Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Wymiana pompy wody BMW e38 4.0 M60 (demontaż koła pasowego)

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    306
    BMW
    740i
    Skąd
    Stargard

    Post Wymiana pompy wody BMW e38 4.0 M60 (demontaż koła pasowego)

    Przymierzam się do wymiany pompy wody. Chciałbym zrobić to samemu. W tis wyczytałem że przy demontażu pompy wody trzeba zdjąć też koło pasowe.
    Jak to przeczytałem to trochę się przestraszyłem czy sobie poradzę. Czym to odkręcić bo pewnie jest na amen zakręcone po tylu latach.
    Spotkałem się z takimi pomysłami jak odkręcanie kluczem udarowym lub nałożenie na śrubę nasadki i długiego pokrętła tak aby było zablokowane i "strzelić" z rozrusznika i wtedy ta duża śruba powinna puścić.
    Nie wiem natomiast jak z tymi małymi oraz jak te koło przytrzymać aby się nie obracało.

    Nie jestem przekonany do żadnego z powyższych proszę o porady jakich narzędzi bym potrzebował aby to koło zdjąć a później zamontować ponownie.
    Nie wiem czy lepiej dać 500 zł i dać auto na wyminę pompy na warsztat czy kupić potrzebne narzędzia i odkręcić te koło pasowe samemu.
    Jedynie obawiam się prac z tym kołem pasowym, sądzę że jestem w stanie odkręcić starą pompę i zamontować nową.

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    185
    BMW
    740i
    Skąd
    PWR
    Nie rozumiem, po co odkręcać koło pasowe?! Być może zaszła pomyłka: odkręcić trzeba koło na pompie wody. Ostatnio kupowałem pompę wody do M62TU i była dostarczona bez koła. Natomiast głównego koła pasowego nie ruszałem, a przecież wielkich różnic względem M60/2 raczej nie ma...
    EDIT:
    http://www.meeknet.co.uk/e31/Water_P...eplacement.htm
    Ostatnio edytowane przez mroova81 ; 18-03-2015 o 04:34 Powód: użyłem googla, brawo dla mnie.

  3. #3
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    W M70/M73 trzeba zdjąć koło pasowe, co robi się śrubami od koła, a nie tą od główki wału, o której napisałeś. Jak widać w linku do M60 nie ma takiej potrzeby.
    pozdrawiam Bartek

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    306
    BMW
    740i
    Skąd
    Stargard

    Post

    Cytat Zamieszczone przez ttrol Zobacz posta
    W M70/M73 trzeba zdjąć koło pasowe, co robi się śrubami od koła, a nie tą od główki wału, o której napisałeś. Jak widać w linku do M60 nie ma takiej potrzeby.
    Aha jeśli będzie potrzeba do wystarczy odkręcić te małe śrubki jak na obrazku http://7er.pl/attachment.php?attachm...1&d=1426679811 i koło zejdzie, tej wielkiej śruby nie trzeba będzie odkręcać?

    W tisie napisali ze trzeba zdjąć właśnie te duze koło pasowe bo ponoć jakaś śrubka od obudowy pompy jest za nim ukryta. Ale jeśli piszecie ze da rade be odkręcania tego dużego koła pasowego to sam się za to wezmę. Małe kółko na pompie chyba odkręcę przytrzymując je starym paskiem klinowym (mam nadzieję).

    Właśnie najbardziej obawiałem się odkręcania tej wielkiej śruby na dużym kole pasowym.
    Załączone miniatury Załączone miniatury kolo pasowe.jpg  

  5. #5
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Wystarczą te strzałki plus młotek gumowy, bo jest ciasne pasowanie. Koło pasowe pompy wody raczej nie pójdzie przytrzymując paskiem. Najlepiej zablokuj je sobie kluczem za pozostałe trzy śruby.

    Nie wiem dokładnie jak to jest w Twoim silniku, nie robiłem tego nigdy, ale wnioskując po poście kolegi wyżej żadna śruba za kołem pasowym nie leży. Potwierdź to jeszcze.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 18-03-2015 o 20:00
    pozdrawiam Bartek

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    306
    BMW
    740i
    Skąd
    Stargard

    Post

    Jednak trzeba odkręcić duże koło pasowe
    za kołem jest schowana śruba tak jak pisało w tis i dostep jest trudny. Proszę o podpowiedz jak zablokować koło aby odkręcić 8 śrub tej wielkiej nie trzeba ruszać aby koło pasowe zeszło.

  7. #7
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Nic nie musisz blokować, dobry klucz i będzie jak po maśle, tam zalecany moment to 24 Nm, nie ma tragedii, a śruby nie są w osi koła pasowego. Silnik postawi wystarczający opór. A jak już musisz to za dużą śrubę i przez drewienko o podłużnicę odpowiednim kluczem.
    pozdrawiam Bartek

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    306
    BMW
    740i
    Skąd
    Stargard
    Dziś brałem klucz pokrętło 60 cm i wszystko się kręciło. Nie wiem czy to szarpnąć trzeba czy jak. A może jakąś krótką grzechotką.

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2015
    Posty
    134
    BMW
    BMW E38 740i 94'
    Skąd
    Gorzów Wlkp./Szczecin
    Ja ręką przytrzymywałem koło pasowa jak odkręcałem ;P

    Uszanowanko ;)

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    306
    BMW
    740i
    Skąd
    Stargard
    Tego nie próbowałem:) Jutro spróbuje i dam znać jak poszło.

Podobne wątki

  1. [silnik] wymiana pompy wody e38
    Przez mazur pl w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16-12-2012, 12:27
  2. [silnik] Wymiana pompy wody 3.5 E38
    Przez Rafi84 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-11-2012, 12:02
  3. [M62B44] wymiana pompy wody
    Przez brunoz w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-04-2012, 09:21
  4. [mechanika] Uszczelki pompy wody M60
    Przez phdream w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-07-2010, 18:10
  5. [mechanika] Wymiana pompy wody 750i
    Przez doogg w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-07-2010, 07:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •