Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Mrugające kontrolki + aternator

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2015
    Posty
    10
    BMW
    E38 740i 1999r
    Skąd
    Łódź

    Post Mrugające kontrolki + aternator

    Witam
    Mam problem z e38 1999r silnik M62. Jakiś czas temu po odpaleniu zauważyłem, że kontrolka od ładowania miga kilka razy i gaśnie. Po jakimś czasie zaczęło się to nasilac, sprawdziłem ładowanie, bez obciążenie było 14.4, a z obciążeniem 12,5 (ogólnie były dośc duże skoki). Wyjąłem alternator, zawiozłem do speca, wymienił regulator, coś wyczyścił i stwierdził, że jest ok. Po montażu - to samo i zauważyłem kolejny problem - po przekręceniu zapłonu mrugają wszystkie kontrolki na zegarach i zanikają piksele, które po chwili wracają. Co już sprawdziłem:
    - regulator jest raczej ok, zdobyłem używkę BOSCH i kupiłem nowy zamiennik - bez zmian
    - akumulator - spr. ten co mam w aucie- jest ok, założyłem inny - bez zmian
    - poodpinałem "masy" i je poczyściłem - bez zmian

    Ładowanie waha się (spr. na wyjściu z alternatora i na +- pod maską)
    -bez obciążenie około 13.8- 14.3
    -z obciążeniem (światła, szyby, itp) około 12.5
    - na akumulatorze - odpowiednio trochę mniej

    Teoretycznie wszystkie te dane wskazują na alternator (2 letni BOSCH), ale dlaczego mrugają (mryżą, przygasają) kontrolki na zegarach - po przekręceniu zapłonu, po odpaleniu, a nawet odpiąłem całkowicie alternator - też mrugają więc nie ma to związku z alternatorem.

    Proszę o jakieś sugestie co z tym fantem dalej robic, czy to możliwe, że prawie nowy alternator szlak trafił? o co chodzi z tymi kontrolkami? Czy te awarie mogą byc ze sobą połączone?

    Pozdrawiam

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2014
    Posty
    2,120
    BMW
    E65 3.0D
    Skąd
    Barlinek
    Moze to cos w samym liczniku?

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2015
    Posty
    35
    BMW
    e38 740 d
    Skąd
    WLKP
    a piołączenie zasilaniapod spodem obok skrzyni sprawdzałeś może tam coś zaśniedziało

  4. #4
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    Sprawdziłbym na oscyloskopie. Wychodzą wtedy szybkozmienne wahania napięcia, których nie wykrywa multimetr.
    Dalej: prawdopodobnie jest jakieś zwarcie, bo niezależnie od obciążenia na klemach aku napięcie ładowania powinno przekraczać 2,05 V/ogniwo, inaczej aku jest kulawo ładowany.
    Problemem może być też sam aku - mieć lekkie zanikające zwarcie, które mostkuje po włączeniu zapłonu i stąd mruganie.

    A zatem:
    1) podmień aku
    - jak nie pomoże:
    2) zbadaj skoki napięcia oscyloskopem
    - jeśli nie ma skoków napięcia np. w gnieździe zapalniczki, to przyczyną mogą być zegary

    Innych pomysłów póki co nie mam.
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  5. #5
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,128
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Mysle ze wymiana kostki stacyjki powinna zalatwic sprawe.
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  6. #6
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2015
    Posty
    10
    BMW
    E38 740i 1999r
    Skąd
    Łódź
    Cytat Zamieszczone przez hatecraft Zobacz posta
    Sprawdziłbym na oscyloskopie. Wychodzą wtedy szybkozmienne wahania napięcia, których nie wykrywa multimetr.
    Dalej: prawdopodobnie jest jakieś zwarcie, bo niezależnie od obciążenia na klemach aku napięcie ładowania powinno przekraczać 2,05 V/ogniwo, inaczej aku jest kulawo ładowany.
    Problemem może być też sam aku - mieć lekkie zanikające zwarcie, które mostkuje po włączeniu zapłonu i stąd mruganie.

    A zatem:
    1) podmień aku
    - jak nie pomoże:
    2) zbadaj skoki napięcia oscyloskopem
    - jeśli nie ma skoków napięcia np. w gnieździe zapalniczki, to przyczyną mogą być zegary

    Innych pomysłów póki co nie mam.
    Mój aku był sprawdzany, na testach wychodzi, że jest ok, podmieniałem aku z innego auta o podobych parametrach (aku na 100% sprawny) i też problem nie znika. A jeśli sprawdzę auto oscyloskopem i wyjdzie, że są skoki napięcia to co wtedy?

    Cytat Zamieszczone przez BOSS Zobacz posta
    Mysle ze wymiana kostki stacyjki powinna zalatwic sprawe.
    Kolego mógłbyś rozwinąc temat? Skąd takie podejrzenia i jak to sprawdzic?

    I przy okazji się zapytam: Czy częste przełączanie na skrzyni z P na N na wyłączonym silniku (sam zapłon) szkodzi w jakiś sposób skrzyni? Bo muszę auto niestety podczas tej walki dośc często przestawiac, a poodpinane jest wisco i spuszczony aktualnie płyn. A może po prostu zostawic na N, kluczyk w stacyjce, odłączyc aku i w ten sposób go przepychac?

  7. #7
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7

    Post

    A, właśnie - jak pisze kolega BOSS - przyczyną często jest kostka stacyjki. Podejrzenia to właśnie mruganie zegarów i nie mruganie innego oświetlenia. Pewnie byś zauważył jakby mrugała ci lampka w podsufitce... :)

    Sprawdzić najłatwiej probówką 12V, albo żarówką (12V małej mocy) - zdejmujesz osłonę kierownicy, tak żeby widać było kostkę i końcem sondy (albo cienkiego drutu np. spinacza biurowego) badasz napięcie na wtyczce wpiętej do kostki. Z tyłu wtyczki widać końce pinów i można sprawdzić napięcie.

    Piny:
    Kod:
     4  3  2  1
        7  6  5 --> kluczyk
    11 10  9  8

    Pinów jest 9 albo 11 (jak ma "ignition key warning") - kolejne pozycje to napięcie na kolejnych pinach:

    0: (napięcie tylko dochodzi do kostki) 5 6 7 - to są czerwone przewody w środkowym rzędzie)
    1: radio 2
    2: zapłon 1 3 10

    Co do skrzyni - jeśli przekładasz np. 50 dziennie, to wytrze się zawór manualny PRND, bo nie ma smarowania...
    A tak na poważnie - jeśli nie ma jakichś zakleszczeń, to nic się nie stanie.
    Ja zostawiam na N z kluczykiem w stacyjce, bo to wygodniej.
    Ostatnio edytowane przez hatecraft ; 09-06-2015 o 08:06
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  8. #8
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2015
    Posty
    10
    BMW
    E38 740i 1999r
    Skąd
    Łódź
    Alternator wrócił od kolejnego fachowca, który go rozebrał, wszystko posprawdzał i twierdzi, że jest ok. Ładuje bez obciązenia, pod obciążeniem, nie ma skoków napięcia.... przynajmniej u niego na stole pomiarowym..... dzisiaj dobieram się do kostki stacyjki, obejrzę jak to wygląda i ewentualnie zamówię nową.....mam nadzieję, że to będzie przyczyna tych wariacji bo średnio mi się widzi wydatek ponad 2000 na nowy..... także walki ciąg dalszy....

  9. #9
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2015
    Posty
    10
    BMW
    E38 740i 1999r
    Skąd
    Łódź
    Problem rozwiązany!!!!! .... uszkodzona była kostka stacyjki, po wymianie wszystko wróciło do normy, zegary nie mrugają i co mnie najbardziej cieszy ładowanie aku wróciło do prawidłowych wartości :)
    Ale jak już kontynuuje ten wątek - co ma kostka stacyjki do ładowania aku? to, że zegary mrugały - rozumiem, kontrolka od ładownia się zapalała - rozumiem bo alternator głupiał, ale dlaczego on głupiał? co ma piernik do wiatraka? :)

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik Awatar duzy6666
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    347
    BMW
    m62b44tu/m51d25
    Skąd
    Darłowo
    stawiaj chłopakom wielka flaszkę !
    Nie liczy się model, nie liczy się moc... liczy się marka.

Podobne wątki

  1. kontrolki v 8 4,4 e 38
    Przez bunioM3 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 31-01-2014, 09:04
  2. Jak zrobić trzykrotnie mrugające kierunkowskazy?
    Przez kris13 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 28-07-2011, 15:02
  3. [ elektryka] Kontrolki
    Przez goldfighter w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-08-2009, 22:24
  4. Do czego są te kontrolki???
    Przez Michal750 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10-05-2009, 13:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •