Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Pakiet startowy, kilka pytań o silnik, skrzynię itp.

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2015
    Posty
    36
    BMW
    E38 735iL '99
    Skąd
    z Pustyni

    Post Pakiet startowy, kilka pytań o silnik, skrzynię itp.

    Witam wszystkich, jestem świeżym, zachwyconym użytkownikiem E38iL z grudnia 1998. Auto kupiłem do kochania, tzn. do 5 tys. km w roku dla frajdy, jest po prostu boskie! Powoli przygotowuję się do wymiany wszystkiego na dzień dobry, bo lubię mieć wszystkie materiały eksploatacyjne nowe po zakupie. Czytam też forum dość intensywnie, szukajka nie jest mi obca jednak z paroma rzeczami mam problem:
    1. Jaki dokładnie model skrzyni biegów mam? Wiem tylko, że Steptronic, ale oznaczenia numerycznego nie mogę znaleźć. Wygląda tak: (przy okazji, co to za walcowy, czarny element przed miską?)


    2. Silnik albo również skrzynia nieco mi się pocą. Na górze wszystko wygląda ok, moim zdaniem najbardziej podejrzane są miska olejowa i... to coś: co to jest, czujnik ciśnienia oleju?

    Podejrzany jest też ew. simmering na wale na wyjściu z silnika i być może na wyjściu wału napędowego ze skrzyni, tyle ile obejrzałem to nic się nie działo, generalnie wszędzie tylko delikatnie przypocone.
    Będę oczywiście przy wymianie oleju zaglądał do pompy oleju, więc przydałaby się uszczelka, jest jakieś polecane źródło takich rzeczy? Sklep forumowy?

    3. Czy pojemność układu olejenia to 6,5 litra? To śmieszne, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

    4. Gdzie się sprawdza poziom oleju w ASB i czy to prawda, co piszą na tej zielonej naklejce? :)


    Wymiany się nie boję, chciałbym się jednak chociaż dostać do ATFu i sprawdzić, czy nie przypalony. Jak powiecie wymieniać to wymienię, ale przeszedłem przez kilka dyskusji i widzę, że konkluzji brak. Szukałem po bokach skrzyni wlewu/przelewu, jest kilka możliwych śrubek, ale która to?

    5. Filtry przeciwpyłkowe doczytałem, że są w masce, ale nie wiem, gdzie szukać filtrów obiegu wewnętrznego, pomoże ktoś?

    6. Gdzie jest filtr paliwa? Wyje mi pompa w baku, zacząć chciałem od filtra, jak nie pomoże to wymienię pompę.

    7. Z przodu po prawej stronie mam przerwany taki przewód, wężyk plastikowy:

    Co to za wężyk i do czego służy? Ta popękana konstrukcja jak mniemam kieruje powietrze na hamulce, dobrze myślę? Chętnie kupię, jeśli ktoś na coś takiego.

    8. Czy ktoś z forumowiczów sprzedaje zestawy filtr+olej+uszczelka miski do ew. wymiany w skrzyni lub naprawia usługowo piksele? Lepiej dać zarobić swojemu.

    9. Jest na Śląsku ktoś, kto podepnie mi się pod radio, sprawdzi czemu nie gra połowa głośników, czemu się czasem wiesza i podpowie kilka rzeczy, usprawnień? Oczywiście nie za darmo. Chodzi o to, żeby np. TV zagrało, nawigacja zadziałała itp.

    Jeśli było, a domyślam się, że wszystko już było, to przepraszam, wybaczcie, miłość do auta przysłania mi zdrowy rozsądek. Chciałoby się już!

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2014
    Posty
    2,120
    BMW
    E65 3.0D
    Skąd
    Barlinek

    Post

    1. Wydaje mi sie ze masz skrzynie 5hp24. Ale do potwierdzenia. Ten walcowy element to zlacze elektryczne.
    2. Na foto widac czujnik poziomu oleju. Uszczelki kupuje w serwisie i Tobie ta opcje polecam.
    3. 7.5litra
    4. Nieprawda co pisza. Reszte info znajdziesz na forum bo bylo mnustwo razy.
    6. Filtr paliwa jest pod spodem auta w takiej wnece. Na wysokosci drzwi kierowcy pod oslona. To jest taki walec montowany na wezu paliwowym.

    Ogolnie wszystko znajdziesz na forum. Szukaj.

    Powodzenia.

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2015
    Posty
    36
    BMW
    E38 735iL '99
    Skąd
    z Pustyni
    Wielkie dzięki za odpowiedź, biorę się zatem za uważniejszą lekturę.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar JustBringIt#
    Dołączył
    Oct 2013
    Posty
    443
    BMW
    E38 728iA 99'
    Skąd
    OP
    Hey,

    9. Było kilka razy na forum - TV nie zagra, chyba, że jakiś tuner DVB-T kupisz z pilotem i będziesz coś tam modził w całym układzie, ale przełączanie TV będzie tylko z pilota z tego co czytałem.

    4. To nie prawda co tam piszą :D Z tymi skrzyniami to jest masakra, żeby dobrać olej nie wiem jaki BMW w ASO leje, ale chcą za niego nie mało bo z tego co wiem około 140zł/litr. A z kolei skrzynia jest produkcji ZF, olej ZF lifeguard (który ZF ZALECA do swoich skrzyń) można kupić na ebay.com z dostawą wyjdzie znacznie taniej niż w Polsce bo gdzieś około 100$ za 6 litrów (u nas w hurtowni jest na ekstra zamówienie za ok. 110 zł/litr). I ja sam u siebie w 5HP19 mam olej do wymiany i też mam zieloną naklejkę i ten sam numer co ty i teraz nie wiem co robić... Kupić ESSO/Mobil, Texaco, ZF lifeguard 5 (tak jak ZF nakazuje) czy BMW w ASO (tak jak BMW nakazuje)... I kogo tutaj słuchać :D

    wyciąg z service manual (w prawdzie BMW serii 3 ale numery takie same) -

    ATF fluid type labels
    • Orange . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dexron III
    • Yellow . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Texaco ETL 7045E
    (BMW p/n 83 22 0 026 922)
    • Green . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Texaco ETL 8072B
    (BMW p/n 83 22 0 024 359)
    • Blue . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Esso 71141 LT
    (BMW p/n 83 2 29 407 807)

    dziwna sprawa bo mamy zieloną naklejkę a numery takie jak wyżej jest "BLUE" - nie wiem o co chodzi

    W każdym razie wiem, że najtaniej i bezpiecznie wyjdzie, zlać tyle oleju ile się da, przejechać z 200 km, znowu zrobić wymianę tyle ile zleci, i po 200 km znowu i wtedy ma się faktycznie w 90% nowy olej LUB wymiana dynamiczna ale to już droga usługa :D

    a co do sprawdzenia oleju:

    Automatic transmission fluid (ATF)
    level, checking

    The automatic transmission is not equipped with a dipstick.
    Checking the ATF level requires measuring and maintaining
    the ATF temperature within a narrow range (approx. 100° F)
    with the engine running and the vehicle raised safely in air.
    – Raise and safely support vehicle to access ATF fill plug. The
    vehicle must be level and unloaded.


    6. Podobną sytuację znajomy miał w E39 - wyjąca pompa w baku non stop - 40 zł oryginał-używka + wymiana parę minut i spokój :D Z tego co wiem to zamienników się nie opłaca kupować bo po paru miesiącach zaczną wyć znowu :D Ale filtr paliwa wymień (nie wiadomo co tam się nazbierało po tylu latach).

  5. #5
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2015
    Posty
    36
    BMW
    E38 735iL '99
    Skąd
    z Pustyni
    Sam sobie ustaliłem co następuje: :)
    Ad. 1. Po kodzie z naklejki 83229407807 niezależnie od jej koloru :) wnioskuję z tej strony:
    http://pl.bmwfans.info/parts-catalog...40z/#1423301_1
    że mam skrzynię A5S440Z, a ze strony ZF http://www.zf.com/media/media/docume...sa_4/5HP24.pdf wychodzi mi, że to 5HP24, stosuję więc olej jak w punkcie 4.

    Ad 2. Zrzucam miskę, wykręcam czujnik, sprawdzam na szczelność, oglądam pompę oleju (czy mój silnik M62B35 ma też odkręcające się pompy?), montuję oryginalną uszczelkę (bez żadnych środków klejących, jak mniemam?)

    Ad. 3. Kupuję 8l Mobil 1 5W50.

    Ad. 4. Kupuję 8l MOBIL ATF LT 71141 (ESSO) plus filtr ze sklepu SAMKO plus uszczelka oryginał. Coś jeszcze do kupienia? Uszczelki pod korek?

    Ad. 5. Wiem, że filtrów obiegu wewnętrznego szukać po lewej i prawej stronie konsoli środkowej, gdzie dokładnie to wyjdzie w praniu.

    Ad. 6. Filtra szukam tam, gdzie doradził kolega pokolacji.

    Ad. 7. Dalej nie wiem co to za wężyk z przodu po prawej w komorze silnika.

    Ad. 8. Dalej szukam kogoś, kto zarobkowo i dobrze zajmuje się pikselami.

    Ad. 9. Telewizję sobie daruję, nad sprawnością radia i nawigacją i tak muszę popracować, ale to na potem.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2014
    Posty
    140
    BMW
    E38 735 98'
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Diobeu Zobacz posta
    Sam sobie ustaliłem co następuje: :)


    Ad. 5. Wiem, że filtrów obiegu wewnętrznego szukać po lewej i prawej stronie konsoli środkowej, gdzie dokładnie to wyjdzie w praniu.
    Na naszym forum zdjęcia chyba wygasły, wpisz w googla: "[e38] Wymiana filtrów przeciwkurzowych we wnętrzu pojazdu", i pierwszy link z takiej strony co oprócz e38 ma e39 w nazwie będziesz miał ładną fotorelacje.
    tylny napęd jest jak alkohol i narkotyki, stworzony dla ludzi inteligentnych

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2014
    Posty
    2,120
    BMW
    E65 3.0D
    Skąd
    Barlinek
    Zamiast mobila polecam valvoline.
    Pzdr

  8. #8
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2015
    Posty
    36
    BMW
    E38 735iL '99
    Skąd
    z Pustyni

    Post

    Wziąłem Valvoline. Wymieniłem już większość rzeczy, dziwna rzecz się stała, po wymianie połowy świec (lewej strony) auto chodziło nierówno, a przy większym wciśnięciu gazu zaczął wyskakiwać check engine. Dziś zrobiłem prawą stronę, ale czy się poprawiło nie wiem, bo nie odpalam na suchej skrzyni. Jutro zalewam.
    Słuchajcie, naszukałem się jak głupi co to za rurka i nie mogę jej znaleźć na żadnym rysunku.

    Na tym rysunku widać prawe światło przeciwmgielne (czarny element po lewej), dokładnie za nim taki walcowaty, pionowy element ze złączką na dole (widoczną) z którego od przodu wychodzi czarna rurka karbowana, peszel taki. (widok ze zdjętym kanałem powietrznym na prawą tarczę)


    Tu inny widok. to jest właśnie przerwana rurka idzie ona od wyżej opisanego elementu znajdującego się bezpośrednio za światłem przeciwmgielnym:


    A dochodzi sobie do takiego elementu, który jest przez prawą głowicą, podciśnienie jakieś? To wygląda na jakąś membranę. Żaden błąd się nie świeci, wszystko działa z wyjątkiem pierdół niezwiązanych z komorą silnika. Pomoże ktoś?


    Sam sobie odpowiem (nastał ranek to i umysł świeższy :) prawdopodobnie to będzie EMISSION CONTROL-AIR PUMP, a dokładnie część PRESSURE HOSE ASSY, a po naszemu układ redukcji substancji szkodliwych w spalinach opisany tu:
    http://download.ms-motor-service.com...957-13_web.pdf
    Ostatnio edytowane przez Diobeu ; 24-07-2015 o 07:41

Podobne wątki

  1. [E38] Kilka pytań
    Przez MaddoxX w dziale Allegro, Ebay i inne ...
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-06-2013, 17:47
  2. [silnik] Kupię silnik m62b35 i skrzynię
    Przez Zator w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-08-2012, 15:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •