Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: [mechanika] Prędkość obrotowa silnika - krótkie pytanie

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ

    [mechanika] Prędkość obrotowa silnika - krótkie pytanie

    Zastanowiła mnie ostatnio jedna rzecz...

    Jak wszyscy wiemy, silniki diesla pracują generalnie w niższym zakresie obrotów niż benzynowe. Przykładowo silnik M67 w 740d jadącym ze stałą prędkością 100 kph będzie kręcił się wolniej niż M62 w 740i jadącym z identyczną prędkością.

    I tu pytanie: gdzie ta różnica przełożenia (między wyjściową prędkością silnika a prędkością na kołach) jest kompensowana?? Czy jest to:
    - na skrzyni biegów która we wspomnianych modelach może być ta sama (5hp30) ale ponoć są drobne różnice w wersjach,
    - czy na tylnym moście?
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  2. #2
    użytkownik
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    5,673
    BMW
    e38 czerwone
    Skąd
    Białytok
    W moim rejonie domorośli mechanicy aby ulepszać swoje E30 zmieniają tylne mosty .... No i co zmiana to coś nowego w zależności od przełożeń w moście - jeden trafił taki most ,że miał na 5 biegu 3 tyś na obrotomierzu i nie miał 80km/h na zegarkach :)

  3. #3
    Myślę, że podstawowa różnica prędkości obrotowej jest kompensowana na dyferencjale. Diesel ma większy moment, więc da radę obrócić przy niższych obrotach. Porównywałem kiedyś mosty od e34 - jeden od 2,5 benzyna a drugi od TDS-a. Ten od TDS-a ma przełożenie coś około 2,5 a ten od benzyny coś około 3,8. Info o przełożeniach znajdziesz w ETK.

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    Nie wiedziałem że w ETK to będzie, dzięki :)
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  5. #5
    Właśnie sprawdziłem, że w zależności od skrzyni też były różne warianty dyfrów (automat współpracuje z krótszym mostem względem manuala). Np. dla mojego TDS-a był 2.79 - manual i 3.38 - automat...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •