Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Błąd P1613 Smukła Praca Silnika POTRZEBNA POMOC

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    23
    BMW
    730d 2001'
    Skąd
    WAW

    Post Błąd P1613 Smukła Praca Silnika POTRZEBNA POMOC

    Witam wszystkich!

    Jestem posiadaczem e38 730d 2001 r., przebieg w 100% oryginalny 189000 km, której ostatnio coś zaczęło dolegać i nie mogę niestety zlokalizować przyczyny dlatego potrzebuję pomocy od specjalistów na forum.
    Zatem od początku - objawy:
    Po starcie zimnego silnika po kilku sekundach zaczyna nim trzepać tak jakby nie palił na jeden cylinder. Rzecz się dzieje do momentu kiedy silnik złapie 90 stopni i wtedy puszcza, tzn. wydaje mi się, że chodzi tak jak powinien, czyli nie trzepie budą.
    Początkowo myślałem, że to świece (jeszcze było zimno) dlatego zaprowadziłem do mechanika aby mi posprawdzał a on po sprawdzeniu stwierdził, że 3 świece trzeba wymienić i wsadził nowe Boscha. Niestety sprawa nie została rozwiązana. Zaprowadziłem raz jeszcze aby sprawdził czy kolejne 3 się nie wysypały sprawdził okazały się OK ale profilaktycznie podpiął betke pod ogólnego kompa i wyszedł błąd P1613 czyli błąd sterownika smukłej pracy silnika czy też stabilizacji silnika, jak zwał tak zwał.

    Przeszukałem polskie fora oraz anglo- i niemieckojęzyczne fora i oczywiście wiele się dowiedziałem, mianowicie że przyczyną może być:
    1. Kostka + 3 piny, zasilająca czujnik na listwie CR - kostka doprowadza sterowanie (bardzo częsta usterka). Porada - wyczyścić kostkę, lekko podgiąć piny, siknąć preparatem do styków - ZROBIONE ALE NIE ZDAŁO EGZAMINU.
    2. Czujnik ciśnienia na listwie CR, tu gdzie kostka - niestety nie mamy z moim mechanikiem jak podmienić tego czujnika na taki w 100% dobry.
    3. Sprawdzić przewody ciśnieniowe + przelewowe czy nie mają widocznych usterek typy dziurki itp. - ZOSTAŁO SPRAWDZONE WSZYSTKO OK.
    4. Sprawdzić przewody zasilające wtryski czy nie ma defektów izolacji, wypiąć i wpiąć wszystkie jeszcze raz - ZROBILIŚMY, NIBY OK
    5. Sprawdzić na INPA lub DIS korekcję wtryskiwaczy tzw "smooth running test" i tu POTRZEBUJĘ POMOCY OD WAS.

    Czy moglibyście polecić kogoś w Krakowie, kto mógłby mi to sprawdzić ponieważ mój mechanik bardzo dobry chłopak ale niestety DISA, INPY u niego niet. Kogoś, kto siedzi w naszych BMW i mógłby przeczesać mi całe auto. Może, któryś z kolegów forumowiczów z Krakowa miałby czas i ochotę przeczesać mój wozik ??
    Z chęcią podjadę gdzie trzeba. Albo jakiś godny polecenia warsztat, który specjalizuje się w BMW, ponieważ żadnego konkretnego na forum nie znalazłem.

    Dodam jeszcze, że chyba na którymś niemieckim forum znalazłem, że u klienta po sprawdzeniu już wszystkiego włącznie z wtryskami pomógł software update aby zresetować ten błąd P1613, że to może też być jakiś problem z pamięcią. Na innym znalazłem, że jakiemuś Helmutowi wlali środek do czyszczenia wtrysków i przez dwa lata do nich przyjezdzał i dziękował bo jak ręką odjął bo koszt wymiany wtrysków był kosmiczny.

    Wiem, że dobrze byłoby zrobić test przelewowy wtrysków żeby fizycznie zobaczyć ale czy mogą to być wtryski skoro na ciepłym silniku, tj. 90 stopni, drgania ustają ??? Jak wam się wydaje ?? Bo na mój rozum to gdyby były wtryski to czy na ciepłym czy zimnym byłoby to samo ale ja nie za bardzo się znam.

    POMOŻECIE ???

    Aktualnie jestem w Krakowie i nie bardzo wiem gdzie można tutaj podjechać z taką bolączką bo przecież nie mogę pozwolić aby mi tak bunią trzepało jak jest zimna.
    Za wszelkie porady z góry dziękuję.

    Pozdrawiam wszystkich !

  2. #2
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Błąd dotyczy za dużej rozbieżności w korekcji wtrysków.
    Jak masz możliwość, to warto zacząć od aktualizacji sterownika silnika(skrzyni przy okazji też można)
    Następnie skasować adaptację i sprawdzić jak wygląda korekcja wtrysków.

    Przed aktualizacją musisz sprawdzić jaki masz przepływomierz. Bo w E38 zmienił się(Bosch przyznał się do błędu konstrukcyjnego i zmienił kształt obudowy), dlatego też zmienił się program.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    23
    BMW
    730d 2001'
    Skąd
    WAW
    Kolego cursor, czyli dobrze doczytałem na niemieckim forum, że może pomóc update oprogramowania. Jeżeli możesz być na tyle uprzejmy i napisać jakimi narzędziami można to zrobić tj. INPA, DIS, jak mniej więcej taki update przebiega i na ile jest to groźne jeżeli dorwie się ktoś kto ma niewielką wiedzę, czego bym nie chciał.
    A może znacie koledzy kogoś w Krakowie kto mógłby mi to zrobić, ewentualnie w okolicach Krakowa. W przyszłym tygodniu będę w Warszawie to może tam szanowni koledzy macie jakiegoś szpeca godnego polecenia ? A czy update skrzyni nie będzie miał na nią żadnego negatywnego wpływu bo jak do tej pory odpukać chodzi idealnie.

  4. #4
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Update robiłem już w wielu modelach i nigdy nie było to na niekorzyść.
    Nie spodziewałbym się, że coś zyskasz, ale na pewno nic nie stracisz.

    Odnośnie aktualizacji to albo WinKFP z pakietu Standard Tools(pakietu w którym jest m.in. Inpa) lub DIS z funkcją kodowania.
    Jeszcze jest Progman i Ista P.
    Na pewno najmniej bezpieczny jest WinKFP. Pozostałe programy starają się niczego nie uszkodzić, m.in. poprzez zadawanie wielu pytań dla weryfikacji.

    Szkoda, że masz kawałek do mnie, bo mógłbym Ci to wykonać.


    Przed samym updatem odczytaj numer przepływomierza i sprawdź który masz.
    Ew. wykręć wkładkę(przy okazji można wyczyścić) i włóż palec w jej miejsce.
    Jak będzie wolna przestrzeń i nic więcej to masz starszy typ przepływomierza(ten awaryjny), jeśli wyczujesz tunelik to jest to nowszy typ przepływomierza, wtedy możesz bez obaw robić aktualizację.
    Przepływomierze mają nieco inną charakterystykę, dlatego to takie ważne.

    Do umycia wkładki przepływomierza możesz wykorzystać zmywacz do hamulców w sprayu
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  5. #5
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    23
    BMW
    730d 2001'
    Skąd
    WAW
    Czyli cursor obstawiasz, że sam update nic nie da na to trzepanie na zimnym silniku?

    Dzięki, że powiedziałeś mi o tej przepływce bo to raczej ważne. Postaram się ją zlokalizować gdzieś na schematach bo nigdy jej nie wyciągałem, wyczyszczę bo to jej nie zaszkodzi i sprawdzę jaka ta przepływka jest żeby mieć pewność.

    Powiedz jeszcze czy ten pakiet Standard Tools jest jakoś ogólnie dostępny? Bo DIS to już chyba wyższa szkoła jazdy...

    Z chęcią podjechałbym do Ciebie ale jednak jest to kawałek. A może znasz kogoś z tych okolic kto mógłby to zrobić?
    Ile mniej więcej może kosztować taki update?

    Może któryś z kolegów forumowiczów może kogoś polecić z okolic Krakowa??
    Ostatnio edytowane przez Carlito ; 31-03-2014 o 21:15

  6. #6
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Czyli cursor obstawiasz, że sam update nic nie da na to trzepanie na zimnym silniku?
    Nie nastawiałbym, że na pewno pomoże. Spróbować można. W kilku dieslach zmiana softu poprawiła pracę.

    Dzięki, że powiedziałeś mi o tej przepływce bo to raczej ważne. Postaram się ją zlokalizować gdzieś na schematach bo nigdy jej nie wyciągałem, wyczyszczę bo to jej nie zaszkodzi i sprawdzę jaka ta przepływka jest żeby mieć pewność.
    Najprościej poszukać w katalogu części. Np. na stronie realoem.com

    Powiedz jeszcze czy ten pakiet Standard Tools jest jakoś ogólnie dostępny? Bo DIS to już chyba wyższa szkoła jazdy...
    Jak najbardziej. Najczęściej używany program z tego pakietu to Inpa
    Obsługa tych wszystkich programów zależy od umiejętności obsługi komputera.
    Jeśli nie masz z tym problemu. Potrafisz obsłużyć program VMWare to nie powinieneś mieć problemu.
    Pliki do DIS'a dostępne są w internecie(np. na chomiku).
    Opis instalacji jest pokazany w kilkunastu filmikach na youtube. Więc tak na prawdę nie jest to trudne.


    Z chęcią podjechałbym do Ciebie ale jednak jest to kawałek. A może znasz kogoś z tych okolic kto mógłby to zrobić?
    Ile mniej więcej może kosztować taki update?
    Może zapytaj Grega czy nie bywa w Krakowie? Kiedyś coś pisał, że "lata" czasem po A4, więc może o Kraków też zahacza.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    23
    BMW
    730d 2001'
    Skąd
    WAW
    Panowie nikt nie poleci kogoś w Krakowie ???
    Ostatnio edytowane przez Carlito ; 02-04-2014 o 07:32

  8. #8
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    23
    BMW
    730d 2001'
    Skąd
    WAW
    Cytat Zamieszczone przez cursor Zobacz posta
    Nie nastawiałbym, że na pewno pomoże. Spróbować można. W kilku dieslach zmiana softu poprawiła pracę.
    OK, na początek pójdę w tym kierunku

    Cytat Zamieszczone przez cursor Zobacz posta
    Najprościej poszukać w katalogu części. Np. na stronie realoem.com
    W jakim dziale na realoem znajdę ten przepływomierz? szukam i nie mogę go zlokalizować. Gdybyś miał chwilę podam końcówkę mojego VIN: DN51141

    Cytat Zamieszczone przez cursor Zobacz posta
    Jak najbardziej. Najczęściej używany program z tego pakietu to Inpa
    Obsługa tych wszystkich programów zależy od umiejętności obsługi komputera.
    Jeśli nie masz z tym problemu. Potrafisz obsłużyć program VMWare to nie powinieneś mieć problemu.
    Pliki do DIS'a dostępne są w internecie(np. na chomiku).
    Opis instalacji jest pokazany w kilkunastu filmikach na youtube. Więc tak na prawdę nie jest to trudne.
    Czyli jestem w stanie sam to wykonać. Poszukam co i jak tylko czy niezbędne jest ściągnięcie skądś nowego softu do sterowników? gdzie można to znalezć jeżeli jest to wymagane?
    Ostatnio edytowane przez Carlito ; 02-04-2014 o 07:30

  9. #9
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    23
    BMW
    730d 2001'
    Skąd
    WAW
    Czy mógłby moderator podpowiedzieć czy nie lepiej byłoby wrzucić ten wątek do działu mechanika, elektryka seria e38 ?? może tam ktoś kogoś poleci, podpowie.
    Widzę, że tutaj nie ma większej reakcji z podpowiedzią gdzie w Krakowie mógłbym to zrobić.
    Jedynie kolega cursor pomaga na ile potrafi za co jestem wdzięczny.

  10. #10
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    23
    BMW
    730d 2001'
    Skąd
    WAW
    Panowie, nikt nic nie podpowie kto w Krakowie lub okolicach mógłby się tym zająć albo zlokalizować usterkę?????

Podobne wątki

  1. potrzebna pomoc z e60....
    Przez greg1990 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 16-07-2013, 17:38
  2. [diagnoza] potrzebna pomoc
    Przez joe8383 w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26-03-2012, 09:26
  3. Potrzebna fachowa pomoc
    Przez Karington w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 15-08-2008, 06:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •