Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: i się zagrzało w upały.. m30b35

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    171
    BMW
    e32 735i
    Skąd
    Legionowo

    Post i się zagrzało w upały.. m30b35

    Witajcie. Betylda od wczoraj na chorobowym, czeka w kolejce do mojego zaznajomionego mechanika.
    Zaczęło się tydzień temu, tak po prostu.
    Dopóki jechałem - temperatura idealnie na środku, jak zazwyczaj.
    Stanąłem na kilka minut w korku. Temperatura urosła do 1 kreski, chwilę tak postała, po czym spadła - pomyślałem, że ok.
    Jakiś czas później znowu staję - temperatura do 1 kreski, chwilę tak postała, ale nieco dłużej i spadła szybciutko - ok, przecież jest cholernie gorąco.
    Następnego dnia jadę - normalka, środek, co do milimetra. Stanąłem na dwie minuty w korku (po dłuższej jeździe) - temperatura wychyliła się do czerwonego pola, ale po chwili wróciła do normy. I do tej pory wszystko było za dnia, ale wczoraj, godz. 22 - korek na wylotówce, po 50km musiałem stanąć, bo się zator mały zrobił. wiadomo, korek, start, hamulec, start, hamulec.. Ale zdążyłem dwa razy tak zrobić i zjechałem na pobocze, bo weszło na czerwone pole i nie chciało zejść ani milimetr. Kontrolka przy okazji utwierdziła mnie w przekonaniu, że robię dobrze (kuhlwassertemp ;))
    od razu wyłączony i ogrzewanie na max i tu niespodzianka - chłodne leci. Więc maska w górę, w międzyczasie wyłączyłem ogrzewanie (zawsze jak staję to biorę kluczyki odruchowo do kieszeni).
    Spostrzeżenia ok. 5 minut po zatrzymaniu się: oba przewody od chłodnicy gorące. GORĄCE. poziom płynu w zbiorniczku - pod korkiem (lałem na zimnym do strzałki, poczatkowo myślałem, że to przez to, naiwnie). Przy termostacie przy łączeniu węża z powyższym - para wylatuje spod obejmy (ciśnienie robi swoje), lewa strona chłodnicy ciepła (nie gorąca), prawa - letnia.
    Po ostudzeniu silnika (czekałem aż korek się skończy, przez co jak zombie dzisiaj wyglądam) i ruszeniu wszystko niby ok, wskazówka znowu na środku, całą drogę. Zatrzymałem się na stacji, po ruszeniu niespodzianka - brak wspomagania. Po drodze odstawiłem do mechanika żeby zerknął, po nocy nie chciałem już zaglądać, nawet narzędzi nie mam dostępnych chwilowo.
    Ktoś ma jakieś sugestie, co mogło odmówić posłuszeństwa?

    Własne przemyślenia:
    - termostat tłumaczyłby długi czas zanim zaczyna się chłodzić ciecz
    - zapchana chłodnica tłumaczyłaby chłodniejszą prawą stronę, ale też przez utrudniony przepływ płynu - chłodzenie w korku
    - POMPA - ta teoria jest najbardziej krzywa w moim rozumowaniu, ale chyba najbardziej poprawna - na wolnych obrotach po prostu niedomaga (przytarta?), a podczas jazdy jednak wyższe te obroty to jeszcze jakieś ciśnienie w układzie mogła wytwarzać. Plus brak wspomagania po ruszeniu - pompa stała, pasek się ślizgał (lub coś takiego) i dlatego nie miałem wspomagania (?).

    Sam nie wiem, co myśleć... ktoś ma jakieś teorie, podpowiedzi? Jutro prawdopodobnie podjadę do mechanika, więc chciałbym być bogatszy w jakąkolwiek wiedzę na ten temat, od czego mamy zacząć. Żeby nie rozbierać wszystkiego po kolei... ;)

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar Martynka
    Dołączył
    Dec 2013
    Posty
    1,232
    BMW
    735 iL
    Skąd
    Zabrze
    Nie wspomniałeś jeszcze o wisko które sugerowało by grzanie sie na postoju
    Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem...

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    171
    BMW
    e32 735i
    Skąd
    Legionowo
    Cholera, nie pomyślałem o tym. Przy jako takim postoju problemu nie ma, ale typowa jazda w korku - owszem.
    Jakieś teorie, od czego najlepiej zacząć diagnostykę?

  4. #4
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa

    Post

    Wisko, termostat (który chętnie ulega uszkodzeniu po pierwszym przegrzaniu) oraz zapowietrzenie. Jeżeli chłodnica nie jest równomiernie gorąca, wisko się nie załączy, bo nie dostanie temperatury z nawiewu. Jak się ma wentylator klimatyzacji z czujnikiem jego załączenia po prawej części chłodnicy, nie włączy się bo chłodnica zimna, ale sprawdź to na przyszłość.

    Z tą pompą to też ciekawy temat, ale jakby było przytarte łożysko i by stawała to grzałoby się strasznie. Poluzuj pasek i zakręć pompą, musi chodzić luźno, ale z oporem, bezwładnie też niedobrze, bo znaczyłoby to, że wirnik się urwał.

    Po tym co napisałeś, to ewidentny brak obiegu głównego, więc pompa albo termostat.

    W każdym razie wiesz co sprawdzić, daj znać.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 26-05-2014 o 20:40
    pozdrawiam Bartek

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar ManiacDrifting
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    3,325
    BMW
    E32 735iAL...
    Skąd
    Bikini Dolne

    Post

    Przytkany miałeś układ albo, ja niestety mocno przygotowałem omege po użyciu uszczelniacza w proszku, Pompa nie traci na wydajnośći nawet jak jest stara wirnik jest metalowy jedyne co to może się lać spod simeringu i zapowietrzać układ jeśli masz niebieskawy osad w okolicy wałka pompy to masz przyczynę zapowietrzanie układu. Termostat też radzę zmienić na Wahler nie żadne Carolstaty i inne gówna bo to żyje własnym życiem.
    Wymiana pompy jeśli stwierdzono nieszczelnosć płukanie Flushem i termostat wahler i Bema powinna odżyć.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    171
    BMW
    e32 735i
    Skąd
    Legionowo
    ttrol, bardzo dziękuję za post. Budujący i po cichu nawet mam nadzieję, że to pompa. Termostat wymieniałem jakieś pół roku temu, działało wszystko idealnie. Więc podchodzę do niego z dużym zapasem. Jutro sprawdzę pompę wg Twojego przepisu. I fakt, jest to ewidentny brak obiegu. Albo jakieś 50% tego obiegu - w sensie podczas jazdy jeszcze jest, ale w korku dopiero po dłuższym czasie. Obawiam się, że obecnie po wystarczająco dużym czasie by zagotować płyn całkiem, a tego chcę uniknąć za wszelką cenę (czerwone pole tylko muśnie i czekam aż przestygnie, może trochę późno, ale mam nadzieję, że jeszcze się nie "ugotował" za bardzo)

    Maniac, termostat przy okazji wymienię, może obudowę, bo mam lekko nadpękniętą, jak znajdę jakąś. I dzięki za polecenie firmy, bo z tym zawsze mam kłopot za pierwszym razem.
    Dziękuję również Tobie. Żadnego nalotu ani żeby leciało z okolic pompy nie zauważyłem, ale było ciemno, więc mogłem nie zauważyć. Ale wydaje mi się, że było sucho, oprócz kilku kropel ze skroplonej pary.

    Jeśli ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia i pomysły, walcie śmiało, pomoże nam to w diagnostyce i ewentualnej naprawie. Już wiem, że jeśli pompa to przy okazji termostat i płukanka.
    Ostatnio edytowane przez Volv ; 26-05-2014 o 20:59

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Nowiq
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    252
    BMW
    e32
    Skąd
    Hajnówka
    Koło pasowe jest sztywne w m30 czy wulkanizowane? To, że przepadło wspomaganie mogłoby świadczyć o uszkodzeniu koła pasowego i jak i te 50% wydajności pompy wody gdyby było wulkanizowane.

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik Awatar ManiacDrifting
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    3,325
    BMW
    E32 735iAL...
    Skąd
    Bikini Dolne
    wulkanizowane koła to wynalazek nie tamtej epoki ; ) Koła Są sztywne w E32.

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    171
    BMW
    e32 735i
    Skąd
    Legionowo
    czyli rozumiem, że koło pasowe mogłoby być winne, ale nie w tej konstrukcji? ;)

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik Awatar ManiacDrifting
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    3,325
    BMW
    E32 735iAL...
    Skąd
    Bikini Dolne
    Zależy od konstrukcji takiego chorego koła zazwyczaj po oberwaniu gumy z osi koła a bierzni robi sie niezły bałagan pod maską ale czasem się nie robi no ale nie sposób tego nie zauwazyć, Wiele nowszych aut tak już ma i to nie ma służyć żeby było lepie ja gorzej np w fordach są takie koła.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 06-10-2013, 18:08
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-08-2013, 13:05
  3. Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 07-06-2013, 16:06
  4. [silnik] Tempomat wyłącza się po kilku sekundach i nie daje się ponownie włączyć
    Przez brunoz w dziale instrukcje / schematy
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-07-2012, 20:24
  5. czy da się?.. a raczej (Gdzie) da się...
    Przez Livre w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-01-2011, 16:58

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •