Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Kilka pytań dot. układu chłodzenia i nie tylko

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2015
    Posty
    118
    BMW
    e38 735i 99r
    Skąd
    Szczecinek/Szczecin

    Post Kilka pytań dot. układu chłodzenia i nie tylko

    Witam otóż, mam gdzieś wyciek na którymś przewodzie z układu chłodzenia (tak zdiagnozował mechanik podczas wymiany rolek) wybiła mi kontrolka inf. o niskim stanie płynu chłodniczego, no więc szybciutko poleciałem do sklepu kupiłem Preston'a 1l tylko aby na dolewkę był. Wcześniej zalany był jakiś niebieski ale nie wiem jaki niestety, no więc dolałem Prestona 200ml, zbiorniczek wyrównawczy mam zapełniony na zimnym do połowy na oko bo nie mam żadnej miarki a zbiorniczek jest nieprzeźroczysty bez żadnych oznaczeń, no i przegonić go troszkę. Kontrolka nie wybija, aktualnie silnik się chłodzi, nie wiem ile płynu ubyło ale nie są to duże wycieki tylko raptem plamka średnicy 2cm-3cm, ale do rzeczy czy jest to możliwe żeby ten o to przewód Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wąż.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	86.8 KB
ID:	7916 po zgaszeniu silnika i otwartej masce przez jakieś 15 minut był tak gorący że nie można go dotknąć, to samo tyczy się tego malutkiego biegnącego zaraz obok? Jak jest taki gorący ciężko w miarę go zgnieść, jest jakby podciśnieniem? Natomiast wąż, który jest za wentylatorem, chłodnicą i bodajże viso, grubszy od tego na zdjęciu jest flakowaty totalnie i lekko rozgrzany. Dodam tutaj, że patrząc poprzez nerki jak i wentylator klimy chłodnica jest w opłakanym stanie, w sensie jest bardzo zapchana, jakby smar, taki typowaty muł, czy to może być przyczyną złego odprowadzenia ciepła z silnika?

    Dodam również, że silnik się nie przegrzewa i wskaźnik stoi prosto jak lan*** :)

    Druga sprawa to są zdjęcia niżej.
    Czy w danym miejscu coś powinno się znajdować? Chodzi mi o jakąś mechaniczną część, jakieś przewody bądź cokolwiek?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20150708_183756.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	99.4 KB
ID:	7917
    Ponieważ patrząc od góry w to miejsce widać totalną dziurę, która jest aż do asfaltu, tak jakby na dole została wycięta ta plastikowa osłona.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20150708_183751.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	83.6 KB
ID:	7918
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20150708_183819.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	88.5 KB
ID:	7919

    Silnik to M57D30.

    Z góry dziękuje za pomoc, lub za jakiekolwiek sugestie.

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2014
    Posty
    214
    BMW
    e38 M62B44 98r.
    Skąd
    Wołów
    Jeżeli z jednej strony chłodnicy nieda się dotknąć węża przez temperaturę a z drugiej strony jest lekko ciepły to oznacza że najprawdopodobniej masz niesprawny termostat lub otwiera się za mało. Jeżeli tak jest to przy takim ciśnieniu jakie się w układzie wytwarza nic dziwnego że gdzieś małymi nieszczelnościami ucieka ci płyn chłodniczy. Sprawdziłbym ten termostat w pierwszej kolejności.

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2015
    Posty
    118
    BMW
    e38 735i 99r
    Skąd
    Szczecinek/Szczecin
    Dzięki za inf. tylko tobie chodzi o ten termostat egr czy ten głowny bo wyczytałem, że niby są dwa?

    poza tym czy istnieje jakaś możliwość sprawdzenia termostatu poprzez np. inpe? czy jak gdzieś tutaj na forum wyczytałem, że trzeba go wymontować i w garnku smażyć :D, choć to też różnie z tą temperaturą się wypowiadali :)

    i jeszcze jedno od 17 stał zgaszony aż do teraz byłem sprawdzić na teście zegarów i silnik ma temp 45C.
    Ostatnio edytowane przez kubaa.w ; 08-07-2015 o 21:50

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2015
    Posty
    603
    BMW
    S-Max 2,5T PoWeR
    Skąd
    North East PL
    Przerobiłem dwa takie silniki w swoich piątkach.
    Fajna jazda nimi ale trzeba dbać. Jak o wszystko zreszta.
    Zimny dolny waż po stronie pasażera? Termostat główny albo sie nie otwiera albo chłodnica jest zapchana wewnątrz.
    Najlepiej termostat od razu wymieniać na Behra jakiegoś albo GatesA - ostatnio taki miałem i nie było problemów.
    Polecam wymienić oba jak masz rownież Egr. I wtedy sprawdzić temp w ukrytym menu. Bo wskazówka stoi w pionie do 115 stC.
    Moje silniki w trakcie jazdy miały 92-96 st i to jest normalna temp pracy dla M57.
    Ten silnik dość duzo czasu potrzebuje zeby sie nagrzać i dlatego ma dodatkowe dogrzewanie w postaci webasto.
    Ale jak juz sie zagrzeje to trzyma temp.

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2015
    Posty
    118
    BMW
    e38 735i 99r
    Skąd
    Szczecinek/Szczecin
    Dziekuje za inf. Waz od strony pasazera nie tyle co zimny ale jest lekko cieply, mozna do normalnie zlapac.

    Dzisiaj podczas jazdy do pracy na odcinku 25km silnik nie przekroczyl 87C natomiast po chwilowym staniu osiagnal 89C ale podczas jazdy znowu spadlo do 88C, na trasie jadac 100-140 temp byla nadal 89-86C.

    Posiadam z tego co widze dwa termistaty z egr i ten niby glowny.

    Chlodnica wewnatrz masz na mysli te drobne szczelinki patrzac poprzez grill? Jesli tak to sa pozapychane i to grubo ale tylko na gornej czesci, tak do polowy.


    Edit:
    Ten termostat glowny na allegro, patrzac na behr zaden nie pasuje po numer czesci po VIN. Jest za to jakis firmy MAXGEAR, ktory jest zgodny z moim oryginalem.
    Chyba nawet nie bede sprawdzav czy one u mnie dzialaja, bo to wydatek raptem 250 max wiec chyba poprostu zamowie i wloze, i sie zobaczy co i jak :)

    Up, sorry za double posta ale pisze z telefonu.

    Kolejna obserwacja, przy dluzszej jezdzie po miescie 50km/h temp na ukrytym pokozala 89C, natomiast zaraz po wyjechaniu poza teren zabudowany i gaz do ~140 temp spadla do 85C, natomiast przy hamowaniu spada do 81C i zaraz przy gazie rosnie do 85-86C i tak zostaje.
    Dodam ze nawiew wylaczony calkowicie i temp na zewnatrz pokazuje 23C.

    I tutaj pytanie czy tak powinno byc? Czy to aby nie za malo ?
    Ostatnio edytowane przez Anatol ; 09-07-2015 o 19:02

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2015
    Posty
    603
    BMW
    S-Max 2,5T PoWeR
    Skąd
    North East PL
    Za mało. Termostat zbyt szybko sie otwiera - powinien przy 88 st. Pomału sie otwierać. Pamiętaj ze mamy lato. Zima bedziesz miał 75 st. Do wymiany oba termostaty. Egr to nie problem. Przy głównym trzeba dokładnie sprawdzić jaki jest rozstaw śrub. "Trapezowy" czy po kwadracie. Zamienniki gates bez problemu dostępne.
    http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtop...?f=72&t=257917
    http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtop...?f=72&t=228875

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 24-05-2015, 11:06
  2. [silnik] Spuchnięte przewody układu chłodzenia.
    Przez Macia5 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 08-02-2015, 20:24
  3. Odpowietrzenie układu chłodzenia m70
    Przez rom86 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-04-2011, 19:47
  4. [mechanika] Węże układu chłodzenia
    Przez grześ73 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-12-2009, 20:19
  5. Płukanie układu chłodzenia w M30
    Przez Arkus w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26-10-2009, 13:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •