Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Skrzynia 5HP24- rozłącza napęd podczas redukcji

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    May 2015
    Posty
    11
    BMW
    e38 730d
    Skąd
    Warszawa

    Post Skrzynia 5HP24- rozłącza napęd podczas redukcji

    Witam. Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem e38 z M57d30 pod machą. Auto sprowadziłem sobie sam z Norwegii. Ogólnie wszystko śmiga, działa jak należy ale męczy mnie jedna dolegliwość. A mianowicie ASB. Sprawa wygląda tak:
    lece sobie spokojnie 80km/h wciskam mocniej pedał do wyprzedzania tak aby skrzynia zredukowała z 5 na 3 i wtedy na sekundę rozpina napęd, tak jakby sama wskakuje na luz, silnik wkręca się na obr i jest "jeb" w napęd jakby strzał ze sprzęgła. Jeżeli skrzynia redukuje z 5 na 4 wszystko jest OK. Cyrki dzieją się też jeżeli dłuuugo stoję w korku i np puszczam hamulec, wciskam gaz i auto przez sekundkę chodzi na luzie i potem jest strzał w napęd. Ogólnie załączenie biegów w tym wstecznego odbywa się "twardo" z charakterystycznym szarpnięciem. Olej wymieniony na Shell Dextron (chyba III) wraz z filtrem. Nie pomogło to wiele. Koledzy, gdzie szukać przyczyny?

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2011
    Posty
    317
    BMW
    E36 323i, E38 735i
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Objaw identyczny jak u mnie jak poszedł kosz foward, ale nie napisałeś nic failsafe program więc jeszcze pewnie nie tak zaawansowane. Zmartwię cię, jest mała opcja, że przycina się może elektrozawór, ale raczej wygląda mi to na uszkodzenie kosza. A co do oleju to do 5HP24 tylko Mobil LT71141, no chyba, że o czymś nie wiem. Proponuję najpierw sprawdzić czy masz właściwy typ oleju (weryfikacja naklejki na skrzyni - na niej jest napisane jaki ma być olej.

  3. #3
    Vip Vip Awatar ELVIS
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    4,935
    BMW
    BRAK
    Skąd
    BEUTHEN/Bytom
    Kosz typu C pęknięty , typowe objawy.

    Problem polega na tym ,że ten kosz trze o obudowę i jak tak będziesz jeżdził to Cie czeka remont całej skrzyni .bo owe tarcie kosza generuje opiłki i załatwi na cacy mechatronikę.

  4. #4
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    May 2015
    Posty
    11
    BMW
    e38 730d
    Skąd
    Warszawa
    Dzięki panowie za odpowiedzi. Na zegarach nie pojawia się żaden błąd skrzyni. Samochód jeździ w zasadzie normalnie, ostatnio zrobiłem nim trasę 3.000km do Wiednia i powrót. Jeżeli nie wciskam mocno gazu przy wyprzedaniu czyli skrzynia zbija tylko z 5 na 4 to nic w zasadzie się nie dzieje niepokojącego z autem. Normalnie jeździ. Dodam jeszcze że bardzo sporadycznie zdarza sie, że znika wsteczny bieg tzn włączam R a auto jakby było na N. Pomaga ponowne machnięcie lewarkiem i auto zaczyna cofać. Podczas zmiany oleju w skrzyni praktycznie nie było opiłków metalu a w/w problem występował. Olej był jedynie czarny ze starości i tyle. Teoretycznie powinien być wlany olej LT71.... ale warszawskie Samko powiedziało ze ta skrzynia pojedzie i na Orlenie i jeżeli nie był od nowości ruszany olej aby wlać "mało agresywny" Dexron a potem ew przejść na LT.
    1)Czy nadal podtrzymujecie wersje pękniętego kosza?
    2)Jakie to mogą być koszta?
    3)Gdzie naprawiać aby było pewnie?

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2011
    Posty
    317
    BMW
    E36 323i, E38 735i
    Skąd
    Bielsko-Biała
    To podziękuj Panom z Samko, bo awaria skrzyni może być spowodowana właśnie zastosowaniem nieprawidłowego oleju.
    1) Ja podtrzymuję niestety kosz bo objawy miałem identyczne
    2) trzeba być przygotowanym na koszt od 4000 zł wzwyż, ale dokładną wycenę zrobi Ci zakład, który się tym zajmie.

  6. #6
    Vip Vip Awatar ELVIS
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    4,935
    BMW
    BRAK
    Skąd
    BEUTHEN/Bytom
    Kosz kosztuje do tysiaka w ZF , plus ojej i robota.

  7. #7
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    To nie olej powoduje pęknięcie kosza, tylko wada regulatora ciśnienia.
    To fakt, że powinien być zalany Mobil LT, a nie Dextron III, ale nie jest to bezpośrednią przyczyną skoków ciśnienia rozwalających kosz.
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    649
    BMW
    F01 750d RWD
    Skąd
    ...
    Więc jak ową wadę w 5HP24 wyeliminować? Czy dotyczy to też innych 5HP??

  9. #9
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    Wiem tylko o 5HP24.
    Wyeliminować można stosunkowo łatwo, wystarczy zdjąć płytę sterującą. Są do tego zestawy naprawcze.
    Nic więcej nie mogę napisać, bo nie robiłem takiej naprawy i nie chcę nic sugerować.

    Można też pojechać na regenerację płyty sterującej do warsztatu ZF w Niemczech - tam wymienią regulator na nowszą wersję i zrobią co trzeba, żeby dobrze chodził.
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

Podobne wątki

  1. [skrzynia] Skrzynia 5HP24
    Przez piter7898 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 07-01-2015, 15:35
  2. Skrzynia szarpie przy pierwszej redukcji
    Przez charzun w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30-12-2013, 15:41
  3. [skrzynia] Skrzynia ZF 6HP26.. szarpnięcia przy redukcji ???
    Przez Simon w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 26-02-2013, 15:19
  4. Skrzynia 5hp24
    Przez kawasakiz750s w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 06-12-2012, 18:41
  5. Skrzynia 5hp24
    Przez Pietrek w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 07-02-2012, 18:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •