Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Nie świeci kontrolka ładowania.

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    152
    BMW
    e32 735i 91r
    Skąd
    POLSKA

    Post Nie świeci kontrolka ładowania.

    Witam.
    Zauważyłem że po przekręceniu kluczyka nie zapala się kontrolka akumulatora. Nie sprawdzając czy alternator ładuje czy nie postanowiłem wymienić regulator ze szczotkami (w czasie wymiany okazało się że zbliżał się jago koniec). Po zmontowaniu wszystkiego i sprawdzeniu kontrolek na desce nadal nie zapala się lampka aku. Co ciekawe zauważyłem ze po zapaleniu, lampy i kontrolki słabo świecą a komputer pokazuje napięcie w granicach 10-11V. Po dodaniu gazu światła robią się jaśniejsze, ładowanie wzrasta do prawie 14 V i tak już zostaje nawet bez gazu.
    Co to może być??

  2. #2
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa

    Post

    Wzbudzenie alternatora jest realizowane właśnie przez żarówkę w liczniku. Wymień ją na nową i sprawdź przewodzenie z alternatorem, przewód o małym przekroju.

    Schematy dostępne w sieci.
    pozdrawiam Bartek

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    152
    BMW
    e32 735i 91r
    Skąd
    POLSKA
    Jeśli chodzi o żarówkę to wymieniłem, bez zmian. Odkręciłem cienki przewód od alternatora i zmierzyłem czy jest w nim napięcie. Na wyłączonym zapłonie nie ma a na włączonym jest +12(niezależnie czy żarówka na desce jest zamontowana czy nie). Pomierzyłem też przy włączonym zapłonie styki od żarówki na desce i okazało się ze na obu jest +12.
    Gdzie szukać dalej?

  4. #4
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa

    Post

    Cytat Zamieszczone przez krzycholina Zobacz posta
    Jeśli chodzi o żarówkę to wymieniłem, bez zmian. Odkręciłem cienki przewód od alternatora i zmierzyłem czy jest w nim napięcie. Na wyłączonym zapłonie nie ma a na włączonym jest +12(niezależnie czy żarówka na desce jest zamontowana czy nie). Pomierzyłem też przy włączonym zapłonie styki od żarówki na desce i okazało się ze na obu jest +12.
    Gdzie szukać dalej?
    Na obu stykach żarówki przy odkręconym przewodzie od D+, nie ma prawa być napięcia AKU, nawet przy przekręconym zapłonie. Możliwe, że masz zwarcie na stykach żarówki, omomierzem sprawdzisz.

    Z objawów masz ewidentny brak wzbudzenia alternatora. Na włączonym zapłonie, kiedy wyjmiesz żarówkę na jej stykach ma być 12V od aku na B+ i zero na drugim, czyli D+. Schemat poniżej:

    http://www.bmwauto.pl/alternator.jpg

    Każdy aku jest połączony podobnie, wyjątków nie omawiamy. Jak żarówka jest i przekręcasz zapłon ma się świecić, bo od D+ jest zero, a od B+ napięcie aku. Po odpaleniu auta, układ się wzbudza i na D+ pojawia się to samo napięcie co na B+ i wtedy żarówka gaśnie.

    Nic nie odkręcaj, tylko pomierz omomierzem, czy jest przejście między D+, a jednym stykiem żarówki.

    Jeżeli się tak nie dzieje, a pewny jesteś, że układ ma takie połączenie jak na rysunku, szczególnie D+ od alternatora dochodzi do jednego ze styków żarówki, to alternator jest niesprawny. Czyli albo diody albo regulator albo zużyta bieżnia lub zwarcie w gnieździe żarówki.

    Łatwiej już nie wytłumaczę, bo się nie da :D
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 23-09-2014 o 19:16
    pozdrawiam Bartek

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2009
    Posty
    324
    BMW
    e32 m30b30 88r. e38 m62b44 99r.
    Skąd
    Stce
    Prosty sposób na sprawdzenie samej żarówki i przewodów z alternatora na deską to na włączonym zapłonie dotknij przewodem od wzbudzenia do masy, żarówka ma się zapalić. jeżeli tak to wina w alternatorze jeżeli nie to instalacja.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    152
    BMW
    e32 735i 91r
    Skąd
    POLSKA
    Problem rozwiązany.
    Okazało się że był urwany przewód w alternatorze, ten od wzbudzenia. Przy okazji wymieniłem łożyska i pierścienie ślizgowe.
    Pozdrawiam Krzysiek

  7. #7
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    W alternatorze nie mógł być urwany, bo wchodzi na stałe w płytę z diodami, od razu śruba z gwintem kończy się w płycie. Masz na myśli chyba na przyłączu alternatora.
    pozdrawiam Bartek

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    152
    BMW
    e32 735i 91r
    Skąd
    POLSKA
    W alternatorze. Ktoś kiedyś przykręcając lub odkręcając użył za dużo siły i obrócił tą śrubą która jest umocowana w płytce z diodami (jest zalana w jakimś plastiku). Widać ze się obróciła i urwał się przewód (po przylutowaniu jest ok) .

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13-01-2017, 15:58
  2. [elektryka] Kontrolka ASC nie świeci E32
    Przez Beny w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11-07-2014, 08:44
  3. Nie świeci kontrolka od akumulatora
    Przez piotrek85 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13-07-2012, 22:39
  4. Kontrolka ładowania-dziwna sprawa
    Przez Individual23 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 12-05-2009, 23:28
  5. Kontrolka od ładowania
    Przez Individual23 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-10-2008, 13:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •