Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Książka lub rysunki składanie motoru m73

  1. #1
    Początkujący Użytkownik Awatar ziom890
    Dołączył
    Nov 2014
    Posty
    60
    BMW
    E38 750i 1998r. , E46 316i 1999r.
    Skąd
    Rzeszów

    Post Książka lub rysunki składanie motoru m73

    Witam! Rozebrałem moją e38 nigdy wcześniej nie robiłem nic grubszego przy samochodach aż się wziąłem tak z ciekawości za drobny remont mam obawy że nie będę pamiętał wszystkiego jak to poskładać czy ktoś ma jakieś fotki schematy coś podobnego jak na bmw realoem tylko bardziej dokładnego który wąż z czym się łączy i który przewód gdzie idzie

  2. #2
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Generalnie to są proste silniki, wszystko zależy do jakiego etapu go rozłożyłeś.

    Pamiętaj tylko o bezwzględnej czystości, a ustawienie rozrządu zostaw komuś kto to robił, bo i tak potrzebujesz kompletu blokad.
    pozdrawiam Bartek

  3. #3
    Początkujący Użytkownik Awatar ziom890
    Dołączył
    Nov 2014
    Posty
    60
    BMW
    E38 750i 1998r. , E46 316i 1999r.
    Skąd
    Rzeszów
    właśnie do rozrządu będę kogoś szukał. Mam ochotę oddać blok do planowania bo był silnik mocno przegrzany głowice były masakrycznie krzywe tylko zastanawia mnie czy tłoki nie będą biły w głowice po splanowaniu macie może jakieś doświadczenia w tej sprawie?

  4. #4
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Jeżeli ten silnik był mocno przegrzany to nic z niego nie będzie. Alusil nie lubi dużej temperatury, najpierw byś musiał dać do pomiaru cylindry. Poza tym planowanie bloku to rozbiór do maku i chociażby zdjęcie wału, a tu masz nowe panewki(ja bym założył), śruby stopek i korbowodów nowe, a śruby dostępne tylko z ASO. Każda z tych śrub to około 100 PLN, a jest ich 38.

    Akurat kończę remont M70, więc mogę duuużo powiedzieć. Można książkę napisać.

    Kupiłbym sto razy silnik od Dzudzy, który niedawno się ogłaszał z M73 z przebiegiem 100kkm za 1800 do negocjacji. W takim silniku tylko rozbierasz rozrząd, wymieniasz uszczelki na przodzie, z tyłu od tunelu wodnego, simmeringi korbowodu, również te w czole głowic i masz nowy silnik za grosze. Uszczelki dołu, regulujesz pompę oleju, dokręcasz jej śruby na klej, ustawiasz rozrząd, uszczelki pokryw, odmę i koniec zabawy. Ewentualnie rury magistrali wodnej, bo są w środku zardzewiałe, czasem na styku simmeringów również, może pompa wody, chociaż pompa BMW po przebiegu 100kkm jest jak nowa.

    Przegrzany silnik BMW z dołem aluminiowym to jest koniec zabawy, jak jest żeliwny to jeszcze można ratować głowice jak napisałeś, chociaż w dobie ceny za głowice do M73 rzędu 400 PLN w idealnym stanie, uważam, że nie ma to sensu. Ja się bawiłem w remont M70, bo zawsze chciałem to zrobić i mieć drugi silnik na zapas, nie z potrzeby.

    Jeżeli coś jeszcze potrzebujesz to pisz. Oczywiście nie chowaj urazy, ale jak pytasz, czy po splanowaniu tłoki będą biły o zawory w głowicy to jednak długa droga przed Tobą i zacząłbym zabawę w remonty silników od jakiegoś R4 na początek.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 25-11-2014 o 13:56
    pozdrawiam Bartek

  5. #5
    Początkujący Użytkownik Awatar ziom890
    Dołączył
    Nov 2014
    Posty
    60
    BMW
    E38 750i 1998r. , E46 316i 1999r.
    Skąd
    Rzeszów
    Pewnie masz racje długa droga przede mną tak jak pisałem pierwszy raz wziąłem się za coś takiego. Motoru raczej nie wymianę gdyż rozebrałem go w drobny mak zająłem się czyszczeniem wału blok ma wyciągnięty a głowice już z planowane, kupiłem nowe uszczelki pod głowicę, miski oleju, pokrywy zaworów, nowa pompa wody, świece zapłonowe, chłodnica, szpilki głowicy, filtry oleju i powietrza, w planie jeszcze te dwie małe uszczeleczki pod rozrząd więc za dużo zainwestowałem żeby teraz silnik kupować powiedz mi co radzisz z tym blokiem planować czy nie?

  6. #6
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Wedle mnie blok jest do wyrzucenia. W zasadzie każdy przegrzany silnik BMW to jest problem, nawet po splanowaniu wszystkiego. To nie są pancerne silniki.

    Planowanie bloku plus planowanie głowic trzeba dobrze zaplanować, bo może się okazać, że zdejmiesz sumarycznie za dużo i będzie kłopot. Trzeba to pomierzyć w zakładzie, który zajmuje się remontami silników.

    Cały rozrząd trzeba posadzić na nowych uszczelkach, a napisałeś coś o dwóch, ich tam jest kilka. Nie napisałeś nic o śrubach, o których pisałem wcześniej, jak skręcisz to na starych to się rozpadnie, pamiętaj o tym.
    pozdrawiam Bartek

  7. #7
    Początkujący Użytkownik Awatar ziom890
    Dołączył
    Nov 2014
    Posty
    60
    BMW
    E38 750i 1998r. , E46 316i 1999r.
    Skąd
    Rzeszów
    sprawdzili mi tylko współosiowość wału nie planowałem bloku zaczołem składać powoli zobaczę co z tego mi wyjdzie śruby nowe tylko do głowic zakupiłem łożyska korbowego na starych naradzie tylko wał skręciłem szpilki wg danych programu autodata poziom 5 nm poziom 20 nm i 70 stopni teraz będę przykręcał główne śruby łożysk z tym że już mam pierwsze schodki trzy śruby są inne dwie od pompy oleju jedna od napinacza i nie pamiętam dokładnie które gdzie były mam wrażenie ze i napinacz i pompa były przy kręcone z prawej strony bloku Ale pamiętam że dwie śruby jak odkręcałem były z jednej a ta trzecia z drugiej jak masz fotki spodu to zapodaj

  8. #8
    Początkujący Użytkownik Awatar madmax
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    34
    BMW
    730 e38
    Skąd
    łódż\widawa

    Post

    Grubo pojechałes ze zaczołes remont takiego silnika jako swoj pierwszy. Z mojej strony moge podpowiedziec Ci abys dobrze przykrecił pompe oleju. KOlega wczesniej wspominał abys przykrecił to na klej. Mam nadzieje ze to wystarcza bo - podobno odkrecaja sie te pompy w tych silnikach.
    A co powoduje brak smarowania chyba nie trzeba sie rozpisywać.

    Kibicuje i pozdrawiam :)

  9. #9
    Początkujący Użytkownik Awatar ziom890
    Dołączył
    Nov 2014
    Posty
    60
    BMW
    E38 750i 1998r. , E46 316i 1999r.
    Skąd
    Rzeszów
    dzięki z tego co znalazłem to pompa oleju do bloku ma być przykręcona tylko 22nm

  10. #10
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Nie do bloku, tylko śruby pompy samej w sobie. Te które skręcają dwie jej połówki.

    Stare śruby korbowodów to proszenie się o zniszczenie całkowite silnika, bo potem wychodzi korba bokiem bloku.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 28-11-2014 o 17:26
    pozdrawiam Bartek

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 07-08-2012, 14:59
  2. Świece od innego modelu motoru
    Przez SHOTGUN w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21-06-2011, 21:37
  3. quad m70 lub m73
    Przez luki730i w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-05-2011, 16:01
  4. [mechanika] szukam mauala servisowego do silnika M73 lub M70
    Przez Johnny_Bravo w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-09-2009, 12:53
  5. e32 odma a praca motoru?
    Przez bmwe w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-06-2009, 20:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •