Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Wyciągniecie klap wirowych i zakorkowanie siedzisk w kolektorze ssącym

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka

    Post Wyciągniecie klap wirowych i zakorkowanie siedzisk w kolektorze ssącym (diesel)

    Jako, że miałem dosyć mordowania się z cieknącym kolektorem ssącym w na niedługo przed przeglądem (silnik i podwozie uwalone olejem + błąd emisji spalin - nieszczelność), postanowiłem zastąpić swoje klapki przez powszechnie dostępne korki z o-ringiem. Wyciek u mnie pojawił się na ośkach klapek, a jak wiadomo, samych klapek nie ma w sprzedaży bez całego kolektora, którego wartość opiewa na trochę ponad 2000zł.

    Wyciągnąłem więc klapki i wsadziłem korki. Wcześniej dosyć mocno rozpracowywałem temat po co one są i żebyście nie musieli szukać, racjonalne powody są dwa: ekologia i bezpiecznik w razie rozbiegnięcia się turbosprężarki. Aspekty związane z mocą są ssane z palca, bo BMW to nie auto sportowe i czy do 200km/h przyspieszy w 2s później, akurat nie ma większego znaczenia, tym bardziej, że to diesel.

    Niemniej jednak wziąłem na klatę niebezpieczeństwa związane z rozbiegnięciem się turbo (czego w zasadzie najbardziej się boję, bo już raz to miałem w moim którymś z kolei samochodzie) i ewentualnym zapchaniem się DPF.

    Czytałem wcześniej, że po wyciągnięciu klapek auto ciężej startuje, że nierówno chodzi, telepie, przy gaszeniu trzęsie motorem bardziej, niż zwykle... U mnie żaden z tych efektów nie występuje. Wyczulony jestem przesadnie na różne szmery, czy nierówną pracę silnika, ale tutaj naprawdę nie odczuwam tego, że nie mam już klapek. Jedyną różnicę, jaką zaobserwowałem, jest znacznie bardziej gładka praca skrzyni biegów na zimnym oleju. Gdy startuję rano nie ma wyczuwalnych szarpnięć z 1 na 2. Ogólnie skrzynia pracuje przyjemniej. Pewnie jest to efekt tego, że skrzynia bierze sygnał ciśnieniowy z kolektora ssącego o aktualnym obciążeniu jednostki napędowej i obecne wartości odpowiadają tym zadanym do płynnej pracy.

    Generalnie, na chwilę obecną, jestem zadowolony z usunięcia klapek. Poczekam jednak na chłodniejsze temperatury, żeby sprawdzić, czy aby na pewno wszystko jest na akceptowalnym poziomie.

    Na koniec dodam info, które i mnie nurtowało przed zmianą klapek - nie wyskakuje mi żaden błąd związany z ich usunięciem. Wcześniej miałem błąd "Emission limit reached", co też mnie pchnęło do pozbycia się nieszczelnych klap z kolektora. Teraz nadal mi błąd występuje, ale znacznie rzadziej, więc jest jakaś poprawa -> muszę szukać nieszczelności gdzie indziej.
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 01-09-2015 o 14:55

  2. #2
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,128
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Cytat Zamieszczone przez HTN Zobacz posta
    Na koniec dodam info, które i mnie nurtowało przed zmianą klapek - nie wyskakuje mi żaden błąd związany z ich usunięciem. Wcześniej miałem błąd "Emission limit reached", co też mnie pchnęło do pozbycia się nieszczelnych klap z kolektora. Teraz nadal mi błąd występuje, ale znacznie rzadziej, więc jest jakaś poprawa -> muszę szukać nieszczelności gdzie indziej.
    "Emission limit reached" - to nie jest blad zwiazany z klapkami, wyskakiwal bo miales nieszczelny kolektor, niesprawny EGR lub przeplywomierz
    Przed "rozbiegnieciem" turbiny predzej cie ochroni sprawna przepustnica przy EGR jak 200klapek :D
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2014
    Posty
    2,120
    BMW
    E65 3.0D
    Skąd
    Barlinek
    Jakis czas temu wywalalismy klapki z e60. Zadnych zmian po ich wywaleniu ani na plus ani na minus. Tylko samopoczucie kierowcy na plus :)
    Pozdro.

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    BOSS, masz rację - błąd to efekt nieszczelności gdzieś na linii zasilania silnika powietrzem. U mnie właśnie klapki były na ośkach tak nieszczelne, że przepuszczały ciśnienie i stąd pojawiał się błąd.

    Z tą przepustnicą i rozbiegnięciem się turbo też masz rację, tylko oby się zamknęła, jak wyłączę silnik, bo ona na wyłączonym silniku jest w pełni otwarta (mechanizm ze sprężyną). Ewentulanie śrubokręt i na siłę ją zamknąć modląc się, żeby nie oberwać korbowodem po otwarciu maski. :)

Podobne wątki

  1. [silnik] Przewód odpowietrzający w kolektorze ssącym
    Przez brunoz w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 04-09-2011, 22:13
  2. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-06-2011, 20:33
  3. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-03-2011, 14:20
  4. [mechanika] Podciśnienie w kolektorze ssącym??
    Przez przemek22 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-08-2009, 18:15
  5. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-12-2008, 10:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •