Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: bmw e32 m60b30 - pożar alternatora

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jagdtiger
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    211
    BMW
    brak
    Skąd
    Łódź

    Post bmw e32 m60b30 - pożar alternatora

    Witam!
    Dzisiejsze zdarzenie zjeżyło mi włos na głowie i o mały włos nie straciłem auta. Ale po kolei. Odpaliłem auto, wyjechałem z garażu i zdążyłem ujechać jakieś 200 m jadąc powoli i nagle auto zamuliło i zgasło. Zgasły wszystkie kontrolki i auto zachowywalo się jakby miało odpięty akumulator. Trwało to sekundy, a potem zauwazyłem dym spod maski. Szybko wybiegłem z auta i odkrylem akumulator pod kanapą, przewody były gorące i akumulator parował, odkręciłem obie klemy, które poparzyły mi ręce, a potem otworzyłem maskę. Wtyczka od alternatora i alternator stały w ogniu. Udało mi się zdusić ogien szmatami, bez udziału gaśnicy.
    Pół roku temu, z powodu słabego ładowania zostawiłem auto w warsztacie na ul. Krzemienieckiej w łodzi w serwisie bmw. Auto miało zakupiony nowy akumulator eurostartu, wg parametrów poprzedniego orginalnego bmw. Alternator został zregenerowany, tzn rolki itd, tak mi powiedziano w serwisie. Od tamtej naprawy przejechałem może ze 4tyś km, bez żadnych wariactw ani udziwnionych systemów audio.
    Niestety, nie mam paragonu na tą naprawę, ale nie wiem też czy ta naprawa może mieć jakikolwiek związek z tym pożarem, chociaż na chlopski rozum uważam że tak. Dodam jeszcze, że czasem objawy "zamulania" pojawiały się w aucie od czasu do czasu, ale za sekunde wszystko było ok, auto nie gasło i nie było z nim problemów-jechało dalej. Sądziłem że to może mieć związek z pompą paliwa, albo regulatorem ciśnienia. Po wymianie regulatora ciśnienia auto przestało zamulać, więc uznałem że problem został naprawiony. Niestety dziś znów wystąpił ten objaw i skończył się ogniem na alternatorze.
    Czy ktoś może mnie naprowadzić co mogło się stać i za co teraz sie brać przy tym aucie? Komu je zostawić, gdzie je zaholować w łódzkim? Przejrzałem wszystkie bezpieczniki, żaden się nie przepalił...

    Pozdrawiam Piotrek

  2. #2
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa

    Post

    Problem polega zapewne na tym, że regenerację alternatora w zakładach przeprowadzają na chińskim stojanie i wirniku(nowe Boscha około 1000 PLN, jakoś ludzie nie chcą tyle płacić). One są niedowymiarowane i się grzeją. W skrajnym przypadku ugotowany wirnik powoduje wyciek smaru z łożysk, ich luz nadmierny i w końcu wirnik przebija do stojana, bo ten jest przetarty. W zmasakrowanych oryginalnych wirnikach i stojanach to się nie dzieje, bo ich konstrukcja trzyma uzwojenia w bezpiecznej odległości i najpierw słychać rzegot spot maski, niż dochodzi do zwarcia. To zwarcie jednak powinno być wyłączone dużym bezpiecznikiem na przewodzie gorącym od akumulatora, chyba, że ktoś tam maczał palce i go już nie było. Działo się to pewnie od czasu do czasu, jak wirnik układał się tak, że zwierał do jakiegoś przetartego już uzwojenia stojana. Wtedy było zwarcie chwilowe w układzie i wyłączał się sterownik silnika, pompa itd--> powód zamulania. W końcu zatarł się tak, że pasek już nie dał rady go obrócić i pojawiło się zwarcie na stałe.

    Bywa też tak, że przegrzany stojan, rozpuszcza olej impregnacyjny, a co za tym idzie zwiększa swoją objętość poprzez rozszerzania się odległości między uzwojeniami, brak oleju, który spaja wszystko. Wtedy również w końcu stojan spotka się z wirnikiem.

    W każdym razie nie wiń Krzemienieckiej, tylko tych, którzy regenerowali alternator. Polecam kupić używany alternator, oddaj go na pabianickiej, tylko powiedz im, żeby wymienili ślizgi wirnika, nie wymieniali na chińskie profilaktycznie stojana, ani wirnika. Niech pomierzą diody, jak będą padnięte to szukaj następnego alternatora, nowe Boscha około 500 PLN. Samemu kawałek dalej po prawej(nie pamiętam ulicy)zakup łożyska 1x FAG 806078, 1x 6201, uszczelnienie plastik, firmy FAG, TIMKEN lub KOYO oraz regulator Bosch w motoryzacyjnym. Zawieź im to wszystko i niech poskładają. Koniecznie załóż/wymień ten duży bezpiecznik na akumulatorze, zerknij w realoem.com jaki to był numer oryginału.

    Ja mam dwa tak zrobione alternatory i grzeją półkę na lepsze czasy. Wirnik i stojan się nie zużywa, tylko ślizgi, łożyska, szczotki w regulatorze, jak i potrafi paść sam regulator. Chociaż ja mam oryginalnego Boscha jeszcze w aucie, a ma blisko 29 lat.

    Kup używkę alternator najmocniejszy 140A.

    Pewnie będziesz musiał zakupić nową wiązkę od alternatora do magistrali na złączu B+ pod maską, bo ta obecna jest stopiona/spalona. Również tą plastikową pokrywkę przyłączy na alternatorze, około 100 PLN, tylko w ASO.

    Jak to wszystko będziesz miał, możesz spokojnie podjechać na Krzemieniecką i niech to poskładają od nowa. Stary alternator koniecznie każ rozebrać na pabianickiej i potem podjedź i rzuć na stół tam, gdzie regenerowali na zlecenie tych z Krzemienieckiej.

    Wątpię, żeby instalacji auta coś się stało, bo zwarcie to zanik napięcia, a prąd płynął tym grubym przewodem, więc jest duża szansa, że przeżył.

    Generalnie brawo za trzeźwość, ja nie mam 10 klucza w aucie, także pewnie bym usiadł po turecku i patrzył jak płonie.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 09-09-2015 o 17:44
    pozdrawiam Bartek

  3. #3
    Damian Vip Awatar vramzes
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2,946
    BMW
    BMW E36 320 , EX : e32 730 iA , e38 730i manual, e32 730 Shadow Line
    Skąd
    BRALIN
    jak coś mam alternatory 140 A , sprawne

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jagdtiger
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    211
    BMW
    brak
    Skąd
    Łódź
    Dziękuję kolego ttrol za szybką i profesjonalną odpowiedź. Jutro udaję się do warsztatu na rozmowę na temat tej sprawy. Co do alternatora, w takim wypadku wolałbym kupić nówkę i mieć spokój, jeżeli jest jakaś dobra marka. Jeżeli nie, to chyba zdecyduję się kupić od vramzesa jedną 140tke i z tym wojować.
    Znalazlem coś takiego z nowych 140A: http://www.realoem.com/bmw/enUS/part...&q=12311747204
    Koszt na bmw autoparts to 2340zł + rok gwarancji. Cena sporawa, ale mając w perspektywie spalenie auta albo powtórkę z rozrywki, zaczynam rozważać zakup nówki, o ile ta część będzie pasować. Wg mnie będzie.
    Ostatnio edytowane przez jagdtiger ; 10-09-2015 o 16:02

  5. #5
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Spokojnie, zadzwoń do Boscha do Warszawy, wygooglujesz, dział części motoryzacyjnych. Nowy Bosch z tego co pamiętam to koszt około 1400 PLN, numer dla 140A to 0986039200. Jest w obecnej produkcji. Dostaniesz dokładnie to samo co z ASO.

    Możesz też dać cynk chłopakom z częścidobmw z Gorzowa, oni też go znajdą.
    pozdrawiam Bartek

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar qba
    Dołączył
    Sep 2011
    Posty
    692
    BMW
    E32 750iL, E46 330Ci
    Skąd
    Warszawa
    W moim poprzednim aucie (Mondeo 2.5V6) miałem podobnie spektakularną awarię alternatora. W czasie jazdy miejskiej najpierw dym i smród spod maski, za chwilę choinka na desce i koniec jazdy. Przytomnie natychmiast zgasiłem auto, ale i tak obudowa alternatora zdążyła się nadtopić. Masakra.
    Mechanik powiedział, że ma jak najgorsze doświadczenia z regenerowanymi alternatorami i polecił kupic nowy. Ponieważ był dostępny tylko w ASO i ponieważ auto natychmiast sprzedałem, wybrałem tańszą opcję.

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jagdtiger
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    211
    BMW
    brak
    Skąd
    Łódź
    Auto jedzie najpierw na sprawdzenie instalacji, po ewentualnych naprawach i kontroli, kupię na pewno nowy alternator. Koszt nówki jest śmieszny w porównaniu z utratą auta.

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Pawliko
    Dołączył
    Jul 2011
    Posty
    931
    BMW
    Audi A5 Coupe 2.7 TDI S-line
    Skąd
    Szczecin / Gryfice
    Blog
    4
    Podziwiam i szanuję za podejście. Ilu użytkowników E32 wyłożyłoby 2,5k na alternator... ;)
    Chłopaki w E65 drutują czujniki od klocków
    Były:
    VW Jetta A2
    Opel Astra G Caravan
    BMW E32 730i[*][*]
    VW Passat B5 Variant
    BMW E38 728iA
    BMW E39 535iA
    Audi A3 8P 2.0T++
    Audi A6 C6 2.7 TDI++ Quattro
    BMW E91 318d+
    VW Phaeton 3.2
    Astra GTC OPC Line
    Mercedes CLK W209 200K lift
    BMW E90 320dA 177KM 08'

Podobne wątki

  1. [silnik] Pompa wody z e38 m60b30 do e32 m60b30
    Przez kyky7er w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-01-2017, 14:32
  2. "... pożar doszczętnie strawił dwadzieścia samochodów..
    Przez sennapowieka w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 25-07-2010, 22:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •