Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: E38 - wyjaśnienie kilku niejasności (dotyczy skrzyni 5HP24)

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2011
    Posty
    317
    BMW
    E36 323i, E38 735i
    Skąd
    Bielsko-Biała

    Post [E38] Olej Valvoline MaxLIFE, a problemy ze skrzynią 5HP24

    Cześć,
    chciałbym prosić o wyjaśnienie/wypowiedzenie się w następujących kwestiach posiadaczy/użytkowników skrzyń 5HP24.
    Chodzi mi czy te symptomy oznaczają coś złego czy może też tak macie, ewentualnie co można poprawić.
    Dodam tylko, że w skrzyni mam wymieniony statycznie olej na Valvoline MaxLIFE i filtr FEBI.

    1) szarpnięcie przy zbijaniu na pierwszy bieg (przy prędkości rzędu 5 km/h - tylko na zimnej skrzyni, pierwsze dwa, trzy zatrzymania, potem jest już bardzo delikatnie)
    2) lekkie kangurzenie na 5 biegu przy niskich prędkościach rzędu 50 - 60 km/h, da się wyczuć lekkie wahania prędkości
    3) wycie na 5 biegu przy prędkościach jw., jak prędkość obrotowa silnika wynosi około 1000 obr/min, później już tego nie ma, nie jest to głośne ale słychać taki dźwięk wycia - czy może ten dźwięk nieść się od pompy wspomagania?
    4) obroty silnika na P ok. 700 obr/min, po włączeniu D lub R spadają do ok. 500 obr/min - czy to normalne zjawisko?
    5) kasowanie adaptacji - czy warto i jak potem wykonuje się uczenie skrzyni (czy jest jakaś procedura)?

    Na chwilę obecną rozważam wymianę filtra w skrzyni na Filtrana (OEM) i zastanawiam się czy w tym wypadku to pomoże, gdzieś wyczytałem, że nie oryginalny filtr może być przyczyną różnych rzeczy.

    Z góry dzięki za odpowiedź.
    Ostatnio edytowane przez KamilW ; 03-02-2014 o 09:18

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    May 2011
    Posty
    2,605
    BMW
    ....
    Skąd
    ...
    A po wymianie oleju sprawdzałeś po czasie jego stan? Szkoda że nie zrobiłeś wymiany dynamicznej, pierwsze 3 pkt wyglądają jakby poziom oleju był niewłaściwy. Co do 4. to nie przyglądałem się ale to normalne że pod obciążeniem obroty spadają
    co do 5 to jest na forum opisane, możesz to zrobić przez inpę lub wł zapłon i wcinać pedał gazu do oporu na 15 sek, po czym wył zapłon. Adaptacja skasuje dotychczasowe preferencje stylów jazdy, a uczenie polega na zrobieniu ok 50km miasto-trasa z twoim stylem jazdy, czyli albo emeryt i wtedy skrzynia nauczy się zrzucać biegi przy niższych obrotach, albo bardziej dynamicznie i będzie przełączał na wyższych obrotach. Poza tym skrzynia uczy się cały czas.

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Mat88
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    843
    BMW
    E38 728iA
    Skąd
    Warszawa
    4) jak najbardziej normalne, w końcu załączasz moment obrotowy z silnika na skrzynie która przekazuje napęd na tylne kółeczka.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2011
    Posty
    317
    BMW
    E36 323i, E38 735i
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Zamówiłem oryginalny filtr do skrzyni i 2 litry oleju na ewentualną dolewkę. W sobotę wymienię filtr i jeszcze raz sprawdzę stan oleju i zobaczymy czy to pomoże.
    A tak w ogóle, zalałem skrzynie Valvoline ATF Maxlife (ma aprobatę LT71141) - ktoś jeździ na tym oleju? Występują jakieś problemy po zmianie na niego czy jest OK?

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar mcdziubek
    Dołączył
    Sep 2012
    Posty
    648
    BMW
    Ex E38 740i 4.4 - F10 528i 3.0
    Skąd
    Windsor and Slough
    Blog
    1
    Jakim olejem oryginalnie w fabryce zalewają 5hp24?

    U mnie nigdy olej nie byl wymieniany, nic skrzyni nie dolega, nic się zlego nie dzieje, natomiast chciałbym sprawdzić stan oleju I ewentualnie dolac. Nie chce wymieniać oleju bo przy tym przebiegu co mam może sie wiazac z remontem skrzyni po ewentualnej wymianie oleju.

    Ponoć uzupełnienie oleju w skrzyni moze tylko pomóc wiec chce to zrobić ale jakim olejem uzupełniamy?

    I czy przy uzupełnianiu oleju tez trzeba wrzucić wsteczny bieg I auto pod górkę ma stać I dolewamy az sie przeleje?
    Toyota Prius 2014 1.8 CVT Hybrid.
    E38 740i V8 ma nowego Pana.

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    May 2011
    Posty
    2,605
    BMW
    ....
    Skąd
    ...
    fabrycznie to był to olej esso z oznaczeniem dla danej skrzyni np. LT71141, teraz esso już nie robi oleju więc nazywa się mobil esso LT71141, sprawdź czy do twojej skrzyni podchodzi właśnie ten LT71141 i kup mobil esso

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar mcdziubek
    Dołączył
    Sep 2012
    Posty
    648
    BMW
    Ex E38 740i 4.4 - F10 528i 3.0
    Skąd
    Windsor and Slough
    Blog
    1
    No według realoem mam lać wlasnie lt71141. Tylko kwestia samego dolania oleju. Czy procedura dolewki oleju rowniez wymaga zabawy z termometrem itp?

    Czy po prostu na zimnej skrzyni odkrecam korek wlewu i dolewam az sie przeleje? Czy dolewam na wlaczonym silniku i z zapietym wstecznym oraz skrzynia ma mieć temp ponizej 35 st C?
    Toyota Prius 2014 1.8 CVT Hybrid.
    E38 740i V8 ma nowego Pana.

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    May 2011
    Posty
    2,605
    BMW
    ....
    Skąd
    ...
    ja bym na Twoim miejscu wymienił cały olej metodą dynamiczną łącznie z czyszczeniem sterownika/płyty sterującej z elektrozaworami. Ktoś pisał że zawsze tak robi (wymiana z czyszczeniem) przy każdym swoim samochodzie, a miał ich dużo, zawsze zlatuje brunatny syf i maź ale nigdy po takiej wymianie nie miał problemu z działaniem skrzyni.

    Co do twojej dolewki to to zapewne dolewasz na takiej zasadzie jak się sprawdza http://7er.pl/showthread.php/34960-D...i-e38-99/page2

    stan oleju sprawdzasz na P zrobiłem ten sam błąd i dopiera na p weszło ok o7l oleju do przelania

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar tgracing
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    970
    BMW
    BMW E38 750iL '00 Cosmosswarz Shadowline, F11 535d xDrive '16, Ex. Mini R53 Cooper S '02 & E34 525i
    Skąd
    Szczecin, aktualnie: DE, Bodensee

    Post

    Olej do 5HP24, musi być LT. Bardzo dużo producentów olejów (np. Valvoline) pisze, że ma specyfikacje LT, ale również Dextron III, Mercon V, Mopar ATF +3 / +4. To jest robienie klienta w konia, ponieważ w każdym wymienionym wyżej przypadku, producent podał specyfikacje 6-ciu! Innych olejów (możesz to sprawdzić na stronie Ravenola). Przestrzegam forumowiczów przed kupowaniem takich produktów. Zmień ten olej jak najszybciej. Ewentualnie inną opcja, trochę droższą jest Ravenola 6HP (posiada również specyfikacje LT, do skrzyń 5HP i jest dużo lepszym olejem), lub bardzo drogi ZF Lifeguard Fluid 8 (ten można lać do każdej skrzyni 4, 5, 6 HP i oczywiście 8). Filtry najlepiej oryginały „Filtran”. Z tego co opisujesz objawy, szczególnie co do pkt. 3, to według mnie rozsypał się konwerter. Pzdr. Robert
    Ostatnio edytowane przez tgracing ; 22-01-2014 o 18:28
    "Nada pode me separar do amor de deus" Ayrton Senna da Silva (1960-1994)

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2011
    Posty
    317
    BMW
    E36 323i, E38 735i
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Po Twoim poście trochę podrążyłem temat.
    Znalazłem informację jakoby olej ATF MaxLife nie wspierał już specyfikacji LT71141 (ponoć wycofali się z niej w 2011 roku), pomimo tego na opakowaniach nadal ta specyfikacja jest wymieniona.
    To by potwierdzało to co piszesz.
    Porównałem też podstawowe parametry oleju Mobil ATF LT71141 (dawne Esso LT71141 - jeśli się mylę - poprawcie) i tego Valvoline Maxlife. Wychodzi na to że Valvoline jest olejem sporo rzadszym niż Mobil, istnieje więc możliwość, że moje dolegliwości na V biegu powoduje własnie olej, a w zasadzie jego niższe ciśnienie spowodowane własnie niższą gęstością.
    Tyle teoretyzowania... na razie wstrzymam się z wymianą filtra i oleju (jest trochę za zimno, nie chcę tego przypłacić grypą), na razie jeśli chodzi o wybór oleju to mam dwóch kandydatów: Mobil ATF LT71141 i ZF Lifeguard Fluid 5 (rekomendowany przez ZF do 5HP24).
    A auto na razie idzie na parking i poczeka sobie na lepszą pogodę.
    Dzięki za konstruktywne rady.

Podobne wątki

  1. Wymiana oleju w skrzyni 5hp24. I po skrzyni!
    Przez Acerbus w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 199
    Ostatni post / autor: 01-02-2016, 08:52
  2. oryginalny filtr skrzyni 5HP24 z ASO
    Przez shebi w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12-08-2013, 19:20
  3. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-05-2011, 19:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •