Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 76

Wątek: Nurtujące pytania, jak używac skrzyni automatycznej

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    300
    BMW
    740i
    Skąd
    Kraków

    Nurtujące pytania, jak używac skrzyni automatycznej

    W związku z tym że nigdy nie miałem samochodu z automatyczną skrzynią biegów a teraz od niedawna mam swoją Buńkę właśnie w automacie zacząłem zastanawiać się nad tą skrzynią biegów. Może pytania dla znawców będą wydawać się błahe ale mnie naprawdę nurtują od pewnego czasu bo po prostu tego nie wiem. A mianowicie:

    1) Czy mogę jadąc załóżmy 140 km/h wrzucić na luz ?
    2) Jesli mogę to czy gdy moja prędkość na luzie spadnie ze 140 km/h do powiedzmy 80 km/h mogę spowrotem wrzucić bieg D ? Czy skrzynia dobierze samoczynnie bieg do prędkości?
    3) Słyszałem że nie wolno holować pojazdów z automatyczną skrzynią biegów. Czy jeśli wrzucę N to stanie się coś złego przy holowaniu? bardzo proszę o udzielenie mi pomocy. Dziękuję.

  2. #2
    Vip Vip Awatar Johnny_Bravo
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    753
    BMW
    750i
    Skąd
    Poznań
    nie poleca sie wrzucania luzy podczas toczenia sie auta szybciej niż 20km i wrzucania zpowrotem biegu....

  3. #3
    Jeśli auto jest w ruchu to nie wolno wrzucać na luz. Skrzynia przestaje być wówczas odpowiednio smarowana i generalnie jest to najszybsza droga do zarżnięcia skrzyni. Znajomy pozyczył niedawno swojemu szwagrowi E39 w automacie, a że szwagier się nie znał to przy każdej możliwej okazji wrzucał na N no i skrzynia wytrzymała tydzień :] A teraz zbiera na nową. Tak samo zmieniając bieg z 1 na R trzeba pamiętać, żeby auto się całkowicie zatrzymało zanim przerzuci sie bieg. Nawet jeśli auto minimalnie sie toczy to skrzynia bardzo tego nie lubi. Holować auta też nie można z tego samego względu co pisałem na początku- brak smarowania.
    Ex BMW: E34 525i '89, E38 740i '95, E38 750 iL '00, Jag X330

  4. #4
    Super Moderator Awatar Anatol
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    6,149
    BMW
    e38 735 iA
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Jey
    Holować auta też nie można z tego samego względu co pisałem na początku- brak smarowania.

    Można ,lecz na odpalonym silniku i na N ... :D

  5. #5
    No tak, na odpalonym silniku nie ma problemu. Zapomniałem panie kolego o tym drobnym szczególe :P Wtedy smarowanie jest jak najbardziej prawidłowe. No chyba że nie ma oleju w skrzyni ;)
    Ex BMW: E34 525i '89, E38 740i '95, E38 750 iL '00, Jag X330

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    300
    BMW
    740i
    Skąd
    Kraków
    No i wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane. Nigdy nie próbowałem jazdy na luzie ale właśnie kiedyś przy dużej prędkości niechcący przepiąłem ręką z D na N no i niby nic się nie stało tylko obroty mi poszły w góre. Teraz już wiem że nie wolno tego robić bo brak jest smarowania i skrzynka za chwile może nadawać się na złom.

    Anatol, gdybym odpalił silnik nie potrzebowałbym holowania :]

  7. #7
    Super Moderator Awatar Anatol
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    6,149
    BMW
    e38 735 iA
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Individual23
    No i wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane. Nigdy nie próbowałem jazdy na luzie ale właśnie kiedyś przy dużej prędkości niechcący przepiąłem ręką z D na N no i niby nic się nie stało tylko obroty mi poszły w góre. Teraz już wiem że nie wolno tego robić bo brak jest smarowania i skrzynka za chwile może nadawać się na złom.

    Anatol, gdybym odpalił silnik nie potrzebowałbym holowania :]


    Zdarzy się ,że odpalisz a nie pojedziesz ..... Czego nie życzę nikomu ;)

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    300
    BMW
    740i
    Skąd
    Kraków
    Jey ale jednej rzeczy nie rozumiem......Napisałeś że można byłoby holować auto przy włączonym silniku i na poziomie N skrzyni biegów bo przy włączonym silniku jest smarowanie zgadza się? A na początku napisałeś że nie wolno wrzucać na luz przy dużych prędkościach a przecież wtedy właśnie silnik jest włączony.....Czyli smarowanie powinno być czyż nie? jedno wyklucza drugie ;] Czekam na wyjaśnienie hehe...

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    511
    BMW
    e38 735
    Skąd
    boleslawiec
    Cytat Zamieszczone przez Jey
    Jeśli auto jest w ruchu to nie wolno wrzucać na luz. Skrzynia przestaje być wówczas odpowiednio smarowana i generalnie jest to najszybsza droga do zarżnięcia skrzyni. Znajomy pozyczył niedawno swojemu szwagrowi E39 w automacie, a że szwagier się nie znał to przy każdej możliwej okazji wrzucał na N no i skrzynia wytrzymała tydzień :] A teraz zbiera na nową. Tak samo zmieniając bieg z 1 na R trzeba pamiętać, żeby auto się całkowicie zatrzymało zanim przerzuci sie bieg. Nawet jeśli auto minimalnie sie toczy to skrzynia bardzo tego nie lubi. Holować auta też nie można z tego samego względu co pisałem na początku- brak smarowania.
    odnosnie tego wrzucania na luz podczas jazdy i "zarzniecia skrzyni w tydzien" no to musze powiedziec ze przy moim poprzednim bmw robilem tak przez kilka ladnych lat i nic sie nie stalo, co prawda nie zaleca sie tego ale nie jest tak tragicznie ;)

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    300
    BMW
    740i
    Skąd
    Kraków
    Wole jednak nie ryzykować. Aż tak bardzo potrzebne do szczęścia to to mi nie jest :)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •