Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: ABC - Układu chłodzenia .Usterki/porady/ objawy/ Wiedza ogólna dla e38

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Arktissilber
    Dołączył
    Dec 2013
    Posty
    263
    BMW
    e38 740
    Skąd
    Wrocław
    Blog
    34

    Post ABC - Układu chłodzenia .Usterki/porady/ objawy/ Wiedza ogólna dla e38

    Witacie wszyscy Ci którzy mają problem z temp w swoim BMW
    Czyli kompendium wiedzy o Układzie chłodzenia.
    Jego niedomagania objawiają się ogólnie przegrzewaniem lub niedogrzewaniem silnika
    Post ten jest zainspirowany wydarzeniami życiowymi jakimi przytrafiły mi się mając Auta marki BMW
    Cała Historia zaczęła się od poczciwej 316 potem 318iS-e39 Touring potem 325 Coupe e46 i W końcu E38 Silnik .Jaki Bedzie tu opisywany przede wszystkim to M60B40 czyli 4 litrowa jednostka V8- jaką posiadam .A każde moje auto miało wadę układu z naciskiem na każde szczególnie e38 Bo pochłonęło prawie 80% wymiany mechanizmów układu.
    Dużo zdjęć jest mojego autorstwa z czasu posiadania Charlotte czyli mojej e38

    Zacznę od podstaw
    Silnik BMW jest specyficzny ze względu na zamknięty układ Ciśnieniowy który pracuje ok 2 bar.
    Jeżeli wskazówka na wyświetlaczu nie ma 90oC i jest idealnie w pionie - to Wiedz że Coś się Dzieje
    silnik m62b44 z elektronicznym termostatem m60 był mechaniczny i on otwiera się przy ok 90st.C
    Vi sco powinno się załączyć chwile po otwarciu termostatu. Wiatrak klimy o ile ma wszystkie biegi sprawne i czujniki to się załączy i schłodzi ci silnik ale zrobi to tylko wtedy gdy visco nie daje sobie rady z tym(lub jest uwalone) i będzie to wyższa temp. silnika jak załączonego viska
    dodam od siebie że jak układ nie jest dobrze odpowietrzony to visko też ci się nie włączy.
    Prawidłowa temperatura pracy M62 to 103-107st. C

    Podstawy moim zdaniem
    a) WISKO - nie ma prawa latać na boki -jak szalone
    -Nie ma prawa na ciepłym silniku kręcić się "lużno"
    -Nie masz prawa zatrzymać go ręka gdy jest "spięty "
    -Nie ma prawa obracać się powoli- gdy jest "Spięty"
    -Często się spotykam z pojęciem że szumi jak w samolocie - tak ma być jak jest sprawne
    -Gdy temp jest Ok będzie lekko pracował doganiając silnik
    Zadaniem visca jest odprowadzanie nadmiaru ciepła z chłodnicy w sytuacji, kiedy nie ma innego czynnika schładzającego - mam tu na myśli przepływ powietrza przez chłodnicę w trakcie jazdy lub jego niewydolność w schładzaniu.
    I tu jest odpowiedź.
    1. Visco na pewno powinno zwiększyć swe obroty w chwili zejścia obrotów silnika do obrotów biegu jałowego (czyli przeważnie postoju lub zatrzymywania się auta, kiedy to przepływ powietrza przez chłodnicę maleje lub go nie ma)
    2. Powinno także się zasprzęglić w trakcie jazdy, kiedy przepływające powietrze przez chłodnicę jest zbyt małe i nie pozwala na wystarczające schładzanie chłodnicy (np. gorące powietrze)
    3. Gdy już zasprzęgli na wolnych obrotach pozostaje zasprzęglone do momentu, aż przepływające powietrze przez chłodnicę nie zacznie spełniać swojej roli.


    b) KOREK - boże jaki banał i nikt na to nie patrzy- Dotknij i zgnieć węża jeżeli słyszysz że psyczy Sika płynem, bądź na rozgrzanym silniku paruje -Zmień korek
    Jest to element ważny Spuszcza Dodatkowe ciśnienie z układu w razie dużej temp
    Żaden korek nie powinien mieć uszczerbków. Każda uszczelka musi być cała


    c) Płyn- Nie lejcie gówna (wody) - Vki nie lubią wody.Dobry płyn to podstawa ( jak dla człowieka Woda nie sok czy Cola )

    Temp płynu i jego wrzenia to ponad 118oC woda wiadomo
    *Poziomo płynu- Nie przelewajcie za poziom pływaka za dużo wywali korkiem bądź rozsadzi chłodnice węża itd

    d) Pompa wody - zero luzów po złapaniu za wisko na łożysku oporowym
    Ma być suche. Strumień po dodaniu gazu widoczny w baniaczku
    jego brak- coś z pompą( wadliwy obieg)

    e)Chłodnica - jej czystość zewnętrzna
    Chłodnica może być "zawalona" w środku (kamieniem kotłowym lub syfem powstałym z rozkładu kiepskiego, lub dawno nie wymienianego płynu) i na zewnątrz (zabitymi robalami).
    Mocne zaklejenie chłodnicy robalami da identyczne objawy, jak usterka wiskozy. (Wisko potrzebuje do zadziałania sprawnego przepływu powietrza przez chłodnicę).

    3A )Problemy /bolączki układu

    1. Brak strumienia.

    Jest kilka powodów braku strumienia z kanału wylotowego odpowietrzenia
    - zapowietrzony układ,
    - zatkany kanał,
    - urwany wirnik pompy wody,
    - pęknięty boczek chłodnicy - chłodnica zintegrowana ze zbiorniczkiem,
    - otwarty lub brak termostatu - czasami przy bardzo niskim strumieniu,
    - mocno bijąca kompresja do układu.

    2. Przerwy w strumieniu.
    Powodem tych zachowań jest:
    - odpowietrzający się układ,
    - nieszczelności układu chłodzenia,
    - kompresja w układzie,

    3. Podnoszący się poziom płynu.
    Wynika z zapowietrzonego jeszcze układu:
    - brak ogrzewania wnętrza,
    - termostat nie otwiera,
    - powietrze w dolnym wężu przed termostatem,
    - powietrze w górnym wężu na chłodnicy,
    - uszkodzony wirnik pompy,
    - brak strumienia z wylotu odpowietrzającego,
    - niewydolność chłodnicy,
    - niewydolność wentylatora (visco),
    - uszkodzona uszczelka pod głowicą,

    e) . Chłodnica się nie nagrzewa.

    - zapowietrzony układ, górny lub dolny wąż,
    - brak strumienia z wylotu odpowietrzającego,
    - nieotwierający się termostat,
    - uszkodzony wirnik pompy wody,
    - mocno bijąca kompresja,

    f) . Chłodnica nagrzewa się za wcześnie - wskaźnik nie osiąga jeszcze połowy:
    - uszkodzony lub brak termostatu,

    g). Chłodnica gorąca a poziom się podnosi.
    - niewydolny wentylator (visco) ,

    2. Sprawa Mechaniczna
    Nasze silniki mają tendencje do upuszczania płynu w kilku bardzo newralgicznych miejscach Przedstawiam je na swoim przykładzie ( zdjęcia z moich prac)

    A)- Słynne rurki pod kolektorem

    Patrz element 6-7 i 5-4
    http://www.realoem.com/bmw/showparts...46&hg=11&fg=35


    * nr. cześci 11531710048 sztuk 2x Chuda rurka
    * nr. cześci 1531710055 sztuk 2x Gruba Rurka
    * nr. cześci 11531731833 sztuk 2x( czeka się ściaganie głowic)

    A to co macie zapewne jak uszczelki przeciekają



    B) Uszczelka pompy wody

    http://www.realoem.com/bmw/showparts...15&hg=11&fg=35
    *Uszczelka nr. części 11511731372 1x

    C) Uszczelka słynnej wanny
    Patrz element 1-2
    http://www.realoem.com/bmw/showparts...11&hg=11&fg=10



    * Uszczelka nr. części 11141736175 1 sztuka

    Różnica między 4 a 4.4 jest taka że przed liftem uszczelkę można kupić osobno
    Po lifcie -m z całą aluminiową Wanną

    Wanna po zdjęciu pokrywy


    D) .Pół księżyc między skrzynią a silnikiem (n najgorsze czeka Cię zrzucenie skrzyni)
    http://www.realoem.com/bmw/showparts...11&hg=11&fg=10
    * Uszczelka nr. części 11141729836
    Patrz element 6-7

    Widok półksiężyca po zdjęciu skrzyni biegów



    3. Usterki elementów gumowych
    Stan poszczególnych przewodów można ocenić poprzez ściskanie ich.
    -Wyczuwalnie miękki przewód – świadczy o wewnętrznym uszkodzeniu. Jest to dosyć poważna usterka. Jego cząstki mogą zanieczyścić cały układ i co gorsza skutecznie zapchać chłodnicę.
    -Stwardniały przewód – istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia w każdej chwili. Nawet solidne dokręcenie obejmy nie zatrzyma wszelkiego rodzaju wycieków. Tak jak w powyższym przypadku konieczna jest wymiana.
    -Spuchnięty przewód – jeżeli mamy spuchnięty przewód lub nasiąknięte olejem końcówki świadczy to o zanieczyszczeniu olejem lub smarem. Podobnie jak wyżej istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia


    4) Ubywanie płynu z Układu

    Dość poważnym problemem jest uszkodzenie układu chłodzenia w skutek czego powstaje nadciśnienie w układzie bądź ubywa płyn . Tego czego może się obawiać każdy właściciel swojego BMW to :
    a) pęknięta chłodnica - jej rzemieślnicze naprawy dają nikłe szanse na poprawę gdyż prędzej czy później z doświadczenia wiem że płyn gorący wypłucze wypcha rozszczelni element klejony

    b) pęknięta uszczelka pod głowicą- objawy biały dym z wydechu , lekki zapach /posmak słodkiego z wydechu , bąbelki po otwarciu chłodnicy z płynie , olej w płynie, (korek olepiony mazią) , napięte b. mocno przewody układu , rozerwanie chłodnicy, urwanie króćca chłodnicy, problem z odpaleniem ,

    c) źle pracujący termostat- nie otwarty term. Bedzie blokował przepływ po całym silniku doprowadzając do wrzenia płynu poprzez mały obieg,

    d) źle odpowietrzony układ- w silniku jest dużo powietrza przez co jego temp jest podwyższona gdyż płyn nie oddaje potrzebnej ilości ciepła co powoduje jego gotowanie się i wywalenie przez korek.

    5.) Tabela ilości płynów w BMW seria 7










    Wszelkie informacje użyte /skopiowane / pisane od Siebie maja na celu poprawę problemów z naszymi autami. Jeżeli czegoś zapomniałem pisać dopiszę którymś ptk. Zdjęcia mojego autorstwa
    Bibliografia chyba zbędna

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar bunioM3
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    129
    BMW
    e 38 740,e 34 V8,e 30 2,5 e 36 1,8 cabrio
    Skąd
    skawina
    Kolego bardzo ladnie i czytelnie opisales cala sprawe brawo

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    Fajnie ze zebrales to do kupy. Ja juz też przerabialem większość z tych problemów w moim m62b44. Mam też wiec parę rzeczy do dodania.

    - Jak wycieka z miski między vkami to wylatuje z tyłu silnikaprzy skrzyni po obu stronach , bo tam są takie 2 małe dziurki odprowadzajace wyciek. Kiedyś na zdjęciu w necie widziałem też że robią się tam takie charakterystyczne krystaliczne nacieki.

    - Visco. Właśnie przerabialem miesiąc temu. Temat nie tak oczywisty do zdiagnozowania, bo pada stopniowo.
    0) jest to bardzo ważny element układanki
    1) Na zimnym silniku przez chwilę powinniśmy słyszeć "śmigło samolotu."
    2) na wyłączonym zimnym silniku visco nie kręci się swobodnie, ma wyczuwalny opór, nie da się nim zakręcić, robi 10cm i staje. Sprawdzać tylko po nocy.
    3) uwaga na ilość modeli visco - jest conajmniej na 3 wersje silnikowe.
    4) oryginał to behr i kosztuje około 400zl, w aso około 900zl. Podobno jest niebo a ziemia w porównaniu do innych podróbek (mówił mi gość co je przecinal). Z mojego doświadczenia behr wytrzymał u mnie 7-8 lat, bo tyle mam auto (jeżeli nie 14, czyli od nowości)
    5) inne objawy padnietego visco, potrzebujemy dokładne wskazanie temperatury, nie wskazówkę (ona stoi na środku w zakresie temperatur 80-120 stopni bodajże, więc nic nam nie powie) Otóż jeżeli jedziemy temperatura się nie zmienia, jest stała. Jak staniemy po jeździe w korku, nagle zaczyna wiatrak elektryczny pracować pomimo że jest około 5-10 stopni Celsjusza na zewnatrz, zalaczac się, wyłączać, a temperatura wariuje od 100-115. Temperatura się zmienia dosyć szybko. Na sprawnym visco stoi jak drut.
    6) wiatrak elektryczny służy też pośrednio do szybkiej aktywacji visco, szczególnie jak auto stanie, zwolni, bo załącza się na krótko przedmuc***ac gorące powietrze z chłodnicy na visco, żeby załączyć je (ogrzać bimetal). Też jest więc ważnym elementem układu chłodzenia. Wiatraków w naszych autach też jest kilka typów w zależności od rocznika. Różnią się też wtyczki. Do.wszystkich Są zamienniki tańsze minimum 2x i dają radę.oryginał to około 900zl?1800zl? Już nie pamiętam.
    Ostatnio edytowane przez shebi ; 04-02-2015 o 22:20

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    Termostat z grzałką sterowany elektroniczne :
    - Awarię grzałki można dosyć prosto zdiagnozować - komputer wywala odpowiedni błąd, nawet na obd jak jest, da się też zapuscic test termostatu z software bmw
    - Inne objawy to temperatura w granicach 116-121 stopni. Oznacza ona ze regulacja elektroniczna ( podgrzewanie) nie działa i termostat otwiera się tylko.mechanicznie.
    - Czasem pomaga przeczyszczeniu styków termostatu/ grzałki , wymiana wtyczki.
    Ja juz robiłem i wymianę termostatu i grzałki.
    - Czasem nieobeznani z silnikiem tym i bmw i językiem angielskim mechanicy widząc błąd tego termostatu wymieniają czujniki temperatury w chłodnicy... I o dziwo nic nie pomaga :-P
    - Warto zaznajomić się z istota działania układu sterowania temperatury, kiedy się.zalacza wiatrak, w zależności od np włączone klimy i temperatury zewnętrznej (i domontowanie gazu) by wiedzieć że poprawna diagnoza systemu jest b. Trudną :-P . Opis ten znalazłem chyba kiedy na www.meeknet.co.uk

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    Wpływ instalacji gazowej

    Gaz obniża temperaturę płynu chłodniczego, ważne jest więc gdzie jest wpiety w porównaniu do czujników temperatury i innych elementów na nią reagujacych. Przykład gaz wpiety za silnikiem obniża temp wchodząca do chłodnicy, więc czujnik temperatury w chłodnicy później zalaczy wiatrak elektryczny, jak wiatrak elektryczny zakreci to zimniejsze (niż bez gazu) powietrze dmuchnie na visco, będzie się ono wolniej kręcić. Suma sumarum silnik będzie pracował na wyższej temperaturze niż pokazują czujniki i myśli komputer - tak mi się przynajmniej wydaje . :-) Ciekawe prawda?

    Gaz z drugiej strony dodatkowo chłodzi, co przy starych autach czasem pomaga przy trochę już mniej sprawnej chłodnicy, visco itp...

    Rzeczywiście gaz też ma wyższą temperaturę spalania, więc efekt cieplejszego silnika się jeszcze nasila.

    ...ale to takie moje dywagacje. Grunt jest taki że gaz ma też "jakiś" wpływ na cały układ. b:-)
    Ostatnio edytowane przez shebi ; 04-02-2015 o 22:19

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    Zbiorniczek wyrownawczy

    Zawsze w koncu pęka - typowa usterka. Jak nie masz szczescia to eksplozja i wyciek totalny. U mnie ciężko było.zdiagnozować bo gdzieś się zrobiła u dołu mała dziorka co sikala dopiero pod ciśnieniem. Oryginał jakieś 200zl, tu bym nie oszczedzal. U mnie i tak wytrzymał wyjątkowo długo bo z 6-7 lat.



    Wąż główny chłodzenia

    Ten gruby na około 4cm średnicy z.przodu silnika. Też "pada" zwykle najpierw pecznieje i nadpekuje. Wtedy koniecznie szybko trzeba wymienić.


    Pompa wody

    Nie można bagatelizować nawet kropli płynu chłodniczego pod autem. To co kolega napisał o luzach na wiatraku wisko święta prawda. Czasem jeszcze słychać świszczacy pasek klinowy. Nie można zbagatelizowac objawy. Ja co prawda nie miałem czasu, bo zobaczyłem krople na parkingu w pracy, potem zaswiszczal pasek w drodze powrotnej do domu, otworzyłem okno żeby posłuchać czy w moim aucie czy obok i zaraz buchnela woda na szybę przednia, zerwało pasek, straciłem wspomaganie, zgasł silnik . Sytuacja na drodze bardzo niebezpieczna.

    Wiatrak plastikowy od wisco

    Podobno warto wymieniać razem z visco. Sam widziałem e38 w którym się rozsypal. Oczywiście podobnie jak powyżej - zerwany pasek, brak wspomagania. Do tego maska do wymiany, bo pognieciona od spodu aż na zewnątrz.



    Mały wężyk wody przy alternatorze, gumowe kolanko 3x3cm?

    Dotyczy aut z alternatorem chłodzony woda.
    Też czasem popuszcza a o nim zapominamy. Warto wymienić przy okazji. Alternator ma też duży oring. Jego też wymieniamy.



    Elektrozawory
    Tego problemu jeszcze nie miałem, ale to podobno też standardowa usterka.

  7. #7
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa

    Post

    Od utrzymywania stałej temperatury silnika niezależnie od warunków chłodzenia jest termostat.

    Nie wiem jak mogłeś wpaść na pomysł, że parownik obniży temperaturę pracy silnika. Choćby ich było z dziesięć to i tak będzie ok, w benzynie masz sprawność maks 40%, co przy mocy oddanej 100kW, daje Ci drugie tyle na grzanie. Piec węglowy w dużym domu ma 20kW...Chłodnica z zapiętym wisko na maksa obniża temperaturę o kilka stopni między wejściem, a wyjściem.

    Gaz potrafi pięknie zagotować silnik, szczególnie jak chodzi delikatnie za ubogo, a układ chłodzenia nie ma fabrycznej wydajności. Masz wyższą temperaturę spalania plus brak chłodzenia głowicy i zaworów dolotowych poprzez mieszankę paliwa z powietrzem, ponieważ paliwo wtryskiwane gwałtownie obniża temperaturę. Gaz wcześniej już to oddał w parownik i dociera do silnika rozprężony, zazwyczaj poniżej 1 bara.

    Ale ten wątek jest nie od tego i uważam, że nie ma co go zaśmiecać.

    Temat ciekawie przedstawiony, ale można parę rzeczy doprecyzować lub rozszerzyć. Mi się nie chce:)
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 05-02-2015 o 06:03
    pozdrawiam Bartek

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    Generalnie o chlodzeniu trzeba pamiętać przy okazji innych napraw i wymieniać wszystkie gumowe podzespoły jak leci, bo potem szukanie winnego to bardzo ciężka sprawa i wysokie koszty. Przykładowo robiąc dolot wymieniasz miskę między vkami, uszczelki magistrali z tyłu, oringii, węże gumowe z tyłu wszystkie. Inaczej żeby coraz.tego wymienić potem masz roboty tyle co przy całym uszczelnieniu dolotu. Czyli płacisz za robocizne 2x, a relatywnie do niej te części nie są aż takie drogie. Takim podejściem zyskuje się to ze wie się gdzie potem szukać ew. problemu a nie próbować wszędzie lub go po prostu uniknąć.

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar BsijZabsij
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    508
    BMW
    E38 728i manual, ex e34 525tds
    Skąd
    Mazury

    Post

    Jak tak patrzę na ten układ chłodzenia a na to moje maleństwo... :D Jak ja się cieszę, że mam 2.8 ! ;) I u mnie na szczęście usterka pompy wody skończyła się na chmurze spod maski :)
    Ostatnio edytowane przez BsijZabsij ; 05-02-2015 o 16:48
    Obecnie E38 728i 1995 manual, dunkelblau. Poprzednio E34 525tdsA 1992, granitsilber-metalic.
    Moje autko: http://7er.pl/showthread.php/33145-W...151#post395151

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    306
    BMW
    740i
    Skąd
    Stargard
    Uszczelka pod wanna dostępna jest osobno do kupienia w e38 4.0 M60 produkowanych do 03/1995 ja posiadam egzemplarz wyprodukowany 11/1995 i osobnej uszczelki nie ma. Są to informacje zaczerpnięte z http://www.realoem.com/bmw/select.do?lang=pl. Nie rozbierałem jeszcze auta i nie wiem ile w tym prawdy?

Podobne wątki

  1. Odpowietrzenie układu chłodzenia - patent
    Przez olejus w dziale instrukcje / schematy
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 30-05-2013, 09:22
  2. [mechanika] odpowietrzenie układu chłodzenia
    Przez Pietrek w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 06-07-2010, 09:13
  3. [mechanika] odpowietrzanie układu chłodzenia
    Przez PawelM. w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-06-2010, 15:35
  4. Płukanie układu chłodzenia w M30
    Przez Arkus w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26-10-2009, 13:04
  5. Usterki w moim BMW PROSZE O PORADY
    Przez Karington w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-08-2008, 08:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •