyszła 13, ale nie to w tym jest najważniejsze - najważniejsze jest to, że wróciłem bez żadnych problemów do domu i mogłem pojeździć po normalnych drogach :) Ciężko oczekiwać po samochodzie, którego wartość oscyluje w granicach średniej klasy roweru miejskiego, cudów związanych z eksploatacją. To jak hobby, wkładasz jakieś tam pieniądze i cieszysz się, że zabawka działa. Poza tym, czasem lepiej wiedzieć mniej i spać spokojniej.

  5. #5
    użytkownik Awatar ADASIO
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    9,182
    BMW
    BMW 750 LIX G12 FROZEN GREY MAT
    Skąd
    SILESIA City
    Cytat Zamieszczone przez nino Zobacz posta
    Doceniam czas poświęcony na ten elaborat :) Dawno przestałem liczyć spalanie, "luft" w oponach sprawdzam regularnie i inne podstawowe pierdoły również. Auto ma 26 lat, w zasadzie do wymiany w nim jest wszystko, gdyby tak bardzo szczegółowo mu się przyjrzeć i oczekiwać sprawności jak z salonu. Przepraszam, wróć - ostatni raz spalanie obliczałem + - podczas wyjazdu do Chorwacji ( jakiś roku temu ) - średnia wyszła 13, ale nie to w tym jest najważniejsze - najważniejsze jest to, że wróciłem bez żadnych problemów do domu i mogłem pojeździć po normalnych drogach :) Ciężko oczekiwać po samochodzie, którego wartość oscyluje w granicach średniej klasy roweru miejskiego, cudów związanych z eksploatacją. To jak hobby, wkładasz jakieś tam pieniądze i cieszysz się, że zabawka działa. Poza tym, czasem lepiej wiedzieć mniej i spać spokojniej.
    Zgadzam się w pełni :)

    co mi da że auto spali 2 setki więcej czy mniej?

    Przecież w ogólnym rozrachunku to sprawy kluczowo mało ważne gdy celem samym w sobie jest radość z jazdy

    Inaczej mówiąc :

    każdy mówi że palacze gdyby oszczędzali pieniądze wydawane na fajki co dziennie byli by ludźmi posiadającymi np auta czy wczasy a tak na prawdę ilu takich znacie co rzucili palenie i maja ta kasę?
    https://7er.pl/signaturepics/sigpic836_6.gif SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH !!!

    ____________________________________________
    ex - BMW E38 728i cossmosschwarz metallic
    ex - BMW E66 745 Li black metallic
    ex - BMW F02 750Lix sophistograu metallic

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar chytrusek
    Dołączył
    Jun 2012
    Posty
    889
    BMW
    e38 740 M62B44
    Skąd
    Krasnystaw
    Cytat Zamieszczone przez ADASIO Zobacz posta
    ... palacze gdyby oszczędzali pieniądze wydawane na fajki ...

    Gdyby palacze nie wydawali na fajki, powstałaby ogromna, nie do załatania w inny sposób, dziura budżetowa. Ponadto, nie byłoby z czego sponsorować badań nad rakiem i chorobami serca.
    To samo dotyczy spalania. Gdy auta zaczną palić ćwierć litra na sto, benzyna będzie musiała zdrożeć tak, żeby wyrównać dochody właścicieli rafinerii i państwa.

  7. #7
    Początkujący Użytkownik Awatar AMC
    Dołączył
    May 2015
    Posty
    86
    BMW
    E23 elektr.,E32 M70B50 1989
    Skąd
    d. z W-wy, teraz z lasu

    Post

    Zdziwicie się może - też się z Wami zgadzam. Jeżeli Twoje ostatnie zdanie, nino, rozumieć w szerszym kontekście, to też masz tu rację - trzeba sporo odwagi,
    żeby spojrzeć prosto w oczy prawdom oczywistym, a okrutnie gorzkim...
    A hobby? - tak, to jest ta wrodzona nieuleczalna choroba, która przynosi Nam to, o co tak bardzo zabiegają wszyscy ludzie - radość. W przeciwieństwie
    do krótkonogich uciech powszechnie dostępnych, trudną do wygaszenia i nieco innej jakości. Bardzo subiektywne uczucie. Deficytowe, aż boli.
    Można latać sobie awionetką, mieć banana od ucha do ucha i cieszyć się s w o i m życiem.
    Można zawiesić s o b i e na szyi złoty łańcuch, jezdzić wypasioną bryką i straszyć ludzi.
    Można zostać s o b i e politykiem na przykład...
    A można też wypełznąć po kilku godzinach z kanału pod autem, ucieszyć się, że zabawka działa i napisać potem "...Przerabiałem temat, jest tak..., zmień to
    i sprawdz tamto i będzie hulać... Pozdro..."
    Nie tylko o spalanie tam mi chodzi, choć różnica jest na tyle zauważalna (nie dwie setki ADASIO, więcej niż 10 razy tyle), aby nadać sens wysiłkom. Ważniej-
    sza korzyść leży zupełnie gdzie indziej - i nie każdy może ją mieć.
    Napisałem wcześniej, że proponuję Wam z a b a w ę , poczytajcie uważnie. Pełnowartościowe, pożyteczne poznawcze zajęcie, które może dać radość i przy-
    nieść korzyści, także te niematerialne. Wiedzę i umiejętności trudno utracić, w przeciwieństwie do dóbr materialnych. A przerobić te pierwsze w to drugie
    już nietrudno, to lekki i smaczny chlebek.
    Jakby paru kolesiom dawno temu (Chromik 1, fajna sygnatura, korzystaj ile wlezie; i może dołóż coś od Siebie, czego Ci szczerze życzę) nie chciało się
    ruszyć tyłków, to dalej łazilibyśmy po kolana w błocie i końskim łajnie. Ale na szczęście Stephensonowi i Tym wcześniej przed Nim coś nie dawało spać spo-
    kojnie.
    Nikogo nie zmuszam ani nawet nie nakłaniam. I tak by z tego nic nie wyszło...
    Ostatnio edytowane przez AMC ; 21-10-2015 o 14:58 Powód: popr. gramat.
    Pozdrawiam - Andrzej

    Człowiek nie tylko WIE, ale także WIE, ŻE WIE. Inne gatunki tego nie wiedzą.

    Być, Mieć, Wiedzieć.

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Pawliko
    Dołączył
    Jul 2011
    Posty
    931
    BMW
    Audi A5 Coupe 2.7 TDI S-line
    Skąd
    Szczecin / Gryfice
    Blog
    4
    Łojezusie..
    A nie lepiej pilnować ciśnienia w oponach, geometrii, oleju, dbać o filtry i ogólny stan auta i po prostu tankować i się nim cieszyć? Co za różnica, czy to spali 10,2l czy 10,4l... ;-)
    Były:
    VW Jetta A2
    Opel Astra G Caravan
    BMW E32 730i[*][*]
    VW Passat B5 Variant
    BMW E38 728iA
    BMW E39 535iA
    Audi A3 8P 2.0T++
    Audi A6 C6 2.7 TDI++ Quattro
    BMW E91 318d+
    VW Phaeton 3.2
    Astra GTC OPC Line
    Mercedes CLK W209 200K lift
    BMW E90 320dA 177KM 08'

  9. #9
    Początkujący Użytkownik Awatar AMC
    Dołączył
    May 2015
    Posty
    86
    BMW
    E23 elektr.,E32 M70B50 1989
    Skąd
    d. z W-wy, teraz z lasu

    Post

    c.d.
    Oprzemy się teraz o kilka prostych i znanych fizycznych praw i takichż wzorów (brrr... ale nie wyłączaj jeszcze kompa ;-) )
    Jedno z nich - prawo zachowania energii - mówi, że nie da się wziąć jej znikąd ani rozproszyć bez śladu. Jak dotąd nie zauważono potwierdzonego
    wiarygodnie wyjątku, ku rozpaczy potencjalnych twórców perpetuum mobile w ich heroicznych wysiłkach.
    Natomiast można tę energię przeistoczyć z jednej postaci w inną, a proces ten, będący zródłem większości globalnych problemów, spędza sen z powiek
    najtęższym umysłom w skali planety.
    Przeistaczanie to nie jest takie, jakbyśmy sobie tego (pobożnie) życzyli. Pojęcie sprawności jakiejś maszyny czy też procesu na tych życzeniach się zasadza
    właśnie. Sumaryczna energia włożona jest zawsze idealnie równa sumarycznej wyjętej. Ale my chcielibyśmy, aby po przetworzeniu uzyskać jak najwięcej
    energii w postaci, o którą nam chodzi, a jak najmniej w innych postaciach, gdyż te zwykle w większości tracimy. Spełnienie naszych dążeń zwykliśmy
    wyrażać w % lub adekwatnym ułamku dziesiętnym. Dotyczy to także procesu transportowania energii.

    Kiepsko z tym mamy... Żarówka właściwie prawie tylko grzeje, zamiast świecić (1.5 ... 5 %), głośnik też, zamiast grać (podobnie, zwykle gorzej), bardzo
    nowoczesna elektrownia konwencjonalna głównie podgrzewa powietrze i ew. rzekę, a prądu nam daje tak trochę nie za grubo i do tego nie za tanio (42 %),
    lokomotywa spalinowa 55 ... 65%, alternator w Twoim autku... poczekajcie, temu kolesiowi niebawem bliżej się przyjrzymy, akumulator ołowiowy-tu mamy
    dwukrotne przetwarzanie- 87 ... 90%, ale realnie dużo mniej, bo są jakie są; tego też wezmiemy pod lupę.

    A silniki w Naszych autkach? Myślę, że wiecie...
    Na prostej drodze przy stałej, korzystnej ekonomicznie prędkości 19 ... 26% benzynka i 24 ... 29% dieselek. Rzeczywista sprawność eksploatacyjna jest
    rozpaczliwie niska i w cyklu miejskim realnie może nie przekraczać 4%!!! Toż to nie lepiej, niż parowóz (4 ... 8%).

    A silnik elektryczny?... Oooo!...
    Sprawność dobrze skonstruowanej jednostki jest wręcz szokująco wysoka! Będąc mocno zależną od wielkości tej jednostki, już przy mocy 10kW może
    dochodzić do 95%, a w wykonaniach specjalnych - jeszcze więcej. Ale o tym będzie w E23.

    Jedną z powszechnie obserwowanych postaci jest energia kinetyczna. Jej magazynem jest każde poruszające się ciało. Fizyk powiedziałby, że każda masa
    o niezerowej prędkości.
    Znamy masę Naszych autek, a prędkość (jej przedziały) właśnie sobie zmierzyliśmy wraz z czasem utraty energii w czasie wybiegu, czyli jazdy rozpędem.
    W tym czasie cała zmagazynowana uprzednio energia pokonywała wszystkie opory ruchu auta.
    Możemy ją sobie obliczyć: energia kinetyczna = połowa iloczynu masy przez kwadrat jej prędkości, czyli

    Ek [w dżulach] = masa [w kilogramach] x prędkość [w m/s] do kwadratu / 2

    A cóż to takiego ten dżul? To podstawowa jednostka ilości energii właśnie, w układzie SI, od nazwiska pewnego pasjonata...
    Dużo to, czy mało? Drewienko zapałki zawiera ok. 140J, litr wody, której się właśnie zbiera na wrzenie ok. 419 kJ, literek benzynki - ok.36 000 kJ, pędzący
    zestaw z trzydziestoma tonami czegoś tam na naczepie...
    Jeżeli jeden dżul przetwarzamy w ciągu jednej sekundy, to moc tego przetwarzania wynosi jeden wat. I na odwrót, gdy mocą jednego wata pracujemy przez
    sekundę, to ta praca jest równa jednemu dżulowi. A gdy z dżula chcemy jeden wat, to będzie trwało to sekundę.

    Co to ma do Naszej Buni?
    Ano, będzie na przykład przy 2000 kg i 100 km/h : 2000 x 27,78 x 27,78 / 2 = 154345,7 / 2 =771728,4 = ca. 772 kJ
    a przy 90 km/h : 2000 x 25,00 x 25,00 / 2 = 1250000 / 2 = 625000 = 625 kJ
    Widzimy różnicę: auto "zużyło" 772 - 625 = 147 kJ w czasie... ano właśnie, zmierzcie sami. Na razie powiedzmy dla wygody, że było to 10 sekund.
    Domyślacie się już, do czego zmierzam? Zgrane trio dżul-wat-sekunda wyśpiewa nam piękną prawdę:
    147000 : 10 = 14700 W = 14,7 kW
    To była(by) średnia moc oporów jazdy, tracona nieliniowo (kwadrat we wzorze!) w przedziale 100-90 km/h. Właściwa dla ca. 96 km/h.
    Niejaki Newton coś przebąkiwał w tym temacie...Wynikałoby z tego, że... Tak! Taka moc jest potrzebna, by utrzymać taką prędkość. Wróć - byłaby, bo czas był
    założony. Zmierzcie go.
    c.d.n.
    Ostatnio edytowane przez AMC ; 22-10-2015 o 04:18
    Pozdrawiam - Andrzej

    Człowiek nie tylko WIE, ale także WIE, ŻE WIE. Inne gatunki tego nie wiedzą.

    Być, Mieć, Wiedzieć.

  10. #10
    Vip Vip Awatar Dzuda
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    10,286
    BMW
    E32 735i ; MB 560 SEC 88'
    Skąd
    Sandomierz
    Ciekaw jestem ile osób przeczytało ten temat...

Podobne wątki

  1. [elektronika] Ciepło z nawiewów mimo naprawy elektrozaworów czyli prądu nie ma w E32
    Przez Martynka w dziale instrukcje / schematy
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 31-03-2014, 15:00
  2. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-12-2013, 19:16
  3. Alpina nie Alpina - Czyli zakup chińskich felg
    Przez robert1903 w dziale Felgi, opony, itp.
    Odpowiedzi: 84
    Ostatni post / autor: 10-09-2013, 09:05
  4. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-10-2010, 19:31
  5. Pij mleko, bedziesz wielki:)
    Przez Mięsny w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-03-2008, 19:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •