Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Bardzo dziwne ustawianie zbierzności E65.

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2014
    Posty
    15
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Niemcy

    Lightbulb Bardzo dziwne ustawianie zbierzności E65.

    Witam.

    Byłem dziś na ustawianiu zbieżności w mojej E65 po raz drugi, bo po pierwszym ustawieniu miałem krzywo kierownice i mechanik w dalszym ciągu niestety nie wiedział jak się do tego zabrać. Przez 1,5 godz. mocował się z dwoma innymi, których wezwał na pomoc, żeby ustawić kąt w przednim zawieszeniu. Poluzował trzy nakrętki na kielichu amortyzatora, a dwóch jego kolegów odciągało koło, potem dokręcał i sprawdzał, ale nic się nie zmieniało i tak kilka razy. Po pewnym czasie wpadł na pomysł żeby odkręcić wszystkie nakrętki w tym jedną taką małą śrubkę na klucz imbusowy (za pierwszym razem tego nie zrobił, ale uważał że wszystko jest ustawione poprawnie), o dziwo coś się udało mu przestawić, ale już owej małej śrubki nie mógł wkręcić na miejsce bo było widać tylko połowę otworu.
    Powiedział mi że to normalne i tak się robi, a śrubkę podarował mi na pamiątkę. Następnie kazał mi i jego dwóm kolegą wsiąść do auta żeby je dociążyć bo gdzieś wyczytał że podczas ustawiania w aucie muszą siedzieć trzy osoby po 75kg (za pierwszym razem również tego nie robił i uważał że wszystko jest ok).

    W rezultacie wyszło tak że kierownica dalej jest krzywo, w warsztacie spędziłem łącznie jakieś 4 godziny, a auto według mnie nie jeździ tak jak jeździło.

    Czy to możliwe że tak to się robi, że zostają jakieś części, bo według mnie raczej nie powinno tak być, a cała ta jego procedura to błądzenie po omacku i liczenie że może się uda.
    Ostatnio edytowane przez bert ; 11-08-2014 o 18:36

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Bingo
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    401
    BMW
    E46 320Ci ,A8 D3 4,2
    Skąd
    Harklowa
    Kurde zmień szybko warsztat a mechanikom tego typu powinno się zakazać wykonywania jakichkolwiek czynności przy aucie ! Jak nie potrafią nawet poprawnie ustawić kierownicy to strach pomyśleć jak ustawili geometrię .

  3. #3
    użytkownik Awatar ADASIO
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    9,182
    BMW
    BMW 750 LIX G12 FROZEN GREY MAT
    Skąd
    SILESIA City
    Ja tak miałem po zmianie wahacza w mojej e65
    Wymieniłem wahacz na nowy bo był skrzywiony i kierownik mega krzywo - ja w szoku o co kaman bo autko bez przygód wypadkowych itd a kiera krzywo

    Pojechałem do BOMA do Katowic - fakt trwało to ze 3 godz ale ustawili idealnie i kiera jest mega prościutko


    Natomiast polecam pojechać do konkretnego zakładu bo jak czytam te Twoje opowieści o praktykach mechanika to wątpie że ma pojęcie o czymkolwiek
    https://7er.pl/signaturepics/sigpic836_6.gif SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH !!!

    ____________________________________________
    ex - BMW E38 728i cossmosschwarz metallic
    ex - BMW E66 745 Li black metallic
    ex - BMW F02 750Lix sophistograu metallic

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar jaro5
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    2,688
    BMW
    F01 750i 540km 850N x-drive,ML 3,2CDI
    Skąd
    radom
    Lipa po calosci.te śrubke na inbus powinni zostawić i stwierdzić dlaczego kąt nie ma prawidłowych wartosci.W e65 nie ustawia sie przednich kątów.I samo to że robił ci geometrie z obciązeniem.Ma starą maszyne.Obecne najnowsze sprzęty podają wartosci bez obciązenia.Ale t nie tu problem lezy,bo geometria sie nie zmienia na tyle pod czy bez obciazenia zeby jechac na ustawianie jak jedziesz z 4 osobami a jutro sam.Problem z krzywą kierownicą lezy napewno w tylnym zawieszeniu,bo ono ma najwięcej do powiedzenia w BMW.
    było E21 316,E30 320,E32 730,E32 750,E34 540,E38 740i,E36 M3 3.0,E39 ALPINA 3.2.E65 745i, X3 3,0si

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Bingo
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    401
    BMW
    E46 320Ci ,A8 D3 4,2
    Skąd
    Harklowa
    Geometrię można ustawić prawidłowo za pomocą zwykłego sprzętu optycznego w czasie 45 minut tył i przód. To nie kwestia sprzętu tylko osoby z odpowiednią wiedzą! Samochód powinien być obciążony gdyż niektóre wartości są wartością zmienną .Nowoczesne przyrządy automatycznie przeliczają obciążenie ale nie jest powiedziane ,że zrobią to idealnie.W tych urządzeniach też jest zalecenie obciążania ale nikt tego nie robi z lenistwa .Dochodzi do tego jeszcze prawidłowe ciśnienie w kołach ,stan sprężyn i zawieszenia ,stan nadwozia auta. W czasach komputerów niestety często się zdarza,że im lepszy sprzęt tym gorsi mechanicy.
    Ostatnio edytowane przez Bingo ; 11-08-2014 o 19:14

  6. #6
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa

    Post

    No geometria prosta nie jest. Powiem Wam, że w BMW jest jeszcze ok, bo nie ma kątów z przodu, w zasadzie nie ma nic poza zbieżnością. Tył też nie jest trudny, w zasadzie zbieżność i ewentualnie pochylenie.

    Większość tych maszyn do geometrii jest ok, ale trzeba jeszcze mieć trochę oleju w głowie, a nie być tylko po przeszkoleniu. Dowiedziałem się o tym na własnej skórze, jak wymieniłem zawias w w124. Z przodu wszelkie kąty, wraz z pochyleniem koła, wyprzedzeniem sworznia itd (i to wszystko tylko dwiema śrubami), zbieżność to pikuś. Dwa ASO się poddały, objeździłem dwie super mega geometrie w Polsce, gdzie chwalą się, że ustawiali w Lamborgini i Ferrari i też nic.

    W końcu z polecenia na forum merca, pojechałem do gościa i na starej maszynie ustawił za bagatela 1000 PLN, mówiąc, że nawet Niemcy przyjeżdżają do Niego. Teraz jest bajka, ale co się nadenerwowałem, no i tysiak poszedł.

    W BMW to jest na tyle banalne, że po całkowitym nauczeniu się obsługiwania tych urządzeń, nawet ja bym ustawił, ale widać partaczy nie brakuje. Wystarczy zrozumieć podstawowe zależności matematyczne, ale nie wystarczy do tego wykształcenie zasadnicze.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 11-08-2014 o 19:10
    pozdrawiam Bartek

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2014
    Posty
    15
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Niemcy
    Czyli mam rozumieć że w e65 nie ustawia się z przodu kąta ???
    Czy w tylnym zawieszeniu też coś powinni ustawiać, bo tyłu mi nie dotykali ???
    A co zrobić z tą śrubka co ja dostałem na pamiątkę ?

  8. #8
    użytkownik Awatar ADASIO
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    9,182
    BMW
    BMW 750 LIX G12 FROZEN GREY MAT
    Skąd
    SILESIA City
    Cytat Zamieszczone przez bert Zobacz posta
    Czyli mam rozumieć że w e65 nie ustawia się z przodu kąta ???
    TAK

    Cytat Zamieszczone przez bert Zobacz posta
    Czy w tylnym zawieszeniu też coś powinni ustawiać, bo tyłu mi nie dotykali ???
    TAK


    Cytat Zamieszczone przez bert Zobacz posta
    A co zrobić z tą śrubka co ja dostałem na pamiątkę ?
    Podjedż do "fachowca" z prawdziwego zdarzenia, opowiedz co i jak, śrubkę zabierz ze soba a podejrzewam że miejsce na nia się znajdzie przy prawidłowym ustawieniu zbierzności
    https://7er.pl/signaturepics/sigpic836_6.gif SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH !!!

    ____________________________________________
    ex - BMW E38 728i cossmosschwarz metallic
    ex - BMW E66 745 Li black metallic
    ex - BMW F02 750Lix sophistograu metallic

  9. #9
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2014
    Posty
    15
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Niemcy
    Jestem już po komputerowym ustawieniu zbieżności w renomowanym warsztacie i sprawa wygląda następująco:

    - w BMW 7 E65 ustawia się kąt i zbieżność, zarówno w przednim jak i tylnym zawieszeniu

    - podstawowa zasada, to zacząć ustawiać od tylnego zawieszenia, dopiero potem przód

    - ta nieszczęsna śrubka o której pisałem, to fabryczna blokada którą przy ustawianiu kąta należy wykręcić i się jej nie wkręca już, bo nawet nie ma jak

    Niestety po dwóch próbach ustawiania zbieżności przez poprzedni warsztat, okazało się że, nie tylko nic nie ustawili, ale wręcz jeszcze pogorszyli to co miałem przed ich ustawaniem.
    Skąd to wszystko wiem, otóż mam wydruk komputerowy jak wyglądała geometria przed i jak wygląda teraz, w aucie w końcu kierownica jest idealnie prosto i prowadzi się o niebo lepiej.
    Urządzenie którym teraz miałem ustawianą zbieżność krok po kroku pokazuje na monitorze dokładne zdjęcia danego modelu auta i nawet po kolei którą śrubę i gdzie trzeba odkręcić.

    Dlatego dobra rada, zanim pojedziecie do jakiegoś serwisu upewnijcie się jakiego sprzętu używają, bo często okazuje się że niby duży "renomowany" warsztat na 10 stanowisk ma jeszcze sprzęt pamiętający czasy komuny
    i gdyby nie to że miałem krzywo kierownice, to pewnie bym się łudził że mam poprawnie ustawioną geometrię w moim aucie.

    P.S.
    Pojechałem do tych partaczy, żeby oddali mi kasę za to że nic nie zrobili, to odpowiedz była, że jak coś mam nie tak, to na drodze sądowej mogę dochodzić swoich roszczeń, ale jak pokazałem im komputerowy wydruk tego jak faktycznie mi to ustawili, to błyskawicznie oddali kasę.

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik Awatar MC1
    Dołączył
    Aug 2013
    Posty
    1,584
    BMW
    Ex - E 36 325i coupe, E 39 530D individual, teraz E 65 730D
    Skąd
    Otwock
    Bert dobrze że w końcu się udało :-) ale nigdy nie zrozumiem jak to jest możliwe że fabrycznie zamontowane części (śrubka) mogą zostać po ustawieniach nie zamontowane na swoje miejsce....hmmm to znaczy że co że kąty karoserii się zmieniły czy co no bo nie rozumiem.

Podobne wątki

  1. [pozostale] Bardzo fajnie stronka na temat napraw E65
    Przez pietjawawa w dziale instrukcje / schematy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25-05-2014, 17:18
  2. bardzo dziwne stuki
    Przez czubek124300 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10-09-2013, 09:24
  3. Ustawianie bębenka
    Przez Sławomir w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 04-07-2012, 11:34
  4. rozrzad - ustawianie
    Przez tomalkowal w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-11-2010, 15:17
  5. [ elektryka] kierownica ustawianie el.
    Przez nicolas w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 12-08-2010, 07:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •