Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35

Wątek: [mechanika] ODPALANIE

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    12
    BMW
    E32 735i 86r

    [mechanika] ODPALANIE

    Trochę poszukałem na forum o problemach z odpalaniem, ale wydaje mi się, że mój przypadek jest raczej inny. Na początku krótka historia.
    Auto to 735 z 86r z instalacją gazową (reuktor BRC) - nie jest to wtrysk sekwencyjny. Kupiłem ją niedawno, jeszcze było ciepło i odpalała dobrze, ale gaz był mocno podkręcony - paliła 25l gazu. Ponoć ma przejechane niecałe 200.000km. Okazało, się że na zimnym silniku nie paliły dwa gary bo nie było wogule kompresji, z wydechu wychodziła zasłona dymna i śmierdziało gazem lub benzyną (kupowałem na ciepłym silniku z podobno pewnego źródła) i silnik falował. Jak temperatura spadła poniżej 10 stopni to zacząłem mieć delikatne problemy z odpalaniem. Świece sam wymieniłem, nowe miały szczeline 0,8mm, stare 1,0 - po wymianie świec nie zauważyłe znacznej poprawy przy odpalaniu. Mechanik rozebrał silnik - wymienił przerwaną uszczelkę pod głowicą, zrobił pogięte (od zawysokiej temperatury spalania) prowadnice od zaworów, ustawił luzy i wyregulował gaz (teraz pali max 17lgazu) i przy okazji wstawił nowy akumulator, wymienił olej w silniku i skrzyni biegów, pyn chłodniczy. Po tym zabiegu nadal mam problemy z:

    1. Faluje jak jest zimny ale dużo mniej
    2. Na wolnych obrotach delikatnie raz poraz trzęsie autem a wcześniej tak nie było
    3. Łatwiej odpala jak cisnę pedał gazu, natomiast czy ciepły czy zimny gdy nie cisnę gazu to silnik jakby odpali i zgaśnie (dźwięk tak jakby przepalił paliwo w silniku, nawet nie wejdzie na obroty) i potem muszę długo kręcić. Problemu nie ma jak w momencie tego przepalenia nacisne pedał gazu lub gdy odpalam w przeciągu dosłownie pare minut po zgaszeniu gorącego silnika.
    4. Nie pracuje równo nawet jak jest ciepły
    5. Po odpaleniu zimnego silnika pali się lampka akumulatora aż nie dodam lekko gazu.


    Ponadto pewnie w wyniku obniżenia temperatury zauważyłem:
    1. Wczoraj jechałem na gazie i nagle auto jakby zaczeło chamować, dodawanie gazu nie pomogło, pomogło przełączenie na benzynę i po 5 sekundach znowu na gaz i było juz dobrze.
    2. przy temperaturach ujemnych jak dodaję gazu na wolnych obrotach przy zimnym silniku to przerywa (dźwięk nie jest ciągły), problem znika przy rozgrzaniu.
    3. dziś po odpaleniu po czasie oskrobania szyb, dodałem gazu na wolnych obrotach i zgasł, miałem problem z ponownym odpaleniem, po odpaleniu próbowałem delikatnie dodawać gazu żeby podnieść troszkę obroty (bo paliła się lampka od akumulatora), niestety powodowało to spadek obrotów więc poczekałem aż sie rozgrzeje poza temperaturę niebieską
    5. Gdy jeżdżę cały czas na benynie to odpala bez wciskania gazu nawe zimny przy minu 5 stopni. Natomiat jak jeżdżę na gazie to mimo wcześniejszego przełączenia na benzynę przed wyłączeniem silnika (np ostanie 500 metrów) to często niespecjalnie pomaga.
    6. Wydaje mi się jakby obroty miały dużą bezwładność, tzn. jak dodam i puszczę gaz to czasem po wzroście potrafią tak spaść (na wolnych obrotach) że zapali się na chwilę lamka od akumulatora.
    Szwagier ma 730 z 89r i po odpaleniu na benzynie faluje mu dużo bardziej, wtedy on czeka aż przestanie falować i przełącza na gaz i jedzie. Natomiast nie ma on żadnych problemów z odpalaniem. Mój mechanik-gazownik twierdzi, że moja Nuna ma problem z odpalaniem na pomieszanym gazie z benzyną.

    Teraz będzie mi sprawdzał przepływomierz i wtryski, o przerywaniu na zimnym silniku po wciśnięciu gazu jeszcze nie wie bo wcześniej nie było mrozów i się z nim nie widziałem.

    Zależy mi na tym by auto po odpaleniu nie falowało, i by silnik pracował równo. Podpowiedzcie prosze na co mogę zwrócić uwagę mego mechanika. Wiem, że na podstawie tylko opisu trudno ale chcę żeby mój mechanik poznał wasze sugestie.

    Tak na marginesie auto było kupowane z poleconego źródła, zaufałem i się troszke nabrałem, na szczęście nie drogo wyszło. Ale mógł poprzedni właściciel chociaż wymieść stłuczone szkło pod siedzeniem przy akumulatorze. :razz: Jedyne co mi na myść przychodzi to powiedzenie "widziały gały co brały" a itak jestem zadowolony.

    pozdrawiam wszystkich

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar rodzinabmw
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    3,221
    BMW
    było 730i V8 manual SATIN CHROME co mnie pokusiło by je sprzedać???
    Skąd
    okolice Sulechowa
    Moja propozycja to:
    wywalic gaz
    wymienić silnik na taki co nigdy gazu nie widział.

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    605
    BMW
    E32 750 iA '91 M70B50
    Skąd
    z fabryki
    Ok, kilka informacji ;) Punkty moje nie odnoszą się do powyższych

    1. Gaz w stanie ciekłym (taki tankujesz) jak to gaz - spręża się i rozpręża w odpowiedzi na zmianę temperatur - im zimniej tym bardziej się kurczy (stąd w odwrotnej sytuacji potrzeba tzw. poduszki powietrznej w zbiornikach). Tym zjawiskiem możesz poniekąd wyjaśnić sobie wyraźny spadek mocy i kiepską pracę silnika przy temperaturach niskich.

    2. Instalacja gazowane II generacji (bo taką zapewne masz, czyli tzw. "na śrubkę") - również posiadałem BMW 735 z instalacją BRC II gen. - niestety, mam złą wieść... Z doświadczenia wiem że musisz nauczyć się szybko i sprawnie samemu ustawiać odpowiednio śrubkę - dostosowywać ją...

    Instalacja tej generacji jest podatna na zmiany temperatury, a czasem sama śrubka lekko odkręca się (sprężynka, drgania), dodaj różnice temperatur i jej skoki... wówczas koniecznym staje się samodzielne podregulowanie śrubki co 2-3 dni (czasem rzadziej). Ja miałem takie dni że i 7-8 dni przejeździłem bez podregulowywania.

    Doszedłem do takiej wprawy że co fakt, falowań nie pozbyłem się w 100%, jednak nie miałem ani jednego wystrzału! Co uważam za sukces. Spalanie 12-17 /100

    Zatem jedź do specjalisty lub diagnosty, daj mu 20 PLN, a później minimalnie śrubkę podpieszczaj kiedy będziesz czuł że coś jest nie tak. Podpieszczaj, czyli praktycznie wykonuj minimalne ruchy (minimalne obroty) w lewo lub prawo - jednocześnie podciągając silnik na obroty (możesz uczynić to ręcznie za linkę przepustnicy).

    Prawidłowo silnik w czasie regulacji LPG przy instalacji II gen. musi być już rozgrzany (ponownie kłania się zachowanie gazu w odniesieniu do temperatur) i ustawiony na około 3000 obrotów (3k).

    Dodam jeszcze że moje autko (wówczas E32 735i '87) z tą instalacją (benzyna odłączona) jeździło przez Polskę wzdłuż i wszerz - jednego dnia, za jednym zamachem (przerwy wyłącznie na tankowanie) robiąc bez problemów, przyduszeń czy strzałów - dokładnie 590km! :D w tym czasie stało również w korkach, silnik non stop pracował (podróż trwałą około 8h).

    3.
    Cytat Zamieszczone przez --==JK==--
    Mój mechanik-gazownik twierdzi, że moja Nuna ma problem z odpalaniem na pomieszanym gazie z benzyną.
    to zapewne 100% prawdy, wypalaj gaz do końca, czyli przed wyłączeniem silnika daj mu chwilę odetchnąć na benzynie. Niektóre instalacje BRC miały również możliwość pracy jednocześnie na pB+LPG

    Kończąc - nie ma dobranych reduktorów dla silników tej pojemności, zatem niektórych problemów czy niedogodności nigdy się nie pozbędziesz... niestety. Chyba że wydasz coś około 1500 PLN na przerobienie tej instalacji na wtryskową (LPG na zastrzyku - "na śrubkę" to tzw. gaźnikowa).
    usługi i bezpieczeństwo IT
    BMW E32 750iA '91 (magia V12 ) | Ex: BMW E32 735i '87
    Honda VT 1100 chopper
    Schematy E32 (czytelna lista plików)

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez fankabmw
    Moja propozycja to:
    wywalic gaz
    wymienić silnik na taki co nigdy gazu nie widział.
    Hhaha ale zaraz Ci sie oberwie - zobaczysz........

    Szczerze nie przeczytałem całego posta .... ja bym dołożył 1500 (moim zdaniem dosyć tanio) i przerobił na wtrysk (a wiecie ile kosztuje na sekwencje?). Śrubka do omegi 8v , poldka itditp....nie do bmw... Będą koszta ale oszczędzanie jest niestety kosztowne na wstępie....

  5. #5
    Moderator Mod Awatar damian23zgc
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    904
    BMW
    BMW e65 745i;VW Passat B6
    Skąd
    DZG
    Ztego co sie orientuje to w tych instalacjach przed przelaczeniem na pb trzeba wypalic gaz do konca tzn. przy przelaczniku dajesz na pozycje srodkowa i czekasz az auto zacznie przygasac dopiero potem przelaczasz na pb. Tak ja mialem ale to bylo juz dawno moze masz juz inna instalacje pozdrawiam :)

  6. #6
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    42
    BMW
    e32 735i
    Skąd
    Sławków
    No PANOWIE z tym przełączaniem po gazie na benzynę to chyba nie jest tak jak mówicie ponieważ to nie jest gaźnik że coś tam musi wypalić wszystko działa od razu ja u siebie też mam taką instalację i wszystko jest ok od razu przechodzi z benzyny na gaz i na odwrót może trzeba wywalić reduktor i kupić nowy
    POZDROWIONKA SMOK

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Zgadza sie - instalacje na srubke stosowane z sukcesem w polonezach itp - własnie autach gaźnikowych i w nich przed przełączeniem na gaz trzeba wypalić benzyne która jest w gaźniku i po jakimś czasie sam musisz właczyć gaz...spowrotem nie ma problemu, gazu nie musisz wypalać ;) Przełanczasz na bp i spokój, chociaż nie aż tak do końca, bo jak odpalasz na zimnym a zgasiłeś na gazie to chwile pokręci zanim załapie...

  8. #8
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    42
    BMW
    e32 735i
    Skąd
    Sławków
    Wszystko zależy od długości węża od reduktora do przepustnicy im krótszy tym krócej trzeba kręcić ponieważ silnik szybciej wyrwie sobie tego gazu a jeżeli chodzi o objawy Kolegi to na 99% reduktor membrana która puszcza i zamyka dopływ gazu przy niskich temperaturach twardnie i to może być przyczyną albo reduktor zamarza ponieważ puszcza za dużo gazu
    POZDROWIONKA SMOK

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    605
    BMW
    E32 750 iA '91 M70B50
    Skąd
    z fabryki
    Cytat Zamieszczone przez smok
    No PANOWIE z tym przełączaniem po gazie na benzynę to chyba nie jest tak jak mówicie ponieważ to nie jest gaźnik że coś tam musi wypalić wszystko działa od razu ja u siebie też mam taką instalację i wszystko jest ok od razu przechodzi z benzyny na gaz i na odwrót może trzeba wywalić reduktor i kupić nowy
    O ile zgadzam się co do informacji o długości przewodu, o membranie i reduktorze, to jednak wtrącę do powyższego swoją uwagę - instalacja II gen. ("na śrubkę") jest to instalacja "gaźnikowa" (w cudzysłowie bo nie jest to gaźnik w praktycznym a encyklopedycznym pojęciu).

    Gaz (LPG) doprowadzany jest wraz z powietrzem i stąd określenie "gaźnikowa", w przypadku wtrysku (instalacji sekwencyjnej) nie ma tego problemu, ponieważ LPG nie jest wprowadzane wraz z powietrzem a osobno przez "zastrzyk".

    Z tego faktu wynikają właśnie komplikacje jak długie odpalanie i często (aczkolwiek nie zawsze) potrzeba wypalania resztek LPG.

    Moja BMW E32 735i z LPG II gen. nie miała problemu z odpalaniem - łapała prawie natychmiast - tak była dobrze dobrana i ustawiona instalacja - efekt taki zawdzięczam prawidłowemu montażowi (firma z Legnicy) i odrobinie swoich własnych manipulacji.

    Jeszcze słowo odnośnie "ledwo załapał i zgasł, a teraz muszę kręcić z 2 minuty". Jeśli auto z instalacją LPG II gen. nie załapało za pierwszym razem wówczas częstokroć następuje obmarznięcie przewodów LPG, reduktora, membrany, i przede wszystkim świec zapłonowych.

    To właśnie oblodzenie świec zapłonowych utrudnia ponowne uruchomienie pojazdu/silnika. Znaczy to tyle, że po nieudanej próbie uruchomienia silnika na LPG należy odczekać 30s a nawet do 1-2 minut i dopiero po tym czasie podjąć kolejną próbę. Nie ryzykujesz uszkodzenia, jednak jeśli iskra nie przebije się przez oblodzoną święcę (wiem że upraszczam :P ) to naturalnie silnik nie "załapie".
    usługi i bezpieczeństwo IT
    BMW E32 750iA '91 (magia V12 ) | Ex: BMW E32 735i '87
    Honda VT 1100 chopper
    Schematy E32 (czytelna lista plików)

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik Awatar rodzinabmw
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    3,221
    BMW
    było 730i V8 manual SATIN CHROME co mnie pokusiło by je sprzedać???
    Skąd
    okolice Sulechowa
    Panowie moim zdaniem do silników powyżej 2.5 l chyba tylko sekwencja. Ja osobiście nie polecam wogóle gazu do 7 ale to tylko moje zdanie. Ogólnie rzecz biorąc silnik kolegi jest raczej w kiepskim stanie. Ja bym wymieniła silnik i gaz wypad z bmw.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •