Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Podłączenie wzmacniacza przez konwerter hi-low w E38

  1. #1
    Początkujący Użytkownik Awatar Vlad
    Dołączył
    Jun 2014
    Posty
    30
    BMW
    E38 3.0 V8
    Skąd
    Wrocław

    Post Podłączenie wzmacniacza przez konwerter hi-low w E38

    Zamierzam zabrac się trochę za caraudio w mojej E38, potrzebowałbym od Was pomocy odnośnie tego jak to podłączyć, którędy puścić kable itp, po kolei:

    CEL - podłączyć wzmacniacz i subwoofer do bagażnika na seryjnym radiu za pomocą konwertera hi-low ciągnąc sygnał z tylnych głośników ( mam wersję bez wzmacniacza, bez dsp itp, standardowy system ze zmieniarką, rocznik 1994 )

    Pytania:

    1. Ten konwerter hi-low (Sinuslive) powinienem podłączyć z tyłu za radiem i wyciągnąć ten sygnał na tył L i P z kostki ? jesli tak to które to kable ?

    2. Którędy najlepiej pociągnąć kabel sygnałowy przez wnętrze, żeby było najmniej rozbierania, bądź najłatwiej (nie rozbierałem jeszcze nigdy wnętrza E38 więc to bedzie pierwsze starcie ^^ )

    3. Gdzie podłączyc REMOTE od wzmacniacza pod seryjne radio ?

    4. Czy plus mogę sobię pociągnąć z tego "rozdzielnika" przy akumulatorze w bagażniku?

    a tak już poza tematem wzmacniacza:

    5. Czy stosowaliście adaptery z allegro do przednich drzwi pod głośniki 160mm? czy to jest plugnplay i mogę sobie za ich pomocą łątwo wrzucić 160mm czy czeka mnie jakaś rzeźba ? ( nie zamierzam na razie podłączać zestawu przedniego pod wzmacniacz gdy ciągnę sygnał za pomocą konwertera, chce zeby zestaw przedni grał tylko z radia póki co )



    Z góry dzięki za sugestie, pomysły i pomoc :)

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Poszukaj na forum. Kiedyś zrobiłem zdjęcia i opisałem jak się wpiąc pod oryginalny wzmacniacz w bagażniku. Było to jak miałem e38 hmm czyli parę lat temu :) Posty między 2008 a 2010

  3. #3
    Początkujący Użytkownik Awatar Vlad
    Dołączył
    Jun 2014
    Posty
    30
    BMW
    E38 3.0 V8
    Skąd
    Wrocław
    ale ja nie mam (chyba) wzmacniacza.... a przynajmniej nie znalazłem póki co. gdybym miał to nie używałbym konwertera, tylko kabla hi input wtedy byłoby o niebo prościej...

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Bingo
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    401
    BMW
    E46 320Ci ,A8 D3 4,2
    Skąd
    Harklowa
    Przerabiałem już kilka E39 i powiem ,że łatwiej zrobić audio w golfie niż w tych autach.Obecnie pracuję nad swoją E38 :) Więc po pierwsze zapomnij o hi-low - nie działa za dobrze ,generuje zakłócenia i obcina pasmo. Wyprowadzenie RCA z każdego radia czy wzmaka to nie jest wielki problem i każdy elektronik Ci to zrobi.Co do przewodów sygnałowych to najlepsza droga niestety środkiem - tunelem. E38 to masa przewodów elektrycznych.Zasilanie świetnie się podłącza właśnie do rozdzielacza w bagażniku - masę najlepiej bezpośrednio pod klemę.Oczywiście zawsze zalecam głośniki 165 bo niestety na 130 szału nie ma szans zrobić. Problem polega na tym,że konstrukcja drzwi E38 jest taka,że wszystko się w środku telepie,brzęczy i trzeszczy dlatego jest sporo pracy przy wygłuszeniu,dopasowaniu paneli,głośników i uszczelnieniem tego wszystkiego. Tylko porządnie dobrane i zamontowane głośniki dadzą efekt końcowy. Te dystanse są bardzo dobre ale montaż to nie PNP :) Mocniejsze ,sensowne 165-tki nie mieszczą się w nie więc konieczne jest lekkie przytarcie,trzeba je też położyć na piance i uszczelnić.Wytłumić drzwi najlepiej matami butylowymi (dobre są z GSM nanobutyl). Powodzenia w dokonywaniu ulepszeń :)
    P.S. Trzeba pamiętać ,że przednie głośniki obsługują zestaw głośnomówiący telefonu i po wymianie na 1-cewkowy głośnik telefon nie działa. Ja zastosowałem dodatkowy głośnik ze starego zestawu HF Nokii ,który został zamontowany obok gongu.
    Ostatnio edytowane przez Bingo ; 11-07-2014 o 15:36

  5. #5
    Początkujący Użytkownik Awatar Vlad
    Dołączył
    Jun 2014
    Posty
    30
    BMW
    E38 3.0 V8
    Skąd
    Wrocław
    Dzięki wielkie Bingo, nareszcie jakiś konkret :) Tak to czytam co piszesz i coraz bardziej rodzi się we mnie dylemat czy w takim razie nie wsadzić jednak niefabrycznego radia + przejściówka obsługująca sterowanie z kierownicy (sprawa kluczowa dla mnie żeby to zostawić) i wtedy z bani konwerter tylko wszystko klasycznie.

    Spotkałem się także z opiniami w necie, że nawet podłączenie porządnego radia, pod fabryczne głośniki nokia "dużo" polepsza w jakości dźwięku, prawda to?

    Kolejna kwestia - jeśli mogę coś zdziałać na przodzie bez większej rzeźby (nie chce mi sie, nie mam czasu, dość sie już narzeźbiłem w autach swoich do tej pory i wole rozwiązania z mniejszym efektem ale bardziej plugnplay) - to czy wsadzenie dobrych głośników 130mm coś da ? (np. plus porobienie otworów w tych plastikowych pudłach rezonansowych, bo jak dobrze zrozumiałem nie pozwalają one za bardzo żeby głośnik zszedł nisko na tyle na ile może sam głośnik...?


    Kurde no chciałem się nie bawić samemu tylko oddać raz w życiu do jakiegoś zakładu caraudio żeby zrobili porządnie... przecież to niby nie jest trudna sprawa podłączyć wzmacniacz i subwoofer, no i na 3 zakłady z którymi sie skontaktowałem, 2 odmówiły roboty przy E38 za kwoty mniejsze niż kilka tys pln, a trzeci rzucił ceną 500zł za poprowadzenie kabla :D więc bede skazany na rzeźbę samodzielną po staremu :D

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Bingo
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    401
    BMW
    E46 320Ci ,A8 D3 4,2
    Skąd
    Harklowa
    Goście się cenią hehe. Jeżeli masz zwykłe audio bez telefonu,navi to rzeczywiście dobrym sposobem jest zmiana radia .W takim przypadku bez większych przeróbek można zamontować zestaw głośników np.Hertz-a DSK130.3 tylko koniecznie wywalić te plastikowe puszki z drzwi i zastąpić je dystansem z MDF-u ale w tym wypadku lepiej już wsadzić 165. Będzie znacznie lepiej.Koszty ostatniej przeróbki jaką robiłem w E39 : RCA-50 ,dystanse MDF 60,głośniki wysokotonowe przód Hertz 130,głośniki średnioniskie 200,wytłumienie drzwi przód 300,wzmacniacz 5-kanałowy 380, sub(głośnik) 400,okablowanie 200,montaż i dopasowanie gratów 400,kondensator 200.Przód został podłączony pod wzmak na mostku a tył został na fabrycznym a sub na 5-tym kanale.Jak widać można to zrobić za trochę ponad 2 tys.PLN - gra całkiem fajnie i nie zmienia wyglądu w aucie .Zastosowane podzespoły są z normalnej półki cenowej ale dla normalnego użytkownika wystarczające :) Całkiem profesjonalne wykonanie z wytłumieniem całego auta i na dobrym sprzęcie to rzeczywiście kilka mocnych tysiaków :)

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Bingo
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    401
    BMW
    E46 320Ci ,A8 D3 4,2
    Skąd
    Harklowa
    Żeby nie zakładać nowego tematu "nagłośnienia" zamieszczę wrażenia z "drobnej" przeróbki audio w mojej E38 :) Koszt niewielki więc może komuś się przyda a efekty są naprawdę spore. Więc z sentymentu do oryginalnej navi 16x9 postanowiłem zostawić ją w spokoju.Na chwilę obecną w drzwiach pracują głośniki Hertz-a DSK130.3 (na biurku już czeka zestaw do przeróbki na 165) wymienione jakiś czas temu i są godne polecenia jak się ktoś nie chce bawić w dystanse i lekką rzeźbę :).Poprzedni właściciel zainwestował w półkę tylną DSP więc wykorzystałem ją do uzyskania "lekkiego" basu .Ponieważ kaszlawy oryginalny wzmacniacz ma parametry gorsze niż dawny Kasprzak został pozbawiony pracy w moim aucie.Do zasilenia głośników wykorzystałem niskobudżetowy wzmacniacz z dobrymi parametrami i możliwościami regulacyjnymi Peiying PY-B5B110R. To 5-cio kanałowy wzmak więc spokojnie wystarczy na 4 zestawy głośników i suba - w moim przypadku półki z powiedzmy 4-rema subami (hehe).Dodatkiem uzupełniającym jest kondensator Crunch CR1000Cap. Zamontowanie takiego zestawu nie jest problematyczne pomijając konieczność demolki wnętrza w tylnej części i bagażnika celem przeprowadzenia wszystkich przewodów w taki sposób,żeby nie były widoczne i w niczym nie przeszkadzały.Wzmacniacz mieści się pod tylną półką w bagażniku i jest prawie niewidoczny i ma dobre chłodzenie.Zasilanie podłączyłem do rozdzielni przy akumulatorze do jednego z wolnych 50A bezpieczników.Sterowanie wzmacniaczem odbywa się tym samym przewodem co w oryginale. Koszty całej operacji są naprawdę niewielkie - czas pracy to ok.6 godzin biorąc pod uwagę rzetelny montaż. Po wyregulowaniu wszystkich filtrów i dopasowaniu głośności mogę powiedzieć,że naprawdę warto zainwestować w taką przeróbkę.Jedyny mankament tego wzmaka to spore opóźnienie w starcie ale można to przeżyć.Oczywiście "suby" z DSP głowy nie urywają - lepiej zastosować jakąś dobrą skrzynkę do basu lub zabudować w bagażniku .Zakup półki jest moim zdaniem zupełnie nieopłacalny. Bardzo ważnym elementem są przewody sygnałowe - zastosowanie kiepskich skutkuje dodatkowymi efektami dźwiękowymi niezależnie którędy by szły. Podejrzewam ,że zastosowanie tego wzmaka z oryginalnymi głośnikami też będzie miało sens i znacząco poprawi brzmienie w E38. Obecna jakość już mi odpowiada ale wkrótce tłumienie drzwi i wymiana głośników na 16-tki no i może coś lepszego do basu :)

  8. #8
    Początkujący Użytkownik Awatar Vlad
    Dołączył
    Jun 2014
    Posty
    30
    BMW
    E38 3.0 V8
    Skąd
    Wrocław
    No i fajnie, a możesz mnie wtajemniczyć o który kabel chodzi ten od sterowania wzmacniacze fabrycznym (chodzi mi o podłączenie REMOTE) ?
    Mi sie w ciągu dalszym wydaje że ja nie mam wzmacniacza, chyba że mnie ktoś oświeci i powie mi że każde E38 ma wzmacniacz wtedy poszukam dokładniej :D

    U mnie na ten moment pomysł jest podobny, tj : na przód wsadzić 130stki jakieś z półki 200-300pln, na tył podpiąć suba i wzmak z sygnałem z tylnych głośników i tyle.
    Opcja z większym zaangażowaniem finansowym to będzie niefabryczne radio + przejściówka do sterowania z kierownicy nim, wtedy jakieś lepsze kable, sygnał na wzmacniacz i te przednie głośniki też napędzić wzmakiem, coś wygłuszyć przód i może by było spoko :)

    Na ten moment cel to podłączyć wzmacniacz a potem będę walczyć dalej :D

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Bingo
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    401
    BMW
    E46 320Ci ,A8 D3 4,2
    Skąd
    Harklowa
    W zestawach audio z nawigacją montowany jest tuner i wzmacniacz w bagażniku z lewej strony - z przodu jest tylko jednostka sterująca. Jeżeli masz zwykłe radio to wzmacniacza nie ma. W przypadku zewnętrznego wzmacniacza na 4 kanały sterowanie to biały przewód z czarnej kostki a w radiu masz sterowanie +12 V anteną pin chyba 16 o ile pamiętam.Ze zwykłego radia można też wyciągnąć RCA. W przypadku montażu wzmaka pod radio trzeba więcej rozebrać i potrzebna jest większa długość przewodów :)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 11-08-2015, 15:50
  2. Low new BMW 7 series
    Przez Pawel'88 w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 13-05-2014, 18:36
  3. [audio/video] E38 podłączenie wzmacniacza
    Przez dominik7er w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 01-04-2014, 17:09
  4. [audio/video] e 38 rozbudowa audio podłączenie wzmacniacza
    Przez mati-e28 w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-10-2011, 08:43
  5. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 30-06-2009, 12:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •