Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 56

Wątek: Tani sposób na wentylator klimatyzacji - błąd 279d

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Bingo
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    401
    BMW
    E46 320Ci ,A8 D3 4,2
    Skąd
    Harklowa

    Post Tani sposób na wentylator klimatyzacji - błąd 279d

    Być może było ale nie znalazłem :)
    Jak wiadomo wentylatory klimy w naszych wozach czasem padają ,naprawa bywa nieskuteczna, ceny używek to kosmos a nowych dopiero.
    Pokusiłem się o drobną przeróbkę nie z uwagi na brak środków na utrzymanie 7-ki ale najzwyczajniej nie miałem ochoty przeznaczać tysiaka na używany wentyl ,który może pochodzić krótko.
    Usunięcie usterki kosztowało mnie 110 PLN !
    Na początek został zakupiony wentylator z E46 - ja wykorzystałem z M43 - jest z płynną regulacją obrotów. Śmigło jest tej samej średnicy.
    W E65 moduł jest w silniku wiatraka a w E46 osobno ale to nie jest żaden problem.
    Po demontażu padniętego oryginału wyciągamy stary silnik i w jego miejsce pakujemy ten z E46. Konieczne jest delikatne rozwiercenie otworów montażowych o ok.3 mm.Pod silnik trzeba podłożyć podkładki na ok 3mm - wiatrak musi się zmieścić przed chłodnicą .
    Moduł sterujący montujemy z boku tak żeby miał wentylację - nie grzeje się mocno ale jednak.
    Całość po montażu wygląda jak ori i oczywiście pracuje bez problemu co za tym idzie zapominamy o błędzie 279D :)
    Przy okazji warto przedmuchać chłodnice ,które przez lata nazbierały pełno syfu i nie bardzo spełniają swoją rolę.
    Patent sprawdzony w X5 - potwierdzam skuteczność w E65 :)
    Dla tych co uważają to za druciarstwo polecam zakup nowego za prawie 2 tysie :)

  2. #2
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Bodajże z E46 6cyl benzyny pasuje prawie, że plug&play. Sterownik jest wewnątrz silnika jak w E65. Jedynie wtyczkę musiałem przelutować na tą z E65 i zostawić śmigła z E46. 2 takie już przerabiałem i działają bez zarzutu
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Bingo
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    401
    BMW
    E46 320Ci ,A8 D3 4,2
    Skąd
    Harklowa
    Podobnie z E39 ale też padają stąd pomysł na taki z osobnym modułem :)

  4. #4
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,441
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Który to jest dokładnie wentylator? Ktoś może go pokazać na jakimś schemacie? U mnie przy obecnych temperaturach ten wentylator niemiłosiernie słychać natychmiast po odpaleniu auta, ale nie mogę go zlokalizować pod maską. Czuć natomiast podmuch. Mam mieć jakieś obawy, że się kończy? Nie słychać, żeby rzęził, jedynie pracuje na wysokich obrotach.

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Bingo
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    401
    BMW
    E46 320Ci ,A8 D3 4,2
    Skąd
    Harklowa
    Wentylator jest przed chłodnicami z przodu . Przy obecnych temperaturach zapierdziela na maxa hehe

  6. #6
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,441
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    No to mi zapierdziela ten za chłodnicą i to zaraz po odpaleniu auta. Ten duży, co widać między nerką a chłodnicą się nie kręci. Nie wiem, czy INPA zgłasza mi jakiś ewentualny błąd.

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar charzun
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    1,182
    BMW
    E38
    Skąd
    Wrocław
    Blog
    1
    Cytat Zamieszczone przez damned1 Zobacz posta
    No to mi zapierdziela ten za chłodnicą i to zaraz po odpaleniu auta. Ten duży, co widać między nerką a chłodnicą się nie kręci. Nie wiem, czy INPA zgłasza mi jakiś ewentualny błąd.
    To Visko.. Po odpaleniu jest spiete i dlatego glosno slychac.. po paru sekundach powinno ucichnac.. Jak tak masz to jest wszystko ok.

  8. #8
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,441
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Cichnie tylko i wyłącznie gdy wyłączę klimatyzację, w przeciwnym wypadku cały czas je słychać.

    Ktoś może podrzucić, jak w INPA sprawdzić sprawność tego głównego wentylatora, co jest przed chłodnicą? Nie przypominam sobie, żebym widział go kiedyś, jak się kręci.

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Bingo
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    401
    BMW
    E46 320Ci ,A8 D3 4,2
    Skąd
    Harklowa
    Po włączeniu klimatyzacji powinien się włączać a przy wysokich temperaturach zapierdziela .Można wywołać działanie wiatraka podczas diagnostyki - jak nie działa pojawi się błąd 279D. Sprawdź bezpieczniki i jak są ok to procedura naprawy j.w.

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik Awatar charzun
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    1,182
    BMW
    E38
    Skąd
    Wrocław
    Blog
    1
    Panowie zakupilem uzywany wentylator, chodzi bdb lecz chcialbym jakos zapobiec przyszlosciowej jego awarii.. Da rade cos w nim przerobic aby nie byl tak awaryjny?

Podobne wątki

  1. wentylator klimatyzacji
    Przez dprxp w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 09-02-2015, 22:12
  2. [klima] Wentylator klimatyzacji
    Przez Cossi w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 06-07-2013, 15:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •