Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: M62 naprawa układu chłodzienia - kilka pytań przed rozebraniem auta

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2011
    Posty
    174
    BMW
    E38 740i
    Skąd
    Łódź

    Question M62 naprawa układu chłodzienia - kilka pytań przed rozebraniem auta

    Hej,
    czytając wiele postów dotyczących problemów z układem chłodzenia w E38 udało mi się ustalić, że na pewno mam walnięte:
    • wiatrak - nie włącza się na żadnym biegu przy podłączeniu "na krótko",
    • termostat - przewód nr 02 (11 53 1 741 409) jest zawsze zimny.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	diag_3t4a.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	17.5 KB
ID:	7755
    Mam kilka pytań, dla których nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na forum:
    1. W którym miejscu zbiorniczka wyrównawczego i jak intesywnie powinien lać się strumień świadczący o poprawnym działaniu pompy wody? U mnie przy obrotach 2-3 tys./min widać tylko ledwo jakiś ruch na dnie zbiorniczka.
    2. Czy uwalony termostat może uniemożliwać poprawne odpowietrzenie? Czy nieodpowietrzony układ może uniemożliwiać właściwą pracę pompy wody?
    3. Obecnie wiskoza załącza się tylko czasami gdy auto już dłużej postoji w korku. Jeśli stanie w korku po długiej jeździe (autostradą) nie chce się ona załaczyć? Czy takie zachowanie świadczy już na 100% o wadzie wiskozy czy może być to skutek padniętego wiatraka i termostatu?

    Zależy mi na Waszych odpowiedziach, tak żebym za pierwszym podejściem zamknął temat

    P.S. gdyby ktoś trafił na ten temat szukając info o problemach z układem chłodzenia w e38 polecam ABC - Układu chłodzenia .Usterki/porady/ objawy/ Wiedza ogólna dla e38
    Ostatnio edytowane przez kuba__s ; 13-05-2015 o 20:24

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    ad1 przede wszytkim dolej płynu :P i porzadnie odpowietrz jak z instrukacjami pojawiajacymi sie tu na forum (sprawa nie błaha), po odkreceniu sruby odpwietrzania powinno sie zdrowo lać (nie prychać)
    ad2 Czy nieodpowietrzony układ może uniemożliwiać właściwą pracę pompy wody? IMO TAK
    ad3 ceizko powiedziec - patrz inny post "visco dziwne zachowanie"

    termostat - jak jest padniety (ten o regulowanej charakterystycze) to wyskoczy bład w diagnozie komputerowej ... no chyba ze padl mechanicznie
    wiatrak - w zaleznosci od wersji (bylo ich 3?) ma własny moduł sterujący

    imo rozwiąż porzadnie nr 1 , a nie bierz sie za inne elementy

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Kazikm3
    Dołączył
    Jan 2014
    Posty
    756
    BMW
    735iA 320ci cabrio
    Skąd
    UK
    dołącze się do pytania, na wolnych obrotach jak silny powinien być strumień płynu ?
    Jeżeli miałbym ogolić się na łyso, nosić na szyi złoty łańcuch i „prać” ludzi kijem bejsbolowym, tylko po to, aby prowadzić na co dzień BMW E 38, robię to od razu.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2011
    Posty
    174
    BMW
    E38 740i
    Skąd
    Łódź

    Post

    Cytat Zamieszczone przez shebi Zobacz posta
    ad1 przede wszytkim dolej płynu :P
    Płyn dolany... rzeczywiście było za mało, teraz widać strumień w zbiorniczku:
    Czy strumień jest wystarczający??
    Filmik kręcony przy lekkim gazowaniu.

    Cytat Zamieszczone przez shebi Zobacz posta
    i porzadnie odpowietrz jak z instrukacjami pojawiajacymi sie tu na forum (sprawa nie błaha), po odkreceniu sruby odpwietrzania powinno sie zdrowo lać (nie prychać)
    Leje się porządnie, czasami idzie "gazowana woda" (nie bąble jak na początku odpowietrzania):


    Stan obecny - po dolaniu płynu:
    1. Termostat się nie otwiera - 105°C, a rurka za termostatem zimna, ale na postoju temperatura nie chce rosnąć dalej, przed dolaniem rosła,
    2. Wiskoza dalej dziwnie działa, raz się załączy raz nie,
    3. Wiatrak jak leżał, tak leży .

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    Ad 1, skąd wiesz że się nie otwiera? 105-109 stopni to jak najbardziej ok temperatura silnika m62tub44

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    Obczaj sobie na meeknet.co.UK jak działa układ chłodzenia, kiedy się włącza wiatrak itp.

    Możesz też sprawdzić producenta nr na wisko i model jak nie jesteś pewny historii auta (jedyne akceptowalne przeze mnie visco to behr / hella)

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez kuba__s Zobacz posta
    Płyn dolany... rzeczywiście było za mało, teraz widać strumień w zbiorniczku:
    Czy strumień jest wystarczający??
    Filmik kręcony przy lekkim gazowaniu.


    Leje się porządnie, czasami idzie "gazowana woda" (nie bąble jak na początku odpowietrzania):


    Stan obecny - po dolaniu płynu:
    1. Termostat się nie otwiera - 105°C, a rurka za termostatem zimna, ale na postoju temperatura nie chce rosnąć dalej, przed dolaniem rosła,
    2. Wiskoza dalej dziwnie działa, raz się załączy raz nie,
    3. Wiatrak jak leżał, tak leży .
    A gdzie masz pływak wskazujący poziom płynu? Powinien taki pływający czerwony kikut wystawać na środku aż do nakrętki. Chyba że masz tak mało płynu że aż się schował gdzieś w środku....

    Wg. mnie dalej masz go duuuuuzo za mało...

    Jak gazuje pod srubą, to odkręć ją trochę i na minutę aż zacznie lecieć sama woda lub prawie sama, czasem przegazuj auto.
    Ostatnio edytowane przez shebi ; 21-05-2015 o 17:47

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    ja to nawet i kilka razy nalewałem płynu podsam korek i dopiero wtedy odpowietrzalem, jeździłem, pamiętaj też o włączeniu na maksa ogrzewania, nawiewów, i ustawienia pokrętła nawiewu na czerwona kropkę (chodzi o Odpowietrzanie układu ogrzewania przez otwarcie elektrozaworów ogrzewania)

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    Jest gaz?
    Jaki poziom płynu na zimnym?

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2011
    Posty
    174
    BMW
    E38 740i
    Skąd
    Łódź

    Post

    shebi wielkie dzięki za tyle wskazówek!!!

    Cytat Zamieszczone przez shebi Zobacz posta
    Jest gaz?
    Jaki poziom płynu na zimnym?
    Gaz jest.
    Poziom na zimnym (po kilku dolewkach i przekręceniu silnikiem) jest jak na zdjęciu. Niestety mój kikut w zbiorniczku nie chce sam się podnosić od poziomu płynu, dlatego bałem się przesadzić z ilością.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0125[1].jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	97.5 KB
ID:	7788


    Cytat Zamieszczone przez shebi Zobacz posta
    Ad 1, skąd wiesz że się nie otwiera? 105-109 stopni to jak najbardziej ok temperatura silnika m62tub44
    Wnioskuję po zimnej rurce idącej od termostatu do chłodnicy. Gdzieś kiedyś czytałem, że termostat powinien otworzyć się ok. 95°C. Natomiast po przejrzeniu meeknet.co.uk, moja wiedza się trochę zmieniła

    http://www.meeknet.co.uk/e31/BMW_M60...ing_System.htm
    The thermostat used on the M62 and M62TUB when fitted to the E38 and E39 is set to open at 108C but is also influenced by an internal heater. This allows the opening of the thermostat to be controlled between 85C and 108C by applying power to the internal heater. As a generalisation, the thermostat is set to open at 108C when cruising to increase economy and set to open at 85C when full-power is required to stop detonation.

    http://www.bmw-planet.com/diagrams/r...FB1214_KFK.htm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P110012G.png
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	2.7 KB
ID:	7789
    Przy otwartej masce udało mi się nagrzać auto do 107°C, w tym momencie rurka termostat-chłodnica była zimna, po zamknięciu maski temperatura doszła do 113°C, rurka zrobiła się ciepła podobnie jak wszystkie elementy wokół
    Pyt. 1. Czy jest jakiś pewny sposób na sprawdzenie poprawnego działania termostatu??

    Cytat Zamieszczone przez shebi Zobacz posta
    Możesz też sprawdzić producenta nr na wisko i model jak nie jesteś pewny historii auta (jedyne akceptowalne przeze mnie visco to behr / hella)
    Jestem pewny historii auta, wisko to właśnie behr lub hella.

    Cytat Zamieszczone przez shebi Zobacz posta
    Jak gazuje pod srubą, to odkręć ją trochę i na minutę aż zacznie lecieć sama woda lub prawie sama, czasem przegazuj auto.
    Do 100°C leci elegancko tylko płyn, dalej leci już coś gazowanego, ale wg mnie to wynika z gotującej się już cieczy - w czajniku też woda bulgocze Typowych bąbli brak.


    Pyt. 2. (może głupie) Czy po każdym odkręceniu korka trzeba przeprowadzić odpowietrzenie?? Odpowietrzanie jest na gorąco, w układzie nie ma powietrza, po wystygnięciu niby robi się podciśnienie, a jak odkręcę korek to wyrównam ciśnienie.
    Pyt. 3. Przesadzam czy rurka idąca dołem do zbiornika wyrównawczego ma bąbla??
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0126[1].jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	92.8 KB
ID:	7790
    Ostatnio edytowane przez kuba__s ; 24-05-2015 o 11:09

Podobne wątki

  1. [silnik] Jaki płyn do układu chłodzenia silnika M62
    Przez KamilW w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 11-06-2014, 14:49
  2. [E38] Kilka pytań
    Przez MaddoxX w dziale Allegro, Ebay i inne ...
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-06-2013, 17:47
  3. [pozostale] Kilka pytań przed zakupem E65 2006
    Przez Coral w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-07-2011, 17:25
  4. e32 750i kilka pytań przed większymi pracami
    Przez chemik333 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-05-2011, 19:42
  5. Kilka pytań przed kupnem
    Przez Pietrek w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-10-2009, 10:05

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •