Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: Chłodnica oleju silnikowego czy warto?

  1. #11
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jpj
    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    762
    BMW
    E32/E46/4R
    Skąd
    PL
    Cytat Zamieszczone przez yaz Zobacz posta
    Tak dla jasności, podstawa z wyjściami na chłodnicę oleju wygląda TAK..
    Dokładnie. U siebie kupowałem właśnie nową puchę z wyjściem na chłodnicę (zwykłe już nie były dostępne). Otwory są zaślepione adapterami dotoczonymi na średnicę przewodów olejowych, na OEM oringach i śrubie.

    Cytat Zamieszczone przez yaz Zobacz posta
    TUTAJ dyskusja nt. lokalizacji czujnika ciśnienia.
    Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być adapter wkręcany w miejsce czujnika temperatury z dwoma portami wyjściowymi na temperaturę i ciśnienie.
    Myślałem właśnie, że bez problemu to podejdzie w jedno z miejsc zaślepionych tymi śrubami. Pozostaje pytanie, gdzie fabrycznie powinien być wkręcony ten czujnik: 12618611273, skoro widnieje na rysunku w REALOEM?

  2. #12
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,645
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14

    Post

    Z tego co znalazłem to ten numer czujnika był stosowany od e38.
    To co znalazłem dla e32 to np. na TYM SCHEMACIE pozycja nr 10 to czujnik wkręcany w obudowę podstawy - schemat dla 735.
    I w obudowie jest tam taki nadlew, w który pewnie można by wkręcić czujnik ciśnienia, coś jak TUTAJ.
    W tym wypadku zastosowali przejściówkę i podłączyli ori i nowy czujnik ciśnienia.
    Ostatnio edytowane przez yaz ; 15-02-2022 o 12:21

  3. #13
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jpj
    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    762
    BMW
    E32/E46/4R
    Skąd
    PL
    Cytat Zamieszczone przez yaz Zobacz posta
    ...I w obudowie jest tam taki nadlew, w który pewnie można by wkręcić czujnik ciśnienia...
    Cytat Zamieszczone przez yaz Zobacz posta
    W tym wypadku zastosowali przejściówkę i podłączyli ori i nowy czujnik ciśnienia.
    Jest. Może uda mi się sprawdzić to na jakieś "śmieciowej" puszce jak to można wkręcić/nagwintować. Nie chcę aby przewody i czujniki sterczały mi pod maską jak prostytutce loki ;)
    Dziękować!

  4. #14
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,645
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Cytat Zamieszczone przez jpj Zobacz posta
    Jest. Może uda mi się sprawdzić to na jakieś "śmieciowej" puszce jak to można wkręcić/nagwintować...
    Jeżeli masz taką możliwość to najlepiej w taki sposób sprawdzić.
    Na nowej bym nie eksperymentował. Powodzenia.

  5. #15
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2009
    Posty
    1,307
    BMW
    było e32 735 1986r lpg e34 535i lpg 1991,730v8 manual 1992_sekwencja jest BMW e32 735is Italian milf
    Skąd
    rogi/krosno
    Janek Ciastkowi wykręć puchę z m x o ile jeszcze ją ma :) co do chłodnicy oleju pasuje pod większa chłodnice chłodziwa. Znajduje się pod chłodnica płynu. U mnie jak dokładałem to musiałem wytargać taki plastik (dystans) żeby się tam ładnie zmieściła.

  6. #16
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jpj
    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    762
    BMW
    E32/E46/4R
    Skąd
    PL
    Cytat Zamieszczone przez kal!ber Zobacz posta
    Janek Ciastkowi wykręć puchę z m x o ile jeszcze ją ma :)
    Ma i raczej pozostanie na dłużej ;)

    Poszukam takiej chłodniczki jeszcze w sensownym stanie. Jak nie to kupię nową najwyżej.

  7. #17
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jpj
    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    762
    BMW
    E32/E46/4R
    Skąd
    PL

    Post

    Powracam do tematu. Rozwiązaniem może być montaż podstawy filtra oleju z S38, która ma dwa dodatkowe wyjścia na czujnik oleju oraz temperatury (rozstaw śrub taki sam). Minusem jest to, że niestety nie występuje już w ASO (tak samo jak zwykła pucha do M30). Poniżej porównanie podstawy pod M30 bez wyjścia na chłodnicę do "Mkowej". Ostatnie zdjęcie ze strzałką przedstawia podstawę filtra oleju M30 z wyjściem na chłodnicę z możliwością montażu jedynie czujnika ciśnienia oleju (tak jak to jest w S38, czujnik temperatury idzie z boku). Teoretycznie jest możliwość jego montażu po odpowiednim nawierceniu i nagwintowaniu otworu. Podstawa filtra oleju z wyjściem na chłodnicę po zamontowaniu adapterów blokujących wyjście działa poprawnie jak zwykła pucha (u mnie ma nalatane już 16k km ;) ).








    Ostatnio edytowane przez jpj ; 10-05-2022 o 10:04

  8. #18
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jpj
    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    762
    BMW
    E32/E46/4R
    Skąd
    PL
    I znowu powracam do tematu. Mam pytanie, czy ma ktoś tutaj z grupy E32 z M30B35 + koniecznie leniuch 4HP22 + klima (większa chłodnica) i co najważniejsze z chłodnicą oleju silnika? Mogę prosić o fotę jak idą przewody olejowe od puchy do chłodniczki olejowej? Jak wygląda to połącznie? I ewentualnie jaka jest ich orientacyjna długość? Wg realoem do mojego auta idą dwa rodzaje przewodów (o ile te drugie są przewodami). Jedne teoretycznie pod manuala, a drugie, wg. opisu, pod automat:

    A) Przyłącze śrub. przew. chłodnicy oleju 793MM*807MM 17211712361 (dostępne w ASO)
    B) Przyłącze wtyk. przew. chłodnicy oleju 4HP-22 17211712546 (brak w ASO)

    ALE, z tego co widzę tutaj na zdjęciu gdzie jest leniuch powinno być p&p. Nie mniej jednak wolę mieć 100% pewności przed założeniem całego setu (chłodnicę, puchę i inne elementy nowe już mam):

    http://bmwe32.masscom.net/johan/oilf..._canister.html

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez jpj ; 07-07-2022 o 21:55

  9. #19
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jpj
    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    762
    BMW
    E32/E46/4R
    Skąd
    PL

    Post

    Temat w jakimś stopniu rozeznałem. Poniżej kilka wskazówek dla osób które będą chciały w przyszłości doposażyć swoje auto w ten element. Oczywiście warunkiem jest posiadanie podstawy filtra oleju z wyjściem na przewody olejowe.

    1. Do każdej wersji silnikowej są różne chłodnice oleju (kształt-długość-mocowania przewodów) i są one w większości wymienne z E34 z tymi samymi silnikami (chłodnica z M60 17212243456 jest np. taka sama jak w M51 w E34).
    2. Chłodnica oleju jest umiejscowiona pod chłodnicą wody. Jest miejsce na jej montaż. W niektórych przypadkach musimy zdemontować plastiki osłony chłodnicy blokujące dopływ powietrza. Za każdym razem trzeba sprawdzić czy chł. wody ma mocowanie/zaczepy na chłodniczkę oleju. Oczywiście do montażu najlepiej jest wyciągnąć chłodnicę wody.
    3. M60BX0 mają jedną długość chłodnicy. M70B50 również.
    3. W przypadku M30 występują trzy długości chłodnic oleju oraz parzystych przewodów olejowych. Teoretycznie dobór powinien być taki jak pokazuje realoem (silnik/skrzynia/z klimą lub bez). Natomiast z własnego doświadczenia wiem, że najpierw mierzymy długość chłodnicy wody od spody między zaczepami (o ile posiada), a potem dobieramy chł. oleju oraz odpowiedniej długości przewody olejowe.
    4. M30: jest opcja zamontowania krótszej chłodnicy wraz z odpowiednimi przewodami, ale wymaga to dorobienia dodatkowych mocowań tak, aby chłodnica oleju była w miarę centralnie zamontowana pod chłodnicą wody (jak ktoś nie chce mieć w 100% OEM i nie przeszkadza mu taka "rzeźba").

    Tak na marginesie. Nie sprawdzałem jaki wpływ na obniżenie temperatury oleju miał montaż chłodnicy w moim przypadku. Traktowałem to bardziej jako ciekawy OEM+ upgrade nie kolidujący z oryginalnością mojego samochodu.


    Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez jpj ; 30-08-2022 o 10:05

Podobne wątki

  1. [skrzynia] Chłodnica oleju od skrzyni automatycznej w e38
    Przez fajter34 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 05-07-2015, 10:57
  2. [silnik] Chłodnica oleju M30 mocowanie
    Przez ELVIS w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-05-2014, 11:46
  3. [silnik] Zmiana oleju silnikowego.
    Przez stachu0505 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 18-07-2012, 11:52
  4. chłodnica oleju w M30
    Przez Arkus w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 02-11-2009, 21:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •