Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Odpowietrzenie M60b40 problem

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    366
    BMW
    E32 730i m30b30, e32 740iA 1993r
    Skąd
    Ełk

    Post Odpowietrzenie M60b40 problem

    Witam, czytałem trochę na temat odpowietrzenia m60 i wychodzi na to że nie ma z tym problemów, "samo się odpowietrza", niestety mam u siebie pewien problem z tym. W całym układzie chłodzenia nie było płynu, poza nagrzewnica od ogrzewania i chłodnicy skrzyni. Wymieniłem pompę wody na nową z metalowym, wirnikiem, a także termostat 85stopni. Zalewałem płyn najpierw do chodnicy, następnie poprzez górny wąż zalałem silnik i na koniec w zbiorniczek wyrównawczy. Pościskałem węże, trochę płynu zleciało ze zbiorniczka, odpaliłem silnik na wolnych obrotach, pochodził i zaczął się grzać, z cienkiego przewodu od chłodnicy do zbiorniczka nie leci płyn powietrze i czasami tylko plunie płynem. Wężyk jest drożny, chłodnica jak była wyjęta swobodnie przelatywał przez nią płyn. Próbowałem różnych kombinacji ze ściskaniem węzy, podjazdem przodem na górkę i nic, wskazówka idzie na czerwone pole (wyłączałem przed) i dalej nie leci strumień płynu z weżyka. Zauważyłem jeszcze że chłodnica jest zimna, ciepła tylko kawałeczek przy wejściu górnego węża. Jakby pompa nie puszczała na chłodnicę. Luzowałem opaski na przewodach przy chłodnicy, puszczało czasami troche powietrza i płyn. Dodam że wisco tez mam nowe. Podejrzenie kompresja z cylindrów w układzie chłodzenia-badałem płynem do co2 w spalinach i nic nie pokazało. Czy jest możliwość że jest coś gdzieś nieszczelne (narazie nie zauważyłem nigdzie) i przez to takie cyrki?

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Kubcikus
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    496
    BMW
    e32 740iA / e38 740iA
    Skąd
    Opole
    Jeśli przy takiej temperaturze jak piszesz chłodnica nie była cała gorąca, to winny jest termostat. Powinien się on otworzyc i "puścic" cały płyn przez chłodnicę, czyli duży obieg, jeśli się tak nie dzieje, to będzie się zapowietrzac i ciągle gotowac płyn.

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    366
    BMW
    E32 730i m30b30, e32 740iA 1993r
    Skąd
    Ełk
    Kolego, sprawdzałem na starym termostacie który był raczej sprawny, sprawdzałem bez termostatu i kupiłem także nowy i też nic to nie dało. Mam wrażenie jakby zaraz po odpaleniu tworzył się jakiś bąbel powietrza i nie daje rady pompa popchać dalej. Tylko skąd te powietrze. Czy jakbym miał gdzieś jakąś małą nieszczelność to płyn by tylko wylatywał tamtędy czy ssało by też powietrze? Po wyłączeniu silnika i poczekaniu chwilę, trochę większa część chłodnicy robi się cieplejsza. Nie ma lpg. Mam też m30 kilka razy odpowietrzałem i nigdy nie było najmniejszego problemu a w tym m60 jakaś masakra. Jakie jeszcze są objawy kompresji w płynie?

  4. #4
    Smerf Czepialski Awatar tuczi77
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    12,249
    BMW
    E32 740iA
    Skąd
    ONA --> DW
    Blog
    1
    Albo coś jest przytkane albo gdzieś głowica puszcza... Oba przypadki kiepskie :/

  5. #5

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    366
    BMW
    E32 730i m30b30, e32 740iA 1993r
    Skąd
    Ełk
    Dzięki kolego za obszerny opis. Wymieniłem dzisiaj nową pompę wody(hepu z metal. Wirnikiem) na stara oryginał bmw. Minimalna różnica jest w budowie łopatek wirnika. Zalałem układ, odpaliłem i jest teraz strumień z przelewu chłodnicy po dodaniu gazu, ale co jakis czas jest przerywany po czym leci nadal.Niestety silnik dalej sie grzeje i chłodnica jest zimna.

  7. #7
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    A jaka była geneza problem, bo nic nie napisałeś. Stało się nagle, że wyrzuciło płyn?

    Czy takie auto kupiłeś?

    Węże puchną, miękkie, czy prawidłowe?
    pozdrawiam Bartek

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    366
    BMW
    E32 730i m30b30, e32 740iA 1993r
    Skąd
    Ełk
    Kupiłem auto z obróconymi panewkami korbowymi i zatartym wałem. W całe auto było wsadzone dużo kasy wcześniej jak i w sam silnik. Głowice były po regeneracji przez wcześniejszego właściciela i faktycznie po zdjęciu wszystko wyglądało jak nowe zawory gniazda, uszczelniacze itp. Niestety nie dowiem się czy coś jeszcze się działo wcześniej z silnikiem bo poprzedni mechanik co remontował auto coś kręci i niechętny jest do rozmowy. Prawdopodobnie coś spartolił ale mniejsza o to. Rozebrałem silnik, kupiłem wał, kupiłem nowe panewki, wał pomierzony i tylko spolerowany, korbowody pomierzone i jeden był do wymiany, silnik wypłukany z opiłków po panewkach a także na ósmym cylindrze wymieniona tuleja cylindra bo miała rysy i próg. Wszystko złożone do kupy, silnik odpala ale się grzeje. Tak myślę może po remoncie głowic jak poprzedni mechanik złożył silnik może przegrzał go i wtedy wał się przytarł i mogła gdzieś pęknąć głowica. Aczkolwiek to tylko moje przypuszczenia. Nie mam możliwość dowiedzieć się jak silnik chodził wcześniej niestety. Węże są trochę twarde ale chyba w normie, w m30 u siebie mam podobne.
    Ostatnio edytowane przez wilk9585 ; 19-06-2015 o 14:18

  9. #9
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Jak mogłeś wymienić tuleję cylindra jak jej tam nie ma. Poza tym powłoka na cylindrze to Nikasil albo Alusil, droga zabawa w obróbce. Coś tu się nie zgadza.

    Dobra szkoła to remont silnika swojego i najważniejsze, sprawnego. Głowice planowałeś chociaż i sprawdzałeś szczelność?

    Aluminiowy silnik ostro przegrzany to jest tylko złom.
    pozdrawiam Bartek

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    366
    BMW
    E32 730i m30b30, e32 740iA 1993r
    Skąd
    Ełk
    Sam tulei nie wymienialem, oddałem do profesjonalnego zakładu od lat zajmującego się takimi tematami w Białymstoku. ? Miałem rozwiercony blok i wciśniętą tuleję stalową z honowaniem. Wszystko wyglądało profesjonalnie i wiem że firma cały czas remontuje silniki czy to amerykańce czy europejskie i zna się na rzeczy, Dodzwoniłem się do właściciela i podobno silnik był złożony na cacy tylko pompa oleju nie była dociśnięta i zatarł się wał. Sam głowic nie planowałem bo po całkowitym remoncie miały możę one przebieg kilka KM, zdjąłem je odtłuściłem benzyną i wyglądały jak nowe.

Podobne wątki

  1. [silnik] Odpowietrzenie skrzyni korbowej M70b50 Problem
    Przez 750il w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 03-01-2013, 20:14
  2. problem z zegarami m60b40
    Przez phdream w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 21-10-2011, 15:34
  3. BRC M60B40 Mały problem
    Przez Makaveli w dziale LPG / CNG
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-02-2011, 21:27
  4. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 29-11-2010, 08:42
  5. Wielki problem z silnikiem m60b40
    Przez kapitan w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-02-2010, 21:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •