Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 28

Wątek: NIE PIJ TYLE!!! KONIOKRADY, czyli NASZE AUTKA NA ODWYKU...

  1. #11
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    185
    BMW
    740i
    Skąd
    PWR
    Ja przeczytałem i bardzo mi się AMC podoba. Mam tylko wątpliwości wciąż do czego dążysz. Do dokładnego obliczenia mocy potrzebnej na utrzymanie konkretnej prędkości? Sam wynik niewiele nam da, a jak go optymalizować to wiemy (zamknięte okna, dobre lub nawet za wysokie ciśnienie, w dobrych lub w zbyt wąskich oponach etc, etc). Spalanie auta, to jednak nie jest ruch jednostajny. Mam wrażenie, że ruch jednostajny, to 5 może w przypadku przedstawicieli handlowych 12% całego ruchu auta. Co z resztą? Co z masami wirującymi, zmiennymi wartościami tarcia, oporów areo, strat w hydrokinetyku, czy pozornych zysków w co najmniej kilku możliwych rodzajach hamowania silnikiem? Za dużo zmiennych, wszędzie masz błędy, które będą się mnożyć, dzięki czemu na końcu możesz nie wiem co uzyskać. Nie ogarniesz tego. Nie zniechęcam Cię, szacun za elaborat, ale to nie są chyba doświadczenia, które miarodajnie może przeprowadzić amator.

    Od siebie dodam coś, co często jest błędnie tłumaczone w internetach:
    Silnik ma największą sprawność w okolicach max momentu obrotowego, ale nie oznacza to wprost, że tam będzie najmniej palił. Silnik pali tym mniej, im niższe ma obroty. Opłaca się więc wolnossakiem przyspieszać na miarę jego możliwości w zakresie około 3-4krpm, po czym po ustaleniu żądanej prędkości zbić maksymalnie prędkość obrotową, poprzez wrzucenie maksymalnie możliwego w tym czasie biegu.

  2. #12
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,603
    BMW
    740iA e-32
    Skąd
    Rawicz Wlkp
    Blog
    1
    Ja powiem tak kiedyś jadąc trasę 30km w ciągu innych aut i będąc leniwym zrobiłem 8,2 litra i kij z tego bo potem zrobiłem jeden start spod świateł na maksa i był zaraz wynik 12 litrów także jaki w tym cel??:-)

  3. #13
    Doświadczony Użytkownik Awatar bombel89
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    1,234
    BMW
    E32 735iA 92' E39 528iAT 97'
    Skąd
    Białystok
    Chyba kolega zaczyna nas przekonywać do wsadzenia silników elektrycznych. Z miejsca mówię - ekonomicznie uzasadnione, nawet power może być znacznie lepszy. Ale z pasji, wolę spalinowe silnik, oczywiście tylko benzynowe.

  4. #14
    Początkujący Użytkownik Awatar AMC
    Dołączył
    May 2015
    Posty
    86
    BMW
    E23 elektr.,E32 M70B50 1989
    Skąd
    d. z W-wy, teraz z lasu
    Cytat Zamieszczone przez mroova81 Zobacz posta
    Ja przeczytałem i bardzo mi się AMC podoba. Mam tylko wątpliwości wciąż do czego dążysz. Do dokładnego obliczenia mocy potrzebnej na utrzymanie konkretnej prędkości? Sam wynik niewiele nam da, a jak go optymalizować to wiemy (zamknięte okna, dobre lub nawet za wysokie ciśnienie, w dobrych lub w zbyt wąskich oponach etc, etc). Spalanie auta, to jednak nie jest ruch jednostajny. Mam wrażenie, że ruch jednostajny, to 5 może w przypadku przedstawicieli handlowych 12% całego ruchu auta. Co z resztą? Co z masami wirującymi, zmiennymi wartościami tarcia, oporów areo, strat w hydrokinetyku, czy pozornych zysków w co najmniej kilku możliwych rodzajach hamowania silnikiem? Za dużo zmiennych, wszędzie masz błędy, które będą się mnożyć, dzięki czemu na końcu możesz nie wiem co uzyskać. Nie ogarniesz tego. Nie zniechęcam Cię, szacun za elaborat, ale to nie są chyba doświadczenia, które miarodajnie może przeprowadzić amator.

    Od siebie dodam coś, co często jest błędnie tłumaczone w internetach:
    Silnik ma największą sprawność w okolicach max momentu obrotowego, ale nie oznacza to wprost, że tam będzie najmniej palił. Silnik pali tym mniej, im niższe ma obroty. Opłaca się więc wolnossakiem przyspieszać na miarę jego możliwości w zakresie około 3-4krpm, po czym po ustaleniu żądanej prędkości zbić maksymalnie prędkość obrotową, poprzez wrzucenie maksymalnie możliwego w tym czasie biegu.
    Dzięki, mroova81, bardzo mnie podbudowałeś tą wypowiedzią: fachowo, na temat, trafne szacowania i prawda słowo po słowie - szacun za to!
    Ale cierpliwości, nie mam na celu ogarniania tego, o czym mówisz, choć krąży to wokół pojęć, które przytaczasz. Piszę po kawałku, tyle daję radę.
    I rad jestem ogromnie, że ktoś zwrócił na to uwagę. A do tego tak wnikliwie... super!

    Zdzira 850i, coś-za-coś, za darmola nima nic. Ale dobrze, że stać nas póki co na frajdę przedmuchania zaworów. A cel? Wróć do posta z 21.10 , 13:48 GMT.

    bombel89, witam w klubie! (vide pierwsze zdania wątku). A na elektryczne jesteśmy tak czy inaczej skazani - ropa się kończy. No, chyba że ufoludki odpalą
    nam jakąś niedrogą licencję, albo wcześniej sami się wyrżniemy i po sprawie. Dobrze byłoby jednak zacząć już zapoznawać się z potencjalnie nowym
    napędem aut i cywilizacji, jakimś cudem ocalonej od zguby i plag. Może nie będziemy znowu w czarnej d... , jak zaczniemy to już obwąchiwać. Przynajmniej
    niektórzy z Nas.
    Co o tym wiemy na dzień wczorajszy? O tym spróbuję w E23, na miarę moich skromnych.
    Ostatnio edytowane przez AMC ; 22-10-2015 o 23:54
    Pozdrawiam - Andrzej

    Człowiek nie tylko WIE, ale także WIE, ŻE WIE. Inne gatunki tego nie wiedzą.

    Być, Mieć, Wiedzieć.

  5. #15
    Vip Vip Awatar moloko5
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    3,075
    BMW
    E32 730i R6 ' 87
    Skąd
    Nowy Sącz
    Blog
    7
    Cytat Zamieszczone przez Dzuda Zobacz posta
    Ciekaw jestem ile osób przeczytało ten temat...
    Ja tam czytam wszystko co jest na forum, więc tego wątku też nie odpuściłem...
    Ale przyznam, że nieco skomplikowane to jest jak dla mnie...


    Ps. AMC zawód Twój to inżynier...fizyk czy matematyk ? A może wszystko po trochu plus zdolny samouk...

  6. #16
    Doświadczony Użytkownik Awatar darekbb
    Dołączył
    Apr 2015
    Posty
    1,521
    BMW
    E38 730iA 1995
    Skąd
    Czechowice-Dziedzice
    Cytat Zamieszczone przez Dzuda Zobacz posta
    Ciekaw jestem ile osób przeczytało ten temat...
    Ja również to przeczytałem w całości, większość z tego roumiem, bardzo fajnie sie to czyta także jest dobrze. Nie zgodzę się tylko co do luzowania skrzyni nie wolno tego robić i nawet nie mam tego zamiaru sprawdzać doświadczalnie ale znam przypadki uszkodzeń skrzyń przez zawodowych kierowców którzy dawali na N czasie jazdy....

  7. #17
    Początkujący Użytkownik Awatar AMC
    Dołączył
    May 2015
    Posty
    86
    BMW
    E23 elektr.,E32 M70B50 1989
    Skąd
    d. z W-wy, teraz z lasu
    Cytat Zamieszczone przez moloko5 Zobacz posta
    Ja tam czytam wszystko co jest na forum, więc tego wątku też nie odpuściłem...
    Ale przyznam, że nieco skomplikowane to jest jak dla mnie...


    Ps. AMC zawód Twój to inżynier...fizyk czy matematyk ? A może wszystko po trochu plus zdolny samouk...
    Prawie trafiłeś. Elektronik. Z matmy miałem ledwo trójczyny, do dziś kuleję. A czy "zdolny"?... Złośliwi mówią, że "do wszystkiego" :-). Ale dzięki, miło :-)
    Z początku może być troszkę powikłane - napisz, co zamotałem, to jakoś przybliżę bardziej zrozumiale. Nie piszę dla siebie, fajnie, że próbujesz to pojąć.

    (sorki za OT)
    Ostatnio edytowane przez AMC ; 23-10-2015 o 23:05
    Pozdrawiam - Andrzej

    Człowiek nie tylko WIE, ale także WIE, ŻE WIE. Inne gatunki tego nie wiedzą.

    Być, Mieć, Wiedzieć.

  8. #18
    Początkujący Użytkownik Awatar AMC
    Dołączył
    May 2015
    Posty
    86
    BMW
    E23 elektr.,E32 M70B50 1989
    Skąd
    d. z W-wy, teraz z lasu
    Cytat Zamieszczone przez darekbb Zobacz posta
    Ja również to przeczytałem w całości, większość z tego roumiem, bardzo fajnie sie to czyta także jest dobrze. Nie zgodzę się tylko co do luzowania skrzyni nie wolno tego robić i nawet nie mam tego zamiaru sprawdzać doświadczalnie ale znam przypadki uszkodzeń skrzyń przez zawodowych kierowców którzy dawali na N czasie jazdy....
    Nie sposób z tym się nie zgodzić, darekbb (tzn. z drugim zdaniem). "...Max. prędkość holowania - 50(60) km/h, max. dystans - 50 km...". Przy nie pracującym silniku. Nie spotkałem się dotąd z wiarygodną relacją o awarii skrzyni rozłączanej przy rozsądnej prędkości (przy nierozsądnej - tak: jacyś przygłupi małolaci przywlekli skądś
    nieszczęsne V12 i katowali bezlitośnie, co i ile się dało: z N na D z butem do oporu, na R tak samo, wcześniej rozłączenia przy 200 albo wyżej; na
    początku rozszczelnienie, potem program awaryjny i tylko pierwszy bieg zdaje się; rozszczelnienie - wg. relacji, nie wiadomo, czy ścisłej - pojawiło
    się właśnie po pierwszej części tych wygłupów), ale to nie znaczy przecież, że spotkałem już wszystko. Dlatego jeżeli wiesz coś bliżej o takich przypadkach,
    to przybliż szczegóły. Wszyscy cały czas się uczymy.
    Ostatnio edytowane przez AMC ; 23-10-2015 o 23:03
    Pozdrawiam - Andrzej

    Człowiek nie tylko WIE, ale także WIE, ŻE WIE. Inne gatunki tego nie wiedzą.

    Być, Mieć, Wiedzieć.

  9. #19
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    185
    BMW
    740i
    Skąd
    PWR
    Przy niepracującym silniku nie pracuje pompa, czyli w skrzyni nie ma smarowania. Czy to jest zgubne? Nie wiem, wydaje mi się, że cała jest łożyskowana, a nie na panewkach, więc pewnie nie. Limity prędkości dotyczą tego, że jednak rozbryzgiem nie dotrzemy wszędzie z oliw0, więc temperatura zaczyna rosnąć, więc mamy też limit dystansu. Przerzucanie na N w czasie jazdy z pracującym silnikiem IMO tym bardziej nie powinno być zgubne, choć mogę się mylić. Żadnego automatu jeszcze nie studiowałem, choć zamierzam to zrobić.
    Ale teraz nieco z innej beczki. AMC> nie napisałeś konkretnie do czego zmierzasz, a ja aż taki bystry nie jestem. Ale tym wrzucaniem na N, chcesz pewnie zmierzyć inercję poruszającego się pojazdu, co? Trochę niesprawiedliwe moim zdaniem nie liczenie się z bezwładnością wałka atakującego przy takich pomiarach.... :D Na hamowni inercyjnej, nie wrzuca się N-na!
    Pozdro!

  10. #20
    Zaawansowany Użytkownik Awatar biemdablju7
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    394
    BMW
    E65 730D M57TU
    Skąd
    Lubelskie, smakuj życie!
    Temat prześledziłem, po przeczytaniu tego wszystkiego czuję się taki nie douczony, wręcz głupi. Te wszystkie treści fizyczne, kilo dzule, energie kinetyczne i te inne... jestem chyba ignorantem, bo zazwyczaj spalanie liczę raz na jakiś czas, kasując wskazania komputera pokładowego :) aczkolwiek, temat ciekawy i poruszony od poszewki, to się ceni że ktoś przyłożył się do tej kwestii tak dogłębnie AMC

    Osobiście potraktował bym to jako ciekawostkę, ze względu na sporadyczne użytkowanie mojego krwiopijcy V12, różnice spalania rzedu czy to będzie 13,3 czy 13, 6 l, wielkiej różnicy dla mnie nie robią ze względu na nie duże dystanse pokonywane i jazdę raczej okazjonalną, nie zmienia to faktu jednak, że tankowanie na CPN-ie za każdym razem boli, bo zalanie za sto czy dwieście polskich złotych starcza na zadziwiająco krótki okres czasu :) ale jak zostało wcześniej już napisane, liczy się radość z jazdy i ten ciągły uśmiech na twarzy gdy motor zaczyna mruczeć i zabawka po prostu działa i bawi :) życie jest zbyt krótki żeby sobie wszystkiego żałować, cieszmy się z jazdy, dajmy sobie coś od życia ;) pozdr.
    Moje 740i , 750i , 750i fl. , 750 iL, 730D http://7er.pl/showthread.php/34752-W...5%9B%C4%87-%29

Podobne wątki

  1. [elektronika] Ciepło z nawiewów mimo naprawy elektrozaworów czyli prądu nie ma w E32
    Przez Martynka w dziale instrukcje / schematy
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 31-03-2014, 15:00
  2. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-12-2013, 19:16
  3. Alpina nie Alpina - Czyli zakup chińskich felg
    Przez robert1903 w dziale Felgi, opony, itp.
    Odpowiedzi: 84
    Ostatni post / autor: 10-09-2013, 09:05
  4. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-10-2010, 19:31
  5. Pij mleko, bedziesz wielki:)
    Przez Mięsny w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-03-2008, 19:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •