Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 71

Wątek: Zasada działania "kuli ciśnień".

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    19
    BMW
    e32 735iA
    Skąd
    Gósk/Toruń

    Post Zasada działania "kuli ciśnień".

    Czy ktoś posiada wiedzę na temat działania "kuli ciśnień" czyli odpowiednika serva? Jak to się obsługuje, naprawia.

  2. #2
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2013
    Posty
    82
    BMW
    e32 750il
    Skąd
    Elbląg
    Kula (tj. akumulator ciśnienia) jest w środku przedzielona membraną i wypełniona azotem. Z biegiem lat ubywa gazu, a im jest go mniej, tym mniejszą masz pojemność akumulatora ciśnienia. Objawy zużycia kuli to opóźnienie w działaniu wspomagania hamulców. Przy gwałtownym hamowaniu najpierw samochód tylko lekko zwalnia i dopiero po upływie 1-2 sekundy hamuje prawidłowo.
    Kuli się nie naprawia, trzeba kupić nową. Jak masz silnik M30, to kula jest dostępna w zamienniku Febi.

  3. #3
    Vip Vip Awatar moloko5
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    3,075
    BMW
    E32 730i R6 ' 87
    Skąd
    Nowy Sącz
    Blog
    7
    Hmm...ciekawy temat, bo akurat mam u siebie w aucie ten wynalazek...
    Zgłębiając nieco wiedzę na ten temat natrafiłem na taką stronkę, gdzie w opisie dotyczącym wymiany tej "gruszki ciśnień" jest podana informacja aby przed wymianą sprawdzić te 2 przełączniki elektryczne w regulatorze.

    http://www.bmpdesign.com/product-exe...earch_model/21

    Chodzi o to zdanie:
    "Prior to replacing check the 2 electrical switches at the regulator to make sure they are not leaking a pink colored power steering fluid. If those are leaking you need to replace them as well."
    Po tłumaczeniu przez google:
    "Przed wymianą sprawdzić dwa przełączniki elektryczne w regulatorze, aby upewnić się, że nie są kolorowe różowy wycieka płyn układu wspomagania kierownicy. Jeżeli te są nieszczelne należy wymienić je dobrze."

    Pytanie nasuwa się takie...czy np. nieszczelność bądź niesprawność któregoś z tych przełączników nie będzie oddziaływać negatywnie na sposób działania wspomnianej "kuli ciśnień"...???

  4. #4
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa

    Post

    Jeżeli układ będzie nieszczelny, akumulator będzie oddawał ciśnienie również podczas postoju poprzez upływ oleju. Łatwo to sprawdzić ile razy można wpompować pedał hamulca na naładowanej kuli oraz wyłączonym silniku, jeżeli układ jest szczelny I kula poprawnie trzyma ciśnienie gazu, to można pedał wpompować powyżej 15 razy. W praktyce mała nieszczelność na regulatorze nie wpłynie na poprawność działania układu, chyba, że będzie ona na tyle duża, że pozbędziecie się oleju wspomagania w krótkim okresie czasu. Większość tych układów poci się tu I tam, aczkolwiek można to wyeliminować.

    Do M70 (przedlift i polift mają inne akumulatory) można kupić ATE, do M30 ATE lub FEBI.

    Ja wymieniałem u siebie na ATE oraz ten czujnik ciśnienia, który jest ułożony horyzontalnie, przeciekał. Czujniki dostępne tylko w ASO.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 04-05-2015 o 06:35
    pozdrawiam Bartek

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2014
    Posty
    213
    BMW
    E32 750iL High Line
    Skąd
    Chodzież
    Blog
    8
    Podepnę się pod temat, mianowicie przymierzam się także do wymiany akumulatora ciśnienia w układzie hamulcowym w swoim E32 750iL 1992 rok czerwiec po lifcie i pytanie > gdzie kupię coś takiego w rozsądnej cenie? Oczywiście chodzi mi o nową część :D

  6. #6
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2013
    Posty
    82
    BMW
    e32 750il
    Skąd
    Elbląg
    Perkozj, za dużego wyboru nie masz... Możesz kupić ATE za ok. 850zł, albo udać się do ASO - 1300zł, jeśli dobrze pamiętam. Przerabiałem temat rok temu, mogę podać na PW namiar do sklepu. Ewentualnie jeszcze można trafić na ebay.de pod hasłem "Druckspeicher"

  7. #7
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    PW ode mnie już poszło.
    pozdrawiam Bartek

  8. #8
    Vip Vip Awatar moloko5
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    3,075
    BMW
    E32 730i R6 ' 87
    Skąd
    Nowy Sącz
    Blog
    7
    Z ciekawości sprawdziłem u siebie tą kulę robiąc tak:


    Odpaliłem auto na chwilę, zgasiłem, a kluczyk zostawiłem w pozycji palących się kontrolek.
    Następnie pompowałem pedałem 30 razy i mi siły w nodze zabrakło, więc zaprzestałem dalszych testów...
    Czyli u mnie kula ciśnień jest jeszcze w dobrej kondycji...?

  9. #9
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    To Ci powiem, że dziwne, bo nowa u mnie trzymała nie więcej niż 20 razy. Ale skoro tak piszesz, to tak musi być :) Pedał cały czas miękki rozumiem?
    pozdrawiam Bartek

  10. #10
    Vip Vip Awatar moloko5
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    3,075
    BMW
    E32 730i R6 ' 87
    Skąd
    Nowy Sącz
    Blog
    7
    Tak miękki...ale z tego co mi kiedyś mechanik mówił, tak ma być...ogólnie to ja nazwałbym go gumowym...ale hamulce wg mnie są mocne.

Podobne wątki

  1. zasada działania tylnej rolety E32
    Przez Perkozj w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 12-02-2017, 22:22
  2. Zasada działania wentylatora od klimy
    Przez SkeYT w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-12-2014, 21:37
  3. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-10-2013, 18:35
  4. [silnik] Elektrozawory vanos e65 zasada działania.
    Przez dudus0210 w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-10-2013, 12:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •