Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34

Wątek: Oil catch can ??

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2014
    Posty
    45
    BMW
    730d e65
    Skąd
    uk

    Post Oil catch can ??

    Witam wszystkich posiadaczy bmw !!!
    Pisze do was bo nurtuje mnie jedno pytanie.Moj silnik zaczal troszke brac olej i nie wiem czy jest to spowodowane wyeksploatowaniem czy poprostu zasysaniem oleju przez turbine. Poczytalem troszke w sieci i natchnalem sie na artykul o ktorym mowa jest o wadzie silnikow m57n zwiazanej ze zlym odpowietrzeniem silnika. Wymienilem odme separator oleju niestety to nie pomogla caly czas mam olej w dolocie i wyraznie jego stan sie zmienia.
    W artykule opisane metode zalozenie zbiorniczka na olej oil catch can zeby turbina nie wyciagala oleju z silnika wraz z oparami z odmy .
    Klient opisal tam zeby zaslepiec korkiem wlot z odmy do turbiny a wylot z silnika przedluzyc przewodem gumowym i puscic do zbiorniczka na olej na ktorego wylocie zamontowac filterek na opary. Tym samym turbina przestanie ciagnac olej wraz z oparami z silnika i przestanie zanieczyszczac intercooler i dolot. Moje pytanko jest takie czy ktos taki zabieg wykonal i czy jest to zdrowe dla turbinki , silnik ??

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka

    Post

    Pytanie jest następujące - czy lekkie branie oleju nie jest celowe? Mam tutaj na myśli smarowanie powietrzno-olejowe turbosprężarki (smarowanie uszczelnienia wirnika od strony drugiego pierścienia uszczelniającego) i innych elementów - np. wałeczków klap spiętrzających. Generalnie w naszych silnikach u góry mamy już zamontowany jeden separator olejowy, którego zadaniem jest właśnie odzielanie oleju od powietrza. Kiedyś one miały filterek w środku, który był sprawniejszy; w moim obecnym silniku już go nie ma, nie wiem dlaczego ale znowu wrócę do pytania z początku postu - smarowanie powietrzno-olejowe (?).

    Wrzuć proszę link do artykułu, bo jestem ciekawy jaki zbiorniczek i filterek zastosował wynalazca patentu. Pod maską jest piekielnie gorąco, więc byle co nie może być. Ja, jak już, to najchętniej wrzuciłbym jakiś sensowny separator oleju, np. z jakiejś sprężarki powietrza i na koniec zamknął go filtrem.

    Mój silnik ma ten sam efekt - zaciąga olej odmą pod filtrem powietrza, przez co cały dolot: od samej turbiny, przez intercooler, EGR i kolektor, jest uwalony olejem. Stąd też miałem wyciek na kolektorze ssącym (ciekło przez klapki i przez uszczelki pod kolektorem). Lekkie zużycie oleju silnikowego też zanotowałem, ale u mnie jest to na poziomie 0,3l/1000km, więc myślę, że jest jak być powinno. Gorzej, jakbym widział olej w dolocie, a stan oleju stałby w miejscu, albo wzrastał. ;)

    No dobra, koniec walki z wyciekami z kolektora. Dwa komplety uszczelek i dalej mi cieknie 6-ty kanał. Idę w pomysł odpięcia rury odmy od kanału zasilania turbosrpężaki.

    marchel masz ten link do instrukcji jak ktoś to zrobił?

    OK, zrobiłem pierwsze testy w sprawie odpięcia rury odmy od kanału zasialani turbosprężarki. Do operacji kupiłem filterek powietrza stożkowy 35mm od skutera za 20zł i za korek idealnie posłużył mi korek zabiezpieczający o-ring w nowej misce olejowej skrzyni biegów. Do tego trochę srebrnej taśmy. 15 minut i filterek był zamontowany, a króciec od kanału turbo szczelnie zakorkowany.
    Pierwsze testy - z filtra dmucha trochę oparami ze skrzyni korbowej. Przeglądu na to nikt nam nie podbije, a nawet skończy się to zabraniem dowodu, jak otworzy maskę. Im cieplejszy silnik, tym opary mocniej się wydobywają. Zapach jest jakby lekko słodkich spalin diesla, także nic przyjemnego, a tym bardziej zdrowego. Podczas jazdy nie odczułem specjalnie smrodu w kabinie. Na postoju w sumie też nie. Jak się wysiądzie z auta, to trochę czuć, ale może to była kwestia wiatru. Testował będę dalej.
    Co do samego zachowania się silnika, to mam wrażenie, jakby nieco lżej się zbierał. Być może intercooler się przedmuchał z oleju i teraz więcej chłodnego powietrza trafia do komory spalania. Efektów dźwiękowych póki co nie zauważyłem. Jutro może zrobię test na autostradzie, to będę mógł napisać więcej.

    Niemniej jednak wniosek póki co jest jeden - odma nie bez powodu jest wpuszczona w kanał ssawny powietrza przez turbo. Raz to ekologia, a dwa to efekt wydobywania się nieprzyjemnych gazów pod maską, a pamiętać trzeba, że powietrze do kabiny jest zasysane spod podszybia.
    Ostatnio edytowane przez BOSS ; 23-10-2015 o 07:57

  3. #3
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Co do samego zachowania się silnika, to mam wrażenie, jakby nieco lżej się zbierał.
    Zaślepiając odmę w rurze dolotu(od przepływki do turbo), pozbawiamy silnika "lewego" powietrza z odmy.
    Co powoduje wyższy odczyt masy powietrza. Stąd możliwe lepsze zbieranie się(wyższa masa powietrza, to więcej paliwa)
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    Korzystając z okazji, że w końcu można na forum śmiało wgrać zdjęcia, wrzucam swoją druciarską robotę:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_6430.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	88.6 KB
ID:	8072

    Cytat Zamieszczone przez cursor Zobacz posta
    Zaślepiając odmę w rurze dolotu(od przepływki do turbo), pozbawiamy silnika "lewego" powietrza z odmy.
    Co powoduje wyższy odczyt masy powietrza. Stąd możliwe lepsze zbieranie się(wyższa masa powietrza, to więcej paliwa)
    Słuszna uwaga.

    Po dłuższych obserwacjach, zauważyłem lekki dzwięk pod maską, szczególnie przy mocnym przypieszaniu - coś, jakby pracujący odkurzacz pod maskę wsadził.

    Spaliny czasami dostają się do wnętrza auta, co jak dla mnie jest lekko irytujące. Możnaby sprowokować zasysanie spalin przez dolot, ale przypuszczam, że filtr powietrza by dostawał mocno po zadzie.
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 14-10-2015 o 19:02

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    Hmm... Tak patrzę ostatnio po częściach i rzuciło mi się w oczy, że część oznaczona jako 11 to wcale nie jest separator oleju, a jedynie odpowietrznik (odma):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Ölabschneider.JPG
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	39.3 KB
ID:	8106
    Separator oleju to zupełnie inna część, która akurat w moim aucie teoretycznie nie występuje. Rodzaje są dwa:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Separator 1.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	95.5 KB
ID:	8107Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Separator 2.JPG
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	7.3 KB
ID:	8108
    Stąd nasz problem z zalanymi dolotami i cieknącym kolektorem... Sprawa mnie dosyć mocno zastanowiła, gdy zamówiłem część. Pod deklem widziałem zamontowany o-ring i myslę sobie "przecież on nie jest do niczego". Sprawdziłem oryginalną pokrywkę, którą zdemontowałem i było tam to samo. Teraz pytanie: separator oleju został specjalnie usunięty, czy jest to błąd konstruktorów przy robieniu złożeń?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Separator 3.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	49.2 KB
ID:	8109

    Separator jako osobna część występuje w silniku N57N, natomiast w N57N2 już jest nieco zmodyfikowany dekiel i tego osobnego separatora nie ma.
    Próbował ktoś kiedyś zamotnować ten separator mimo, że fabrycznie go tam nie ma? Numery odmy są inne dla rozwiązania z separatorem i bez, dlatego mnie zastanawia, czy rozwiązanie pasuje. Może to jest rozwiązanie problemu naszego cieknącego kolektora i oleju w dolocie...
    Po wstępnych analizach i pokrywa wałków rozrządu i sama odma wygląda na przystosowaną do montażu tych separatorów oleju... Chyba zamówię część i sprawdzę...

    Różnica wstępnie jest taka, że silnik N57N miał ten separator, a N57N2 nie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	N57.JPG
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	24.6 KB
ID:	8110Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	N57N2.JPG
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	17.0 KB
ID:	8111
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 23-10-2015 o 06:51

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    May 2011
    Posty
    2,605
    BMW
    ....
    Skąd
    ...
    BMW w pewnym czasie zrezygnowało z odmy, co się okazało błędem i po czasie powróciła do niej.

    CO do innych numerów części odmy to w e38/39 jest inny numer niż np w e60 a obie pasują idealnie.
    Ja np mam odmę z e60 tą plastikową, ale ponoć filterek filcowy jest lepszy lepiej zbiera olej tylko często trzeba wymieniać.

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    No właśnie zamówiłem już ten filcowy za 17EUR - też mi się wydaje, że będzie lepiej zbierał. W poniedziałek powinien przyjść, to zdam relacje czy pasuje, czy nie.

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    May 2011
    Posty
    2,605
    BMW
    ....
    Skąd
    ...
    Na moim M57d30 nie ma różnicy czy wkład był filcowy czy plastikowy. Nie wiem jak będzie w nowszym silniku, właśnie ponoć filc dobrze zbiera, a na plastiku ludzie gadają, że na zimnym po odpaleniu potrafi puścić dyma. Chociaż u mnie nie zauważyłem tego, a wkład plastikowy jest lekko mokry z oleju, za to jak miałem stary filcowy to dużo wchłaniał, jak gąbka, można było go wycisnąć.

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka

    Post

    DHL dał radę i dostałem paczkę dzisiaj.

    Obudowa bez filtra bez separatora wgląda na przystosowaną do jego montażu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pokrywka 1.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	89.7 KB
ID:	8116Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Separator.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	12.4 KB
ID:	8118
    Tak więc zamówiłem taki zestaw o numerze BMW 11 12 7 793 164. Zamontowałem, zmierzyłem, czy wszystko będzie pasować i nie będzie latać w obudowie no i pasuje jak ulał. Siedziska jak na wymiar, o-ring pasuje, separator poprawnie dał się zamontować w pokrywce, pokrywka poprawnie się zamyka na uszczelce przy pokrywie zaworów. Filterek nawet bez uchwytu latać nie powinien (niestety nie było w zestawie, ale chyba jest tylko jako ułatwienie przy montażu). Za jakiś czas będe to demontował w celu sprawdzenia jak sobie radzi, to będę mógł napisać, czy wszystko jest OK.
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 24-10-2015 o 14:00

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    May 2011
    Posty
    2,605
    BMW
    ....
    Skąd
    ...
    A ty w ogóle masz odmę w pokrywce? kolor chyba pomarańczowo brązowy odmy



    zdjęcie zaczerpnięte z bmwfanatics.ru

Podobne wątki

  1. [elektronika] Oil level sensor fault - prośba o pomoc
    Przez Kondi w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-05-2013, 16:08
  2. oil service
    Przez mogewszystko w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 14-07-2010, 19:18
  3. [mechanika] left steering oil co to oznacza
    Przez Volumax w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-12-2008, 21:43
  4. CRANKCASE-VENTILATION/OIL SEPARATOR
    Przez stos w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-07-2008, 22:21
  5. [ elektronika] oil service
    Przez Kempes w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21-01-2008, 20:08

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •