Witam, posiadam E38 z silnikiem M60B30 (1994) i LPG Stag300, i mam kilka pytań do Was związanych z ukł chłodzenia:

1. Pierwsza kwestia - zachowanie się wskazówki temp chłodziwa. Wszystkie auta ktore do tej pory posiadałem przyzwyczaiły mnie do zasady że wskazówka osiąga pion i jeśli wszystko jest sprawne to sterczy pionowo, a wychyla się tylko i wyłącznie gdy coś się dzieje albo gdy naprawdę przegrzeję mocno silnik tj. np pełny upał i korek na autostradzie po ostrej jeździe itp.

Pytanie jak jest z czujnikiem temp i wskazówką w E38 - czy jest on na tyle czuły że pokazuje każde wahania i zmiany temp ? Czy może oznacza to po prostu problemy?

Na ten moment obserwacje są takie : przy 20st na dworze pojeździłem trochę podczas urlopu po górskich serpentynach, auto niedawno kupione wiec chcialem zobaczyć jak sie zachowa w trybie sport na automacie, no i 4 minuty ostrzejrzej jazdy po serpentynach pod górkę i zaraz wskazówka poszla do góry, maksymalnie osiągnęła poziom 3/4 skali, potem schłodziłem silnik zjeżdżając i na postoju wróciła juz do normy. Druga obserwacja to ostatnio po mieście już przy większych upałach tj powyżej 25st na dworze, nawet 30 itp, na włączonej klimie jeżdżąc po mieście wskazówka wychyla się i też zbliża do tych 3/4.... to już mi się nie podoba, no ale może on tak ma więc pytanei do Was ?

Przetrzepałem już forum w kwestii perypetii chłodniczych, no i już wiem że mi się nie włącza wentylator klimy po włączeniu klimy - możliwe że on bedzie tutaj sprawcą problemów. Przeczytałem też, że żeby się prawidłowo włączał nalezy mieć odpowiedni poziom płynu chlodzniczego. No to zajrzalem pod korek faktycznie troche tam brakowało. Dolałem 1litr. Pojeździłem jeden dzień, w temperaturach dużo to nie zmieniło, ale teraz dziwna sytuacja - wczoraj w takim fest upale na parkingu hipermarketu zaliczyłem wyciek z ukladu chlodzenia, gdizes przy chlodnicy / przewodach od klimy od strony kierowcy przy lampie.... wylało się może z 0,5-1l i przestało. Dzisiaj dojechalem do pracy obwodnicą 30km i zero problemów (ale nie włączałem klimy a wyciek miał miejsce na włączonej klimie). Jakieś sugestie ?

Jutro auto wstawię chyba na warsztat zeby mi przetrzepali caly uklad chlodzenia i bede chcial wymienic termostat na ten chłodniejszy, sprawdzić droznosc chlodnic, wisko, wszystko po kolei, no ale moze wy macie jakieś inne obserwacje i moze na coś konkretnego powinienem zwrócić uwagę w przypadku M60B30 ??

I jeszcze jedno pytanie (ktore wynika z czytania innych topików) - skąd wiecie dokładnie jaka temp ma chłodziwo w stopniach celsjusza ?

Z góry dzieki za pomoc :)