Poka¿ wyniki od 1 do 10 z 10

W±tek: ABC - Uk³adu ch³odzenia .Usterki/porady/ objawy/ Wiedza ogólna dla e38

  1. #1
    Zaawansowany U¿ytkownik Awatar Arktissilber
    Do³±czy³
    Dec 2013
    Posty
    263
    BMW
    e38 740
    Sk±d
    Wroc³aw
    Blog
    34

    Post ABC - Uk³adu ch³odzenia .Usterki/porady/ objawy/ Wiedza ogólna dla e38

    Witacie wszyscy Ci którzy maj± problem z temp w swoim BMW
    Czyli kompendium wiedzy o Uk³adzie ch³odzenia.
    Jego niedomagania objawiaj± siê ogólnie przegrzewaniem lub niedogrzewaniem silnika
    Post ten jest zainspirowany wydarzeniami ¿yciowymi jakimi przytrafi³y mi siê maj±c Auta marki BMW
    Ca³a Historia zaczê³a siê od poczciwej 316 potem 318iS-e39 Touring potem 325 Coupe e46 i W koñcu E38 Silnik .Jaki Bedzie tu opisywany przede wszystkim to M60B40 czyli 4 litrowa jednostka V8- jak± posiadam .A ka¿de moje auto mia³o wadê uk³adu z naciskiem na ka¿de szczególnie e38 Bo poch³onê³o prawie 80% wymiany mechanizmów uk³adu.
    Du¿o zdjêæ jest mojego autorstwa z czasu posiadania Charlotte czyli mojej e38

    Zacznê od podstaw
    Silnik BMW jest specyficzny ze wzglêdu na zamkniêty uk³ad Ci¶nieniowy który pracuje ok 2 bar.
    Je¿eli wskazówka na wy¶wietlaczu nie ma 90oC i jest idealnie w pionie - to Wiedz ¿e Co¶ siê Dzieje
    silnik m62b44 z elektronicznym termostatem m60 by³ mechaniczny i on otwiera siê przy ok 90st.C
    Vi sco powinno siê za³±czyæ chwile po otwarciu termostatu. Wiatrak klimy o ile ma wszystkie biegi sprawne i czujniki to siê za³±czy i sch³odzi ci silnik ale zrobi to tylko wtedy gdy visco nie daje sobie rady z tym(lub jest uwalone) i bêdzie to wy¿sza temp. silnika jak za³±czonego viska
    dodam od siebie ¿e jak uk³ad nie jest dobrze odpowietrzony to visko te¿ ci siê nie w³±czy.
    Prawid³owa temperatura pracy M62 to 103-107st. C

    Podstawy moim zdaniem
    a) WISKO - nie ma prawa lataæ na boki -jak szalone
    -Nie ma prawa na ciep³ym silniku krêciæ siê "lu¿no"
    -Nie masz prawa zatrzymaæ go rêka gdy jest "spiêty "
    -Nie ma prawa obracaæ siê powoli- gdy jest "Spiêty"
    -Czêsto siê spotykam z pojêciem ¿e szumi jak w samolocie - tak ma byæ jak jest sprawne
    -Gdy temp jest Ok bêdzie lekko pracowa³ doganiaj±c silnik
    Zadaniem visca jest odprowadzanie nadmiaru ciep³a z ch³odnicy w sytuacji, kiedy nie ma innego czynnika sch³adzaj±cego - mam tu na my¶li przep³yw powietrza przez ch³odnicê w trakcie jazdy lub jego niewydolno¶æ w sch³adzaniu.
    I tu jest odpowied¼.
    1. Visco na pewno powinno zwiêkszyæ swe obroty w chwili zej¶cia obrotów silnika do obrotów biegu ja³owego (czyli przewa¿nie postoju lub zatrzymywania siê auta, kiedy to przep³yw powietrza przez ch³odnicê maleje lub go nie ma)
    2. Powinno tak¿e siê zasprzêgliæ w trakcie jazdy, kiedy przep³ywaj±ce powietrze przez ch³odnicê jest zbyt ma³e i nie pozwala na wystarczaj±ce sch³adzanie ch³odnicy (np. gor±ce powietrze)
    3. Gdy ju¿ zasprzêgli na wolnych obrotach pozostaje zasprzêglone do momentu, a¿ przep³ywaj±ce powietrze przez ch³odnicê nie zacznie spe³niaæ swojej roli.


    b) KOREK - bo¿e jaki bana³ i nikt na to nie patrzy- Dotknij i zgnieæ wê¿a je¿eli s³yszysz ¿e psyczy Sika p³ynem, b±d¼ na rozgrzanym silniku paruje -Zmieñ korek
    Jest to element wa¿ny Spuszcza Dodatkowe ci¶nienie z uk³adu w razie du¿ej temp
    ¯aden korek nie powinien mieæ uszczerbków. Ka¿da uszczelka musi byæ ca³a


    c) P³yn- Nie lejcie gówna (wody) - Vki nie lubi± wody.Dobry p³yn to podstawa ( jak dla cz³owieka Woda nie sok czy Cola )

    Temp p³ynu i jego wrzenia to ponad 118oC woda wiadomo
    *Poziomo p³ynu- Nie przelewajcie za poziom p³ywaka za du¿o wywali korkiem b±d¼ rozsadzi ch³odnice wê¿a itd

    d) Pompa wody - zero luzów po z³apaniu za wisko na ³o¿ysku oporowym
    Ma byæ suche. Strumieñ po dodaniu gazu widoczny w baniaczku
    jego brak- co¶ z pomp±( wadliwy obieg)

    e)Ch³odnica - jej czysto¶æ zewnêtrzna
    Ch³odnica mo¿e byæ "zawalona" w ¶rodku (kamieniem kot³owym lub syfem powsta³ym z rozk³adu kiepskiego, lub dawno nie wymienianego p³ynu) i na zewn±trz (zabitymi robalami).
    Mocne zaklejenie ch³odnicy robalami da identyczne objawy, jak usterka wiskozy. (Wisko potrzebuje do zadzia³ania sprawnego przep³ywu powietrza przez ch³odnicê).

    3A )Problemy /bol±czki uk³adu

    1. Brak strumienia.

    Jest kilka powodów braku strumienia z kana³u wylotowego odpowietrzenia
    - zapowietrzony uk³ad,
    - zatkany kana³,
    - urwany wirnik pompy wody,
    - pêkniêty boczek ch³odnicy - ch³odnica zintegrowana ze zbiorniczkiem,
    - otwarty lub brak termostatu - czasami przy bardzo niskim strumieniu,
    - mocno bij±ca kompresja do uk³adu.

    2. Przerwy w strumieniu.
    Powodem tych zachowañ jest:
    - odpowietrzaj±cy siê uk³ad,
    - nieszczelno¶ci uk³adu ch³odzenia,
    - kompresja w uk³adzie,

    3. Podnosz±cy siê poziom p³ynu.
    Wynika z zapowietrzonego jeszcze uk³adu:
    - brak ogrzewania wnêtrza,
    - termostat nie otwiera,
    - powietrze w dolnym wê¿u przed termostatem,
    - powietrze w górnym wê¿u na ch³odnicy,
    - uszkodzony wirnik pompy,
    - brak strumienia z wylotu odpowietrzaj±cego,
    - niewydolno¶æ ch³odnicy,
    - niewydolno¶æ wentylatora (visco),
    - uszkodzona uszczelka pod g³owic±,

    e) . Ch³odnica siê nie nagrzewa.

    - zapowietrzony uk³ad, górny lub dolny w±¿,
    - brak strumienia z wylotu odpowietrzaj±cego,
    - nieotwieraj±cy siê termostat,
    - uszkodzony wirnik pompy wody,
    - mocno bij±ca kompresja,

    f) . Ch³odnica nagrzewa siê za wcze¶nie - wska¼nik nie osi±ga jeszcze po³owy:
    - uszkodzony lub brak termostatu,

    g). Ch³odnica gor±ca a poziom siê podnosi.
    - niewydolny wentylator (visco) ,

    2. Sprawa Mechaniczna
    Nasze silniki maj± tendencje do upuszczania p³ynu w kilku bardzo newralgicznych miejscach Przedstawiam je na swoim przyk³adzie ( zdjêcia z moich prac)

    A)- S³ynne rurki pod kolektorem

    Patrz element 6-7 i 5-4
    http://www.realoem.com/bmw/showparts...46&hg=11&fg=35


    * nr. cze¶ci 11531710048 sztuk 2x Chuda rurka
    * nr. cze¶ci 1531710055 sztuk 2x Gruba Rurka
    * nr. cze¶ci 11531731833 sztuk 2x( czeka siê ¶ciaganie g³owic)

    A to co macie zapewne jak uszczelki przeciekaj±



    B) Uszczelka pompy wody

    http://www.realoem.com/bmw/showparts...15&hg=11&fg=35
    *Uszczelka nr. czê¶ci 11511731372 1x

    C) Uszczelka s³ynnej wanny
    Patrz element 1-2
    http://www.realoem.com/bmw/showparts...11&hg=11&fg=10



    * Uszczelka nr. czê¶ci 11141736175 1 sztuka

    Ró¿nica miêdzy 4 a 4.4 jest taka ¿e przed liftem uszczelkê mo¿na kupiæ osobno
    Po lifcie -m z ca³± aluminiow± Wann±

    Wanna po zdjêciu pokrywy


    D) .Pó³ ksiê¿yc miêdzy skrzyni± a silnikiem (n najgorsze czeka Ciê zrzucenie skrzyni)
    http://www.realoem.com/bmw/showparts...11&hg=11&fg=10
    * Uszczelka nr. czê¶ci 11141729836
    Patrz element 6-7

    Widok pó³ksiê¿yca po zdjêciu skrzyni biegów



    3. Usterki elementów gumowych
    Stan poszczególnych przewodów mo¿na oceniæ poprzez ¶ciskanie ich.
    -Wyczuwalnie miêkki przewód – ¶wiadczy o wewnêtrznym uszkodzeniu. Jest to dosyæ powa¿na usterka. Jego cz±stki mog± zanieczy¶ciæ ca³y uk³ad i co gorsza skutecznie zapchaæ ch³odnicê.
    -Stwardnia³y przewód – istnieje bardzo du¿e ryzyko uszkodzenia w ka¿dej chwili. Nawet solidne dokrêcenie obejmy nie zatrzyma wszelkiego rodzaju wycieków. Tak jak w powy¿szym przypadku konieczna jest wymiana.
    -Spuchniêty przewód – je¿eli mamy spuchniêty przewód lub nasi±kniête olejem koñcówki ¶wiadczy to o zanieczyszczeniu olejem lub smarem. Podobnie jak wy¿ej istnieje bardzo du¿e ryzyko uszkodzenia


    4) Ubywanie p³ynu z Uk³adu

    Do¶æ powa¿nym problemem jest uszkodzenie uk³adu ch³odzenia w skutek czego powstaje nadci¶nienie w uk³adzie b±d¼ ubywa p³yn . Tego czego mo¿e siê obawiaæ ka¿dy w³a¶ciciel swojego BMW to :
    a) pêkniêta ch³odnica - jej rzemie¶lnicze naprawy daj± nik³e szanse na poprawê gdy¿ prêdzej czy pó¼niej z do¶wiadczenia wiem ¿e p³yn gor±cy wyp³ucze wypcha rozszczelni element klejony

    b) pêkniêta uszczelka pod g³owic±- objawy bia³y dym z wydechu , lekki zapach /posmak s³odkiego z wydechu , b±belki po otwarciu ch³odnicy z p³ynie , olej w p³ynie, (korek olepiony mazi±) , napiête b. mocno przewody uk³adu , rozerwanie ch³odnicy, urwanie króæca ch³odnicy, problem z odpaleniem ,

    c) ¼le pracuj±cy termostat- nie otwarty term. Bedzie blokowa³ przep³yw po ca³ym silniku doprowadzaj±c do wrzenia p³ynu poprzez ma³y obieg,

    d) ¼le odpowietrzony uk³ad- w silniku jest du¿o powietrza przez co jego temp jest podwy¿szona gdy¿ p³yn nie oddaje potrzebnej ilo¶ci ciep³a co powoduje jego gotowanie siê i wywalenie przez korek.

    5.) Tabela ilo¶ci p³ynów w BMW seria 7










    Wszelkie informacje u¿yte /skopiowane / pisane od Siebie maja na celu poprawê problemów z naszymi autami. Je¿eli czego¶ zapomnia³em pisaæ dopiszê którym¶ ptk. Zdjêcia mojego autorstwa
    Bibliografia chyba zbêdna

  2. #2
    Zaawansowany U¿ytkownik Awatar bunioM3
    Do³±czy³
    Sep 2013
    Posty
    129
    BMW
    e 38 740,e 34 V8,e 30 2,5 e 36 1,8 cabrio
    Sk±d
    skawina
    Kolego bardzo ladnie i czytelnie opisales cala sprawe brawo

  3. #3
    Do¶wiadczony U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Sk±d
    Warszawa
    Fajnie ze zebrales to do kupy. Ja juz te¿ przerabialem wiêkszo¶æ z tych problemów w moim m62b44. Mam te¿ wiec parê rzeczy do dodania.

    - Jak wycieka z miski miêdzy vkami to wylatuje z ty³u silnikaprzy skrzyni po obu stronach , bo tam s± takie 2 ma³e dziurki odprowadzajace wyciek. Kiedy¶ na zdjêciu w necie widzia³em te¿ ¿e robi± siê tam takie charakterystyczne krystaliczne nacieki.

    - Visco. W³a¶nie przerabialem miesi±c temu. Temat nie tak oczywisty do zdiagnozowania, bo pada stopniowo.
    0) jest to bardzo wa¿ny element uk³adanki
    1) Na zimnym silniku przez chwilê powinni¶my s³yszeæ "¶mig³o samolotu."
    2) na wy³±czonym zimnym silniku visco nie krêci siê swobodnie, ma wyczuwalny opór, nie da siê nim zakrêciæ, robi 10cm i staje. Sprawdzaæ tylko po nocy.
    3) uwaga na ilo¶æ modeli visco - jest conajmniej na 3 wersje silnikowe.
    4) orygina³ to behr i kosztuje oko³o 400zl, w aso oko³o 900zl. Podobno jest niebo a ziemia w porównaniu do innych podróbek (mówi³ mi go¶æ co je przecinal). Z mojego do¶wiadczenia behr wytrzyma³ u mnie 7-8 lat, bo tyle mam auto (je¿eli nie 14, czyli od nowo¶ci)
    5) inne objawy padnietego visco, potrzebujemy dok³adne wskazanie temperatury, nie wskazówkê (ona stoi na ¶rodku w zakresie temperatur 80-120 stopni bodaj¿e, wiêc nic nam nie powie) Otó¿ je¿eli jedziemy temperatura siê nie zmienia, jest sta³a. Jak staniemy po je¼dzie w korku, nagle zaczyna wiatrak elektryczny pracowaæ pomimo ¿e jest oko³o 5-10 stopni Celsjusza na zewnatrz, zalaczac siê, wy³±czaæ, a temperatura wariuje od 100-115. Temperatura siê zmienia dosyæ szybko. Na sprawnym visco stoi jak drut.
    6) wiatrak elektryczny s³u¿y te¿ po¶rednio do szybkiej aktywacji visco, szczególnie jak auto stanie, zwolni, bo za³±cza siê na krótko przedmuc***ac gor±ce powietrze z ch³odnicy na visco, ¿eby za³±czyæ je (ogrzaæ bimetal). Te¿ jest wiêc wa¿nym elementem uk³adu ch³odzenia. Wiatraków w naszych autach te¿ jest kilka typów w zale¿no¶ci od rocznika. Ró¿ni± siê te¿ wtyczki. Do.wszystkich S± zamienniki tañsze minimum 2x i daj± radê.orygina³ to oko³o 900zl?1800zl? Ju¿ nie pamiêtam.
    Ostatnio edytowane przez shebi ; 04-02-2015 o 22:20

  4. #4
    Do¶wiadczony U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Sk±d
    Warszawa
    Termostat z grza³k± sterowany elektroniczne :
    - Awariê grza³ki mo¿na dosyæ prosto zdiagnozowaæ - komputer wywala odpowiedni b³±d, nawet na obd jak jest, da siê te¿ zapuscic test termostatu z software bmw
    - Inne objawy to temperatura w granicach 116-121 stopni. Oznacza ona ze regulacja elektroniczna ( podgrzewanie) nie dzia³a i termostat otwiera siê tylko.mechanicznie.
    - Czasem pomaga przeczyszczeniu styków termostatu/ grza³ki , wymiana wtyczki.
    Ja juz robi³em i wymianê termostatu i grza³ki.
    - Czasem nieobeznani z silnikiem tym i bmw i jêzykiem angielskim mechanicy widz±c b³±d tego termostatu wymieniaj± czujniki temperatury w ch³odnicy... I o dziwo nic nie pomaga :-P
    - Warto zaznajomiæ siê z istota dzia³ania uk³adu sterowania temperatury, kiedy siê.zalacza wiatrak, w zale¿no¶ci od np w³±czone klimy i temperatury zewnêtrznej (i domontowanie gazu) by wiedzieæ ¿e poprawna diagnoza systemu jest b. Trudn± :-P . Opis ten znalaz³em chyba kiedy na www.meeknet.co.uk

  5. #5
    Do¶wiadczony U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Sk±d
    Warszawa
    Wp³yw instalacji gazowej

    Gaz obni¿a temperaturê p³ynu ch³odniczego, wa¿ne jest wiêc gdzie jest wpiety w porównaniu do czujników temperatury i innych elementów na ni± reagujacych. Przyk³ad gaz wpiety za silnikiem obni¿a temp wchodz±ca do ch³odnicy, wiêc czujnik temperatury w ch³odnicy pó¼niej zalaczy wiatrak elektryczny, jak wiatrak elektryczny zakreci to zimniejsze (ni¿ bez gazu) powietrze dmuchnie na visco, bêdzie siê ono wolniej krêciæ. Suma sumarum silnik bêdzie pracowa³ na wy¿szej temperaturze ni¿ pokazuj± czujniki i my¶li komputer - tak mi siê przynajmniej wydaje . :-) Ciekawe prawda?

    Gaz z drugiej strony dodatkowo ch³odzi, co przy starych autach czasem pomaga przy trochê ju¿ mniej sprawnej ch³odnicy, visco itp...

    Rzeczywi¶cie gaz te¿ ma wy¿sz± temperaturê spalania, wiêc efekt cieplejszego silnika siê jeszcze nasila.

    ...ale to takie moje dywagacje. Grunt jest taki ¿e gaz ma te¿ "jaki¶" wp³yw na ca³y uk³ad. b:-)
    Ostatnio edytowane przez shebi ; 04-02-2015 o 22:19

  6. #6
    Do¶wiadczony U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Sk±d
    Warszawa
    Zbiorniczek wyrownawczy

    Zawsze w koncu pêka - typowa usterka. Jak nie masz szczescia to eksplozja i wyciek totalny. U mnie ciê¿ko by³o.zdiagnozowaæ bo gdzie¶ siê zrobi³a u do³u ma³a dziorka co sikala dopiero pod ci¶nieniem. Orygina³ jakie¶ 200zl, tu bym nie oszczedzal. U mnie i tak wytrzyma³ wyj±tkowo d³ugo bo z 6-7 lat.



    W±¿ g³ówny ch³odzenia

    Ten gruby na oko³o 4cm ¶rednicy z.przodu silnika. Te¿ "pada" zwykle najpierw pecznieje i nadpekuje. Wtedy koniecznie szybko trzeba wymieniæ.


    Pompa wody

    Nie mo¿na bagatelizowaæ nawet kropli p³ynu ch³odniczego pod autem. To co kolega napisa³ o luzach na wiatraku wisko ¶wiêta prawda. Czasem jeszcze s³ychaæ ¶wiszczacy pasek klinowy. Nie mo¿na zbagatelizowac objawy. Ja co prawda nie mia³em czasu, bo zobaczy³em krople na parkingu w pracy, potem zaswiszczal pasek w drodze powrotnej do domu, otworzy³em okno ¿eby pos³uchaæ czy w moim aucie czy obok i zaraz buchnela woda na szybê przednia, zerwa³o pasek, straci³em wspomaganie, zgas³ silnik . Sytuacja na drodze bardzo niebezpieczna.

    Wiatrak plastikowy od wisco

    Podobno warto wymieniaæ razem z visco. Sam widzia³em e38 w którym siê rozsypal. Oczywi¶cie podobnie jak powy¿ej - zerwany pasek, brak wspomagania. Do tego maska do wymiany, bo pognieciona od spodu a¿ na zewn±trz.



    Ma³y wê¿yk wody przy alternatorze, gumowe kolanko 3x3cm?

    Dotyczy aut z alternatorem ch³odzony woda.
    Te¿ czasem popuszcza a o nim zapominamy. Warto wymieniæ przy okazji. Alternator ma te¿ du¿y oring. Jego te¿ wymieniamy.



    Elektrozawory
    Tego problemu jeszcze nie mia³em, ale to podobno te¿ standardowa usterka.

  7. #7
    Vip Vip Awatar ttrol
    Do³±czy³
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Sk±d
    Zgorza³a/Warszawa

    Post

    Od utrzymywania sta³ej temperatury silnika niezale¿nie od warunków ch³odzenia jest termostat.

    Nie wiem jak mog³e¶ wpa¶æ na pomys³, ¿e parownik obni¿y temperaturê pracy silnika. Choæby ich by³o z dziesiêæ to i tak bêdzie ok, w benzynie masz sprawno¶æ maks 40%, co przy mocy oddanej 100kW, daje Ci drugie tyle na grzanie. Piec wêglowy w du¿ym domu ma 20kW...Ch³odnica z zapiêtym wisko na maksa obni¿a temperaturê o kilka stopni miêdzy wej¶ciem, a wyj¶ciem.

    Gaz potrafi piêknie zagotowaæ silnik, szczególnie jak chodzi delikatnie za ubogo, a uk³ad ch³odzenia nie ma fabrycznej wydajno¶ci. Masz wy¿sz± temperaturê spalania plus brak ch³odzenia g³owicy i zaworów dolotowych poprzez mieszankê paliwa z powietrzem, poniewa¿ paliwo wtryskiwane gwa³townie obni¿a temperaturê. Gaz wcze¶niej ju¿ to odda³ w parownik i dociera do silnika rozprê¿ony, zazwyczaj poni¿ej 1 bara.

    Ale ten w±tek jest nie od tego i uwa¿am, ¿e nie ma co go za¶miecaæ.

    Temat ciekawie przedstawiony, ale mo¿na parê rzeczy doprecyzowaæ lub rozszerzyæ. Mi siê nie chce:)
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 05-02-2015 o 06:03
    pozdrawiam Bartek

  8. #8
    Do¶wiadczony U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Sk±d
    Warszawa
    Generalnie o chlodzeniu trzeba pamiêtaæ przy okazji innych napraw i wymieniaæ wszystkie gumowe podzespo³y jak leci, bo potem szukanie winnego to bardzo ciê¿ka sprawa i wysokie koszty. Przyk³adowo robi±c dolot wymieniasz miskê miêdzy vkami, uszczelki magistrali z ty³u, oringii, wê¿e gumowe z ty³u wszystkie. Inaczej ¿eby coraz.tego wymieniæ potem masz roboty tyle co przy ca³ym uszczelnieniu dolotu. Czyli p³acisz za robocizne 2x, a relatywnie do niej te czê¶ci nie s± a¿ takie drogie. Takim podej¶ciem zyskuje siê to ze wie siê gdzie potem szukaæ ew. problemu a nie próbowaæ wszêdzie lub go po prostu unikn±æ.

  9. #9
    Zaawansowany U¿ytkownik Awatar BsijZabsij
    Do³±czy³
    Sep 2013
    Posty
    508
    BMW
    E38 728i manual, ex e34 525tds
    Sk±d
    Mazury

    Post

    Jak tak patrzê na ten uk³ad ch³odzenia a na to moje maleñstwo... :D Jak ja siê cieszê, ¿e mam 2.8 ! ;) I u mnie na szczê¶cie usterka pompy wody skoñczy³a siê na chmurze spod maski :)
    Ostatnio edytowane przez BsijZabsij ; 05-02-2015 o 16:48
    Obecnie E38 728i 1995 manual, dunkelblau. Poprzednio E34 525tdsA 1992, granitsilber-metalic.
    Moje autko: http://7er.pl/showthread.php/33145-W...151#post395151

  10. #10
    Zaawansowany U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Dec 2007
    Posty
    306
    BMW
    740i
    Sk±d
    Stargard
    Uszczelka pod wanna dostêpna jest osobno do kupienia w e38 4.0 M60 produkowanych do 03/1995 ja posiadam egzemplarz wyprodukowany 11/1995 i osobnej uszczelki nie ma. S± to informacje zaczerpniête z http://www.realoem.com/bmw/select.do?lang=pl. Nie rozbiera³em jeszcze auta i nie wiem ile w tym prawdy?

Podobne w±tki

  1. Odpowietrzenie uk³adu ch³odzenia - patent
    Przez olejus w dziale instrukcje / schematy
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 30-05-2013, 09:22
  2. [mechanika] odpowietrzenie uk³adu ch³odzenia
    Przez Pietrek w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 06-07-2010, 09:13
  3. [mechanika] odpowietrzanie uk³adu ch³odzenia
    Przez PawelM. w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-06-2010, 15:35
  4. P³ukanie uk³adu ch³odzenia w M30
    Przez Arkus w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26-10-2009, 13:04
  5. Usterki w moim BMW PROSZE O PORADY
    Przez Karington w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-08-2008, 08:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
  •