Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 76

Wątek: Nurtujące pytania, jak używac skrzyni automatycznej

  1. #11
    7er Freak Awatar Greg38
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,298
    BMW
    F02 750LxD E65 745i Prins VSI E38 740i Prins VSI
    Skąd
    DE/PL
    Blog
    18
    jazda na N mija sie z celem, bo:

    - cisnienie oleju jest slabsze
    - nieekonomiczne, podczas jazdy na okreslonych obrotach silnika, sterownik rozpoznaje, ze przepustnica jest zamknieta, obroty sa wysokie (czyli hamowanie ze tak powiem silnikiem), zostaje wylaczane wtryskiwanie paliwa i auto nie zuzywa w tym czasie ani kropli benzyny. dotykajac pedal gazu (i otwierajac przepustnice) paliwo zostaje oczywiscie natychmiast wtryskiwane.

    Na swiatlach tez nie daje N, tylko zostaje na pedale hamowania i mam D wlaczone.

    Jesli auto nawalilo holowac powinno sie na lawecie, ale jesli jestesmy w kropce a silnik dziala, holowalbym auto raczej bez wiekszych obaw, lecz nie za szybko.

    bez dzialajacego silnika wolno nam teoretycznie holowac bodajze do 60-70 km i to z niewielka predkoscia do 50-60 km/h

    Jesli sie myle to mnie poprawcie.
    Pozdr.

    Greg38

    UWAGA! Pomagam poprzez forum a nie PW lub GG! Masz pytanie - załóż temat i prześlij link a postaram się odpowiedzieć!




    http://7er.pl
    http://bmw.n-sacz.pl
    http://bmw-diag.pl
    http://obd-can.pl
    http://auto-diag.de

  2. #12
    Już wyjaśniam:

    Im szybciej jedziesz tym bardziej zabójcze jest wrzucanie N, bo ciśnienie smarowania spada wtedy prawie do zera a obciążenie na skrzynie jest większe. W przypadku gdy silnik nie pracuje wogóle nie wolno holować auta bo wiadomo że pompa oleju nie jest napędzana przez silnik, czyli smarowanie skrzyni = 0. Holowanie auta jest możliwe tylko gdy silnik pracuje- najlepiej na jak najkrótszym dystansie. Jak się -odpukać- coś zepsuje, auto pali ale nie jedzie, a do serwisu trzeba podjechać kilka km, to wiadomo że można się zaholować, chociaż najlepszym rozwiązaniem jest laweta. Ale nie zawsze się da, nie zawsze ma się skąd załatwić za normalne pieniądze, no wiadomo że różnie w życiu bywa. Oczywiście smarowanie podczas takiego holowania jest również bardzo znikome, ale gdy robi się to jednorazowo na dystansie kilku- kilkunastu km to również ryzyko uszkodzenia skrzyni jest znikome. Co innego jakbyśmy wybrali się w taką podróż z Wrocławia do Warszawy, albo 200 razy dziennie jeżdżąc autem wrzucali N. Pozycja N służy w zasadzie do zmniejszenia przeciążeń podczas przełaczania D-R-D-R-D.... Na krótkich postojach (np. na światłach, również nie powinno się przełączac skrzyni na N (na P też nie) bo niepotrzebnie zużywa to tarczki sprzęgłowe.

    Tyle w zasadzie wiem na ten temat- specjalistą nie jestem, więc jesli coś źle napisałem to mnie poprawcie :)

    Edit: widze Greg że w tym samym czasie napisałeś swojego posta co ja ślęczałem nad moim :D PODSUMOWUJĄC: jeśli skrzynia jest ok, normalnie się o nią wczesniej dbało, to jednorazowe holowanie z włączonym silnikiem absolutnie nie powinno jej zaszkodzić. Ja słyszałem że do kilkudziesięciu km można to robić. Oczywiście im krócej tym lepiej. A co do holowania z wyłączonym silnikiem, to tak jak napisałem- nie ma wówczas wogóle smarowania skrzyni, więc na chłopski rozum metal trze o metal- ja bym tego nie robił.
    Ex BMW: E34 525i '89, E38 740i '95, E38 750 iL '00, Jag X330

  3. #13
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    65
    BMW
    E38 750iL / E23 745i
    Skąd
    Bielsko-Biala
    Przezorny zawsze ubezpieczony :)

    Holować owszem można ale na zapalonym silniku i nie przekraczając 20 km/h

    Jeżeli naprawdę już nie bedzię innej opcji, to przy holowaniu w trybie "N" tylko i wyłacznie na zapalonym silniku nie przekraczając 20km/h, wtedy skrzynia nie bedzię narażona na uszkodzenie.
    Musi być smarowanie a żeby było smarowanie musi być włączony silnik innej opcji nie ma w automacie.
    A moze ktos sie wypowie na temat trybu awaryjnego dokladniej opisujac o co chodzi
    Lepiej jest mieć od czego odjąć, niż nie mieć czego dodać !!!!!
    :)

  4. #14
    No właśnie też mnie to ciekawi. Co robić gdy coś ze skrzynią jest nie tak, źle, nierówno z szarpnięciami przerzuca biegi, wywala komuniakty o jakiś usterkach skrzyni. Ale obawiam sie że jest to temat rzeka i praktycznie każdy przypadek awarii trzeba by rozpatrywać indywidualnie i na podstawie objawów decydować czy można się zapinać na hol czy dzwonić po lawetę.
    Ex BMW: E34 525i '89, E38 740i '95, E38 750 iL '00, Jag X330

  5. #15
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    435
    BMW
    E38 728iA
    Skąd
    Kargowa/Berlin
    Pamiętam jak w latach dziewięćdziesiątych do dziadka mojego kolegi przyjechał znajomy Niemiec nową E38. Dał się mojemu koledze przejechać (kumpel miał wtedy może kilkanaście lat, oczywiście zero pojęcia o automacie). No i jak to bywa z młodymi kierowcami, chłopak chciał się popisać i zrobić parę zrywów. Czyli obroty na max i z "N" na "D"...

    No i za którymś razem ....kzzt, KAPUTT :razz:

    Nie pamiętam wtedy kto za szkodę zapłacił, ale koszt był mega kosmiczny 8/

  6. #16
    Vip Vip Awatar Johnny_Bravo
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    753
    BMW
    750i
    Skąd
    Poznań
    wszystko racja:)

  7. #17
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    To na "fali" jeszcze jedno trywialne pytanie:
    odpalam auto, czy jesli mam przez powiedzmy 1-2minuty na P
    to tez moge zaszkodzic skrzyni? Czy jesli potrzebuje go grzac na postoju
    to zrzucic na N?
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  8. #18
    wstrząśnięty nie zmieszany Awatar WojtekD
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    8,616
    BMW
    e38 728 iA
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    11
    1-2 minuty różnicy nie robią, ale grzanie na stojąco jest bardziej szkodliwe dla silnika niż dla skrzyni - moim zdaniem.
    Gra muzyka

  9. #19
    Ale gdzieś też czytałem, że nie powinno sie od razu ruszać po odpaleniu szczególnie jak jest zimno. Chodziło o to żeby olej się rozgrzał w skrzyni czy coś. Także chyba może po odpaleniu postać na P ze 2,3 minuty :)
    [URL]http://7er.pl/showthread.php/9030-Damias[/URL]

  10. #20
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    Przerzucanie przy 140 kph na Neutral?? :razz: Kolego Individual23, włos mi się zjeżył jak to przeczytałem... :shock: Zresztą po co tak robić???

    Z holowaniem - nawet na chodzącym silniku - też nie jest tak różowo. Tzn. niby można, ale jak najkrócej a najlepiej wcale (różni producenci jeszcze różnie podają) :)

    Kilku kolegów napisało konkretne posty więc nie będę tego dublował - od siebie dodam tylko, że dla każdego "automatowego nowicjusza" lektura obowiązkowa moim zdaniem to artykuły na stronie Automat.pl [klik].
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •