Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: [E38] M52 problem z chłodzeniem

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2015
    Posty
    8
    BMW
    E38 728i
    Skąd
    Białystok

    Post [E38] M52 problem z chłodzeniem

    Witam.

    Na początku nadmienię, że stosowałem się do wszystkich instrukcji odpowietrzania układu, chociaż jest możliwość, że coś robiłem źle.

    Wracając do meritum, mam BMW E38 728i (bez gazu) z silnikiem M52. Jestem świeżo po wymianie termostatu (stary się nie domykał) oraz chłodnicy (była lekko spękana i puszczałą ciśnienie)

    Pompa wody działa bez problemu bo pobiera wodę ze zbiorniczka wyrównawczego przy wiekszych obrotach. Wąż wylotowy zarówno jak i wlotowy do chłodnicy jest ciepły, tak samo sprawa ma sie przy nagrzewnicy i wężu który idzie do elektrozaworów. Wisko tez mam już wymione bo wczesniej grzal mi sie na postoju.

    Problem jaki pozostal jest szczątkowe ogrzewanie przy ustawieniu klimatronika na 32 stopnie. Gdy ustawie ogrzewanie na niższe temperatury to wtedy temp. silnika zaczyna mi isc w góre po godzinnej podróży, wraca do normy po ustawieniu klimatronika na 32 stopnie.
    Kolejną rzeczą jest piekielnie gorąca deska rozdzielcza z tego powodu.. też tak macie ?

    Czy jest konieczność odpowietrzania klimatyzacji lub czy odpowietrza się chłodnicę przy włączonej klimie ? Nie mam webasto więc jedyne co miałem odpowietrzyć to układ chłodzenia, chyba że pominąłem odpowietrzanie nagrzewnice ( o ile takowe się wykonuję)

    Pozrawiam
    Dariusz

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar warszawa_24
    Dołączył
    Feb 2015
    Posty
    151
    BMW
    E32 M60B30
    Skąd
    Słubice
    Ile ja z tym walczyłem, przez wiskoze poszła uszczelka pod głowicą...

    No to tak, visco jest nowe, termostat i chłodnica również. Czy masz tunel na chłodnicy? To jest bardzo ważne. Zobacz na bezpiecznik od wentylatora elektrycznego chłodnic.
    Temperatura nawiewu nie może mieć wpływu na sprawny układ chłodzenia. Poziom płynu chłodniczego musi się zmienić już nawet przy lekkim dodaniu gazu, tu pompa jest na plastikowym wirniku i kilka przegrzań doprowadza do poślizgu na łączeniu wirnika. Ja bym wymienił pompę skoro jej nie ruszałeś i odpowietrzył porządnie.
    Ja to robię tak - leję płyn do głównych węży, zakładam je, wlewam płyn do zbiorniczka aż wyleci z odpowietrznika termostatu, potem z odpowietrznika na zbiorniczku. Jeżdżę na sporcie aż przepchnie ogrzewanie, które powinno być nie do wytrzymania :) Następnego dnia uzupełniam poziom przed pierwszym odpaleniem.

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2015
    Posty
    8
    BMW
    E38 728i
    Skąd
    Białystok
    No ja właśnie walczę cały czas..

    Jak mogę sprawdzić tunel na chłodnicy?
    Bezpiecznik sprawdzę dzisiaj. Z tego co się oreientuje to przy źle odpowietrzonym układzie jest słabe ogrzewanie.
    Przy dodaniu gazu, woda w zbiorniku wyrównaczym idzie szybko do dołu ale z rurki przelewowej ledwo sączy sie woda, czasem było widać bąble z powietrzem. Pare dni temu wymieniałem paski i rolki napinacza to sprawdzałem pompę (bez rozbierania) luzów nie ma i kręci się w miare normalnie.
    Są jeszcze jakieś patenty na sprawdzanie pompy ? Generalnie jest trochę zimno i mam małą ochotę znowu rozwalać cały przód bez potrzeby.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar warszawa_24
    Dołączył
    Feb 2015
    Posty
    151
    BMW
    E32 M60B30
    Skąd
    Słubice
    Tunel miałem na myśli czy jest czy go nie ma :)
    Musi być przelew a nie bablowanie.

  5. #5
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2015
    Posty
    8
    BMW
    E38 728i
    Skąd
    Białystok
    Tunel to masz na myśli obudowe chłodnicy i wiatraka ? Jeżeli tak to mam.

    Będę dalej kombinował z odpowietrzaniem tylko nie wiem czy jest sposób, żeby sprawdzić pompę wody..

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2012
    Posty
    537
    BMW
    e38 728i
    Skąd
    rabka zdrój
    Blog
    1

    Post

    ja swoje m52 zawsze odpowietrzam tak jak warszawa_24 i nigdy nie miałem problemów , a samo odpowietrzanie to 5 min roboty. ja bym zmienil pompę wody w twoim przypadku i dokladnie odpowietrzył zeby zadne bombelki nie szły z odpowietrznika na termostacie i na zbiorniczku wyrównawczym. wymiana pompy to max 30min. i nie wiem jakie rozbieranie całego przodu mialeś na mysli, ja z tego co pamietam to do wymiany pompy nawet chyba nie wyjmowałem tunelu powietrza tylko wisco odkreciłem i dołem wyciagłem ale nawet wyciagac całkiem nie trzeba chyba
    Ostatnio edytowane przez neo386 ; 16-10-2015 o 11:41

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 04-12-2014, 22:42
  2. Problem z chłodzeniem e38 2.8 z LPG
    Przez kszo511 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-04-2014, 20:58
  3. [pozostale] Problem z chłodzeniem e38 2.8 z LPG
    Przez kszo511 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-03-2014, 20:10
  4. Problem z chłodzeniem M62B44
    Przez broniu1981 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 27-01-2011, 00:43
  5. [mechanika] E32 Problem z chłodzeniem
    Przez lukee32 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 22-09-2010, 08:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •