Kurde, niektórzy tu chyba mylą pojęcia, porównując np awaryjność 156 czy 166 do 159. Sam miałem kiedyś przez chwilą 145 w pier**** 1.6 Twin Smark- charakterystyka silnika i prowadzenie było rewelacyjne- żaden innym compact z tamtych latach nie wchodził tak w zakręty i nie dawał takiego czucia drogi. Tylko co z tego jak w tym pieprzonym silniku codziennie się coś psuło. Elektryka z resztą też. Jak by sobie poczytać, to model 159 jest pierwszym autem Alfy, przy którym najbardziej newralgiczne punkty, jak zawias czy elektryka, opracowywali inżynierowie z BMW i od tego momentu jakoś nie ma z tym problemu.

Nie wiem jak się w 159 spisują silniki benzynowe, ale 1.9 JTD to jedne z najlepszych diesli jeśli chodzi o bezawaryjność. Tzn dla mnie wszystkie diesle są złe, ale na pewno prędzej bym kupił coś z 1.9JTD niż volkswagenowskie 2.0! 2.4 jtd też nie są złe, ale rozmawiałem ze znajomym który handluje takimi autami, bo akurat kolega też się ostatnio przypalał na takie auto i jedyne co powiedział, to że 2.4 czasem jednak wracają do serwisu na lawecie, a 1.9 nie ;)
Poza tym te 1.9 bardzo fajnie znoszą programy na 190-200KM i chodzą wtedy lepiej niż te 2.4, a spalanie spada im o ok 0,7-1,0 litra. Kolega ma od nowości takie 159 i jak tylko skończyła się gwarancja zrobił program (wiadomo że warto od razu pomyśleć nad dolotem i coolerem), ale jedyne cy mu padło to sprzęgło, bo za dużo z niego strzelał. Potem jak się trochę ogarnął to drugiego już nie zajeździł. Z silnikiem absolutnie nic się dzieje. Nie pamiętam jak z klapkami w dolocie (wiem że w 147 się urywały), ale czy w 159 coś zmienili to nie mam pojęcia.

Generalnie auta bardzo dobre i nie ma w nich nic z awaryjności poprzednich alf. Jeśli nie przeszkadza Ci że od konkurencji jest trochę ciaśniejsze, to ja bym się nie zastanawiał. Na pewno jest milion razy lepsze niż Paseratti. O wyglądzie to w ogóle nie ma co mówić bo Alfa bije wszystkich na głowę. Ogólnie w alfach trzeba unikać jak ognia silników Twinn Spark i skrzyń Selespeed, cała reszta jest spoko. Nie bierz najsłabszej benzynówki bo wiadomo jak to jest z takimi- pali dużo a nie jedzie.