Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Wspomaganie kierownicy- początek końca pompy?

  1. #1
    Vip Vip Awatar Dzuda
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    10,286
    BMW
    E32 735i ; MB 560 SEC 88'
    Skąd
    Sandomierz

    Post Wspomaganie kierownicy- początek końca pompy?

    Hej
    Mam do Was pytanie odnośnie wpomagania kierownicy. Zauważyłem ostatnio że po od paleniu samochodu słychać pompę od wspomagania. Jak ruszam kierownicą ten dźwięk się nasila i obroty spadają poniżej 500obr\min.

    Czy u Was w autach jak kręcicie kierownicą też tak te obr spadają? Rozumiem że wskazówka może się zawahać ale aż tak bardzo?

    Nie raz aż pasek się ślizga na postoju.... Dodam że jak kupiłem samochód to miał dość poważny wyciek ze wspomagania z którym poprzedni właściciel raczej długo jeździł i co jakiś czas go dolał. Jak wziąłem samochód to w zbiorniczku było mało co oleju.

    Czekam na Wasze sugestie.

  2. #2
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    A nie leci z pompy i układ jest całkiem szczelny teraz?

    Czasami wskazówka się wahnie, to jest normalne, ale pasek nie może piszczeć. Podejrzewam, że to jest kombinacja obciążenia, wilgoci i ustawienia paska, te klinowe są wredne pod tym względem.

    AAAA, to o e38 chodzi :) Tutaj pasek nie ma prawa piszczeć, bo jest wielorowkowy. Jeżeli tak się dzieje to pompa mocno już jest zatarta i tylko wymiana.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 28-05-2015 o 16:51
    pozdrawiam Bartek

  3. #3
    Vip Vip Awatar Dzuda
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    10,286
    BMW
    E32 735i ; MB 560 SEC 88'
    Skąd
    Sandomierz
    Dziki Bartku. krótko i na temat :-D

    P.S zauważyłeś zmianę koloru ?
    Ostatnio edytowane przez Dzuda ; 28-05-2015 o 17:50

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2014
    Posty
    214
    BMW
    e38 M62B44 98r.
    Skąd
    Wołów
    To że pasek piszczy nie znaczy że pompa jest zatarta, może byc jedynie zapowietrzona. Wlej do wspomagania jakiś dobry płyn (ja leje Liqui Moly) tak prawie pod sam korek. i jedź się przejechać. Zrób ze 20km. Może trochę płynu z pod korka wylecieć bo ciśnienie z powietrzem wydmucha ale z każdym kilometrem będzie wspomaganie lepiej chodzić. Jak zrobisz te 20km a nadal będzie coś nie tak to dolej jeszcze raz do pełna płyn. Ja u siebie żeby wspomaganie odpowietrzyć 3 razy dolewałem płynu i dopiero się uspokoiło wszystko, a już miałem wyciągać pompę i wysyłać do regeneracji, ale narazie mam spokój od 5tyś km.

  5. #5
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Zauważyłem zmianę koloru, dlatego po latach wreszcie pojawił się avatar :) Irek dał mi znać od razu :)

    Pompa, która chociaż raz stawiła taki opór, żeby stanął pasek wielorowkowy jest już zatarta, jak nie na bieżni to na tulejach łożyskujących. Samo zapowietrzenie niweluje co prawda jej obciążenie robocze, bo nie musi nabijać nominalnego ciśnienia(plus powietrze jest ściśliwe, a olej nie), więc tutaj to nie powód stawiania dużego oporu. Problem jest właśnie w tym, że łożyskowanie zarówno bieżni(oraz uszczelnianie łopatka-bieżnia) oraz wałka smarowane jest olejem, jak go brakuje to się zaciera. Jakoś ZF nie chce robić pomp na łożyskach jak inni producenci, wtedy problem był by mniejszy.

    Poza tym układ ten jest zamknięty i nie ma prawa się zapowietrzać. Można odpowietrzyć po usunięciu nieszczelności, ale ta pompa już nigdy nie będzie pracowała z nominalnym ciśnieniem oraz/lub bezgłośnie.

    Zazwyczaj pompa zaciąga powietrze na zasilaniu na wężu lub na oringach samej pompy. Wtedy to typowy przypadek, że jest głośna i co jakiś czas trzeba dolewać oleju. Jak jest nieszczelność na sekcji wysokiego ciśnienia to wyrzuci olej w momencie.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 28-05-2015 o 21:16
    pozdrawiam Bartek

  6. #6
    Vip Vip Awatar Dzuda
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    10,286
    BMW
    E32 735i ; MB 560 SEC 88'
    Skąd
    Sandomierz
    No to zmienić czy próbować odpowietrzac? Oleju w zbiorniczku nie ubywa.

    Na wolnych obrotach ogólnie ciężko chodzi, np w e32 chodzi lżej.

    Dziś zauważyłem ze nawet jak trzymam równym gazem 1tys obr i kręcę kierownica to również obroty spadają

  7. #7
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    To już za późno, pompa do wymiany.
    pozdrawiam Bartek

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2014
    Posty
    214
    BMW
    e38 M62B44 98r.
    Skąd
    Wołów
    Jak w takim razie wytłumaczyć działającą pompę u mnie? Moja nie miała wycieku ale jakoś styczeń/luty jak remontowałem silnik to zakuwałem nowe węże i praktycznie cały płyn był spuszczony i po poskładaniu tego wszystkiego pompa stawiała opory tak że pasek piszczał ze dwa dni zanim odpowietrzyłem do końca i do dzisiaj spokój. Specjalnie poszedłem teraz na licznik spojrzeć i zrobiłem tak już 8200km z mały hakiem. Wychodzi na to że już powinna się rozpaść na amen a jeździ.

  9. #9
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    A rozbierałeś ją, że uważasz, że jest ok? Na lekko zatartym cylindrze też można jeździć...
    pozdrawiam Bartek

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2014
    Posty
    214
    BMW
    e38 M62B44 98r.
    Skąd
    Wołów
    Nie rozbierałem bo skoro działa, nic nie piszczy, brzęczy czy wyje to nie widziałem do tego powodu.

Podobne wątki

  1. [silnik] Wspomaganie kierownicy.
    Przez kyky7er w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-07-2012, 19:45
  2. Wspomaganie kierownicy
    Przez gilu_e32 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 62
    Ostatni post / autor: 26-10-2011, 10:52
  3. Wspomaganie kierownicy
    Przez Pawel130589 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 09-10-2010, 18:47
  4. Szumiące wspomaganie kierownicy.
    Przez Jakub w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-04-2010, 16:14
  5. Wspomaganie kierownicy
    Przez YOOSHKY w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-02-2008, 20:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •