Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: Ogrzewanie lusterek-prawe grzeje - lewe nie grzeje, w czym problem?

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2015
    Posty
    51
    BMW
    BMW E38 728i 1998r.
    Skąd
    Częstochowa

    Post Ogrzewanie lusterek-prawe grzeje - lewe nie grzeje, w czym problem?

    Panowie wiecie może gdzie szukać przyczyny że jedno lusterko grzeje a drugie nie?czy to wina bezpiecznika? czy może wkład lustra padł? podpowiedzcie jak to ogarnąć?

  2. #2
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,647
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Wypnij wtyczkę przy wkładzie lusterka, tę odpowiedzialną za grzanie.
    Miernikiem sprawdź czy masz na niej napięcie, jeżeli jest, to mata grzewcza lusterka jest winowajcą.
    Jeżeli nie ma napięcia na wtyczce to trzeba szukać wcześniej na wiązce.

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2015
    Posty
    51
    BMW
    BMW E38 728i 1998r.
    Skąd
    Częstochowa
    oki dziękuje za wskazówki i tak też zrobie

    ale w związku z powyższym podpowiedzcie kiedy załącza się ogrzewanie lusterek?-w chwili jak jest niska temperatura same zaczynają grzać czy wtedy kiedy włączam ogrzewanie szyb? bo wiele mitów krąży na ten temat w sieci a nikt tak do końca nie wie

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2014
    Posty
    2,120
    BMW
    E65 3.0D
    Skąd
    Barlinek
    Cytat Zamieszczone przez klufa Zobacz posta
    oki dziękuje za wskazówki i tak też zrobie

    ale w związku z powyższym podpowiedzcie kiedy załącza się ogrzewanie lusterek?-w chwili jak jest niska temperatura same zaczynają grzać czy wtedy kiedy włączam ogrzewanie szyb? bo wiele mitów krąży na ten temat w sieci a nikt tak do końca nie wie
    U mnie wlacza sie grzanie samo ponizej jakiejs temperatury. Mam przedlifta jesli to ma jakies znaczenie.

  5. #5
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,647
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Jeżeli dobrze pamiętam, to ogrzewanie lusterek jest zawsze i jest zależne od temperatury zewnętrznej.
    Czuć je mocniej, większe natężenie prądu, przy niższych temperaturach.

    Przewody grzania wychodzą z pinów 5 i 7 modułu drzwi, wtyczka X1128.
    Nr 5 to przewód czarny, zasilanie - 0.35mm2 lub 0.5mm2 (zależnie od tego czy auto jest w wersji z zabezpieczeniem czy nie).
    Nr 7 to przewód brązowy, masa - 0.35mm2 lub 0.5mm2.
    Masa jest też potencjometrem, zwiększając lub zmniejszając siłę grzania.
    Ostatnio edytowane przez yaz ; 02-10-2015 o 10:58

  6. #6
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2014
    Posty
    51
    BMW
    e38
    Skąd
    Poznań
    Podgrzewanie lusterek zewnętrznych włącza się tylko wtedy gdy temperatura wynosi 3 lub mnie stopni Celsjusza. Dodatkowo ten fakt sygnalizuje gong oraz komunikat na desce.

  7. #7
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,647
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Precyzując twoją wypowiedź.
    Gong oraz komunikat na desce sygnalizuje fakt spadku temperatury zewnętrznej do 3 stopni.
    Z twojego posta można błędnie wywnioskować, że gong i komunikat oznajmiają fakt załączenia grzania lusterek.

    W sumie nie ma o co kruszyć kopii, ale na podstawie kilku przypadków na przestrzeni lat poczytanych w sieci oraz schematów elektrycznych e38, podtrzymuje swoją teorię o notorycznym grzaniu lusterek.
    I tak jak napisałem wcześniej, przy wyższych temperaturach grzanie jest słabsze, praktycznie niewyczuwalne przykładając dłoń do lusterka, ale jest.
    Pomaga, nawet powyżej temperatury 3C, osuszyć wkład lusterka po opadach deszczu.

  8. #8
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2014
    Posty
    51
    BMW
    e38
    Skąd
    Poznań
    Cytat Zamieszczone przez yaz Zobacz posta
    Precyzując twoją wypowiedź.
    Gong oraz komunikat na desce sygnalizuje fakt spadku temperatury zewnętrznej do 3 stopni.
    Z twojego posta można błędnie wywnioskować, że gong i komunikat oznajmiają fakt załączenia grzania lusterek.

    Jest dokładnie tak jak piszesz. Źle to ująłem.

    W sumie nie ma o co kruszyć kopii, ale na podstawie kilku przypadków na przestrzeni lat poczytanych w sieci oraz schematów elektrycznych e38, podtrzymuje swoją teorię o notorycznym grzaniu lusterek.
    I tak jak napisałem wcześniej, przy wyższych temperaturach grzanie jest słabsze, praktycznie niewyczuwalne przykładając dłoń do lusterka, ale jest.
    Pomaga, nawet powyżej temperatury 3C, osuszyć wkład lusterka po opadach deszczu.
    Jeżeli ogrzewanie lusterek byłoby przez cały czas to jaką żywotność miałaby wówczas mata grzewcza?

  9. #9
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,647
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Trochę OT robimy w tym temacie naszą dygresją.
    Żywotność maty/drutu zapewne została odpowiednio obliczona.
    Ale żeby nie wybielać siebie za bardzo, znalazłem info na niemieckim forum 7er, gdzie jeden z użytkowników napisał, że:
    GM przez szynę K-Bus dostaje info z zegarów nt temperatury zewnętrznej i ustala taktowanie dla ogrzewania lusterek.
    Ten czas jest przesyłany do modułów peryferyjnych (modułów drzwiowych), które przesyłają sygnał do mat grzewczych.
    Powyżej +25C nie ma ogrzewania, poniżej -10C ogrzewanie jest na stałe.
    Między tymi punktami w zależności jaka jest temperatura na zewnątrz, częstotliwość załączania grzania jest większa lub mniejsza.

  10. #10
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2014
    Posty
    24
    BMW
    E38 730i
    Skąd
    Poznań

    Post

    Cytat Zamieszczone przez yaz Zobacz posta
    Trochę OT robimy w tym temacie naszą dygresją.
    Żywotność maty/drutu zapewne została odpowiednio obliczona.
    Ale żeby nie wybielać siebie za bardzo, znalazłem info na niemieckim forum 7er, gdzie jeden z użytkowników napisał, że:
    GM przez szynę K-Bus dostaje info z zegarów nt temperatury zewnętrznej i ustala taktowanie dla ogrzewania lusterek.
    Ten czas jest przesyłany do modułów peryferyjnych (modułów drzwiowych), które przesyłają sygnał do mat grzewczych.
    Powyżej +25C nie ma ogrzewania, poniżej -10C ogrzewanie jest na stałe.
    Między tymi punktami w zależności jaka jest temperatura na zewnątrz, częstotliwość załączania grzania jest większa lub mniejsza.
    Moim zdaniem masz rację, mi nie grzeje prawy wkład, sprawdzałem ostatnio czy dochodzi napięcie. Sprawdzenie wykonywałem w garażu gdzie temperatura jest + kilkanaście stopni i napięcie na przewodach dochodzących do wkładu pojawiało się cyklicznie co ok 1-2 sekundy na ok 1 sekundę.
    W innych samochodach które miałem podgrzewanie lusterek było sprzężone z ogrzewaniem tylnej szyby, w e38 faktycznie muszą grzać same bo lewe, które mam sprawne jest zawsze odparowane i wysycha nawet jak pada w przeciwieństwie do prawego nie muszę używać żadnego przycisku, nie musi też wyświetlić się żaden komunikat. Grzeje i już, genialne.

Podobne wątki

  1. [elektryka] Ogrzewanie tylniej szyby kilka pasków nie grzeje
    Przez Seba665 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-12-2015, 13:51
  2. Ogrzewanie - grzeje cały czas przednią szybę
    Przez zergian w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-06-2014, 13:21
  3. bmw e38 nie grzeje prawe lusterko
    Przez hektorek106 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-12-2011, 19:49
  4. Grzane lusterka - lewe nie grzeje
    Przez malet7 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-11-2010, 07:28
  5. Cały czas grzeje ogrzewanie
    Przez mandrax1 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-06-2008, 16:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •