Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 21

Wątek: Wiatrak klimatyzacji - Demontaż przedniego zderzaka

  1. #11
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    527
    BMW
    wiele
    Skąd
    Śląsk
    ttrol, nie masz racji - owszem dla silnika samego w sobie nie ma znaczenia sposób sterowania, ale nie odpalisz wiatraka 4pin w aucie pod wiatrak 3pin (ktory ma sterownik zintegrowany wewnątrz obudowy a nie zewnętrzny moduł) tak żeby działał poprawnie i ecu nie sypało błędami na kompie i vice versa - wiatraka z modułem pwm nie odpalisz poprzez akumulator, rezystor i przekaźniki na stole czy w aucie. Owszem, można rzeźbić (pokaż mi elektronika samochodowego któremu na warsztacie będzie się chciało bawić w generatory przebiegów itp) - nie ma to sensu logicznego ani ekonomicznego, skoro nówka kosztuje 500pln. często pada sam moduł pwm, który jest tak średnio rozbieralny, to już drugi taki przypadek w moich autach.
    Ostatnio edytowane przez dobrus ; 20-01-2015 o 10:19

  2. #12
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,128
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Cytat Zamieszczone przez ttrol Zobacz posta
    Tak naprawdę dla silnika elektrycznego prądu stałego nie ma znaczenia, czy sterowany jest prądem stałym niższego napięcia (dwa biegi, jeden przez rezystor), czy sygnałem prądowym PWM, który poprzez wypełnienie impulsu ustala średnie napięcie za okres. Oba wiatraki da się zamieniać, tylko trzeba mieć pojęcie co się robi. Najlepiej oddajcie problem do elektryka, a on sobie spokojnie poradzi.

    Jeżeli nie chcecie kombinować lub nie macie wiedzy, wystarczy trzymać się założeń producenta I tam, gdzie jest konektor 3 pinowy stosować wentylator 3 pinowy I vice versa w kwesti 4 pinowego wentylatora.

    Problem zazwyczaj jest w samym wentylatorze, w którym odpadają magnesy stojana. Sterownik, jeżeli jest w wentylatorze, też można naprawić, jeżeli tylko da się go otworzyć.
    Widze ze nigdy nie widziales otwartego wiatraka 3pin...
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  3. #13
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Oczywiście, że nie widziałem, ale podejrzałem właśnie.

    Kto wymyślił taką elektronikę, to że wiatraki w Renault chodzą po RS to się w pale nie mieści, ale takie coś jak tutaj to głupota.

    EDIT:

    Podejrzałem sobie tutaj:
    http://www.bimmerforums.com/forum/sh...tion-1999-540i

    i wygląda na to, że jest zasilanie i PWM małosygnałowy bezpośrednio do wentylatora lub poprzez moduł kontrolny mocy. Taki moduł można wyrzeźbić szybciutko i w autach z PWMem dołożyć przed wentylator przedliftowy bez żadnego problemu.

    Ale faktycznie w z punktu widzenia elektronika/elektryka samochodowego nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Ale jakbym miał e38 to bym pewnie sobie dorobił taki moduł hobbistycznie.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 20-01-2015 o 15:48
    pozdrawiam Bartek

  4. #14
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2012
    Posty
    537
    BMW
    e38 728i
    Skąd
    rabka zdrój
    Blog
    1
    podepne sie pod temat , mam problem z wentylatorem klimy ale w moim przypadku jest dobry tylko jest problem z zasilaniem . po właczeniu klimy wentylator włancza sie na 3sek. i sie wyłancza bo odcina zasilanie na kostce, po 30sek. napiecie powraca i znowu działa 2-3 sek i odcina zasilanie. jak temp. silnika jest pow 104c to normalnie wentylator działa.

    gdzie znajduje sie przekażnik wentylatora?

  5. #15
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2014
    Posty
    2,120
    BMW
    E65 3.0D
    Skąd
    Barlinek
    Cytat Zamieszczone przez dobrus Zobacz posta
    Nie będzie działał. Wiatrak 3pin jest sterowany sygnałem kwadratowym a 4pin zwyczajnie prądowo. Ktoś jeszcze się wypowie n/t tych wiatraków? I co z tym zderzakiem? Kiedyś miałem przedlifta bez pdc i spryskow to tam pamiętam że zdejmowalo sie chyba te czarne listwy i pod nimi byly śruby a z boku zatrzaski, a tutaj jak? Pzdr
    Mam przedlifta i zdezak jest mocowany dwoma dlugimi srubami od dolu. Nad kratkami w zderzaku. Klucz gwiazdkowy. Po ich wykreceniu zderzak trzyma sie na wkretach ktore mocuja nadkola. Jak juz je odkrecimy zdezak wysowamy ze slizgow ktore sa po bokach ponizej blotnikow. Listew nie zdejmowalem u siebie zadnych. Jak juz bedzie odsuniety to mamy dostep do pdc wtyczek halogenow i spryskow. Pod spodem tez sa jakies wkrety trzymajace czesc nadkola czy plyty pod silnikiem. W moim ex polifcie z tego co pamietam bylo podobnie. W e65 sa sruby pod listwami w zderzaku bo sciagalem zeby do lamp sie dostac.
    Pzdr

  6. #16
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2015
    Posty
    134
    BMW
    BMW E38 740i 94'
    Skąd
    Gorzów Wlkp./Szczecin
    Odnośnie 3/4 pinowych jeszcze. Czyli nawet jeśli oba (3 i 4 pinowe) są na rezystorach to nie będzie to zbytnio grało tak? W takim razie mam na zamianę 4 pinowy z 96 roku na dwóch rezystorach na 3 pinowy z jednym rezystorem jak by ktoś miał.

  7. #17
    Vip Vip Awatar kruger32
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    1,827
    BMW
    BMW e38 750 il audi a8 d3 4.2tdi exlusive
    Skąd
    Bielsko
    Cytat Zamieszczone przez Andriey Zobacz posta
    Odnośnie 3/4 pinowych jeszcze. Czyli nawet jeśli oba (3 i 4 pinowe) są na rezystorach to nie będzie to zbytnio grało tak? W takim razie mam na zamianę 4 pinowy z 96 roku na dwóch rezystorach na 3 pinowy z jednym rezystorem jak by ktoś miał.
    Tego raczej nie wzieli pod uwagę że są rezystorowe 3 i 4pinowe

  8. #18
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,128
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Cytat Zamieszczone przez Andriey Zobacz posta
    Odnośnie 3/4 pinowych jeszcze. Czyli nawet jeśli oba (3 i 4 pinowe) są na rezystorach to nie będzie to zbytnio grało tak? W takim razie mam na zamianę 4 pinowy z 96 roku na dwóch rezystorach na 3 pinowy z jednym rezystorem jak by ktoś miał.
    W tym przypadku bedzie dzialac :)
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  9. #19
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2015
    Posty
    134
    BMW
    BMW E38 740i 94'
    Skąd
    Gorzów Wlkp./Szczecin
    Łe to super ^_^ już myślałem że kolejne piniondze będę musiał kombinować ;D w końcu 500 za nowy to nie mało

  10. #20
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    527
    BMW
    wiele
    Skąd
    Śląsk
    dzięki za pojaśnienie tematu ze zderzakiem, miło że przy okazji tego wątku jeszcze kilka innych kwestii zostało rozstrzygniętych. Wentylator będę zamawiał nowy zamiennik, dam znać jak to się spisuje. Ale to za jakiś czas bo niestety póki co mam grafik napięty i nie mam kiedy się za to zabrać.

    Pzdr

Podobne wątki

  1. Demontaż przedniego zderzaka
    Przez Johnny735 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 05-03-2014, 15:20
  2. Jak odłączyć wiatrak klimatyzacji?
    Przez Piotr_R w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 28-10-2011, 08:47
  3. Ciagle włączony wiatrak klimatyzacji :/
    Przez grabol w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 28-12-2010, 22:43
  4. Wiatrak klimatyzacji - naprawa
    Przez Gwozdziu w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14-08-2009, 22:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •