Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Dolewka oleju w skrzyni- na którym biegu ? zf5hp24

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    47
    BMW
    e38 4.4
    Skąd
    Nowy Sącz

    Post Dolewka oleju w skrzyni- na którym biegu ? zf5hp24

    Witam!

    Przymierzam się do wymiany oleju w skrzyni ZF5hp24. Mam jedynie pytanie, na którym biegu mam dolewać olej do skrzyni ?

    https://youtu.be/S8jcRd4gyWc?t=6m38s

    Wg. filmu na stronie ZF mam przelecieć biegi R , D , (3 bieg) i potem na P. I na P robić dolewkę. A czytałem na tej stronie, że na D dolewają. Proszę o rozwianie wątpliwości.

    Nie wiem czy istotne ale mam skrzynię wyposażoną w steptronic, czyli nie taką jak w filmie.


    Ten olej będzie dobry ?

    http://allegro.pl/olej-skrzyni-autom...223880854.html

    Pozdrawiam

  2. #2
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    Nie ma większego znaczenia - dla wygody dolewa się na P, jak chce producent.

    A po co się miesza biegami?
    -- A po to, aby olej "odwiedził" możliwie dużo tłoków w sprzęgłach i hamulcach skrzyni. Ważny jest tłok F (wstecznego) bo tam wchodzi sporo oleju. Jeśli by to miało znaczenie, to dolewać by należało na "R"
    A jak mieszać biegami?
    -- A tak się miesza, żeby dać czas olejowi i zaworom na zadziałanie - dajmy im te 5 sekund po każdym przełączeniu. Niektóre zawory mają zaprogramowane opóźnienie, więc lepiej poczekać, niż potem znów dolewać.

    UWAGA: za wysoki poziom oleju powoduje pienienie - wtedy pompa może zassać pianę i będzie kłopot.

    Olej: tak, ten jest najlepszy. dobry jest też ravenol.
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    47
    BMW
    e38 4.4
    Skąd
    Nowy Sącz
    Super, dzięki ! A odnośnie za wysokiego poziomu, to nie powinienem przesadzić skoro będę się trzymał tego co napisałeś, oraz będę dolewał między temperaturą 30-50 ( różne temp piszą) ? Mam dolać oleju do przelania się, zakręcić korek i tyle ?
    Ostatnio edytowane przez zdecydowanieja ; 15-04-2015 o 10:24

  4. #4
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7

    Post

    Ważne:
    1) Auto jest poziomo (stoi na kanale albo wisi na podnośniku - absolutnie nie wolno napełniać gdy jest przechylony)
    2) Napełnianie
    .2a) napełniasz na zimno, do przelania, podłączasz kompa albo termometr
    .2b) odpalasz silnik, włączasz klimę albo światła i ogrzewanie tylnej szyby (podnosi obroty silnika)
    .2c) dolewasz oleju do przelania (silnik pracuje)
    .2c) przełączasz, robiąc ok. 5 sekundowe przerwy, P->R->N->D->(M)->M2->M3 i ->M2->M1->D->N->R->P
    .2d) dolewasz oleju do przelania, podstawiasz naczynie (olej się rozgrzewa i powoli wycieka, silnik pracuje)
    .2e) czekasz, aż temperatura osiągmnie 40*C i zakręcasz korek (silnik pracuje)
    .2f) gasisz silnik
    .2g) wycierasz olej, przemywasz rozpuszczalnikiem miskę i korki - łatwo będzie zauważyć wycieki
    rundka autem - POWOLI rozpędzasz na D aż do 80-90 km/h i zwalniasz do zatrzymiania. sprawdzasz wycieki.
    ZROBIONE.
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar warszawa_24
    Dołączył
    Feb 2015
    Posty
    151
    BMW
    E32 M60B30
    Skąd
    Słubice

    Post

    Wiele skrzyń tą metodą robiłeś, można w ciemno robić w ten sposób? Zlewamy tylko to, co pozostaje w misce, nie wiesz ile +- zleci?
    Moja 5HP-18 za długo myśli czasem i przymierzam się do tego właśnie.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar YBSA
    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    433
    BMW
    730d 2001r.
    Skąd
    WPZ
    Opis kolegi "hatecraft" rozwiewa wszelkie wątpliwości i tego należy się trzymać chcąc prawidłowo wymienić olej w ASB.

    - mamo, mamo, dlaczego ci ludzie klękają?
    - bo to jedzie BMW e38 synku...
    -------------------------------------------------
    ///M-Sport Individual

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar warszawa_24
    Dołączył
    Feb 2015
    Posty
    151
    BMW
    E32 M60B30
    Skąd
    Słubice
    Tak jest :)


  8. #8
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    Zanim odpiszę: dużo danych jest w oficjalnych katalogach części zamiennych ZF. Trzeba wpisać "5HP24 parts" (albo inne oznaczenie) i wyskoczy PDF - a w nim masa oficjalnych użytecznych danych: wersje, parametry, modele aut, instrukcja wymiany oleju, itd.

    Cytat Zamieszczone przez warszawa_24 Zobacz posta
    Wiele skrzyń tą metodą robiłeś, można w ciemno robić w ten sposób? Zlewamy tylko to, co pozostaje w misce, nie wiesz ile +- zleci?
    Moja 5HP-18 za długo myśli czasem i przymierzam się do tego właśnie.
    Własnymi rękami - niewiele. Dopiero od września sam zacznę profesjonalnie serwisować skrzynie.

    A skąd wiem? Ta instrukcja to połączenie oryginalnej instrukcji producenta i praktyki warsztatowej jednego z warsztatów ASB z woj. mazowieckiego.
    - Czym się różni i dlaczego?
    Tym się różni, że zanim mieszamy biegami, to pierwszy raz dolewam oleju na odpalonym silniku PRZED mieszaniem biegami -- dlatego, że po odpaleniu od razu poziom oleju się obniża i filtr może zassać powietrze (rzadki przypadek, ale jednak). Dlatego dolewek jest obligatoryjnie 2, a mieszanie biegami 1 raz. Niektórzy robią mieszanie biegami 2x, ale przy 2 dolewkach nie ma to żadnego sensu, bo drugie mieszanie biegami wymagałoby zakręcenia korka (przez zmianę biegów spore zrzuty oleju do miski tworzą fale i za dużo oleju by wyciekło).

    BTW: fajnie jest zajrzeć endoskopem do miski podczas przełączania biegów - są kaskady oleju. Tylko skrzyni musi być świeżo po remoncie żeby olej był przeźroczysty.

    Ile zleci - dla 5HP18 około 6 L. Zestaw z Allegro gdzie jest 6 litrów to jest na styk. Cała skrzynia z konwerterem mieści nieco ponad 10 L.
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  9. #9
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    47
    BMW
    e38 4.4
    Skąd
    Nowy Sącz
    Mam jeszcze jedno małe pytanie, żeby sprawdzić temperaturę oleju w skrzyni na INPie, to w jaką zakładkę mam wejść ?

    Ja wchodzę w opcję silnik wybieram kod silnika i na Analog Values 1 wyskakują mi takie parametry ( temp płynu chłodzącego itp)

    coś takiego

    http://s013.radikal.ru/i322/1201/6c/aee8c40d55eb.jpg


    Gdzie znajdę temperaturę oleju w skrzyni ? Prosiłbym o pokierowanie.

    Pozdrawiam

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik Awatar warszawa_24
    Dołączył
    Feb 2015
    Posty
    151
    BMW
    E32 M60B30
    Skąd
    Słubice
    Wchodzisz w skrzynię.

Podobne wątki

  1. Wymiana oleju w skrzyni 5hp24. I po skrzyni!
    Przez Acerbus w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 199
    Ostatni post / autor: 01-02-2016, 09:52
  2. [elektryka] ASC ABS nie dziala po wymianie oleju w skrzyni biegów ZF5HP24 ,
    Przez BartekMysza w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 01-11-2012, 11:47
  3. [skrzynia] Wymiana oleju w skrzyni biegów.
    Przez kyky7er w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12-04-2012, 20:33
  4. [skrzynia] Stan oleju w skrzyni...
    Przez Bashek w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18-02-2012, 20:32
  5. wymiana oleju w skrzyni?!
    Przez wasyle735 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 06-05-2008, 17:59

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •