Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Czyszczenie sondy lambdy?

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar lostami1988
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    467
    BMW
    e 32 3000dm3 v8
    Skąd
    BYDGOSZCZ

    Post Czyszczenie sondy lambdy?

    Witam czy jest taka możliwosć żeby wyczyścic sondy?? ostatnio gadałem z jednym typkiem i mi właśnie opowiadał że swoją sonde wymoczył w jakimś płynie pare godzin cały nagar zszedł założył i niby działa dalej to możliwe??

    brak odpowiedzi czyli rozumiem ze bujda
    Ostatnio edytowane przez BOSS ; 06-11-2015 o 20:12

  2. #2
    Początkujący Użytkownik Awatar AMC
    Dołączył
    May 2015
    Posty
    86
    BMW
    E23 elektr.,E32 M70B50 1989
    Skąd
    d. z W-wy, teraz z lasu

    Post

    Cytat Zamieszczone przez lostami1988 Zobacz posta
    Witam czy jest taka możliwosć żeby wyczyścic sondy?? ostatnio gadałem z jednym typkiem i mi właśnie opowiadał że swoją sonde wymoczył w jakimś płynie pare godzin cały nagar zszedł założył i niby działa dalej to możliwe??
    Zapytaj tego typka, w czym to on pławił tę sondę
    Pozdrawiam - Andrzej

    Człowiek nie tylko WIE, ale także WIE, ŻE WIE. Inne gatunki tego nie wiedzą.

    Być, Mieć, Wiedzieć.

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    455
    BMW
    e34,e32,e38 740iA 1994r
    Skąd
    szprotawa
    ja kiedyś psiknąłem sondę kontaktem i od razu było po niej-może dlatego że nie odczekałem aż wyschnie tyko zakręciłem i odpaliłem ale może środek do czyszczenia np. przepływomierza nie zaszkodził by
    sławomir

  4. #4
    Smerf Czepialski Awatar tuczi77
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    12,249
    BMW
    E32 740iA
    Skąd
    ONA --> DW
    Blog
    1
    Producent (czyli Bosch) określa żywotność sond na 150-170kkm. To powinno dać odpowiedź czy czyszczenie ich ma jakikolwiek sens. Poza tym myślę, że zanieczyszczenie ma pewnie mniejszy wpływ na złą pracę niż temperatura.

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar lostami1988
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    467
    BMW
    e 32 3000dm3 v8
    Skąd
    BYDGOSZCZ
    Cytat Zamieszczone przez tuczi77 Zobacz posta
    Producent (czyli Bosch) określa żywotność sond na 150-170kkm. To powinno dać odpowiedź czy czyszczenie ich ma jakikolwiek sens. Poza tym myślę, że zanieczyszczenie ma pewnie mniejszy wpływ na złą pracę niż temperatura.
    Tutaj sie zgadzam w stu procentach tylko czemu u mnie jest problem po około 40 tys?? i to już drugi raz z rzędu?? może instalacja gazowa zanieczyszcza sonde w tak krótkim czasie((oczywiście gazownia ustawiona ok spalanie wszystko w normie))

  6. #6
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Czytaj mój wpis w temacie kolegi AMC. Dopiero o tym pisałem.
    pozdrawiam Bartek

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    241
    BMW
    e32 M60B30
    Skąd
    Myszków
    A wyskakuje błąd sondy czy nie pracuje w odpowiednich zakresach?

  8. #8
    Początkujący Użytkownik Awatar AMC
    Dołączył
    May 2015
    Posty
    86
    BMW
    E23 elektr.,E32 M70B50 1989
    Skąd
    d. z W-wy, teraz z lasu
    Cytat Zamieszczone przez lostami1988 Zobacz posta
    Tutaj sie zgadzam w stu procentach tylko czemu u mnie jest problem po około 40 tys?? i to już drugi raz z rzędu?? może instalacja gazowa zanieczyszcza sonde w tak krótkim czasie((oczywiście gazownia ustawiona ok spalanie wszystko w normie))
    A grzałki przeżywają? Looknij na tekst kolegi ttrol'a w tem. "Nie odpala?...", post #10.
    Nominalna (optimum) temperatura pracy sondy to 600*C, początek rozpoznawalnych przez ECU jednoznacznie sygnałów to 350*C - tak podaje biuletyn Boscha.
    Jeżeli sonda pracuje w wyższej temperaturze - a będzie pracowała poprawnie także przy 900*C - to ulega przyspieszonej degeneracji.
    Grzałką steruje ECU metodą PWM (Pulse Width Modulation - modulacja szerokości impulsu, czyli regulacja poprzez zmianę proporcji czasu załączenia napięcia
    do czasu jego wyłączenia w jednym cyklu; ogólnie cykl taki może trwać od ułamka milionowej części sekundy do kilkunastu sekund; tu chyba ok. 0,0005s, czyli
    2 kHz).
    W miarę nagrzewania sondy spalinami ECU zmniejsza napięcie średnie grzałki w/w sposobem, aby sonda nie uległa przegrzaniu. Przy tej częstotliwości uśredni
    je i zadowalająco dokładnie pokaże prawie każdy przeciętny multimetr uniwersalny.
    Toteż gdybyś chciał przekonać się, czy to nie ECU niszczy Twoje sondy, podłącz multimetr pod dwa białe jej przewody ustawiając zakres 20V= (stałego) lub
    najbliższy wyższy i odpal silnik. Pojawi się tam napięcie, które powinno zacząć spadać, gdy sonda zbliży się do temp. nominalnej. Zaobserwuj, kiedy się to
    stanie.
    Ostatnio edytowane przez AMC ; 01-11-2015 o 23:08
    Pozdrawiam - Andrzej

    Człowiek nie tylko WIE, ale także WIE, ŻE WIE. Inne gatunki tego nie wiedzą.

    Być, Mieć, Wiedzieć.

  9. #9
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez AMC Zobacz posta
    A grzałki przeżywają? Looknij na tekst kolegi ttrol'a w tem. "Nie odpala?...", post #10.
    Nominalna (optimum) temperatura pracy sondy to 600*C, początek rozpoznawalnych przez ECU jednoznacznie sygnałów to 350*C - tak podaje biuletyn Boscha.
    Jeżeli sonda pracuje w wyższej temperaturze - a będzie pracowała poprawnie także przy 900*C - to ulega przyspieszonej degeneracji.
    Grzałką steruje ECU metodą PWM (Peak Width Modulation - modulacja szerokości impulsu, czyli regulacja poprzez zmianę proporcji czasu załączenia napięcia
    do czasu jego wyłączenia w jednym cyklu; ogólnie cykl taki może trwać od ułamka milionowej części sekundy do kilkunastu sekund; tu chyba ok. 0,0005s, czyli
    2 kHz).
    W miarę nagrzewania sondy spalinami ECU zmniejsza napięcie średnie grzałki w/w sposobem, aby sonda nie uległa przegrzaniu. Przy tej częstotliwości uśredni
    je i zadowalająco dokładnie pokaże prawie każdy przeciętny multimetr uniwersalny.
    Toteż gdybyś chciał przekonać się, czy to nie ECU niszczy Twoje sondy, podłącz multimetr pod dwa białe jej przewody ustawiając zakres 20V= (stałego) lub
    najbliższy wyższy i odpal silnik. Pojawi się tam napięcie, które powinno zacząć spadać, gdy sonda zbliży się do temp. nominalnej. Zaobserwuj, kiedy się to
    stanie.
    PWM to modulacja impulsów :) a nie szczytów.

    W każdym razie nawet na walniętym grzaniu po nagrzaniu wydechu i katalizatorów sonda pracuje ok. Do dzisiaj są sondy, które nie są sztucznie podgrzewane, głównie chodziło o szybsze jej zadziałanie, zanim ustali się temperatura wydechu sama.

    W starszych autach jak e32, nie było PWM, tylko podawało 12V poprzez przekaźnik do grzałek bazując na temperaturze silnika. Wbudować w tamtych czasach PWM do kilkudziesięciu watów w sterownik silnika to byłby wyczyn. Poza tym zakłócałoby to pracę reszty elektroniki, która siedziałaby przecież w tej samej obudowie. Dałoby się to ogarnąć dziś, ale nie na początku lat 80tych.

    W sterowniku mierzy prąd grzałki, więc kiedy jest rozwarcie wyrzuca błąd w DISie. Ale jak walnie przekaźnik od grzania na rozwarcie to też wyrzuci ten błąd.

    Nie napisałeś jaką sondę założyłeś, może jakaś kiepska marka. Jeżeli sondę da się wyczyścić jak napisałeś to powinna działać.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 01-11-2015 o 22:52
    pozdrawiam Bartek

  10. #10
    Początkujący Użytkownik Awatar AMC
    Dołączył
    May 2015
    Posty
    86
    BMW
    E23 elektr.,E32 M70B50 1989
    Skąd
    d. z W-wy, teraz z lasu
    Cytat Zamieszczone przez ttrol Zobacz posta
    PWM to modulacja impulsów :) a nie szczytów.

    W każdym razie nawet na walniętym grzaniu po nagrzaniu wydechu i katalizatorów sonda pracuje ok. Do dzisiaj są sondy, które nie są sztucznie podgrzewane, głównie chodziło o szybsze jej zadziałanie, zanim ustali się temperatura wydechu sama.

    W starszych autach jak e32, nie było PWM, tylko podawało 12V poprzez przekaźnik do grzałek bazując na temperaturze silnika. Wbudować w tamtych czasach PWM do kilkudziesięciu watów w sterownik silnika to byłby wyczyn. Poza tym zakłócałoby to pracę reszty elektroniki, która siedziałaby przecież w tej samej obudowie. Dałoby się to ogarnąć dziś, ale nie na początku lat 80tych.
    Przeczytaj uważnie, proszę: tam nie ma słówka "szczytów" ani też nie wydaje mi się, aby można było to wnioskować.
    A sensem jest domniemane ryzyko dopuszczenia do pracy w zbyt wysokiej temperaturze.
    Pozdrawiam - Andrzej

    Człowiek nie tylko WIE, ale także WIE, ŻE WIE. Inne gatunki tego nie wiedzą.

    Być, Mieć, Wiedzieć.

Podobne wątki

  1. [elektronika] Zapytanko odnoscie sondy lambdy
    Przez Wierny w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 31-07-2015, 06:53
  2. sondy lambdy- problem
    Przez lostami1988 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-04-2012, 19:49
  3. sondy lambdy bmw e32 v8
    Przez lostami1988 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 29-08-2011, 06:43
  4. Sondy lambdy problem
    Przez krzysparco w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-02-2011, 21:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •