Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 69

Wątek: Sekwencja - rzeczywiste spalanie

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    267

    Sekwencja - rzeczywiste spalanie

    Po wielomiesięcznych walkach najpierw z I-szą generacją a następnie z BLOSem w silniku M30B35 skłaniałem się coraz bardziej ku sekwencji. Problem jest wysokie spalanie - na poziomie 25-26 litrów gazu w mieście. Jeżdżę tylko i wyłącznie na gazie, odpalam na gazie nawet jak jest -20.

    Żywot auta wygląda tak:
    10 km do pracy w dużych korkach, 8 godzin postoju, 10 km z pracy w dużych korkach (Wrocław). Raz na dwa trzy tygodnie wyjazd 100-200 km w trasę w weekend, w wakacje ze dwa razy trasa 1000 km. Na trasie spalanie 12,6 do 14 w zależności od stylu jazdy.

    Zakładając TYLKO wariant miejski:

    BLOS:
    spalanie załóżmy pesymistycznie 27 litrów gazu po 1.60 = 43 zł 20 gr za 100 km w mieście.

    SEKWENCJA (przełączanie na gaz przy 30 st. C):
    Auto pierwsze 2 km z każdych 10 przejeżdża na benzynie, mniej więcej tyle trwa u mnie rozgrzanie do 30 - 40 stopni. Na zimnym silniku na benzynie pali jakieś powiedzmy 20 litrów benzyny (pewnie więcej). Ludzie podają spalanie na sekwencji w mieście na poziomie 18 litrów na 100k m licznikowe - czyli tak na prawdę w moim przypadku na 80 km bo przecież nie zatrzymuje się licznika podczas rozgrzewania auta na benzynie. 18 / 0.8 = 22,5 litra na 100 km przejechane na GAZIE. Rachunek:

    20 km * 20 litrów * 3,30 zł/litr + 80 km * 22,5 litra * 1,60 zł/litr i to wszystko przez 100 km = 42 zł

    No i gdzie tu kurcze oszczędność?

    Czy przytoczyłem poprawne liczby? Czy sekwencję da się ustawić żeby nie rozgrzewała auta na benzynie? Czy wpłynie to w ISTOTNY sposób na trwałość jej elementów?

  2. #2
    spalanie masz kolego kolosalne! Oczywiscie ze tak nie moze byc.

    pierwsze pytanie- co to za instalacja. Podaj nazwe, bo rozne instalacje wtryskowe sa roznie wysterowane. Albo z wtryskiwaczy benzynowych, albo z tzw. mapy.

    Sprawdz czy sonda lambda dobrze pracuje na benzynie i jakie osiagasz spalanie na PB. Jesli na benzynie spalanie bedzie w normie, to "wina" lezy po stronie instalacji LPG. Jesli i na PB bedzie kosmicznie duze, to nalezy poszukac w ukladzie benzynowym. Sonda lambda, przeplywomierz, termostat.

    Sprawdz prosze te uklady, typ instalacji i daj znac jak sprawa stoi.

    Bardzo wazne jest odpalanie na PB i w wiekszosci przypadkow 30 stopni jako punkt przelaczenia wystarcza. W normalnej jezdzie jest to okolo 500 - 1000 metrow od odpalenia.

    Cieplo na parowniku/reduktorze powoduje rozprezanie sie gazu, a odpalanie na calkiem zimnym powoduje nie tylko dalszy wzrost spalania, ale i twardnienie elementow umowych w instalacji

  3. #3
    Vip Vip
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    639
    BMW
    ex E32 735
    Skąd
    Trzebinia
    taniutki gaz macie we wrocku , u nas po 1.75-1.85.
    U mnie jazda na gazie II-gen po miejscu do 10km pierwszy km na benzynie około 14l(sam byłem w szoku) a w lecie 15-16 może dlatego że dużo szybciej

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    267
    Cytat Zamieszczone przez sylwek7
    spalanie masz kolego kolosalne! Oczywiscie ze tak nie moze byc.
    Nie zrozumieliśmy się :) Mam instalację I generacji + BLOS. Zastanawiałem się nad sekwencją ale zrobiłem takie rachunki jak przedstawiłem i wyszło mi, że bez sensu bo jak się doliczy benzynę to okazuje się, że oszczędność to 1,50 zł na 100 km !

    Cytat Zamieszczone przez ŁukaszS
    U mnie jazda na gazie II-gen po miejscu do 10km pierwszy km na benzynie około 14l(sam byłem w szoku) a w lecie 15-16 może dlatego że dużo szybciej
    Jeśli to spalanie jest obliczone na zasadzie liczba zatankowanych litrów / liczba przejechanych kilometrów od tankowania to musisz wprowadzić korektę. Na 10 km robisz 1 na benzynie czyli de facto 9/10 przebiegu masz na LPG. A więc spalanie pomnóż przez 10/9 (jeśli tego nie zrobiłeś). Wychodzi wtedy odpowiednio 15,5 zamiast 14 oraz 17,8 zamiast 16.

  5. #5
    . ADMINISTRATOR Awatar Sebek
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    6,957
    BMW
    E23/E38/E65
    Skąd
    DZG
    Blog
    1

    Re: Sekwencja - rzeczywiste spalanie

    Cytat Zamieszczone przez skalpel
    Jeżdżę tylko i wyłącznie na gazie, odpalam na gazie nawet jak jest -20.


    Uwierz mi ze nie jest to najzdrowsze dla twojego silnika.

    Jest to obojetne czy instalacja I, II, czy III generacji, reduktor musi rozprezyc gaz aby ten w fazie lotnej dostal sie do silnika. To ze instalacja I generacji odpala na gazie wcale nie znaczy ze jest to prawidlowe.

    Twoje spalanie przy warunkach ktore opisujesz jest moim zdaniem realne.

    Odpalasz zimne auto na gazie i wbijasz sie w korek ktorym toczysz sie przez 10 km.

    Mysle ze sekwencja nic tutaj nie zmieni - poruszanie sie na krotkich odcinkach powoduje wlasnie takie spalanie, tym bardziej przy niskich temperaturach.
    Pozdrawiam, Sebek

    Masz pytanie lub problem odnośnie funkcjonowania forum, współpracy ...
    Proszę o kontakt ze mną .!


  6. #6
    Vip Vip
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    639
    BMW
    ex E32 735
    Skąd
    Trzebinia
    Jeśli to spalanie jest obliczone na zasadzie liczba zatankowanych litrów / liczba przejechanych kilometrów od tankowania to musisz wprowadzić korektę. Na 10 km robisz 1 na benzynie czyli de facto 9/10 przebiegu masz na LPG. A więc spalanie pomnóż przez 10/9 (jeśli tego nie zrobiłeś). Wychodzi wtedy odpowiednio 15,5 zamiast 14 oraz 17,8 zamiast 16.

    to i tak dużo taniej niz na benzynie, a policzyłem z ciekawości bo jeżdze i jeżdze i gaz mi sie nie kończył a na gaz przełacza sie dopiero jak osiągnie temp.40 i nie mam odpalania na gazie chyba że awaryjne

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    267
    Cytat Zamieszczone przez ŁukaszS
    to i tak dużo taniej niz na benzynie, a policzyłem z ciekawości bo jeżdze i jeżdze i gaz mi sie nie kończył
    Jasne, tego nie neguję. Nawet u mnie wychodzi taniej niż na benzynie pomimo tego spalania.

    Cytat Zamieszczone przez Sebek
    Uwierz mi ze nie jest to najzdrowsze dla twojego silnika.

    Jest to obojetne czy instalacja I, II, czy III generacji, reduktor musi rozprezyc gaz aby ten w fazie lotnej dostal sie do silnika. To ze instalacja I generacji odpala na gazie wcale nie znaczy ze jest to prawidlowe.
    Oczywiście, wiem i nie neguję tego. Jednak w zasadzie zwisa mi, czy ten silnik przejedzie jeszcze 250 tysięcy czy tylko 150. I tak nie mam zamiaru zrobić nim więcej jak 50.
    Szybsze zużycie reduktora (konkretnie membran) w zasadzie mi nie przeszkadza - wydatek 200 zł raz na trzy-cztery lata to raptem 5 zł miesięcznie zrzutki na nowy reduktor :) A dzięki temu szybciej zmienię na nowocześniejszy parownik ;)

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    511
    BMW
    e38 735
    Skąd
    boleslawiec
    to nie tylko o to chodzi, zimny parownik nie rozpreza gazu i z tego powodu na zimnym silniku auto pali ci kilka krotnie wiecej gazu niz na rozgrzanym dlatego bardziej ekonomicznie jest rozgrzac auto na benzynce. a co do gazu we wrocku gdzie polecacie tankowac ?? tankowalem na auchan przy bielanach po 1.63 ale za to gaz do bani :(

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    267
    Cytat Zamieszczone przez czoobek
    to nie tylko o to chodzi, zimny parownik nie rozpreza gazu i z tego powodu na zimnym silniku auto pali ci kilka krotnie wiecej gazu niz na rozgrzanym dlatego bardziej ekonomicznie jest rozgrzac auto na benzynce. a co do gazu we wrocku gdzie polecacie tankowac ?? tankowalem na auchan przy bielanach po 1.63 ale za to gaz do bani :(
    Benzyny też więcej pali. Pytanie: ile?

    Benzyna jest dwa razy droższa niż gaz, jeśli auto zimne pali jej dwa razy więcej niż ciepłe to nawet jak pali cztery razy więcej gazu to wychodzi ekonomicznie na to samo. Wtedy powiedzmy, że na benzynie opłaca się rozgrzewać ze względu na dłuższą żywotność silnika i parownika. Ciekawe jak wyglądają te proporcje w rzeczywistości...

  10. #10
    Vip Vip
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    639
    BMW
    ex E32 735
    Skąd
    Trzebinia
    jak stac Cie na BMW 7er to o spalanie sie nie pyta raz spali 15 a raz 25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •